Sözcük seçimi servisi

Sözcük seçimi (wordstat), Yandex kullanıcılarının yaptığı sorgularla ilgili bilgi elde etmenizi sağlayan bir servistir. Örneğin, bu servis yardımıyla bir bilginin ayda kaç kişi tarafından aradığını öğrenebilir ve sözcük grubunuza anlam olarak benzer sorguları görebilirsiniz.

Çalışmaya giriş

Direct arayüzündeki sözcük seçim formunu kullanabilirsiniz. Bunun için Yeni anahtar sözcük grupları bloğunda Sözcükleri seç butonuna tıklayın ve anahtar sözcük grubunu girin.

Bölge ve cihaz türü seçimi gibi servisin tüm özelliklerini kullanabilmek için sözcük seçimi servisine geçin. Sözcük seçimi sadece hesaba giriş yapmış olan kullanıcılar için geçerlidir.

İstatistik, varsayılan olarak tüm bölgeler ve tüm cihaz türleri için gösterilir. Masaüstü bilgisayarları kesiti masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarında yapılan sorgularını içerirken Mobil kesiti ise telefonlar ve tabletlerde yapılan sorguları içerir. Telefonlarda ve tabletlerde yapılan sorgular ile ilgili bilgiler Sadece telefonlar ve Sadece tabletler kesitlerinin yardımıyla görülebilir.

Her sorgunun yanındaki sayı, bu sorguyu anahtar sözcük grubu olarak belirlediğinizde alabileceğiniz tahmini aylık gösterim sayısıdır. Tahmin oluştururken sistem, istatistik güncelleme tarihinden itibaren son 30 günlük verilerini kullanır. Veriler, sadece Yandex arama sonuçları sayfası için sistem tarafından hesaplanmaktadır.

Servis ile çalışma

Örneğin beyaz eşya tamirini yapan bir grubun reklamını Yandex Direct'te yayınlamak için reklamınıza tamir anahtar sözcük grubunu eklemek istiyorsunuz. Bu sözcük grubunu sözcük seçimi servisinde girin. Sol sütunun verilerine göre tamir sözcük grubunun popüler bir sorgu (ayda 11 milyon gösterim) olduğunu göreceksiniz. Fakat bu sorgu, kullanıcının beyaz eşya tamiriyle mi yoksa araba veya telefon tamiriyle mi ilgilendiğini göstermez.

Popüler fakat sizin için uygun olmayan sorgulara göre reklamınızın gösterilmesini istemiyorsanız Yandex Direct'te tamir anahtar sözcük grubunu beyaz eşya tamiri sözcük grubu ile değiştirin. Tamir sözcük grubunu negatif anahtar sözcüklerle netleştirebilirsiniz. Araba ve telefon negatif anahtar sözcük eklediğinizde reklamınız araba tamiri ve telefon tamiri gibi popüler sorgulara göre gösterilmez.

Servis ile çalışırken ek operatörler kullanılabilir. Operatörler Sözcüklere göre ve Bölgelere göre sekmelerinde çalışır. Sorgu geçmişi sekmesinde sadece + operatörü çalışır.

Sağ sütundaki sorguları gözden geçirin. Beyaz eşya tamiri sorgusunu girmiş kullanıcılar çamaşır makinesi yedek parçası ve buzdolabı motoru sorgularını da girebilirler. Reklam hedeflerinize uygun olan sorguları anahtar sözcük grubu listesine ekleyin.

Dene

Sorgu geçmişi

Kullanıcıların konunuza ilgisini anlayabilmek için Sorgu geçmişi sekmesine gidin. Burada aylara göre gruplanmış son 2 yılına ait verileri ve kullanıcı hareketleri grafiğini göreceksiniz.

Başka sorunuz var mı?

Uyarı. Müşteri Hizmetleri'nden uzmanlar, siz hangi kullanıcı adından kendileriyle iletişime geçtiyseniz, yalnızca o kullanıcı adından başlatılmış olan reklam kampanyalarıyla ilgili danışmanlık verebilirler. Kullanıcı adınızı ekranın sağ üst köşesinde görebilirsiniz. Uzman, sadece başvurunun işlenmesi sırasında verilerinize erişim kazanacaktır.