Ortak hesap

Ortak hesap, tek kullanıcı adı altında yönetilen tüm kampanyalar için para sağlayan ortak bir kaynak hesabıdır. Kampanyalar için ayrı ayrı ödeme yapmanıza gerek kalmadan, ortak hesapta yeterli bakiye oldukça reklam gösterimleriniz devam eder.

Ortak hesap sayfasına geçmek için sayfanın üst kısmında ortak hesaptaki bakiye miktarını gösteren butonuna tıklayın.

Ortak hesabınız yoksa butonuna tıklayarak bağlayabilirsiniz. Ortak hesap tüm yeni Yandex.Direct kullanıcılarına otomatik olarak eklenir. Bu özellik devre dışı bırakılamaz.

Ödeme şekli

Ortak hesaba para aktarmak için standart reklam kampanyasıyla aynı ödeme yöntemlerini kullanabilirsiniz. Ortak hesap sayfasında Ek ödeme yap butonuna tıklayın.

Her kampanyaya ait harcama miktarını istatistik raporlarında görebilirsiniz.

Günlük bütçe

Ortak hesap için günlük bütçeye sınırlama getirebilirsiniz. Ortak hesap sayfasında Günlük bütçe bloğunda Ayarla butonuna tıklayın.

Günlük harcama tutarını girin ve reklam gösterim stratejisini seçin:

Standart gösterim modu

Dağıtılmış gösterimler: Bütçe tüm gün veya zaman hedefleme ayarlarında belirtilen süre boyunca eşit dağıtılır. Belirtilen bütçe gün içeresinde gösterimler için yeterli olmadığında, reklamlar açık artırmada az yer alır. Belirtilen bütçe gün içerisinde gösterimler için yeterliyse, mevcut trafiğin tamamını elde etmiş olursunuz.

Böylece, haftanın bazı günlerinde günlük limitiniz sonuna kadar harcanmazken diğer günlerde veri trafiği alımı için yeterince bakiyeniz kalmıyorsa daha sakin günlerdeki bütçe fazlalıkları daha aktif günlere aktarılarak harcanabilir.

Günlük harcama, belirtilen değerin altında veya üstünde olabilir. Ek olarak, günlük bütçede belirtilen rakamın %30'unu geçmeyecek kadar harcama yapılabilir. Bununla birlikte, günlük harcama haftada ortalama olarak belirtilen değeri aşmaz.

Dağıtılmış gösterim modu

Dağıtılmış gösterimler: Bütçe tüm gün veya zaman hedefleme ayarlarında belirtilen süre boyunca eşit dağıtılır. Belirtilen bütçe gün içeresinde gösterimler için yeterli olmadığında, reklamlar açık artırmada az yer alır. Belirtilen bütçe gün içerisinde gösterimler için yeterliyse, mevcut trafiğin tamamını elde etmiş olursunuz.

Günlük harcama tutarı belirlenen değer dahilinde kalır.

Kısıtlı günlük bütçede sıklığı yüksek olan sözcük grupları kullanıyorsanız veya sözcük gruplarına göre yüksek teklifler belirttiyseniz, Yandex.Direct gün içinde düzenli gösterim paylaşımını garanti etmez. Mevcut bütçe zaman aralığının başında harcanabilir ve günün kalan kısmı için bakiye kalmaz.

Ortak hesabın günlük bütçesi kampanya için bütçe sınırlamalarıyla birlikte çalışır (günlük veya haftalık bütçe).

Biri 30 TL, diğeri 200 TL günlük bütçeye sahip iki kampanyanız olduğunu varsayalım. Ortak hesap için günlük bütçe sınırlamasını 100 TL olarak belirlediğinizde, iki kampanya için günde toplam en fazla 100 TL harcanır. Bununla birlikte, birinci kampanya harcaması günlük 30 TL'yi aşmaz.

En son duraklamalar bağlantısına tıklayarak, günlük bütçe tükendiği için gösterimlerin son 14 gün içinde ne zaman durdurulduğunu görebilirsiniz.

Günlük bütçenin miktarını günde en fazla 3 kere değiştirebilirsiniz. Minimum bütçe günde 50 TL'dir.

Günlük bütçeyi etkinleştirdiğiniz veya azalttığınız gün reklam kampanyalarınızın aktif olması fazla harcamaya yol açabilir. Yandex.Direct bütçeyi tüm güne dağıtamayabilir.

Ortak hesap kullanıldığında günlük bütçe, kampanyanın saat dilimi ne olursa olsun Moskova saatine göre çalışır. Belirli günler için gösterimler devre dışıysa ve kampanyanın saat dilimi Moskova'nınkinden farklıysa harcamalar istenilen tutarın üzerine çıkabilir.

Örneğin, kampanya gösterimlerinin Pazar günleri kapalı olduğunu ve zaman hedefleme ayarlarının Novosibirsk şehri için “MSK +04:00” olarak ayarlandığını düşünelim. Bu durumda sistem, Pazar günü Moskova saatiyle 20:01'de Novosibirsk zaman kuşağında Pazartesi'nin başladığını algılayarak gösterimlere başlar. Bu durumda günlük bütçe, Pazar günü 4 saat Moskova saatine göre harcanır. Daha sonra sistem gösterimlere devam eder ve Pazartesi günü de günlük bütçe harcanmış olur.