Turbo sayfalar

Turbo sayfa, mobil cihazlarda gösterim için hızlı yüklenen geçiş sayfasıdır. Kullanıcı reklamı daha ayrıntılı inceleyebilir ve siteye geçiş yapmadan talep oluşturabilir. Turbo sayfalar sitenin mobil cihazlara göre uyarlanmadığı, telefon ve tabletlerde hatalı veya çok uzun sürede yüklendiği durumlarda dönüşümleri artırmaya yardım eder.

Mobil cihazlardaki gösterimlerde site bağlantısı veya hızlı bağlantı Turbo sayfaya, masaüstü ve tabletlerde ise ana siteye yönlendirir.

Turbo sayfa, metin-grafik reklamlar oluşturulurken veya düzenlenirken site bağlantısına veya hızlı bağlantıya eklenebilir. Turbo sayfa → Seç üzerine tıklayın ve ardından sihirbazda Turbo sayfa oluşturun veya daha önce ekleneni seçin.

Turbo sayfa nasıl oluşturulur?

Sihirbaz, hazır şablonlar kullanarak Turbo sayfa oluşturmanıza yardımcı olur. İstediğiniz sayıda Turbo sayfayı tamamen ücretsiz oluşturabilirsiniz. Bunun için özel bir bilgiye veya deneyime ihtiyacınız yok.

Reklam düzenleme sayfasında Turbo sayfa → Seç üzerine tıklayın. Açılan pencerede Ekle → Sayfa oluştur bağlantısına tıklayın ve Turbo sayfanın adını yazın. Küçük harfler, rakamlar, tire ve alt çizgi kullanılabilir. Şablonlardan birini seçtiğinizde Turbo sayfa oluşturma sayfası açılır.

Turbo sayfada iki zorunlu bölüm bulunur: Başlık ve Yasal bilgiler. Diğer bölümleri eklemek için sol üst köşede bulunan +Ekle butonunu kullanın. Bölümlerin konumunu Navigasyon yardımıyla Turbo sayfada düzenleyebilirsiniz. Bunun için istediğiniz bölümü istediğiniz yere sürüklemeniz yeterlidir. Gereksiz bölümü silmek için simgesine tıklayın.

Önizleme alanında veya Navigasyon sekmesinde düzenlemek istediğiniz bölüme tıklayın. Açılan sekmede seçilen bölümün çeşitli öğeleri düzenlenebilir.

İletişim yolunu seçin

Bize ulaşın bölümünde, müşteri adına tıklayarak size ulaşabileceği butonun görünümünü ve konumunu belirleyin. Telefon numarası, e-posta adresi, sosyal medya veya mesaj bağlantısı gibi iletişim bilgilerinizi belirtin.

Görsel ekleyin

Multimedya bölümünde görsel, slayt sihirbazı veya galeri (kaydırılabilir birkaç görsel) ekleyebilirsiniz. Slayt sihirbazında her görsele açıklama eklenirken galeride tüm görsellere bir açıklama eklenebilir. Size ait görselleriniz, kütüphanede hazır olanlar veya önceden kullanılmış olan görseller kullanılabilir. Görsel kırpılırken kenarlar 16:9 oranında tutulacaktır.

Talep formu oluşturun

Form bölümünde istediğiniz alanları ekleyin ve doldurulması zorunlu olanları seçin. E-posta adresi girin. Turbo sayfadan gönderilen müşteri talepleri bu adrese gönderilir.

Form doldurulduktan sonra kullanıcı teşekkür sayfasına yönlendirilecektir. Bu sayfayı ayarlamak için  → Teşekkür sayfasına tıklayın. Bu sayfadaki butona tıkladıktan sonra kullanıcının nereye (siteye veya Turbo sayfa içeriğine) yönlendirileceğini belirtin.

Yasal bilgileri girin

Yasal bilgileri doldururken lütfen şunu unutmayın: Yasalara ve Yandex kurallarına göre gerekli olan tüm bilgiler Turbo sayfada belirtilmelidir.

Kendi Yandex.Metrica sayacınızı belirleyin

Turbo Pages adlı Yandex.Metrica sayacı otomatik olarak oluşturulur ve hesabınızın tüm Turbo sayfalarında varsayılan olarak kullanılır. Kullanıcıların Turbo sayfasındaki işlemleri takip edebilmek için kendi Yandex.Metrica sayacınızı ve hedeflerinizi belirtebilirsiniz. Ayrıntılı bilgiye istatistik bölümünde ulaşabilirsiniz.

Tüm değişiklikler önizleme alanında hemen gösterilir.

Daha sonra çalışmak üzere Turbo sayfanın taslağını kaydetmek için sağ üst köşede Kaydet üzerine tıklayın. Sayfa oluşturmayı bitirdiğinizde açılan listedeYayınla üzerine tıklayın. Yayınlanan Turbo sayfa istediğiniz an düzenlenebilir.

Uyarı. Reklamda sadece yayınlanmış Turbo sayfa kullanılabilir.

Taslak veya yayınlanmış Turbo sayfanın bağlantısını kopyalamak için  → Bağlantılar üzerine tıklayarak geçiş yapın.

Oluşturulan Turbo sayfalar arşivde saklanır. Arşivi açmak için Kampanyalarım sayfasında Turbo sayfalar bağlantısına gidin. Daha rahat kullanım için klasörlerden faydalanabilir, Turbo sayfaları doğrudan burada oluşturabilirsiniz. Klasör oluşturmak için arşivde Ekle → Klasör oluştur üzerine tıklayın ve adını girin.

Varolan sayfayı baz alarak yeni Turbo sayfa oluşturabilirsiniz. Bunun için, istediğiniz Turbo sayfayı seçerek Farklı kaydet'e tıklayın. Yeni Turbo sayfanın adını ve kaydedileceği yeri belirtin.

İstatistik

Kullanıcıların Turbo sayfalarla çalışma verilerinin toplanmasını ayarlayabilir ve bunlara göre istatistikleri görebilirsiniz:
Yandex.Metrica

İlk Turbo sayfa oluşturulduğunda Yandex.Metrica hesabınızda otomatik olarak Turbo Pages adında bir sayaç belirlenir. Sayaç, hesabınızdaki tüm Turbo sayfalarda varsayılan olarak kullanılır. Bu sayaç yardımıyla Turbo sayfaların etkililiğini analiz ederek geliştirme yoluna gidebilirsiniz. Sayaç sadece görüntülemeye açıktır.

Yandex.Metrica hedefleri sayaca bağlanmış olur. Hedeflerin tam listesi aşağıda verilmiştir.

Teknik sayacın hedef listesi
Hedef adıHedef açıklaması
Turbo Pages — Title page — Button clickTurbo sayfada herhangi bir buton tıklandı (teşekkür sayfası hariç)
Turbo Pages — Form page — Send data button clickTalep formunda buton tıklandı
Turbo Pages — Thank you page — OpenTeşekkür sayfası yüklendi
Turbo Pages — Thank you page — Go to site button clickTeşekkür sayfasında siteye geçiş butonu tıklandı
Turbo Pages — Thank you page — Go back button clickTeşekkür sayfasında reklama geri dön butonu tıklandı
Turbo Pages — Title page — Contact buttonHerhangi bir geri bildirim butonu tıklandı
Turbo Pages — Title page — Contact button call“Telefon” gibi bir geri bildirim butonu tıklandı
Turbo Pages — Title page — Contact button email“E-posta” gibi bir geri bildirim butonu tıklandı
Turbo Pages — Title page — Contact button facebook“Facebook” gibi bir geri bildirim butonu tıklandı
Turbo Pages — Title page — Contact button google“Google +” gibi bir geri bildirim butonu tıklandı
Turbo Pages — Title page — Contact button odnoklassniki“Odnoklassniki” gibi bir geri bildirim butonu tıklandı
Turbo Pages — Title page — Contact button telegram“Telegram” gibi bir geri bildirim butonu tıklandı
Turbo Pages — Title page — Contact button twitter“Twitter” gibi bir geri bildirim butonu tıklandı
Turbo Pages — Title page — Contact button viber“Viber” gibi bir geri bildirim butonu tıklandı
Turbo Pages — Title page — Contact button vkontakte“VK” gibi bir geri bildirim butonu tıklandı
Turbo Pages — Title page — Contact button whatsapp“WhatsApp” gibi bir geri bildirim butonu tıklandı

Hedefler hakkında daha fazla bilgiye Yandex.Metrica'nın Yardım bölümünden ulaşabilirsiniz.

Kendi Yandex.Metrica sayacınızı kullanabilirsiniz. Bu sayede hedeflerinizi kendiniz ayarlayabilir, sadece kullanıcıların işlemlerini takip etmek istediğiniz Turbo sayfa öğelerine bağlayabilirsiniz. Ana sitenin sayacını kullanmanız önerilmekle birlikte, Turbo sayfa için ayrı bir sayaç da oluşturabilirsiniz. Düzenleme için misafir erişimi ayarlı olan sayaç kullanılabilir.

Kendi sayacınızı seçmek için  → Analiz üzerine tıklayın. Açılan listede Kullanıcı seçin ve gerekli sayacı belirtin.

Özel sayacın bir veya birkaç hedefini Turbo sayfanın tıklanabilir öğelerine bağlayabilirsiniz. Yandex.Metrica hedefleri alanına hedef isimlerini virgülle ayırarak girin. Belirtilen isimler Yandex.Metrica'daki hedef adlarıyla aynı olmalıdır.Hedefler hakkında ayrıntılı bilgiyi Yandex.Metrica'nın Yardım bölümünde bulabilirsiniz.

Not. İstediğiniz anda teknik sayacını kullanıcı sayacıyla veya tam tersine kullanıcı sayacını teknik sayacıyla değiştirebilirsiniz.
Rapor Sihirbazı

Reklamların Turbo sayfalar ile çalışmasının sonuçlarını Rapor Sihirbazı'nda değerlendirebilirsiniz. Örneğin, mobil gösterimlerde hemen çıkma oranının nasıl azaldığını görmek için Reklam numarası kesitini kullanın. Sütunlar bloğunda Hemen çıkma öğesini seçin. Ardından, Cihaz türü → mobil filtresini ekleyin.

Bağlantıya parametre ekleme

Web analiz sistemlerinin (örneğin, Yandex.Metrica) bağlantıyla yapılan geçişler hakkında ek bilgi alabilmeleri için Turbo sayfa bağlantısına çeşitli parametreler ve etiketler eklenebilir. Reklam düzenleme sayfasında +Bağlantıya parametre ekle üzerine tıklayın. Parametreler, hızlı bağlantılar dahil olmak üzere Turbo sayfalar için tüm bağlantılara eklenir. URL parametreleri hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.

Toplu yönetim

Toplu düzenlemeler yardımıyla Turbo sayfalar aynı anda birkaç reklam grubunda silinebilir veya eklenebilir. Kampanya sayfasında istediğiniz reklamların isimlerinin karşısında işaretleme yapın. Bu yapılınca sayfanın alt kısmında yapılabilen eylemler menüsü etkinleşir. Düzenle'yi seçerek Uygula butonuna tıklayın. Açılan sayfada Toplu düzenlemeler → Turbo sayfalar üzerine tıklayın ve ardından istediğiniz Turbo sayfayı belirtin veya Tüm reklamlarda sil'i seçin.

Talepler ile çalışma

Talepler Turbo sayfadan sihirbazda belirtilen e-posta adresine gelir. Bunun yanı sıra talepler Yandex.Direct API'si ile de alınabilir.

Talepler e-posta adresine gelmiyorsa kullanıcıların talep gönderip göndermediklerini öğrenin. Bunun için Yandex.Metrica'da Turbo Pages sayacının hedef göstergelerini kontrol edin:

  • Form page — Send data button click;
  • Thank you page — Open.