İstatistikler

Otomatik oluşturulan veya kendi oluşturduğunuz sayacı kullanarak veya bağlantıya özel parametreler ekleyerek Yandex Metrica'da Turbo sayfalarla çalışma istatistiğinin toplanmasını ayarlayabilirsiniz. Turbo sitelerle ilgili istatistiği Rapor Sihirbazı'nda görebilirsiniz.

Yandex Metrica

Turbo site için ister otomatik oluşturulan sayaç veya isterseniz kendi oluşturduğunuz sayaç kullanabilirsiniz. İstediğiniz anda otomatik sayacı kullanıcı sayacıyla veya tam tersine kullanıcı sayacını teknik sayaçla değiştirebilirsiniz. Varsayılan olarak Turbo sitenin tüm sayfalarına ortak bir sayaç kurulur. Fakat gerekirse istediğiniz sayfalara sayfa ayarları üzerinden özel sayaçlar kurabilirsiniz.

Uyarı. Turbo site sayaçlarına Oturum kaydı seçeneği bağlanamaz.
Otomatik sayaç

İlk Turbo site oluşturduğunuzda Yandex Metrica hesabınızda otomatik olarak Turbo Pages adında bir otomatik sayaç oluşur. Bu sayaç, hesabınıza bağlı tüm Turbo sitelerde varsayılan olarak kullanılır. Böylece, Turbo sitelerinizi analiz ederek gerekirse daha da geliştirmek için neler yapabileceğinizi görebilirsiniz. Sayaç sadece görüntülemeye açıktır.

Yandex Metrica hedefleri sayaca bağlanmış olur. Hedeflerin tam listesi aşağıda verilmiştir.

Otomatik sayacın hedef listesi
Hedef adı Hedef açıklaması
Buton tıklama Siteye veya Turbo sayfalar bölümüne geçiş butonu tıklandı
Başlık: Menü öğesine tıklama Başlık bölümünde herhangi bir menü öğesi tıklandı
Başlık: Buton tıklama Başlık bölümünde siteye veya Turbo sayfasının başka bir bölümüne geçiş butonu tıklandı
Başlık: Bir sosyal ağ butonunun tıklanması (Vkontakte / Viber / Odnoklassniki / WhatsApp / Tumblr / Pinterest / YouTube / Telegram) Başlık bölümünde bir sosyal ağ butonu tıklandı (Vkontakte / Viber / Odnoklassniki / WhatsApp / Tumblr / Pinterest / YouTube / Telegram)
Form aracılığıyla talep gönderimi Form aracılığıyla talep gönderme butonu tıklandı
Teşekkür sayfasının yüklenmesi Teşekkür sayfası yüklendi
Teşekkür sayfasından siteye geçiş Teşekkür sayfasında siteye geçiş butonu tıklandı
Teşekkür sayfasından Turbo sayfaya geri dönüş Teşekkür sayfasında geri dönüş butonu tıklandı
Geri bildirim butonunun tıklanması (tüm türler) Herhangi bir geri bildirim butonu tıklandı
Geri bildirim butonu tıklanması (Telefon / E-posta / Google+ / Odnoklassniki / Telegram / Viber / Vkontakte / WhatsApp) “Telefon” / “E-posta” / “Google+” / “Odnoklassniki” / “Telegram” / “Viber” / “VKontakte” / “WhatsApp” türünde geri bildirim butonu tıklandı
Ürünü sepete ekleme Ürün bilgi kartında "Sepet" türünde bir buton tıklandı veya Sepet'te ürün sayısı artırıldı
Sipariş formuna geçiş Sipariş oluşturma penceresi yüklendi
Sipariş oluşturuldu Sipariş, Sipariş oluşturma penceresi üzerinden gönderildi

Hedefler hakkında daha fazla bilgi için Yandex Metrica Yardımı'nı okuyun.

Kullanıcı sayacı

Kendi Yandex Metrica sayacınızı kullanabilirsiniz. Bu sayede hedeflerinizi kendiniz ayarlayıp Turbo sitenin, üzerindeki kullanıcı işlemlerini takip etmek istediğiniz öğelerine özel olarak bağlayabilirsiniz. Ana sitenin sayacını kullanmanız önerilmekle birlikte, Turbo site için ayrı bir sayaç da oluşturabilirsiniz. Düzenleme için misafir erişimi ayarlı olan sayaç kullanılabilir.

Kendi sayacınızı belirtmek için  → Analiz üzerine tıklayın. Açılan listede Kullanıcı sayacı seçin ve gerekli sayacı belirtin.

Turbo sitenin tıklanabilir öğelerine kullanıcı sayacının kontrol ettiği bir veya birden fazla hedefi bağlayabilirsiniz. Yandex Metrica hedefleri alanına ID'leri virgülle ayırarak girin. Belirtilen ID'ler, Yandex Metrica'da hedef ID'lerle aynı olmalıdır. Başvuru formu ve “Telefon” türünde geri bildirim butonu için mutlaka en az bir hedef belirtmelisiniz. Hedefler hakkında daha fazla bilgi için Yandex Metrica Yardımı'nı okuyun.

Rapor Sihirbazı

Reklamların Turbo sitelerle çalışma sonuçlarını Rapor Sihirbazı'nda değerlendirebilirsiniz. Örneğin, mobil gösterimlerde hemen çıkma oranının nasıl azaldığını görmek için Reklam numarası kesitini kullanın. Sütunlar bloğunda Hemen çıkma öğesini seçin. Ardından, Cihaz türü → mobil filtresini ekleyin.

Kampanyanın sonucunu nasıl değerlendireceğiniz hakkında ayrıntılı bilgi

Bağlantıya parametre ekleme

Web analiz sistemlerinin (örneğin, Yandex Metrica) bağlantının tıklanmasıyla gerçekleşen kullanıcı girişleri hakkında ek bilgi alabilmesi için Turbo site bağlantısına çeşitli parametreler ve etiketler eklenebilir. Düzenleme sayfasında +İzleme parametreleri seçeneğine tıklayın. Parametreler, hızlı bağlantılar dahil olmak üzere, tüm Turbo site bağlantılarına eklenir. URL parametreleri hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.

Başka sorunuz var mı?

Uyarı. Müşteri Hizmetleri'nden uzmanlar, siz hangi kullanıcı adından kendileriyle iletişime geçtiyseniz, yalnızca o kullanıcı adından başlatılmış olan reklam kampanyalarıyla ilgili danışmanlık verebilirler. Kullanıcı adınızı ekranın sağ üst köşesinde görebilirsiniz. Uzman, sadece başvurunun işlenmesi sırasında verilerinize erişim kazanacaktır.