Reklam kampanyası başlatıldıktan sonra ne olacak?

Ödeme yapıldıktan sonra reklam, Yandex arama sonuçları sayfalarında ve ağlarda (YRA ve harici ağlar) gösterilmeye başlar. Ödemenin gelmesi ile reklamın gösterilmeye başlaması arasında 40 dakikalık bir süre geçebilir (sistemin özellikle çok yoğun olduğu zamanlarda en fazla 3 saat).

Reklamın gösterilip gösterilmediğini nasıl kontrol edebilirim?

Bunun için tıklama ve gösterim istatistiğini inceleyebilirsiniz. Gösterim, reklamın arama sayfasında veya başka bir sitede ziyaretçiye yansıtılmasıdır. Tıklama ise, reklam aracılığıyla yapılan ziyarettir.

Kampanya etkinleştirildikten sonra kampanya sayfasında İstatistiği göster bağlantısı gösterilir. Raporları incelemek için bu bağlantıya tıklayın. Bu verileri düzenli inceleyerek reklamlarınızın kullanıcıları sitenize çekmekte ne kadar etkili olduğunu görebilirsiniz.

Uyarı.

Reklamınızın nerede gösterildiğini görmek için Yandex arama sonuçları sayfalarında arama yapmayın: Bunu yaparak tıklama yapılmayan gösterim sayısını artırmış ve böylece CTR'ınızı düşürmüş olursunuz. Bunun sonucunda reklamınız daha az gösterilir.

Tıklamaların getirisini nasıl öğrenebilirim?

Bunun için Yandex.Metrica'yı kurun. Bu uygulama kullanıcıların reklama tıkladıktan sonra neler yaptıklarını öğrenmenizi sağlayan ücretsiz bir araçtır.

Sitenize giren kullanıcılar, ürünü sepete ekleme veya iletişim formunu doldurma gibi çeşitli işlemler gerçekleştirebilirler. Tüm bu bilgiler Yandex.Metrica tarafından raporlarda ve widget'larda toplanır.