Turbo site tasarımı

 1. Bölümlerle yapılabildiğiniz işlemler
 2. Standart bölümlerle çalışma
 3. Geçiş bölümleriyle çalışma
 4. Bölüm tasarımı

Bölümlerle yapılabildiğiniz işlemler

Turbo site Sihirbazı'nda şunları yapabilirsiniz:
 • Bölümleri arşivden yükleyebilirsiniz. Bunu yapmak için sol üst köşede + Bölüm ekle butonuna tıklayın. Bölüm adını düzenlemek için sağ paneldeki Ayarlar sekmesine gidin.
 • Bölümün sayfadaki konumunu düzenleyebilirsiniz. Bunu yapmak için sağdaki panelde istediğiniz bölümü istediğiniz konuma sürüklemeniz yeterli.
 • simgesine tıklayarak istediğiniz bölümleri sayfadan kaldırabilirsiniz. Lütfen dikkat: Alt bilgi bölümü zorunlu olup silinemez ve yeri değiştirilemez.
 • Bölüm metinleri düzenleyebilirsiniz. Bunu ister önizleme alanından veya isterseniz sağ paneldeki İçerik sekmesinden yapabilirsiniz.
 • Turbo sayfanın metin hizalaması, arka plan rengi veya metindeki girinti ve çıkıntılar gibi her bir öğesinin tasarımını istediğiniz hale getirebilirsiniz. Tasarımı düzenlemek için sağ paneldeki Tasarım sekmesini seçin veya İçerik sekmesinde Tasarımı ayarla'ya tıklayın.

Bölüm düzenleyiciyi tam ekrana genişletmek için alttaki Ayarlar panelini sabitle butonuna tıklayın.

Standart bölümlerle çalışma

Eserler galerisi gibi çok sayfalı bir site oluşturuyorsanız standart bölümleri kaydederek diğer sayfalarda tekrar kullanabilirsiniz. Standart bölümler hesabınızın tüm siteleri için kullanılabilir.

Bölümü standart yapmak için:
 1. Seçilen bölümün altındaki simgesine tıklayın.
 2. Açılan pencerede bölüm adı belirtin.
 3. Kütüphaneye ekle butonuna tıkayın.

Bundan sonra bölüm kütüphanede, Bölümlerim → Standartlar menüsünde görüntülenecektir. Standart bölümü kütüphaneden silmek için aynı bölümün altında  → Sil seçeneğine tıklayın.

Geçiş bölümleriyle çalışma

Sitenin tüm sayfalarında bulunacak bölümlerin (üst blok veya alt blok gibi) tüm sayfalarda otomatik görüntülenmesini ayarlayabilirsiniz. Bu durumda anılan otomatik bölümlere yapılan değişiklikler bulunduğu tüm sayfalara otomatik uygulanır.
Uyarı.
 • Geçiş bölümleri sadece tek bir Turbo site içinde çalışır.
 • Geçiş bölümünü düzenlendikten sonra sayfanın kaydedilmesi ve yayınlanması gerekir. Bu yapıldığında bölüm, kullanıldığı tüm sayfalarda güncellenir.
 • Geçiş bölümleriyle beraber sayfayı başka siteye aktarma mümkün değildir. Sayfayı aktarmak için geçiş bölümlerini silin veya normal bölümlere çevirin.
Bir bölümü geçiş bölümü yapmak için:
 1. Seçilen bölümün altındaki simgesine tıklayın.
 2. Açılan pencerede bölüm adı belirtin.
 3. Geçiş bölümü yap seçeneğini etkinleştirin.
 4. Kütüphaneye ekle butonuna tıkayın.

Bundan sonra bölüm kütüphanede, Bölümlerim → Geçişler menüsünde görüntülenecektir. Geçiş bölümünü kütüphaneden silmek için aynı bölümün altında  → Sil seçeneğine tıklayın. Sayfaya eklenen bölümler normal bölüm olur.

Geçiş bölümünü düzenliyorsanız fakat değişiklikleri sadece bir sayfaya uygulamak istiyorsanız, bölümün altında  → Normal yap öğesine tıklayın. Geçiş bölümü kütüphanede kalacak fakat yaptığınız değişiklikler sadece çalıştığınız sayfa için kaydedilecektir.

Bölüm tasarımı

Kütüphane'deki bölümleri birleştirebilir ve kendi görevlerinize göre site yapısını oluşturabilirsiniz.

Turbo site tasarım önerilerimize göz atın.

Üst blok

Üst blok, sayfanın üst kısmında bulunan bir bloktur. Çeşitli şirket bilgileri üst bloğa eklenebilir; bu bölüm ekran genişliğine göre şablonda otomatik olarak yerleştirilir. Örneğin, bilgilerin bir kısmı yan menüde gizlenebilir; bu durumda sadece önemli olan her şey en görünür yerde kalır.

Aşağıdakileri üst bloğa yerleştirmenizi öneririz:

 • metin veya simge şeklinde logo;
 • hızlı navigasyon için Turbo sayfanın diğer bölümlerine bağlantıları içeren menü;
 • iletişim bilgileri: telefon, adres, e-posta adresi veya çalışma saatleri;
 • sosyal medya bağlantıları;
 • Turbo sayfanın başka bir bölümüne geçmek için buton, örneğin başvuru formu.

Sayfaya Ürünler bölümü eklenmişse sayfa başlığına Sepet butonu otomatik eklenir.

Kapak

Kapak bölümü, görsel ve buton ekleme olanağına sahip bir metin bloğudur. Teklifinizi anlatmak ve ürün veya promosyon hakkında bilgi vermek için kapak kullanın.

Kapakta başlık, alt başlık, butonlar ve görsel ayarlanabilir. Bunun yanı sıra görselin konumu (sağ, sol veya alt) seçilebilir.

Metin
Metin bölümünde sunduğunuz ürünler veya hizmetler hakkında ayrıntılı bilgi verin. Dikkat çekmek için başlıklar, teklifinizin özünü aktarmak için alt başlıklar, ürününüz veya hizmetiniz hakkında ayrıntılı bilgi vermek için açıklama gibi farklı tip metin bloklarını kullanabilirsiniz. Metin tasarımı için aşağıdaki özellikler kullanılabilir:
 • hizalama;
 • numaralı ve işaretli listeler;
 • altını çizme;
 • eğik yazı tipi;
 • kalın yazı tipi;
 • hiper bağlantılar (Turbo sayfanın başka bir bölümüne veya harici bir kaynağa yönlendirebilir);
 • renkle metin işaretleme.

Avantajları

Avantajlar bölümünde şirketiniz, reklamını yaptığınız ürün veya hizmetle ilgili bazı kilit mesajlar ekleyebilirsiniz. Bölüm, metin bloklarından ve görsellerden oluşur. Ek olarak Turbo sayfanın diğer bölümlerine ya da başvuru formuna erişim için bağlantı veya düğme eklemek mümkündür.

Fotoğraf

Ürününüzün nasıl göründüğünü gösterin. Ürün satıyorsanız fotoğrafını ekleyin. Hizmet sunuyorsanız işlemi fotoğrafla gösterin. Fotoğraf bölümünde kısa açıklama içeren bir fotoğraf ekleyebilirsiniz. Desteklenen en-boy oranları 16:9, 5:4 veya 1:1.

Slayt

Slayt bölümü, kısa açıklama içeren bir dizi görseldir. Size ait görselleriniz, kütüphanede hazır olanlar veya önceden kullanılmış olan görseller kullanılabilir. Slayt bölümünde görseller sırayla tek tek geçer; süreci adım adım göstermek için kullanışlı bir yöntemdir. Slayt bölümünde desteklenen en-boy oranları 16:9 veya 1:1.

Grafik

Grafik bölümü yardımıyla sayfayı çeşitlendirebilirsiniz; istediğiniz grafik öğeler, monogram, ayraçlar ekleyebilirsiniz ve istediğiniz sırada düzenleyebilirsiniz.

Butonlar

Olası dönüşümleri kaybetmemek için en az bir buton ekleyin. İlk ekrandaki buton dönüşüm olasılığını artırır. Butonlar bölümünde, butona tıklandığında nereye yönlendirme yapması gerektiğini belirtin: siteye, Turbo sayfanın bölümüne veya başvuru formuna.

Başvuru formuna model veya ürün özellikleri gibi herhangi bir değer aktarılabilir. Bunun için alan adını seçerek buna eklenecek değeri belirtin. Formda açılan listeyi içeren bir alan kullanıyorsanız bu alana liste seçeneklerinden biri eklenir.

Örnek

Turbo sayfada Baykal, Kamçatka ve Altay seyahatleri hakkında bilgi vermek ve kullanıcının ilgisini çeken destinasyonu başvuru formuna aktarmak istediğinizi varsayalım. Her bir yerin açıklamasından sonra “Turu sipariş et” butonunu ekleyin. Buton ayarlarında, “Nereye uçalım?” formunun alanına “Baykal”, “Kamçatka” ve “Altay” değerlerinin aktarılması gerektiğini belirtin. Kullanıcı butona tıkladığında başvuru formu açılır ve “Nereye uçalım?” alanında seçilen yer gösterilir.

Fiyat

Kullanıcının doğrudan Turbo sayfada satın alma kararını verebilmesi için ürünün fiyatını belirtin. Mevcut ve eski fiyatı ekleyin; indirim otomatik olarak hesaplanır ve bu indirimi yüzde olarak veya para biriminde gösterebilirsiniz. Fiyat, Turbo sitenin gösterileceği ülkede kullanılan para birimine ve reklam kurallarına göre belirtilmelidir.

İletişim bilgileri butonları

İletişim bilgileri butonları yardımıyla kullanıcı, sayfa sahibiyle telefonda iletişim kurabilir, e-posta yazabilir, sosyal ağdaki sayfaya gidebilir veya messenger'da sohbet edebilir. Buton, kullanıcının dikkatini çeker ve kaydırma ile birlikte sayfada hareket eder. Mobil sürümde iletişim bilgileri butonları sayfanın alt kısmında yer alır ve yukarı kaydırıldığında görüntülenir. Butonların tasarımını kendiniz ayarlayabilir veya orijinal tasarım stillerini seçebilirsiniz.

Form

Form bölümünü ekleyerek, Turbo sayfa ziyaretçilerinden gelen talepleri işleyebilirsiniz. Şablonlardan birini seçin: E-posta talebi, özel kişi veya şirketten arama talebi. Formlarda gerekli alanları ekleyebilir, isimleri, açıklayıcı metni, doldurma zorunluğunu ve karakter sınırlamasını ayarlayabilir, standart veya açılan liste gibi alan türünü seçebilirsiniz.

Yasal bilgiler bölümünü doldurun. Bilgi acılığıyla müşterilerin kişisel bilgilerini toplamanız halinde siz de kendiniz veya kurumunuz hakkında bilgi sağlamak zorundasınız. Bu bilgiler formun altında özel alana yerleştirilir. Gerçek veya tüzel kişi olmak üzere, uygun yasal formu seçin ve bölümün tüm boş alanlarını doldurun. Gerekirse Kullanıcı Sözleşmesi'nin tam sürümüne yönlendiren bağlantıyı ekleyin. Bu bağlantı, Ayrıntılı bilgi yazısına tıklandığında açılan pencerede gösterilir.

Teşekkür mesajının görüntülenmesini ayarlayın; bu mesaj otomatik olarak oluşturulur ve form doldurulduktan sonra açılan pencerede gösterilir. Bu pencereden kullanıcıyı sitenize yönlendirebilir veya Turbo sayfaya geri döndürebilirsiniz.

Form üzerinden başvuru alma yöntemleri:

 • Sihirbaz'da belirtilen e-posta adresi üzerinden,
 • Yandex Messenger üzerinden.

  Başvuruları Yandex Messenger üzerinden almak için:

  1. Messenger'ın otomatik kayıt sayfasına gisin.
  2. Sihirbaz'da Ayarlar → Talep bildirimleri bölümünü açın ve Talepleri Yandex Messenger'a gönder seçeneğini etkinleştirin .

  Sorgular, Turbo sayfa oluşturulurken belirtilen kullanıcı adına gönderilir; ayrıca e-posta adresine gelmeye devam eder. Ayrıntılı bilgi.

Talepler e-posta adresine gelmiyorsa kullanıcıların talep gönderip göndermediklerini öğrenin. Bunu yapmak için Yandex Metrica'da Turbo Pages sayacının Formdan başvuru gönderimi hedefinin göstergesini kontrol edin (başarılı olan her form gönderim girişimi hesaplanır).

Satılık ürünler

Satılık ürünler bölümünde ziyaretçi siparişlerini kabul edebilirsiniz. Siparişlerin oluşumunda kullanılacak ürün sepetinin Turbo sayfanın başlığına otomatik eklenmesi için sayfaya Üst Blok bölümünü eklemeniz yeterli.

Satılık ürünler bölümü; ürünlerin bilgi kartlarını, ürün fiyatlarını ve sipariş verme butonlarını içeren özel bir bloktur. Ürünlerin her biri için ayarlayabileceğiniz öğeler:

 • Görsel. Desteklenen formatlar: 1:1 veya 4:5.
 • Fiyat. Mevcut ve eski fiyatı ekleyin; indirim otomatik olarak hesaplanır ve bu indirimi yüzde olarak veya para biriminde gösterebilirsiniz. Fiyat, Turbo sitenin gösterileceği ülkede kullanılan para birimine ve reklam kurallarına göre belirtilmelidir.
 • Ürün bilgi kartından geçiş butonu. İsim girin ve butona tıklandığında ne olacağını (ürünün sepete eklenmesi ya da başka bir siteye, sayfa bölümüne veya başvuru formuna geçiş vb.) belirtin. Sayfada üst blok bölümü varsa alım sepeti, ürünlerin eklenmesinin ardından otomatik olarak oluşturulur.

Kişiler

Örneğin İletişim Bilgileri bölümüne telefon numarası, adres, e-posta adresi, çalışma saatleri ve sosyal ağ bağlantıları ekleyin. Kullanıcının konumunuzu daha kolay anlaması için haritalı seçeneği seçin. Haritayı Yandex Harita Sihirbazı'nda oluşturabilirsiniz. Bunun ardından bölüm ayarlarında haritanın kodunu veya bağlantısını ekleyebilir ve size ulaşım yolunu kısaca açıklayabilirsiniz. Haritayı isteğinize göre sağ kenarda veya sayfanın tamamında yerleştirebilirsiniz.

Sipariş oluşturma penceresi

Turbo sayfada Üst blok ve Satılık ürünler bölümleri varsa bu bölüm sayfaya otomatik eklenir. Sipariş penceresi, ürün sepetindeki Sipariş oluştur butonuna tıklandığında ekranda görüntülenir. Sihirbaz'da pencerenin taslağı Alt Blok'un altında bulunur.

Formdan siparişlerin gönderileceği e-posta adresini girin. Gerekirse aralarına virgül koyarak birden fazla farklı adres belirtebilirsiniz. Bu olanak, kurumunuzda siparişler birden fazla farklı çalışan tarafından işlenirken yararlı olur.

Yasal bilgiler bölümünü doldurun. Bilgi acılığıyla müşterilerin kişisel bilgilerini toplamanız halinde siz de kendiniz veya kurumunuz hakkında bilgi sağlamak zorundasınız. Bu bilgiler formun altında özel alana yerleştirilir. Gerçek veya tüzel kişi olmak üzere, uygun yasal formu seçin ve bölümün tüm boş alanlarını doldurun. Gerekirse Kullanıcı Sözleşmesi'nin tam sürümüne yönlendiren bağlantıyı ekleyin. Bu bağlantı, Ayrıntılı bilgi yazısına tıklandığında açılan pencerede gösterilir.

Müşterinin iletişim bilgilerinin girileceği alanları ayarlayın: eksik olanları varsa ekleyin, her bir alan için formatı seçin ve ayrıca doldurulması zorunlu olacak alanları belirtin.

Sipariş alımı için uygun seçenekler belirtin. Kullanılabilir seçenekler: Teslim noktasından alım ve Kapıya teslim. İlk tür için teslim noktası adresini, ikinci tür için teslimat ücretini belirtin. Ödeme seçeneklerini ayarlayın: Örneğin Kuryeye nakit ödeme ve Kuryeye kartla ödeme gibi.

Başka sorunuz var mı?

Uyarı. Müşteri Hizmetleri'nden uzmanlar, siz hangi kullanıcı adından kendileriyle iletişime geçtiyseniz, yalnızca o kullanıcı adından başlatılmış olan reklam kampanyalarıyla ilgili danışmanlık verebilirler. Kullanıcı adınızı ekranın sağ üst köşesinde görebilirsiniz. Uzman, sadece başvurunun işlenmesi sırasında verilerinize erişim kazanacaktır.