Sonraki aşamalar

Reklam moderasyondan geçtiği ve ödeme Yandex'in hesabına geldiği anda reklam gösterilmeye başlar. Gösterimler otomatik olarak başlar ve genelde 5 ile 180 dakika (ortalama 40 dakika) sürebilir.

Reklamların gösterilip gösterilmediğini nasıl kontrol edebilirim?

Bunun için tıklama ve gösterim istatistiğini inceleyebilirsiniz. Gösterim, reklamın arama sayfasında veya başka bir sitede ziyaretçiye yansıtılmasıdır. Tıklama ise, reklam aracılığıyla yapılan ziyarettir.

Kampanya etkinleştirildikten sonra kampanya sayfasında İstatistiği göster bağlantısı gösterilir. Raporları incelemek için bu bağlantıya tıklayın. Bu verileri düzenli inceleyerek reklamlarınızın kullanıcıları sitenize çekmekte ne kadar etkili olduğunu görebilirsiniz.

İpucu.

Reklamınızın nerede gösterildiğini görmek için Yandex arama sonuçları sayfalarında arama yapmayın: Bunu yaparak tıklama yapılmayan gösterim sayısını artırmış ve tıklanabilirliği düşürmüş olursunuz. Bunun sonucunda reklamınız daha az gösterilir.

Reklamlardan en iyi verimi nasıl alabilirim?
  • Eğer henüz yapmadıysanız Yandex.Metrica ayarlarını yapın. Ziyaretçileri sadece siteye getirmek değil, gerçek müşteri statüsüne geçip geçmediklerini anlamak önemlidir. Reklamın etkinliğini analiz etmek için işinize yarayacağını düşündüğünüz ziyaretçi eylemleriyle ilgili hedefler belirleyin; ör: sepete ürün koymak, sipariş vermek, çevrimiçi talep oluşturmak vb.
  • Metrica ayarlarını tamamladıktan sonra gösterim stratejisini değiştirin. Dönüşüm optimizasyonu stratejisi, belirttiğiniz sınırlamaları göz önünde bulundurarak siteye maksimum hedef ziyaret elde etmenizi sağlar.

    Reklamın ana amacı sitede satın alma yapılması ise, e-ticaret verilerini toplayabilir ve Kârlılık optimizasyonu stratejisini ayarlayabilirsiniz.

  • Örneğin, ürünü sepete koyan fakat siparişini tamamlamayan site ziyaretçilerini reklamla “yakalamak” için Metrica verileri bazında yeniden pazarlama koşulları ekleyin.
  • Hangi materyallerin daha iyi çalıştığını görmek için metinlerle ve diğer reklam öğeleriyle düzenli deneyler yapın.

Başarılar dileriz!