Brand Lift nasıl kullanılır?

Brand Lift araştırması yalnızca banner ve video reklamlarına sahip Medya kampanyası türündeki yeni kampanyalar için kullanılabilir.

Brand Lift, reklam kampanyası başlatıldığında devreye girer ve yeterince veri toplandıktan sonra sonlandırılır. Tavsiye edilen kampanya süresi 2 ila 4 haftadır.

1. Adım: Reklam kampanyası hazırlayın

Yeni medya kampanyası oluşturun, ana parametreleri girin ve reklamlar ekleyin.

Metrica sayacını belirtin. Brand Lift hedef kitle anketi Yandex.Audience deneyleri baz alınarak yapılır ve sayacın çalıştırılması için gereklidir.

Brand Lift için zorunlu koşullar:

Bu koşullara, reklam kampanyası boyunca uyulmalıdır. Aksi takdirde araştırma askıya alınır.

Uyarı. Brand Lift kampanyasını başlattıktan sonra hedeflemeyi değiştirmeyin. Bu değişiklikler araştırmaya dahil edilmeyecek ve ilgili sonuçları vermeyecektir.

2. Adım: Anket hazırlayın

Kampanya oluşturulurken Brand Lift bloğunda Araştırma sipariş et butonuna tıklayın.

Araştırma ayarları penceresinde önceden yüklü 2 ad. gösterge vardır. 3.'sünü seçin.

Markanızla ilgili bilgileri doldurun ve en fazla 4 adet olmak şartıyla rakip marka girin. Ek gösterge olarak Ad Message Recall'u seçtiyseniz, hem kendi reklamınızın hem de rakiplerinizin reklam mesajlarını girin. Anket, belirli koşullara uygun olmalıdır.

Anket taslağı ayarların altında görüntülenir. Verilerin doğruluğunu kontrol edin ve araştırma parametrelerini kaydedin. Değişiklikler yapmak için Brand Lift alanında Parametreleri değiştir butonuna tıklayın.

Uyarı. Kampanya moderasyona gönderilmeden önce tüm araştırma parametrelerini ayarlamanız gerekir. Daha sonra verilere yalnızca "salt okunur" modda erişebilirsiniz.

3. Adım: Kampanyayı moderasyona gönderin

Kampanya moderasyondan geçtiyse anketin moderasyondan geçip geçmediğine bakılmaksızın reklam gösterimleri başlar. Anket reddedildiyse kampanya parametrelerini açın, Brand Lift alanında Parametreleri değiştir butonuna tıklayın ve verileri ilgili koşulları dikkate alarak düzeltin. Değişiklikleri kaydedin; araştırma moderasyona tekrar gönderilecektir.

Şimdi ne yapmalıyım?

Brand Lift, sorgu moderasyondan başarılı bir şekilde geçtikten hemen sonra çalışmaya başlar ve yeterli sayıda anket topladıktan sonra durur. Fakat Brand Lift, kampanya durdurulduktan sonra 14 güne kadar devam edebilir. Araştırma tamamlandığında Brand Lift alanındaki kampanya parametrelerinde durumu "Araştırma tamamlandı" olarak göreceksiniz. Sonuçları görüntülemek için İstatistiği görüntüle bağlantısından Brand Lift sekmesini açın.

Brand Lift sonuçlarının doğruluğu toplanan verilerin sayısına bağlıdır. Bu nedenle, 2–4 hafta geçmeden kampanyayı durdurmanızı önermeyiz çünkü istatistiksel olarak anlamlı sonuçlar çıkarabileceğiniz yeterli verinin toplanması beklenmelidir.