Sonuçlar nasıl görüntülenir?

Araştırmanın gidişatını Kampanya istatistikleri bölümündeki Brand Lift sekmesinden izleyebilirsiniz. İlk sonuçlar, araştırma başladıktan birkaç gün sonra görüntülenir.

Temel istatistikler

Raporun üst kısmında göstergelerin mevcut durumu görüntülenir: Test ve kontrol gruplarının yanıt oranları ve toplanan verilere göre ne kadar artış olduğu.

Rapor XLSX formatında bir dosya olarak aktarılabilir. Bunun için Excel'e aktar butonuna tıklayın.

Raporun alt kısmında grafik şeklinde her soru için yanıt istatistiği sunulur; burada mavi renk test grubunu, kırmızı renk kontrol grubunu ifade eder.

Yüzdeyle ifade edilen sağdaki rakamlar, soruyu yanıtlarken markalar arasındaki hedef kitle dağılımıdır. Kullanıcılar birden fazla yanıt veya “Listede bir şey yok” öğesi seçebildikleri için miktar mutlaka %100'e tamamlanmayabilir.

Kampanya durdurulduktan sonra anket 14 güne kadar sürebilir. Veri toplama işlemi tamamlandığında Brand Lift alanındaki kampanya parametrelerinde durumu "Araştırma tamamlandı" olarak göreceksiniz.

Segmentlere göre istatistikler

XLSX formatındaki raporda, ölçülebilen tüm göstergeye ait istatistikleri, hedef kitle segmentlerine göre bölünmüş olan farklı listelerden görüntüleyebilirsiniz. Segmentlere göre kesit oluşturmak için Crypta teknolojisi kullanılır. Test ve kontrol gruplarının yanıt oranları ve toplanan verilere göre ne kadar artış olduğu şu kesitlere göre gösterilir:

  • yaş;
  • cinsiyet;
  • gelir;
  • konum (şehir veya bölge);
  • cihaz (masaüstü, akıllı telefon veya tablet).

Sonucu değerlendirme hakkında ayrıntılı bilgi.

Raporda neden "Önemli bir artış yok" yazıyor?

"Önemli bir artış yok" etiketi şu nedenlerden gösterilebilir:

Toplanan veriler yetersizdir
Araştırmanın başındayken toplanan anket sonuç almak için yeterli olmayabilir. Daha güvenilir verilerin gelmesi için birkaç gün beklemeniz önerilir, büyük olasılıkla raporunuz beklediğiniz artışı zamanla gösterir.
Toplanan verilerin yetersiz kalmasını engellemek için hedef kitle kapsamına ve kampanya bütçesine dikkat edin: hedeflemeler değişmemelidir, bütçe ise tüm araştırma boyunca eşik değerinin altına düşmemelidir.
Artışın gerçekleşmemesi
Kampanyanızın hedef kitle kapsamı ve bütçesi tüm araştırma boyunca yeterli düzeyde olmasına rağmen göstergelerdeki etiket kaybolmuyorsa, reklamın, yaratılmak istenen değere önemli derecede olumlu katkısı olmayabilir.

Peki şimdi ne yapmalıyım?

Bundan sonraki adımlar, aradığınız gösterge artışını alıp almadığınıza bağlıdır.
Brand Lift olumlu sonuçlar verdi

Araştırma sonucunda sizin için önemli göstergelerde bir artış görüyorsanız, medya kampanyası, markanızın hedef kitlesinin algısını olumlu yönde etkilemiştir. Medya içerikli reklamlarınızı doğrulanmış hedeflere göstermeye devam edin ve kampanya bütçenizi de artırmayı deneyin.

Brand Lift anlamlı bir artış göstermedi
Nedenleri araştırmayı deneyin; Yandex Direct'te kampanya istatistiklerini inceleyin. Kreatifleri yeniden tasarlayın, hedefleme koşullarını değiştirin. Mümkün olduğunca kapsam toplama hızını arttırmaya çalışın: Ne kadar çok anket sorusu yanıtlanırsa o derece anlamlı bir sonuç elde etme olasılığı artar. Güncellenmiş parametrelere göre ve yeni kreatiflerle yeni bir kampanya oluşturup araştırmayı tekrar yapın.

Başka sorunuz var mı?

Uyarı. Müşteri Hizmetleri'nden uzmanlar, siz hangi kullanıcı adından kendileriyle iletişime geçtiyseniz, yalnızca o kullanıcı adından başlatılmış olan reklam kampanyalarıyla ilgili danışmanlık verebilirler. Kullanıcı adınızı ekranın sağ üst köşesinde görebilirsiniz. Uzman, sadece başvurunun işlenmesi sırasında verilerinize erişim kazanacaktır.