Ortak hesap

Ortak hesap, tek kullanıcı adı altında yönetilen tüm kampanyalar için para sağlayan ortak bir kaynak hesabıdır. Kampanyalar için ayrı ayrı ödeme yapmanıza gerek kalmadan, ortak hesapta yeterli bakiye oldukça reklam gösterimleriniz devam eder.

Ortak hesabı Kampanyalarım sayfasında oluşturabilirsiniz. Ortak hesap tüm yeni Direct kullanıcılarına otomatik olarak eklenir. Bu özellik devre dışı bırakılamaz.

Ödeme şekli

Ortak hesaba para aktarmak için standart reklam kampanyasıyla aynı ödeme yöntemlerini kullanabilirsiniz. Kampanyalarım sayfasında Öde butonuna tıklayın.

Her kampanyaya ait harcama miktarını istatistik raporlarında görebilirsiniz.

Günlük bütçe

Günde belli bir harcama miktarını aşmak istemiyorsanız ortak hesap için günlük bütçe belirleyebilirsiniz. Ortak hesap ayarlarında Günlük bütçe bloğunda Ayarla butonuna tıklayın.

Maksimum harcama miktarını belirleyin ve reklam gösterim modunu seçin:

Standart gösterim modu

Standart gösterimler: Reklam gösterimleri aralıksız devam eder ve belirlediğiniz günlük bütçe tükendiğinde durdurulur.

Dağıtılmış gösterim modu

Dağıtılmış gösterimler: Bütçe tüm gün veya zaman hedefleme ayarlarında belirtilen süre boyunca eşit dağıtılır.

Sürekli gösterimler için günlük bütçe yetersizse gösterimler periyodik olarak durdurulur (arayüzde reklamın altında gösterimlerin durdurulduğuna dair uyarı gösterilir).

Kısıtlı günlük bütçede sıklığı yüksek olan sözcük gruplarını kullanıyorsanız veya sözcük gruplarına göre yüksek teklifler belirttiyseniz, Yandex.Direct, gün içinde düzenli gösterim paylaşımını garanti etmez. Mevcut bütçe zaman aralığının başında harcanabilir ve günün kalan kısmı için bakiye kalmaz.

Ortak hesabın günlük bütçesi kampanya için bütçe sınırlamalarıyla birlikte çalışır (günlük veya haftalık bütçe). Ortak hesap için belirlenen gösterim modu, kampanyaların gösterim modlarına göre daha önceliklidir.

Örneğin, günlük bütçe tutarları 30 TL ve 200 TL olan iki kampanyanız olduğunu düşünelim. Ortak hesap için maksimum günlük harcama tutarını 100 TL olarak belirlediğimizde, ilk kampanya için uygulanan 30 TL'lık sınırlama da geçerli kalmak üzere, kampanyaların her ikisi için 1 günde toplam 100 TL harcanır. Ortak hesap için seçilen reklam gösterim modu her iki kampanya için belirlenir.

En son duraklamalar bağlantısına tıklayarak, günlük bütçe tükendiği için gösterimlerin son 14 gün içinde ne zaman durdurulduğunu görebilirsiniz.

Günlük bütçenin miktarını günde en fazla 3 kere değiştirebilirsiniz. Minimum bütçe günde 50 TL'dir.

Günlük bütçeyi etkinleştirdiğiniz veya azalttığınız gün reklam kampanyalarınızın aktif olması fazla harcamaya yol açabilir. Dağıtılmış gösterim modu seçilmiş olsa da Yandex.Direct bütçeyi tüm güne dağıtamayabilir. Bir sonraki iş gününden itibaren günlük bütçe kesin olarak uygulanır.

Ortak hesap kullanıldığında günlük bütçe, kampanyanın saat dilimi ne olursa olsun Moskova saatine göre çalışır. Belirli günler için gösterimler devre dışıysa ve kampanyanın saat dilimi Moskova'nınkinden farklıysa harcamalar istenilen tutarın üzerine çıkabilir. Örneğin, kampanya gösterimlerinin Pazar günleri kapalı ve zaman hedefleme ayarlarının “MSK +04:00” olarak ayarlandığını düşünelim. Bu durumda Pazar günü Moskova saatiyle 20:01'de sistem Pazartesi'nin başladığını algılayarak gösterimlere başlar. Yine de günlük bütçe ayarlarına göre Pazartesi günü henüz başlamamış olduğu için bu çelişki, gösterimlerin kapalı olması gerekirken devam etmesine yol açar.