Kelime istatistikleri

Anahtar sözcük grubu eşleştirme aracı, wordstat.yandex.ru hizmetinde Yandex kullanıcılarının yaptıkları arama sorguları bilgilerini kullanarak reklam grubunuz için anahtar sözcük ve negatif anahtar sözcük grubunu genişletmenize yardımcı olur.

Görüntülü reklam kampanyalarında yalnızca reklam grubuna ilişkin anahtar sözcük grubu genişletilebilir.

Anahtar sözcük grubu seçimine gitmek için soldaki menüde Ekle → Anahtar sözcük grubu‘na basın, kampanyayı ve grubu seçin ve Ekle’ye tıklayın.

1. Adım: Başlangıç sözcük grupları ekleyin

Başlangıç sözcük grupları yaratmak için bir yöntem seçin.

Sözcük grubu birleştiricisi, reklamda göstermek istediğiniz sözcüklerden başlangıç sözcük grupları oluşturmanızı sağlar.

Sağ taraftaki simgesine tıklayıp her satırda bir sözcük olacak şekilde, oluşturulacak sözcükleri belirterek Anahtar sözcük grubu birleştiricisi bloğunu genişletebilirsiniz. Sözcükleri gruplamanızı; örneğin birinci grupta ürün adlarını, ikinci grupta eylemleri ve “satış” sözcüklerini, üçüncü grupta ise modelleri ve işaretleri belirtmenizi tavsiye ederiz.

En fazla 7 grup oluşturabilir ve en fazla 7 kelime uzunluğunda başlangıç sözcük grupları oluşturabilirsiniz. Bir grubu atlamak için * simgesini kullanın. Böylece söz konusu grubun sözcük grupları olmadan sözcükleri birleştirebilir ve oluşturulan sözcük gruplarının sayısını artırabilirsiniz.

Not. Kombinasyon oluştururken operatörler ve boşluklar dikkate alınmaz.

Kombinasyon oluştur’a tıklayın. Elde edilen başlangıç sorguları Sözcük grupları sütununa eklenir. Gerekirse gösterimlerin tahmin edilmediği sözcük gruplarını çıkartın.

2. Adım: Başlangıç sözcük gruplarını kontrol edin
Sözcük grupları sekmesinde başlangıç sözcük grupları üzerinde çalışın.
 • simgesine tıklayarak her sözcük grubu için dahili sorguları kontrol edin.

  Sorgular için, reklam grubu ayarlarında belirtilen bölgede aylık gösterim sayısı tahmini görüntülenir. Sistem, tahminde bulunurken son 30 günün verilerini kullanır. Reklam ağındaki arama siteleri hariç tutularak yalnızca Yandex’te yapılan aramalar hesaplanır.

 • Negatif anahtar sözcük gruplarına dahili sorgulardan ilgili olmayan sözcükler ekleyin. İstediğiniz kelimeye tıklayıp Negatif sözcük gruplarına ekle’ye basın.

  Negatif anahtar sözcüklere sahip dahili sorgular, başlangıç sözcük grubu listesinden hemen silinir.

  Not. Negatif anahtar sözcük grupları Görüntülü Reklam kampanyaları için kullanılamaz.
 • Sözcük grubunu veya sorguyu işaretleyip sağ taraftaki açılır butonları kullanın:
  • — bir sözcük grubunu veya sorguyu reklam grubuna eklenecek anahtar sözcük grubu listesine aktarmak için.
  • — bir sorguyu negatif anahtar sözcük gruplarına aktarmak için;
  • — bir sorguyu listeden silmek için (iç içe geçmiş sorgularla birlikte).

  Anahtar sözcük gruplarına dahili sorgular olmadan yalnızca bir başlangıç sözcük grubu eklenecekse, sorguları açın, sözcük grubunu işaretleyin ve yanındaki simgesine tıklayın.

Anahtar sözcük grubu listesine başlangıç sözcük grupları ve dahili sorgular aktarmak için simgesine tıklayarak sözcük grupları sorgularını açın. Sözcük grubunu işaretleyin. Dahili sorgular otomatikman işaretlenir. Sözcük grupları yanındaki simgesine veya Eylemler → Anahtar sözcük gruplarına ekle öğesine tıklayın.

Negatif anahtar sözcük grubu veya anahtar sözcük grubu listesini silmek için  → Listeyi temizle öğesine tıklayın.

3. Adım: Anahtar sözcük gruplarını ve negatif anahtar sözcük gruplarını reklam grubuna ekleyin

Anahtar sözcük grupları sütununda eklenen sözcük gruplarını kontrol edin. Bunları netleştirmek için simgesine tıklayın. Sunulan listede negatif anahtar sözcükleri işaretleyin. Gerekirse sözcük grubu düzenleme satırına operatörler ekleyin.

Negatif anahtar sözcük grupları listesini de aynı şekilde kontrol edin. Negatif anahtar sözcük gruplarını netleştirmek için simgesine tıklayın.

Görüntülü reklam kampanyalarındaki reklam grupları için sözcük grupları oluşturuyorsanız yeni ve değiştirilmiş gösterim koşulları için en yüksek fiyat teklifini belirtin.

Reklam grubuna ekle'ye tıklayın.

Gruplar için belirtilen anahtar sözcük ve negatif sözcük gruplarına seçilen anahtar sözcük ve negatif anahtar sözcük grupları eklenir.

Dene

Başka sorunuz var mı?

Uyarı. Müşteri Hizmetleri'nden uzmanlar, siz hangi kullanıcı adından kendileriyle iletişime geçtiyseniz, yalnızca o kullanıcı adından başlatılmış olan reklam kampanyalarıyla ilgili danışmanlık verebilirler. Kullanıcı adınızı ekranın sağ üst köşesinde görebilirsiniz. Uzman, sadece başvurunun işlenmesi sırasında verilerinize erişim kazanacaktır.