Ortak hesap

Ortak hesap, tek kullanıcı adı altında yönetilen tüm kampanyalara para sağlayan ortak bir kaynak hesabıdır. Kampanyalar için ayrı ayrı ödeme yapmanıza gerek kalmadan, ortak hesapta yeterli bakiye oldukça reklam gösterimleriniz devam eder.

Ortak hesabı Kampanyalarım sayfasında oluşturabilirsiniz. Ortak hesap tüm yeni Direct kullanıcılarına otomatik olarak eklenir. Bu özellik devre dışı bırakılamaz.

Ödeme şekli

Ortak hesaba para aktarmak için standart reklam kampanyasıyla aynı ödeme yöntemlerini kullanabilirsiniz. Kampanyalarım sayfasında Öde butonuna tıklayın.

Her kampanyaya ait harcama miktarını istatistik raporlarında görebilirsiniz.

Günlük bütçe

Günde belli bir harcama miktarını aşmak istemiyorsanız ortak hesap için günlük bütçe belirleyebilirsiniz. Ortak hesap ayarlarında Günlük bütçe bloğunda Ayarla butonuna tıklayın.

Maksimum harcama miktarını belirleyin ve reklam gösterim modunu seçin:

Standart gösterim modu

Standart gösterimler: Reklam gösterimleri aralıksız devam eder ve belirlediğiniz günlük bütçe tükendiğinde durdurulur.

Dağıtılmış gösterim modu

Dağıtılmış gösterimler: Bütçe tüm gün veya zaman hedefleme ayarlarında belirtilen süre boyunca eşit dağıtılır.

Sürekli gösterimler için günlük bütçe yetersizse gösterimler periyodik olarak durdurulur (arayüzde reklamın altında gösterimlerin durdurulduğuna dair uyarı gösterilir).

Kısıtlı günlük bütçeyle sıkça kullanılan sözcük gruplarını kullanıyorsanız Yandex.Direct, gösterimlerin gün içinde eşit dağıtılacağını garanti etmez. Bütçe çabuk harcanarak günün kalan kısmına yetmeyebilir.

Ortak hesabın günlük bütçesi kampanya için bütçe sınırlamalarıyla birlikte çalışır (günlük veya haftalık bütçe). Ortak hesap için belirlenen gösterim modu, kampanyaların gösterim modlarına göre daha önceliklidir.

Örneğin, günlük bütçe tutarları 30 TL ve 200 TL olan iki kampanyanız olduğunu düşünelim. Ortak hesap için maksimum günlük harcama tutarını 100 TL olarak belirlediğimizde, ilk kampanya için uygulanan 30 TL'lık sınırlama da geçerli kalmak üzere, kampanyaların her ikisi için 1 günde toplam 100 TL harcanır. Ortak hesap için seçilen reklam gösterim modu her iki kampanya için belirlenir.

En son duraklamalar bağlantısına tıklayarak, günlük bütçe tükendiği için gösterimlerin son 14 gün içinde ne zaman durdurulduğunu görebilirsiniz.

Günlük bütçe günde en fazla üç kere değiştirilebilir. Minimum bütçe: Günde 50 TL.

Günlük bütçeyi etkinleştirdiğiniz veya azalttığınız gün reklam kampanyalarınızın aktif olması fazla harcamaya yol açabilir. Dağıtılmış gösterim modu seçilmiş olsa da Yandex.Direct bütçeyi tüm güne dağıtamayabilir. Bir sonraki iş gününden itibaren günlük bütçe kesin olarak uygulanır.