Direct

Reklamların gösterilmiyor olmasının nedenleri

Reklam henüz kontrolden geçmemiştir

Reklam materyalleri (metin, anahtar sözcük grupları ve varsa reklam bağlantıları) genellikle birkaç saat içinde kontrol edilir. Geceleri kontrol yapılmaz.

Sanal kartvizitlerdeki iletişim bilgilerinin kontrolü iletişim verilerinde belirtilen zaman dilimlerinde gerçekleştirildiğinden, sipariş verilen reklam materyallerinin kontrolünden farklı olarak iletişim bilgilerinin kontrolü bir günden fazla sürebilir.

Bazı durumlarda, reklamın otomatik olarak gösterilmesine izin verilebilir. Bu da, oluşturulduktan veya değiştirildikten hemen sonra reklam gösterilmeye başlayacağı anlamına gelir fakat ek olarak reklam materyalleri için gerekli koşullara göre moderatör tarafından kontrol edilir ve bu denetimin sonucuna göre reddedilebilir. Otomatik olarak kabul edilen reklamların kontrolü üç gün içinde yapılır.

Moderasyon işlemi sonuçları hakkında adresinize yazılı bir bildirim gönderilerek bilgilendirileceksiniz. Ayrıca, bu karar Reklamlarım sayfasında siparişinizin durum bilgisinde de gösterilir.

Moderatör çalışma saatleri: Haftanın 7 günü saat 9'dan 24'e kadar.

Reklam moderatör tarafından kabul edilmemiştir

Reklam metni ve/veya reklamı yapılan ürün/hizmet aşağıdaki nedenlerle reddedilebilir:

 • Metin tutarlı değil veya metinde yazım hataları var: Reklam metnindeki veya başlığındaki yazım hatalarını düzeltin.
 • Reklam başlığında, metninde ve/veya URL'sinde büyük harflerle yazılmış sözcük gruplarının bulunmasına izin verilmez : Reklamları hazırlama şartları uyarınca büyük harflerden oluşan sözcük kısaltmaları ve tescilli ticari markalar (“BM”, “UNESCO”, JVC vb. gibi) bu kuralın dışındadır;
 • Reklam başlığında ve/veya metninde aralıklandırmanın kullanımına (yani sözcüklerin, harflerin arasında b o ş l u k bırakılarak yazılmasına) izin verilmez.
 • Reklamı yapılan sitenin veya sayfanın içeriği, reklamın konusu/metni ile uyumlu değil. Örneğin, reklam indirim veya promosyon ile ilgili bilgiler içeriyorsa, reklam bağlantısı reklamverene ait sitede bu indirimin açıkça belirtildiği sayfaya götürmelidir.
 • Reklamda bağlantısı verilen site sayfası açılmıyor veya sayfaya erişilemiyor. Kontrol sırasında siteye erişim sağlanamamıştır veya belirttiğiniz sayfa sitede yoktur.
 • Başlıkta ve reklam metninde telefon numaraları, e-posta, icq numaraları veya posta adresleri geçmemelidir. Yandex reklam politikası kurallarına göre reklamda iletişim bilgilerinin belirtilmesi yasaktır; bununla birlikte iletişim bilgilerinizi özel bir sayfaya koyabilirsiniz ve biz de reklamınızı tıklayan ziyaretçilere bu bilgileri gösterebiliriz.
 • Reklam yasalara uygun değil. Reklamını yaptığınız hizmet veya ürün Türkiye Cumhuriyeti yasalarındaki ilgili yönetmeliğe uygun değildir ve bu nedenle, reklam materyallerinizi yayınlamak üzere kabul edemeyiz.
 • Metin, onaylanmamış bilgiler, hatalı veri veya kıyaslamalar içeriyor: reklam metninin düzeltilmesi gerekir.
 • hizmetlerin/ürünlerin lisansa/sertifikaya sahip olmaları gerekmektedir: gerekli evrakları iletişim formu aracılığıyla ibraz edebilirsiniz,
 • Reklam, Yandex reklam politikasına uygun değil. Reklam öğesi Yandex'in reklam politikasına aykırıdır; reklam materyallerinizi yayınlamayı kabul edemeyiz.
 • Site gereksinimleri karşılamıyor: reklamveren sitesine ilişkin gereklilikler Reklam materyalleri için gerekli koşullar'ın 9–12 maddelerinde açıklanmıştır;
 • Haber kaynakları reklamı, gereksinimleri karşılamıyor. Haber kaynakları reklamı, reklamverenin sitesinde yayınlanmış bir makale hakkında bilgi içeriyorsa; reklam bağlantısı, bu makalenin yayınlandığı sayfaya yönlenmelidir. Reklam metni, haber makalesinin başlığı ve içeriğiyle ilişkili olmalıdır. Ayrıca, reklam metninden makale hakkında bilgi alınabilecek kaynağın tanıtıldığı anlaşılmalıdır. Ayrıntılı bilgi için Reklam materyalleri için gerekli koşullar'ın 6.1 maddesini inceleyin.

Bir reklamın anahtar sözcük gruplarının reddinin nedeni aşağıdakilerden biri olabilir:

 • anahtar sözcük grupları virgülle ayrılmalıdır: anahtar sözcük gruplarınızı virgülle ayırın,
 • Anahtar sözcük grupları reklam konusuna uygun değil: içerik bazlı reklamda amaç kullanıcı sorgusunu tam olarak karşılamak olduğundan içerik bazlı bir reklam genel sorgulara uygulanmaz. Örneğin: satış, alım, kiralık, sipariş, fiyat, teslimat, indirim, kiralama, bedava, iskonto, satın alma vb. Seçilen anahtar sözcük gruplarının reklam teklifinize ne kadar uygun olduğunu değerlendirin ve uygunluğu en az olan sözcük gruplarını çıkarın.
 • Negatif anahtar sözcükler arazında boşluk(lar) eksiktir: Negatif anahtar sözcüklerin arasına gerekli boşluklar ekleyin.

İletişim bilgilerinin reddi aşağıdaki nedenlerden kaynaklayabilir:

 • İletişim bilgilerinde veya ayrıntılı açıklamalarda yazım hataları var. Ülke/şehir/adres/şirket adı, irtibat kurulacak kişinin adı ve soyadı veya ürün/hizmet hakkında ayrıntılı açıklama içindeki yazım hatalarını düzeltin.
 • Telefon numarası veya iletişim kişisi/ek numara hatalı girildi. Belirttiğiniz telefon numarası veya dahili numara, başka bir kişiye/kuruluşa aittir veya böyle bir numara yoktur. Telefon numarasını düzeltin.
 • Telefon numarasına ulaşılamıyor/yanıt alınamıyor. Belirttiğiniz çalışma saatleri içinde birkaç kez denenmesine rağmen telefonla ulaşılamamıştır. Çalışma saatlerini düzeltin veya telefon numarasını değiştirerek ulaşılabilir bir numara verin.
 • İletişim bilgileri hatalı. Girilen iletişim bilgilerini dikkatlice kontrol edin ve düzeltin.
Dikkat! 

Reklamların hatalı bir şekilde reddedildiğinden eminseniz veya ret sebebi anlaşılmıyorsa sipariş numarasını belirterek bize ulaşın ve pozisyonunuzu açıklayın.

Sipariş ödemesi yapılmamıştır

Reklamların gösterimi, sipariş için ödeme yapıldıktan ve para hesaba geçtikten sonra başlar. Ödeme yolları ve süreleri hakkında ayrıntılı bilgiyi bu bölümde bulabilirsiniz İlan bedeli nasıl ödenir.

Tarayıcın önbelleğinde eski bilgiler kalmıştır

Bilgileri güncellemek için Ctrl+F5 tuşlarına basın.

Reklam garanti gösterimlere girememiştir

Reklamınızın gösterimlerini Yandex.Direct'in tüm reklamları görüntüleme sayfasında anahtar sözcük gruplarına göre kontrol edin.

Haftanın gününe ve günün saatine göre reklam gösterimleri sınırlaması (zamansal hedef belirleme) etkinleştirilmiştir

Siparişinizin ayarlarını kontrol edin ve geçerli gün ve saatin reklamların gösterimi için belirtilen zamana uygun düştüğünden emin olun.

Gösterim bölgelerine göre reklam gösterimleri sınırlaması (coğrafi hedef belirleme) etkinleştirilmiştir

Bilgisayarınızın IP adresi veritabanımızda bulunmuyor olabilir ya da IP adresiniz başka bir coğrafi bölgeye aittir. Bu durumda, başka ziyaretçilere gösteriliyor olsa bile kendi reklamınızı göremezsiniz. Nedenin tam olarak nereden kaynaklandığını söyleyebilmemiz için iletişim formu aracılığıyla IP adresinizi bize gönderebilirsiniz.

IP adresinizi buradan

Reklam henüz etkinleştirme aşamasından geçmemiştir

Kampanyanın etkinleştirilmesi ile reklamın gösterilmeye başlaması arasında 40 dakikalık bir süre geçebilir (sistemin özellikle çok yüklü olduğu zamanlarda en fazla 3 saat).