İçerik türlerine göre gösterimlerin sınırlanması

Varsayılan olarak Yandex medya reklamı trajik içeriklerle birlikte gösterilmez. Marka imajınıza uymayan ve marka adınızın geçirilmemesini istediğiniz ek kategorilerdeki gösterimleri hariç tutmak için genişletilmiş listeyi seçin; genişletilmiş listeye uygunsuz ifadeler, yetişkinlere yönelik ve negatif içerik, kumar ve şans oyunları, tütün ürünleri ve silah içeriği dahildir.

Gösterimleri olabildiğince etkili bir şekilde kısıtlamayı amaçlarız, ancak gösterimlerin bazılarının sizin amacınıza uygun olmayan yerlerde gösterilmeyeceğini garanti edemeyiz.

  1. Nasıl ayarlanır?
  2. İstatistikler

Nasıl ayarlanır?

Gelişmiş kampanya ayarlarında Gösterimlerin içerik türlerine göre sınırlanması bloğuna gidin. Gösterimleri hangi kategorilere göre sınırlayacağınızı seçin:

Temel

Varsayılan olarak, aşağıdaki gösterim yerleri hariç tutulur:

Trajik içerik

Terör saldırıları, kaza, savaş ve savaşa yönelik faaliyetler, kayıp kişiler, mağdurları bulunan doğal afetler, ölümcül kazalar ve ciddi yaralanmalara veya ölümlere yol açan diğer kazalar ile ilgili materyaller.

Sözü geçen kazada mağdurlar ortaya çıktığı açıkça belirtilmiyorsa, bu trajik içeriğe girmez. Bu tür bir içerik negatif olarak sınıflandırılır.

Örneğin, 15 kişinin yaralandığı sel ile ilgili haber trajik içeriktir. Bir kasırganın kıyılara doğru ilerlemesi ile ilgili bir video trajik içeriğe değil, mağdurlarla ilgili bilgi içermemesi nedeniyle negatif içeriğe girer.

Gelişmiş

Temel kategori dışında, reklamlar aşağıdaki içerik türlerinde de yayınlanamaz:

Kumar ve şans oyunları

İskambil kağıtları, kumarhaneler, rulet, slot makineleri, piyangolar, şans oyunlarıyla ilgili olan resmi turnuvalar, spor bahisleri vb.

Yetişkinlere yönelik içerik

Çıplaklık, aleni muzır davranış, seks ile ilgili materyalin olduğu içerik. Bu tür içerikte cinsel ve erotik anlam olması esastır.

Örneğin, bu kategoriye, içerisinde cinsel davranıştan söz edilen fakat bu davranışın açıkça gösterilmediği ve ana içeriği cinsel davranışlar olmayan filmler dahil edilmez.

Terörizm ile ilgili materyaller

Terör örgütleri, terör eylemleri, teröristlerin çalışmaları, terörizmle ilgili araştırmalar ve olgular, anti-terör eylemleri ve özel kuvvetler ve bunların aktif veya eski üyelerinden söz edilmesi.

Olumsuz içerik

Hastalık, kaza, doğal afet ve diğer olumsuz olaylarla ilgili kurbanlarının kim olduğu belirtilmeden işkence, şiddet, insan ve hayvanlara yapılan kötü muameleden söz edilen materyaller.

Birçok mağduru olan büyük trajedilerin yaşandığı olaylar negatif içeriğe girmez; bu tür içerikler trajik kategorisinde yer alır.

Örneğin, önleyici tedbirlerle ilgili bir hikaye içeren grip salgını başlangıcı ile ilgili haber, ölümcül sonuçlardan bahsedilmemesi koşuluyla negatif içerik sayılır. Ebola virüsü salgınında kendilerine hastalık bulaşanlar ile ilgili bir video, büyük çapta bir mağduriyet olması nedeniyle trajik içeriğe girer.

Küfürlü ifadeler

Kaba, sansürsüz, küfürlü ifadeler ve çok sayıda argo ifadenin olduğu materyallerin kullanılması.

Silah

Silahların satışı, üretimi, depolanması ile ilgili içerik, silahın kişisel kullanımı için sürdürülen tartışmalar (buna ateşli ve ateşli olmayan silahlar ile kendini savunma amacı taşıyan silahlar ve mühimmat dahil), tarihsel olanlar da dahil olmak üzere askeri silahlarla ilgili içerik.

Bu kategoriye e-spor ile oyun veya masalsı silahlardan, kahramanların silah kullandıkları filmlerden söz edilmesi girmez.

Tütün

Tütün, tütün ürünleri ve markaları, tütün ürünlerinin üretimi, kullanımı ve satışı, elektronik sigara, nargile, pipolar da dahil olmak üzere tütün ürünü aksesuarları ve cihazlarından söz edilmesi.

İstatistikler

Genişletilmiş listede yer alan sınırlı gösterim kategorilerine göre filtrenin nasıl çalıştığını kontrol etmek için reklam kampanyası istatistikleri sayfasındaki “İçeriğe göre filtre” raporunu kullanabilirsiniz. Rapora, seçili zaman aralığı için filtrelenmiş açık artırmaların sayısı ile ilgili veriler dahil edilir. Filtre için temel liste kullanıyorsanız, rapor kullanılamaz.