Video

Reklamlardaki videolar, kısa (5-60 sn.'lik) reklam amaçlı videolardır. Kendi kısa videonuzu çekin ve bunu reklamınızı oluşturmak için yükleyin. Video, uygun reklam alanlarında ve ayrıca Yandex Video Ağı'nda yayınlanan metin grafik reklamında görsel yerine görüntülenebilir. Yandex Direct'in tüm diğer metin grafik reklamlarında olduğu gibi tıklama başına ödeme yaparsınız.

 1. Avantajları
 2. Video nasıl eklenir?
 3. Video hazırlama önerileri
 4. Video ID'si nasıl öğrenilir?
 5. Gösterim istatistikleri
 6. Teklif düzenlemeleri

Avantajları

Görselin netliği, anlaşılırlığı ve amaca yönelik oluşu
Videoyu kullanarak reklam algısını yükseltebilir, ürün veya hizmetinizin avantajlarını görsel olarak gösterebilirsiniz. Video içeren renkli bir reklam, statik bir metin reklamından daha fazla dikkat çeker.
Marka bilinirliği

Özel video içeren reklamlar, kullanıcının markayı doğru tanımasını sağlar, istenilen çağrışımları oluşturarak kullanıcının zihninde şirketle ve ürünle bağ kurmasına yardımcı olur.

IAB ve MRC standartlarında gösterim raporu

Yandex çok katı görünürlük kriterleri uygular: Video oynatıcı alanının en az %50’sinin ekranın görünür kısmında kesintisiz olarak bulunması koşuluyla* video 2 sn. boyunca oynatıldıktan sonra oynatılmış sayılır.

Video nasıl eklenir?

Videoyu, reklam oluştururken veya düzenlerken ekleyebilirsiniz. Videolar bloğunda yeni bir video yükleyin veya galeriden daha önce eklediğiniz videoyu seçin.

Video, moderasyon kurallarına ve ilgili teknik koşullara uygun olmalıdır:

Video için teknik şartlar:
Format MP4, WebM, MOV, QT, FLV, AVI
Boyut maksimum 100 MB
Süre 5 ilâ 60 sn. arasında
Görüntü oranı 3 : 1; 2 : 1; 1,9 : 1; 16 : 9; 4 : 3; 1.91 : 1; 1 : 1; 3 : 4; 4 : 5; 9 : 16; 1 : 2; 1 : 3
Minimum çözünürlük 360p
Önerilen çözünürlük 1080p
Kare sıklığı 20 kare/sn'den itibaren
Video kodekleri H.264, VP6F, VP8, Theora
Video kanalı sayısı 1
Minimum kalite 44 kHz, 16 Kbit/sn, stereo
Ses çözücüler AAC, MP3, Vorbis
Ses kanalı sayısı maksimum 1
Dosya codec'i avc1, F4V, isom, M4A, M4V, mmp4, mp41, mp42, qt
Kapak Yok
Not. Video Sihirbazı'nda oluşturulan videolar yukarıdaki tüm şartları yerine getirir.

Yandex Reklam Ağı'nın uygun platformlarında başlık gösterimleri yapılırken reklam metni ve bağlantısı otomatik olarak videoya eklenir.

Video Ağı'nda reklamın başlığı ve metni şu şekilde görünür:

 • InStream formatında bu öğeler varsayılan olarak görüntülenmez.
 • InPage formatında bunlar videonun üstünde başlık kısmında görüntülenebilir.

Videonuz bir eylem çağrısı veya ürün ya da hizmet açıklaması içermiyorsa, Video Ağı'nda gösterilmesi için ona bir başlık ve reklam metni eklemeniz önerilir; bu durumda Videoda Yandex Video Ağı'nda gösterimler için başlığı ve metni görüntüle seçeneğini etkinleştirin. Bunlar videonun üstüne, bloğun ortasına yerleştirilir. Önizlemede sonucuna bakın. Başlık ve metin görüntülemeyi engelliyorsa bu seçeneği devre dışı bırakın.

Seçenek etkinleştirildiğinde, videonun üstünde başlık ve metin, aşağıdaki durumlar varsa gösterilir:

 • InStream formatındadır.
 • InPage formatında videonun üstünde metnin bulunmadığı sayfalarda.

Bir reklam için tek bir video eklenebilir.

Video hazırlama önerileri

Videoyu hazırlarken siteye geçiş butonunun konumu ve formatı gibi, reklam oynatıcısının tasarımını göz önünde bulundurun. Videonun sol alt köşesine sabitlenen butonun rengi ve konumu değiştirilemez:

 • Reklamın ana içeriğini videonun orta kısmına, üstten yaklaşık %5, alttan %18 oranında yer bırakarak yerleştirmeniz önerilir.
 • Gerekirse sorumluluk reddi notunu videonun alt kısmına, alttan bıraktığınız %10'luk yere yerleştirin: Bu şekilde butonların uyarıyı kapatmasını önlemiş olursunuz.
Örnek

Örnek çoğu format için geçerlidir. Aralık, kullanılan formata ve cihaza göre değişebilir. Örneğin, kullanıcı masaüstü bilgisayarda videoyu tam ekranda görüntülendiğinde buton en küçük, akıllı telefonun küçük ekranında ise en büyük görüntülenir.

Video ID'si nasıl öğrenilir?

Reklam düzenleme sayfasındaki Video bloğunda öğesine tıklayın. Açılan pencerenin Kreatiflerim sekmesinde imleci istediğiniz videonun üzerine getirip öğesine tıklayın.

Gösterim istatistikleri

İstatistikleri analiz ederek video içeren reklamların etkililiğini değerlendirebilirsiniz. Videoların dönüşüme nasıl etki ettiğini, hedef maliyetin ve yeni video ile tıklama fiyatının (CPC) nasıl değiştiğini anlamak için kampanya verilerini bir bütün olarak kıyaslayın. Rapor Sihirbazı'ndaki Siteler kesiti yardımıyla farklı sitelerdeki videoların işlevselliğini kıyaslayın.

Aynı reklam, ağlardaki farklı sitelerde video veya görsel kullanılarak farklı formatlar halinde gösterilebilir. Rapor Sihirbazı'ndaki Formatlar kesiti yardımıyla CTR'ı, dönüşüm fiyatını, Hedefe yönelik oturum fiyatını ve reklamın farklı formatlardaki diğer göstergelerini kıyaslayın.

Video içeren reklamın gösterimi videonun ilk karesi gösterildiğinde, tıklama ise başlığa veya butona tıklandığında sayılır. Kullanıcıların videolara tıkladıkları reklamları incelemek için Kesitler bölümünde Reklam numarasını ve Tıklama yerini seçin. Sütunlar bloğunda Tıklamalar öğesini seçin. Ardından Formatlar → videolu ve Tıklama yeri → başlık, buton filtrelerini ekleyin.

Kampanyanın sonucunu değerlendirme hakkında ayrıntılı bilgi

Teklif düzenlemeleri

Video gösterilirken teklifi artırmak veya azaltmak için teklif düzenlemelerini belirleyin. Katsayısına göre minimum teklif tutarı, belirtilen teklif tutarı eksi %50 iken maksimum teklif tutarı belirtilen teklif tutarı artı %1200'dür.

Düzenlemeler, kampanya parametrelerinde veya reklam grubu düzenleme sayfasında belirlenebilir. Teklif düzenleme hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.

Başka sorunuz var mı?

Uyarı. Müşteri Hizmetleri'nden uzmanlar, siz hangi kullanıcı adından kendileriyle iletişime geçtiyseniz, yalnızca o kullanıcı adından başlatılmış olan reklam kampanyalarıyla ilgili danışmanlık verebilirler. Kullanıcı adınızı ekranın sağ üst köşesinde görebilirsiniz. Uzman, sadece başvurunun işlenmesi sırasında verilerinize erişim kazanacaktır.