Gösterim coğrafyası

Yandex Direct'te reklamın etkililiği sadece reklamınızın ilgi çekici olmasına bağlı değildir; her kullanıcının reklamınıza etki yapabiliyor olmasına da bağlıdır. Genellikle insanlar yaşadıkları veya gitmeyi planladıkları bölgede ürün/hizmet arar.

Coğrafi hedef belirleme özelliği nasıl çalışır?

Coğrafi hedef belirleme özelliği, reklamınızın gösterim coğrafyasının yönetimini sağlayabileceğiniz bir teknolojidir. Direct reklamları, yalnızca seçtiğiniz bölgelerde bulunduğu veya özellikle bu konuda arama yaptığı için teklifinizden yararlanabilecek kullanıcı kitlesine gösterilir. Örneğin, sadece Ankara'da pizza teslimatı yapıyorsanız kampanya veya reklam grubu ayarlarında bölge olarak Ankara'yı belirtin.

Coğrafi hedeflemeyi;

  • reklam grubu düzeyinde Gösterim bölgeleri (Gösterim bölgeleri) bölümünde ayarlayabilir,
  • belirli bir kampanya düzeyinde Kampanyadaki tüm gruplar için ayarlar bloğundan ayarlayabilirsiniz.

Ülkeler, bölgeler/eyaletler ve şehirler alanında istediğiniz şehir adını (örneğin, İzmir veya Bolu) yazmaya başlayın. Ayrıca, konum ağacını da kullanabilirsiniz. Bir bölgenin yanına bayrak işaretini yerleştirdiğiniz zaman bu bölgeye dahil olan tüm yerleşim alanlarını da (bölge şemasında ayrı olarak belirtilmeyenler dahil) seçmiş olursunuz. Kampanya'da her yeni grup için ilk grupta belirtilen bölge ayarları otomatik olarak uygulanır.

Bölge seçim şeması

Gelişmiş coğrafi hedefleme

Kampanya parametrelerinde Gelişmiş ayarlar bölümünde varsayılan olarak Gelişmiş coğrafi hedef belirleme etkindir. Bu özellik hem Yandex arama sonuçları sayfalarında hem de ağlarda çalışmaktadır. Gelişmiş coğrafi hedeflemenin kısıtlamaları.

Gelişmiş coğrafi hedefleme, arama sorgularına ve kullanıcının sıkça bulunduğu bölgeye göre reklamların gösterilmesini sağlar.

Arama sorgularına göre

Her sorgu için Yandex arama motoru kullanıcının ilgisini çekebilecek bölgeyi otomatik olarak belirler. Seçim sırasında benzer, halk arasında kullanılan ve kısaltılmış isimler de dikkate alınır (örneğin İst, Antep, Urfa).

Özellik etkin durumdayken sistem, sorgudaki bölge isminin, reklam veya kampanya ayarlarında belirlediğiniz bölgeyle karşılaştırması gerektiğinin sinyalini alır. Bu bölgeler kesiştiğinde sistem kullanıcının ürününüzü veya hizmetinizi sizin şehrinizde aradığını anlar. Bu nedenle gelişmiş coğrafi hedef belirleme özelliği etkin durumdayken anahtar sözcük gruplarında bir bölgeyi kullanıp reklam ayarlarında farklı bölgeyi kullanırsanız arama sonuçları sayfasında bu sözcük gruplarına göre gösterim yapılmaz. Arama'da gösterimleri başlatmak için gelişmiş coğrafi hedef belirleme özelliğini kapatın. Coğrafi ayarların reklamların gösterim yerlerini nasıl etkilediği hakkında ayrıntılı bilgiyi bu tabloda görebilirsiniz.

Örneğin İstanbul'da bir eğlence parkının reklamını yapmaya başlamak için eğlence parkı anahtar sözcük grubunu ve gösterim bölgesi olarak İstanbul bölgesini belirleyin. Bu tip reklamlar eğlence parkı arama sorgusunu yapan İstanbullu kullanıcılara ve İstanbul'da eğlence parkı sorgusunu yapan İstanbul dışındaki kullanıcılara gösterilebilir.

Ankara'da yaşayan kullanıcılar için özel reklam kampanyası oluşturdunuz. Bu reklam kampanyasında anahtar sözcük grubu olarak İstanbul eğlence parkı ve gösterim bölgesi olarak Ankara bölgesini belirttiniz. Anahtar sözcük grubundaki metinde bölge, seçtiğiniz gösterim bölgesiyle aynı değil. Bu nedenle gelişmiş coğrafi hedef belirleme özelliği etkin durumdayken bu sözcük grubuna göre Arama'da gösterimler yapılmaz. Gösterimleri başlatmak için bu kampanyanın ayarlarında gelişmiş coğrafi hedef belirleme özelliğini kapatın.

Coğrafi ayarlar gösterim yerlerini nasıl etkiler

Gelişmiş coğrafi hedefleme özelliği kampanyada açık

Gelişmiş coğrafi hedefleme özelliği kampanyada kapalı

Sözcük grubunda bölge belirtilmedi veya gösterim bölgesiyle aynı** Sözcük grubunda bölge belirtildi veya gösterim bölgesiyle aynı değil** Gösterim sözcük grubundaki bölgeye bağlı değildir

Kullanıcı gösterim bölgesinde*

Kullanıcı farklı bölgede*

(sorguda gösterim bölgesinin adı varsa)

*Reklamın gösterilmesi planlanan kullanıcının bulunduğu bölge, kampanya veya reklam ayarlarındaki gösterim bölgesi ile karşılaştırılır. Yandex Arama kullanıcısının, ağ uygulaması veya ağdaki site ziyaretçisinin konumu Yandex'teki konum ayarlarına veya IP adresine göre belirlenir.

**Reklam veya kampanya ayarlarındaki daha büyük gösterim bölgesi sözcük grubundaki daha küçük gösterim bölgesini içeriyorsa bu bölgeler aynı sayılır (örneğin Türkiye ve İstanbul).

Sıkça bulunulan bölgeye göre

Kullanıcının sıkça bulunduğu konumlar, seçtiğiniz bölgede ne kadar sık bulunması bazında Crypta teknolojisiyle tespit edilmektedir. Seçim sırasında son 90 güne ait veriler kullanılmaktadır.

Bu özellik etkin durumdayken sisteme, kullanıcının sıkça bulunduğu konumların, reklam veya kampanya ayarlarında belirttiğiniz bölgeyle karşılaştırma sinyali iletilir. Bu veriler uyuşuyorsa kullanıcı ürününüzün/hizmetinizin reklamını görür.
Örneğin, İstanbul'daki araba galeriniz için bir reklam kampanyası oluşturduğunuzu ve gösterim bölgesi olarak İstanbul'u seçtiğinizi düşünelim. Reklamınız sadece İstanbul'da bulunan kullanıcılara değil, İstanbul'da ikamet eden fakat iş için Ankara'da bulunan kullanıcıya da gösterilir.

Reklamların moderasyonu ayarladığınız gösterim bölgelerinin ait oldukları ülkelerin yasalarına göre yapılır. Reklamlar gösterilirken gösterimin gerçekleştiği ülkenin reklam hukuku geçerli olur. Bazı durumlarda moderasyonu başarıyla geçmiş olan bir reklam, o ülkenin reklam kurallarındaki farklılıklardan dolayı başka bir bölgede gösterilmeyebilir.

Gelişmiş coğrafi hedefleme, tam konuma göre gösterildiğinde çalışmaz.

Gösterim bölgelerinin topluca düzenlenmesi

Gösterim bölgelerini değiştirebilirsiniz:
  • Kampanyadaki tüm reklam gruplarında: Bunun için  → Gösterim bölgelerini ayarla seçeneğine tıklayın,
  • Kampanyanın veya birkaç kampanyanın bazı reklam gruplarında: İstediğiniz kampanyaları seçip istediğiniz reklam gruplarına gidin. Gerekli olanları işaretleyin veya tümünü seçin. Sayfanın alt kısmında Eylemler → Gösterim bölgeleri seçeneğine tıklayın.
Açılan pencerede düzenleme modunu seçin ve gösterim bölgelerini veya gösterim konumunu belirtin:
  • Değiştir: Mevcut gösterim bölgelerinin yerini seçilen yeni bölgeler alır. Bölge, eyalet veya şehir genelindeki gösterimler yerine belirli konuma yönelik gösterim yapabilirsiniz,

  • Listeye ekle: Seçilen konumlar, bölgeler veya eyaletler mevcut olanlara eklenir.
  • Listeden sil: Seçilen bölgeler silinir.

İlk reklam kampanyanızda coğrafi hedef belirleme

Coğrafi hedef belirleme özelliğine sahip reklamı hızlı şekilde başlatmak için kampanya oluşturmanız ve hizmet sağladığınız/ürün satışını yaptığınız ilk reklam grubu için gösterim bölgesi ayarlamanız yeterlidir. Bu kampanya için gelişmiş coğrafi hedefleme özelliği varsayılan olarak etkin durumda olacaktır.

Seyahat, otel, turizm beldeleri veya yurt dışı sağlık hizmetlerinin reklamında sıkça yapıldığı gibi, coğrafi bölge veya yer isimleri içeren anahtar sözcük grupları kullanmanız gerekiyorsa, gelişmiş coğrafi hedeflemeyi devre dışı bırakmanızı öneririz. Coğrafi ayarların reklamların gösterim yerlerini nasıl etkilediği hakkında ayrıntılı bilgiyi bu tabloda görebilirsiniz.

Reklamlarınızın gösterimleri başladıktan sonra birkaç gün bekleyin. Bu zaman zarfında Yandex Direct farklı bölgelerde gösterim ve tıklama istatistiklerini toplar. Tıklamalar bölgeler arasında düzenli dağılmıyorsa daha ayrıntılı gösterim bölgesi ayarını kullanmanızı öneririz.

Bölgelerin netleştirilmesi ve ayrıntılı coğrafi işleme

Tıklama ve dönüşüm istatistiğini analiz ederek farklı bölgelerde yaşayan kullanıcıların reklamınıza nasıl tepki verdiğini tespit edebilirsiniz.

Eğlence parkı reklamındaki istatistikte Ankara'dan çok sayıda tıklama yapıldığını gördüğünüzü düşünelim (anahtar sözcük grubu: eğlence parkı, gösterim bölgesi: İstanbul, gelişmiş coğrafi hedef belirleme özelliği açık). Bu durumda Ankara'daki gösterimler için ayrı bir kampanya oluşturmanızı (bu durumda gelişmiş coğrafi hedefleme özelliğini kapalı tutup anahtar sözcükler olarak eğlence parkı İstanbul grubunu ve gösterim bölgesi olarak Ankara'yı seçmenizi) öneririz.

Reklam kampanyalarınızı bölgelere göre ayırmak, teklifleri daha iyi yönetmenizi ve bütçeden tasarruf etmenizi sağlar; bir bölge için teklifleri ayarlarken diğer bölgedeki rekabeti dikkate almanıza gerek kalmaz. Belirli bir bölge için gösterim tahminini sözcük seçimi formunda görebilirsiniz.

Gelişmiş coğrafi hedeflemenin kısıtlamaları

Bazı konularda reklamlar için gelişmiş coğrafi hedefleme özelliği devre dışı bırakılır.

Gelişmiş coğrafi hedefleme özelliği aşağıdaki konularda reklamlar için devre dışı bırakılır:
  • Turizm ve seyahat (örneğin oteller, otobüs turları, seyahatler, ulaşım araçları için biletler, çocuk kampları ve gezileri, tatil turları ve tatil yorumları)
  • Reklam için belirli belgeler gerektiren konular

Bu konulara uyan reklamınız varsa, bu reklam sadece reklam grubu veya kampanya ayarlarında belirtilen bölgelerde gösterilir. Reklamın konusu içeriğe (başlıklar, metin, hızlı bağlantı açıklamaları vb.) ve yönlendirilen sayfaya göre otomatik olarak belirlenir.

Başka sorunuz var mı?

Uyarı. Müşteri Hizmetleri'nden uzmanlar, siz hangi kullanıcı adından kendileriyle iletişime geçtiyseniz, yalnızca o kullanıcı adından başlatılmış olan reklam kampanyalarıyla ilgili danışmanlık verebilirler. Kullanıcı adınızı ekranın sağ üst köşesinde görebilirsiniz. Uzman, sadece başvurunun işlenmesi sırasında verilerinize erişim kazanacaktır.