Reklam gösterimleri

Reklam gösterilmiyor

Genellikle, moderasyondan geçmelerine rağmen reklamlar şu nedenlerden dolayı gösterilmez:

Ortak hesap veya kampanya hesabında bakiye yoktur

Ortak hesap veya kampanya hesabındaki bakiyeyi kontrol edin.

İstatistiklerde harcama belirtilmemiş olsa da, hesapta bakiye azdır veya hiç yoktur. Raporlardaki istatistikler ve hesaptaki bakiye farklı zamanlarda güncellenir; bir kampanya aktifse, özellikle de o kampanya için harcamalar hızlı bir şekilde değişiyorsa, fark oluşabilir.

Farklı Direct raporlarındaki istatistikler de farklı aralıklarla güncellenir. En güncel verileri Rapor Sihirbazı'nda görebilirsiniz.

Böylece, siz istatistiği görüntülerken para çoktan harcanmış olabilir fakat gösterim, tıklama ve harcama verileri henüz raporlarda güncellenmemiş olabilir.

Raporları kullanarak harcamaları incelemeden önce verilerin güncel olduğundan emin olun; verilerin son güncellenme zamanı raporun sol alt köşesinde (Güncellendi etiketiyle) belirtilir.

Etkinleştirme tamamlanamadı

Kampanya ayarlarınızı, stratejilerinizi veya tek tek reklamlarınızı değiştirdiyseniz, gösterimleriniz önceki ayarlarla devam eder: sistem değişiklikleri uygulamak zorundadır. Etkinleştirme madde 4.1 Gösterim kuralları uyarınca, işlemin yoğunluğuna göre en fazla 180 dakika sürer.

O zamana kadar hesapta bakiye sıfır gözüküyorsa ve kampanya aktif değilse, etkinleştirme hesaba para girdikten sonra devreye girer.

Etkinleştirmenin olası nedenleri:
 • Bakiye sıfırken fatura ödenmesi.

 • Kampanya veya başka bir reklamın etkinleştirilmesi.

 • Bazı kampanya parametrelerinin, grup ayarlarının, stratejinin değiştirilmesi.

  Bu parametrelerin değiştirilmesi gösterimleri etkileyebilir:
  • başlangıç tarihi: daha önce daha geç bir tarih belirtildiyse fakat siz bugünün tarihini belirttiyseniz;
  • gösterim takvimi: daha önce denetlenen süre içinde gösterimler yapılmamalıysa fakat şu anda yapılması gerekiyorsa;
  • gösterim bölgeleri: yeni bölgeleri etkinleştirdiyseniz ve reklam gösterimini bunlardan birinde kontrol ediyorsanız;
  • strateji: daha önce internet aramasında gösterimler devre dışı bırakıldıysa fakat şu anda açıksa.
 • Moderasyon işlemi.

  Reklamda herhangi bir değişiklik yaptıysanız, reklamın değişiklik yaptığınız sürümü arama sonuçlarında ancak moderasyondan başarıyla geçtikten sonra ve etkinleştirmesi tamamlandıktan sonra gösterilir (madde 4.1 Gösterim kuralları uyarınca en fazla 180 dakika sürer).

  İçerik denetlendikten ve onaylandıktan sonra etkinleştirme işlemi başlar.

  Durdurulan reklamlar veya durdurulan kampanyadaki reklamlar ancak tekrar devreye alındıktan sonra etkinleştirme sürecinden tekrar geçebilir. Örneğin kampanya saat 12:00'da moderasyondan geçtiyse fakat reklamlar saat 13:00'da devreye alındıysa, reklamların etkinleştirme zamanını, devreye alınma zamanından çıkarmak gerekir.

 • Site erişilebilirliğini izleme yoluyla gösterimlerin durdurulması veya yeniden başlatılması.

Yukarıda belirtilen öğelerden biri için son 180 dakikada bir değişiklik yapıldıysa, etkinleştirmenin tamamlanmasını beklemeniz gerekir.

Çok düşük teklifler belirlendi

Anahtar sözcük grupları için teklifleri en düşük tıklama fiyatının daha altında bir fiyatla manuel olarak belirlediyseniz, birinci sayfada gösterimler gerçekleşmeyebilir (“Manuel teklif yönetimi” stratejisine göre) veya sistem otomatik stratejiler kullanarak bu tür teklifleri belirlemiştir (bkz madde 3.10.1. Gösterim kuralları).

Reklam gösterimlerinin diğer sayfalarda devam edip etmediğini kontrol edebilirsiniz. Bunun için arama sayfasında bulunan arama sonuçlarının sayısını içeren bloktaTümünü göster bağlantısına tıklayın (Reklam ver bağlantısının yanında); yapılan sorguya göre gösterilebilecek reklamları içeren sayfaya geçeceksiniz.

Günlük bütçe veya hesap bakiyesinin oranı tekliflere göre çok düşük belirlendi.

Günlük bütçe veya hesap bakiyesinin oranını tekliflere göre değerlendirin. Sadece birkaç tıklama yeterli ise, gösterimler stabil olmayabilir.

Bütçenizi arttırmanız veya teklifleri azaltmanız doğru olur.

Reklam moderasyondan geçemedi veya kısmen geçti

Reklamınızı moderasyondan tümüyle geçene kadar gösterime alınmaz.

Reklamı değiştirdiyseniz ve reklam kontrole gönderildiyse fakat henüz tümüyle moderasyondan geçmediyse, siz arayüzde reklamın yeni sürümünü görseniz bile reklamın eski sürümünün gösterimine devam edilecektir.

Reklamın yeni sürümü moderasyonda geçene ve etkinleştirme tamamlanana kadar (madde 4.1 Gösterim kuralları uyarınca en fazla 180 dakika sürer), bir önceki sürüm gösterilir, Direct arayüzünde reklamın veya reklam grubunun altında ise “Reklamın bir önceki sürümünün gösterimleri devam etmekte” uyarısı gösterilir.

Reklam, site erişilebilirliğini izleme tarafından durduruldu

İzleme, sadece ana sayfayı sorgulayarak sitenin erişilebilirliğini takip eder. Siteye 15 dakikadan fazla bir süre erişilmemesi durumunda reklam gösterimleri durdurulur. Siteniz yeniden erişilebilir olduğunda gösterimler otomatik olarak başlar.

Ana sayfa günde birkaç kez otomatik olarak izlemeye tâbi tutulur. Denetim sayısı siteye yapılan ziyaret sayısıyla orantılıdır ve denetimlerin tam zamanını veya saatini manuel olarak belirlemek mümkün değildir.

Kontrol sırasında siteye erişilemiyorsa gösterimler hemen durdurulmaz: robot, sayfayı kontrol etmek amacıyla sayfaya geri döner ve bu siteye hâlâ erişilemiyorsa gösterimler durdurulur.

Reklam durdurulduktan sonra, sitenin izlenmesi devam eder. Bir sonraki denetleme sırasında siteye erişim sağlanıyorsa gösterimler devam eder.

Siteniz yeniden erişilebilir olduysa fakat gösterimler yeniden başlamadıysa, robotun sitenizi dolaşıp gösterimleri devam ettirmesini beklemeniz gerekir.

Siteniz uzun bir süredir kullanılabilir durumdaysa ancak robot gösterimlere devam etmiyorsa, izleme işlemini kampanya parametrelerinde devre dışı bırakabilirsiniz.

Erişilebilirlik izleme özelliğinin yanlış çalıştığını düşünüyorsanız (örneğin, site erişilebilir olduğu anda gösterimleri durduruyorsa veya tam tersi bir durumda, yani site erişilebilir hale gelmesine rağmen gösterimlere yeniden başlamıyorsa, izleme işleminin doğru çalışıp çalışmadığını kontrol etmemiz için geri bildirim formu aracılığıyla Müşteri Hizmetleri Bölümü'ne başvurun. Başvurunuza, sitenin Yandex robotuna sağladığı Access kayıtlarını ekleyin; useragent şu şekildedir: Mozilla/5.0 (compatible; YandexMetrika/2.0; +http://yandex.com/bots yabs01). Yandex uzmanlarınızın sorunun nedenlerini anlayabilmesi için bu bilginin sağlanması şarttır.
Access log'ları nedir?

Access log'ları, web sunucularını kullanarak siteye yapılan bağlantıların kayıtlarını tutan bir metin dosyasıdır; her bir satıra web sunucusuna yapılan bir bağlantı işlenir.

Log'lar, site istatistiklerini toplamak ve siteye yönelik olası kötü niyetli kullanımı tespit etmek için kullanılır.

Bu bilgileri almak için site yönecinize başvurun.

Gösterimler günlük veya haftalık bütçe ayarları tarafından durduruldu
Kampanyada aşağıdaki uyarıların olup olmadığını kontrol edin:
 • “Haftalık bütçe, reklam gösterimini geçici olarak durdurdu”
 • “Gösterimler günlük kısıtlamaya göre durduruldu”
 • “Gösterimler ortak hesabın günlük kısıtlamasına göre durduruldu”

Bu tür uyarıları gördüyseniz gösterimlere devam etmek için kampanya bütçe ayarlarını değiştirin.

Kampanyayı veya reklamı manuel olarak durdurdunuz

Kampanya ve reklamların durumunu kontrol edin. Kampanyayı veya reklamı manuel olarak durdurmuş olabilirsiniz ve bu nedenle gösterimler devam etmiyor olabilir. Gösterimlere devam et butonuna tıklayın.

Kampanyadaki reklamlar moderasyon aşamasında durduruldu

Kampanya sayfasında reklamların durumunu kontrol edin; reklamların tümü veya bir kısmı Durdurulanlar sekmesinde olabilir. Madde 3.5.8. Yandex Direct servisinin kullanılması ile ilgili teklifler'e göre, reklamların kontrolü sırasında robot reklamların gösterimini durdurabilir.

Reklamlar moderasyondan geçtikten sonra, Durdurulanlar sekmesine düşerler ve sizin gösterimleri manuel olarak başlatmanız gerekir.

Kampanya gösterimleri zaman hedefleme programına göre durduruldu

Kampanya parametrelerinde seçtiğiniz saat dilimine göre zaman hedefleme programını kontrol edin. Bunun için Kampanya düzenleme sayfasına geçin ve Gösterim takvimi bloğunu açın.

Kampanyanın başlangıç tarihinden daha geç bir tarih gösterilmiştir

Parametrelerde kampanyanın başlangıç tarihini kontrol edin ve gerekirse değiştirin.

Reklam başka reklamlarla çok fazla benzerlik taşıyor

Anahtar sözcük grubuna göre ilk sayfada gösterim için yeterli olan bir teklif verildiyse fakat ilgili sorguyu girdiğinizde reklamınızı sonuçlar arasında bulamıyorsanız, reklamınızın başka bir reklamla çok fazla benzerlik taşıdığı tespit edilmiş olabilir (bkz. madde 3.11 Gösterim kuralları).

Farklı reklam verenlerin benzer reklamları aynı anda yayınlanıyorsa, bunlar şu durumlarda kabul edilir:
 • aynı bölgede satışa sunulmuş olan aynı veya benzer hizmet ve ürünlerin reklamı yapılıyorsa;
 • aynı veya kesişen anahtar sözcük gruplarına göre reklam veriliyorsa;
 • reklam verenlerin aynı olan veya benzer olan sitelerine bağlantılar içeriyorsa.

Reklamınız başka reklamlarla benzer olarak algılanıyorsa bu reklam gösterilmeyebilir. Tıklanabilirlik (CTR), kalite katsayısı ve tıklama başına teklif gösterge kombinasyonlarından en iyi olanlarının reklamı gösterilir.

Reklamın başka bir reklama benzer olduğuna katılmıyorsanız, Müşteri Hizmetleri Bölümü'ne geri bildirim formu aracılığıyla bir sorgu göndererek bilgileri netleştirebilirsiniz.

Kampanyada çok sayıda geçersiz tıklama var

Direct'te sahte tıklamalara karşı koruma mevcuttur. Kontrolün ilk aşamasında (çevrimiçi filtreleme) geçersiz sayılan tıklamalar, otomatik olarak filtrelenir. Bunlar için ödeme yapmazsınız.

Kampanya istatistikleri mutlaka bir kez daha kontrol edilir (çevrimdışı filtreleme): Sistem çevrimiçi filtremeden sonra, kampanya istatistiklerinde önceden hesaba katılmış olan tıklamaları analiz eder. Bu kontrol sonucunda tıklamaların bir kısmı daha filtrelenebilir. Belirli bir raporlama dönemi boyunca sahte tıklamalara karşı koruma sistemi tarafından ayıklanan tıklama sayısı, Rapor Sihirbazı'nda Geçersiz tıklamalar satırında görüntülenebilir.

İkinci kontrolde geçersiz tıklamalar tespit edilirse bu tıklamalar için para iadesi yapılır. Bu konuda kampanya parametrelerinde belirtilen e-posta adresine bildirim gelecektir.

Tıklama analizi çok sayıda parametreye göre yapılır; bu nedenle tıklamaların doğruluğu ile ilgili kararlarda ufak gecikmeler yaşanabilir. Kontrol sırasında sistem, denetlenen tıklama fiyatına eşit olan parasal miktara "bloke koyar". Bu esnada Direct arayüzünde ilgili miktarın çekilmesi yansıtılmaz.

Bazı tıklama denemesi durumlarında kötü tıklama sayısı iyi tıklama sayısından çok daha yüksek olabilir; bu nedenle bazı durumlarda bloke edilmiş bakiyenin miktarı, kampanya hesabındaki kalan bakiye büyüklüğüne ulaşabilir. Bu noktada sistem, hesaptaki bakiyenin artık olmadığına ve gösterimlerin durdurulması gerektiğine karar verir. Tüm tıklamalar kontrol edildikten ve geçersiz olanlar tespit edildikten sonra, bakiyenin blokesi kaldırılır ve gösterimler tekrar başlar.

Rapor Sihirbazı'na girin ve istenilen gün için hesaba katılan ve filtrelenen tıklama sayısını değerlendirin. Filtrelenen tıklamaların sayısı hesaba katılanların sayısını önemli ölçüde aşıyorsa, bu tıklamalar için yaklaşık potansiyel harcamayı değerlendirin. Bunun için filtrelenen tıklama sayısını ortalama tıklama fiyatı ile çarpın. Kampanya hesabındaki veya ortak hesaptaki kalan bakiyeyi, filtrelenen tıklamalardaki potansiyel harcamalarla karşılaştırın.

Tekliflerin azaltılması veya kampanya hesabında daha fazla bakiye bulunması (ya da ayarlanmışsa, ortak hesapta günlük bütçe bakiye sınırlamasının daha yüksek tutulması), geçersiz tıklamalar yüzünden gösterimlerin durdurulma sayısını minimize edebilir; böylece bakiye geçici olarak bloke edildiğinde, gösterimlerin devam etmesi içim hesapta yeterli miktarda bakiye bulunur.

Negatif anahtar sözcük gruplarının hatalı kullanımı
Sözcük grupları, reklam grupları ve kampanyanlar için negatif anahtar sözcük gruplarında, anahtar sözcük grubunda kullanılan stop sözcükler (bunlar daha çok edat (ilgeç) olur) bulunur.

Örneğin örgü için makine anahtar sözcük grubunu ayarladınız ve negatif anahtar sözcük grubu olarak da -!için belirlediniz. Bu durumda örgü için makine sorgusu girildiğinde herhangi bir gösterim yapılmaz; fakat edat içermeyen sorguya göre (örgü makinesi) gösterim yapılacaktır.

Negatif anahtar sözcük grupları listesinden edatları kaldırmanızı öneririz.

Negatif anahtar sözcük olan -!için kampanya veya reklam gruplarının ortak negatif anahtar sözcük grupları bulunuyorsa, bu sözcük grubu silinemez; sözcük grubundaki edatı operatör yardımıyla sabitlemek yeterlidir: örgü +için makine. Bu durumda negatif anahtar sözcük olan -!için bu sözcük grubu için görmezden gelinir ve edat içeren gösterimler doğru bir şekilde yapılır.

Negatif anahtar sözcük gruplarında iki veya daha fazla nokta olan sayılar var

Direct, bir dizi rakam içerisinden sadece ilk noktayı işler, sonraki noktalar boşluk ile değiştirilir.

Örneğin anahtar sözcük grubu olan koruma kovanı -6.236.003 ile koruma kovanı 003 -6.236 aynı anlama gelecektir; sonuç olarak koruma kovanı 003 sorgusu için gösterimler yapılır.

Negatif anahtar sözcük gruplarında, reklam verenin anahtar sözcük grubuyla eşleşen operatörlere sahip sözcükler veya sözcük grupları var

Örneğin, istanbul borsası anahtar sözcük grubunu ayarladınız ve negatif anahtar sözcük grubu -"istanbul borsası". Bu durumda istanbul borsası şeklinde yapılan sorgu için herhangi bir gösterim yapılmazken istanbul borsası programı sorgusu için gösterimler yapılır.

Ayrıca, Kırıkkale Güvenlik anahtar sözcük grubunu ayarladığınızı varsayalım ve negatif anahtar sözcük grubu olarak da -"Güvenlik Güvenlik" ayarlamış olun. " " operatörünü içeren negatif anahtar sözcük gruplarında, tekrarlanan sözcükler bir arada değerlendirilir (burada: -"Güvenlik") ve Kırıkkale Güvenlik sorgusuna göre gösterimler yapılmaz.

Anahtar sözcük grubu bölge adı içerir fakat gösterim bölgelerine bu dahil değildir

Kampanya veya grup ayarlarında hangi gösterim bölgesinin belirlendiğini kontrol edin.

Örneğin, anahtar sözcük grubunda moskova oblastinde ev satın al belirtiliyorsa ve gösterim bölgesi olarak sadece Moskova (oblast olmadan) girilmişse, gösterimler yapılmaz.

Ayrıca kampanya parametrelerinde Gelişmiş coğrafi hedef belirleme'nin etkin olup olmadığını kontrol edin. Etkinse devre dışı bırakmanızı öneririz.

Coğrafi ayar kombinasyonlarının, reklam gösterim yerlerine etkisi hakkındaki ayrıntılı bilgiyi ilgili makalede okuyabilirsiniz.

Daraltan düzenlemeler ile belirli bir hedef kitleyi hariç tutuyor

Kampanya veya reklam grubunda belirli bir hedef kitleye daraltan veya belirli bir hedef kitleyi hariç tutan teklif düzenlemeleri belirtilebilir. Bu düzenlemelere denk gelmiş arama sonucu reklamları göremiyor olabilirsiniz.

Kontrol bölgesi, kampanyada belirtilen coğrafi hedef belirlemeye dahil edilmez

Tarayıcı ayarlarında belirtilen veya seçilen bölgenin, reklamlardaki gösterim bölgesi listesine dahil edilip edilmediğini kontrol edin.

Ayrıca, reklam gösterimlerini kontrol ettiğiniz kampanyanın coğrafi hedef belirlemesinde ilgili şehrin hariç tutulup tutulmadığını kontrol edin.

Örneğin, Moskova'daki reklam gösterimlerini kontrol ediyorsanız ve kampanyadaki gösterimler büyük Moskova şehri hariç olmak üzere Moskova bölgesine ayarlanmışsa, Moskova'daki reklam gösterimleri yapılmaz.

Sınırlamalar hakkında uyarılar var
Reklam grubunun altında sınırlamalar hakkında uyarılar olabilir:
 • reklam gösterimleri ile ilgili yasal sınırlamalar: hem internet aramasında hem de ağlarda gösterimler kısıtlanır;
 • trajik veya yetişkinlere yönelik konularda sınırlamalar: ağlarda gösterimler yapılmaz;
 • kullanıcının ilgi alanlarına ve hedef kitle seçim koşullarına göre reklam gösterimlerinin sınırlamaları: davranışsal hedefleme ve yeniden pazarlama ağlarında gösterimler yapılmaz.
Anahtar sözcük grupları trajik konuyla ilgilidir

Sözcük grubunun trajik bir konuyla ilgili olup olmadığını kontrol edin.

Bu durumda tüm sözcük grupları tırnak içine almanız gerekir. Bu durumda internet aramasındaki reklam gösterimleri yapılır ancak gösterim, anahtar sözcük grubuyla tamamen aynı olan bir sorguyla (ek sözcükler olmadan) yapılıyorsa gerçekleşir. Detaylı bilgiyi iligili makalede bulabilirsiniz.

Reklam konusu bahis bürolarıyla ilgilidir

“Bahis bürosu” konulu reklamlar Rusya'da arama sonuçlarında gösterilmez; bunlar ancak içerik sitelerinde gösterilebilir.

Beyaz Rusya ve Kazakistan'da bu konuyla ilgili reklamlar gösterilebilir.

Reklamlarınızın konusu Beyaz Rusya veya Kazakistan'daki bahisçilere yönelikse fakat gösterimler gerçekleşmiyorsa, Müşteri Hizmetleri'ne geri bildirim formunu kullanarak bir sorgu gönderin.

Aramada gösterimler yasaklı.

Manuel teklif yönetimi stratejisinde, internet araması için reklam gösterimlerinin yasaklı olmadığından emin olun.

Kampanyada aynı anahtar sözcüklere sahip fakat farklı sitelere yönlendirme yapan reklamlar var

Bu durumda reklamlar veya gruplar diğer reklamlara benzer olarak kabul edilebilir (bkz. madde 3.11 Gösterim kuralları).

Reklamınız başka reklamlarla benzer olarak algılanıyorsa bu reklam gösterilmeyebilir. Tıklanabilirlik (CTR), kalite katsayısı ve tıklama başına teklif gösterge kombinasyonlarından en iyi olanlarının reklamı gösterilir.

Anahtar sözcük grubu yazım hataları veya rastgele gibi görünen Latin alfabesinden harfler içeriyor

Anahtar sözcük gruplarını kontrol edin.

Örneğin anahtar sözcük grubundaki girdi Latin alfabesiyle yazılmışsa, sorguda ise Kiril alfabesi kullanılıyorsa, reklam gösterimi yapılmaz (bu durumla en çok, hem Latin alfabeli hem de Kiril alfabeli klavyelerde aynı yerde yer alan "C" harfinde karşılaşılır).

Belirtilen nedenler sizin durumunuzu yansıtmıyorsa, müşteri hizmetleri bölümüne başvurabilirsiniz.

“Gösterim sayısı az” durumu eklendi

Mevcut ayarlarda gruptaki reklamlar çok az gösteriliyor veya hiç gösterilmiyorsa bu durum bildirimini görürsünüz.

“Gösterim sayısı az” durumunu belirtmeden önce sistem, reklam grubunun gösterimleri hakkında toplanan verileri değerlendirir. Durum otomatik olarak güncellenmektedir. Aralıklı olarak sistem gruptaki reklamları göstermeye çalışır. Reklam grubunda gösterim sayısı artarsa bu grup aktif gösterimlere geri döner.

Bu durumdaki reklam grubu için tahmini teklifler ve son 28 günlük istatistikler kullanılamaz. Toplanan istatistikleri Rapor Sihirbazı'nda inceleyebilirsiniz.

Reklamın gösterim sayısını artırmak için reklam grubunuzun ayarlarını düzenleyin. Size yardımcı olabilecek bazı temel önerileri önem sırasıyla burada topladık.

Farklı anahtar sözcük grupları seçin

Seçtiğiniz anahtar sözcük grupları arama sorgularında az kullanılıyor veya ağlardaki gösterimler için çok kısıtlı değerlere sahip olabilir. Farklı anahtar sözcük grupları eklemeyi veya sözcük gruplarını operatörler, negatif anahtar sözcükler ve negatif anahtar sözcük grupları ile kısıtlarken daha esnek olmayı deneyin. Anahtar sözcük grubu listesini oluştururken sözcük seçimi servisini kullanın. Bu servis sayesinde, bir sözcük grubunu ayda kaç kişinin aradığını öğrenebilir ve benzer sorguları görebilirsiniz.

Anahtar sözcük gruplarını birleştirin

Seyrek kullanılan anahtar sözcük grupları birlikte yeterli gösterim sayısına ulaşmaları için tek bir reklam grubunda birleştirilebilir. Şablon yardımıyla her anahtar sözcük grubu için özel bir reklam oluşturabilirsiniz. Farklı anahtar sözcük gruplarıyla aynı reklama gelen kullanıcıları farklı sayfalara yönlendirmek için URL parametrelerini kullanın (örneğin, {keyword} veya {param1} ve {param2}). Ayrıntılı bilgi

Yeniden pazarlama ve hedef kitle seçim koşulunu değiştirin

Çok dar yeniden pazarlama ve hedef kitle seçim koşulunu belirtmiş olabilirsiniz. Bu koşula uygun çok az sayıda kullanıcı olabilir. Koşulu değiştirmeyi ve genişletmeyi deneyin.

Coğrafi hedefleme ayarlarını kontrol edin

Coğrafi hedefleme ayarlarında belli bir şehir seçtiyseniz reklamlar, sadece bu şehirde bulunan veya özellikle bu şehir ile ilgilenen kişilere gösterilir. Bazı şehirlerde belirttiğiniz anahtar sözcük grubuna veya seçim koşuluna göre gösterimler yapılmayabilir. Yakındaki şehirleri veya tüm bölgeyi seçmeyi deneyin.

Maksimum teklifi artırın

Rakipleriniz teklifleri yükseltmiş olabilir ve gruptaki reklamlar düşük tekliften veya azalan teklif düzenlemesinden dolayı açık artırmayı kazanamıyor olabilir. Teklifleri artırarak veya teklif düzenlemelerini kaldırarak açık artırmayı daha sık kazanabilir, böylece reklamınızın daha sık gösterilmesini sağlayabilirsiniz.

Gösterim sayısı nasıl artırılır?

Reklamın gösterim sayısını artırmak için:

 • Ağlarda gösterimleri etkinleştirin.

 • Gösterim takvimini değiştirin, gösterim bölgesini genişletin.

 • Anahtar sözcük gruplarının nasıl çalıştığını kontrol edin. Yanlış operatör ve çok sayıda negatif anahtar sözcük kullanımı gösterim sayısını azaltır.

 • Otomatik hedeflemeyi etkinleştirin. Sistem, reklam metnine ve reklamı yapılan sitenin sayfasına bağlı olarak uygun arama sorgularını seçer ve reklamlarınızı bu sorgulara göre gösterir.

 • Teklifleri değiştirin. Tekliflerin artırılması reklamlarınızın açık artırmayı daha sık kazanmasını ve gösterim için seçilmesini sağlar.

 • Seçilen stratejinin ayarlarını düzenleyin. Belirtilen sınırlamalar açık artırmayı kazanmanıza izin vermediği için bütçenizi artırmayı deneyebilirsiniz.

Reklam verimini artırmak için önerilerimize göz atabilirsiniz.

Reklamda favicon

Reklamı yapılan sitenin simgesi (favicon), Yandex arama sonuçlarında Direct reklamlarına eklenebilir.

Favicon nedir?

Favicon; Yandex arama sonuçlarındaki (reklam bloğu dahil) snippet'te, tarayıcının adres satırının yanında, Favoriler'deki site adının yakınında ve tarayıcı sekmelerinde görüntülenen, küçük resimlere verilen addır.

Favicon nasıl kurulur?

Favicon olarak favicon isimli dosyadan alınan resim yüklenir. Genelde bu dosya reklamı yapılan sitenin kök kataloğunda bulunur veya HTML kodunda yazılıdır.

Önemli. Arama sonuçlarında görüntülenmek üzere Yandex, favicon'u sitenin HTTPS sürümünden yükler. Bu özellik kullanılamıyorsa favicon görüntülenmez.
Not.

Yeni favicon ekledikten sonra verilerin yenilenmesi için bir süre gerekebilir. Bu, sonuçlarda değişikliklerin hemen gösterilemeyeceği anlamına gelir.

Favicon için koşullar nelerdir?

Boyut: 16 × 16, 32 × 32 veya 120 × 120 pikseldir.

Format: ICO (önerilen), GIF, JPEG, PNG, BMP'dir.

Sitem reklamda neden favicon olmadan gösteriliyor?

Favicon Direct'e otomatik olarak organik sonuçlardan eklenir. Favicon'un sitenin kök dizinine kurulu olup olmadığını kontrol edin. Değilse, kurmanız gerekir.

Uyarı.

Daha önceden kurulu olan bir favicon'u değiştirdiyseniz veya yeni favicon eklediyseniz, verilerin yenilenmesi zaman alabilir. Bu, sonuçlarda değişikliklerin hemen gösterilemeyeceği anlamına gelir.

İnternet araması sonucu çıkan sitem favicon ile gösterilirken, neden reklamda favicon görünmüyor olabilir?
Favicon Direct'e otomatik olarak organik sonuçlardan eklenir. Favicon sitede kuruluysa ve internet aramasında gösteriliyorsa fakat reklamda gösterilmiyorsa, sitenin farklı sürümleri için favicon'un aynı olduğundan emin olun:
 • www olan ve olmayan adrese göre;
 • http ve https host'larında.

Favicon kurulumunu kendiniz yapamıyorsanız Webmaster Destek Ekibi'ne başvurabilirsiniz.

Favicon görüntülenmiyor veya yanlış görsel görüntüleniyor

Arama sonuçlarında favicon'u kontrol etmenizi öneririz. Bunun için arama satırına site alan adını girin arama snippet'lerin göz atın.

Organik arama sonuçlarında ("Reklam" olarak işaretlenmemiş snippet'ler) sitede favicon gösterilmiyor ya da favicon, reklamdaki favicon ile uyuşuyorsa fakat siz başka bir favicon'un gösterimesini istiyorsanız, site yöneticinize başvurun. Organik arama sonuçlarında istenilen favicon görüntülenmeye başladıktan sonra veriler Direct'te de güncellenir.

Site henüz indekslenmediyse, favicon da gösterilmeyebilir.

Favicon doğru kuruldu ancak görüntülenmiyor

Direct, tüm reklam teklifleri için favicon gösterimini garanti etmez (favicon doğru kurulmuş olsa bile). Reklamlar favicon olmadan gösterilebilir; bu durum normaldir.

Uyarı.

Daha önceden kurulu olan bir favicon'u değiştirdiyseniz veya yeni favicon eklediyseniz, verilerin yenilenmesi zaman alabilir. Bu, sonuçlarda değişikliklerin hemen gösterilemeyeceği anlamına gelir.

Sitede favicon doğru bir şekilde kuruluysa ve sitenin tüm sürümlerinde ve arama sonuçlarında, site snippet'i doğru favicon ile görüntüleniyor fakat reklam gösterimlerinde favicon olmadan görüntüleniyorsa bize geri bildirim formu üzerinden ulaşın.

Şablonlar

Şablon, her farklı durum için nasıl gösterim yapılacağının kararını veren (reklamlar nasıl görünecek ve nasıl yayınlanacak gibi) bir teknolojidir. Arama sonucu seçeneği, kullanıcıya ve kullanıcının sorgusunun konusuna bağlıdır. Arama sonuçlarının her biri ayrı bir şablondur.

Şablon seçimi kullanıcıya ve reklam konusuna bağlıdır. Sistem, kullanıcının sorgusuna yanıt olarak, onun memnuniyetini sağlayacak ve reklam verenler için de etkili olacak bir gösterim arasında bir denge tutturur ve buna göre bir sonuç gösterir.

Şablonlar hakkında sorular:
Standart format

Reklamlar tüm eklentilerle gösterilir (hızlı bağlantılar, iletişim bilgileri, gösterilen bağlantı). Netleştirmeler, sadece ilk pozisyonda gösterildiğinde reklamda gösterilir.

Özel yayın alanı

Reklamın olası en büyük ve göze çarpacak gösterim seçeneği. Arama sonuçlarının üstünde bulunan tek bir reklam alanı olan özel yayın alanında görünür.

Reklamın özel yayın alanında yayınlanması için şu öğeleri içermesi gerekir:
 • açıklamalar ve hızlı bağlantılar (reklamların etkililiğini arttırmak için açıklamalar ve Turbo sayfalar içeren maksimum hızlı bağlantı sayısını eklemenizi öneririz);
 • koşul karşılanmıştır: Teklifiniz ve reklamın kalitesi, 100'ün üstünde trafik hacmi elde etmenizi sağlar.
Sonuç önerilerınde reklam gösterimi

Reklam, kullanıcı sorguyu arama satırına yazdığında ipuçlarının altında gösterilir. Reklam, özel algoritma ile olasılığı en yüksek olan arama ipucuna göre seçilerek mesajının kullanıcı sorgusuna uygunluğu çok yüksek olması halinde gösterilir. Arama ipucunda gösterilen reklam daha sonra arama sonuçlarında da gösterilebilir.

Minimalist format

Reklamlar ek öğeleri olmadan (hızlı bağlantılar, alan adının görüntülendiği kartvizitler olmadan) gösterilir. Bu tasarım, reklam bloğuna giriş fiyatını düşürür.

Reklamın ilk pozisyondan kopyalanması

Premium gösterimler bloğundaki ilk sıra için seçilen reklam, Diğer reklam gösterimleri bloğunda yine ilk sırada gösterilebilir.

Hayır, şablonlar tek tek devre dışı bırakılamaz. Şablonlardaki gösterimler, reklamdaki ek öğelerin (hızlı bağlantılar, hızlı bağlantıların açıklamaları, adres ve telefonlar, görseller, videolar vb.) olup olmamasına bağlıdır. Ne kadar çok öğe eklenirse, tüm şablonlarda görünme olasılığı da o kadar yüksek olur.

Şablonlardaki gösterimler, reklamdaki ek öğelerin (hızlı bağlantılar, hızlı bağlantıların açıklamaları, adres ve telefonlar, görseller, videolar vb.) olup olmamasına bağlıdır. Ne kadar çok öğe eklenirse, tüm şablonlarda görünme olasılığı da o kadar yüksek olur.

Reklamın tekli premium şablonunda veya arama ipuçlarında gösterim olasılığını artırmak için teklif düzenlemeyi kullanın.

Evet, tekli premium şablonunda veya arama ipuçlarında gösterim istatistiklerini Rapor Sihirbazı'ndaki Yayınlama türü bölümünde görebilirsiniz.

Dağıtılmış gösterim modunda gösterimler durdurulur

Dağıtılmış gösterim modunda gösterimler, günlük bütçeyi gün içinde eşit bir şekilde ya da zaman hedeflemede belirtilen aralıkta dağıtılarak harcar. Kesintisiz gösterim için bütçe yeterli değilse reklamlar periyodik olarak durdurulur.

Yandex Metrica “Direct, özet” raporunda reklam ziyaretlerinin saatlere göre detaylı dağılımını görebilirsiniz. Raporda, reklam gösterimlerinin düzensiz olduğu ve kısa aralıklarla yapıldıkları görünüyorsa, bununla birlikte günlük bütçe hızlı harcanıyorsa, mevcut sistem ayarları, gösterimlerin en iyi şekilde dağıtılmasına olanak vermiyor demektir. Günlük bütçenizi arttırın, teklifleri değiştirin veya haftalık bütçe sınırlamasına geçin.

Aynı anda Arama banner'ı ve metin-grafik reklamı gösterebilir miyim?

“Arama banner'ı” ve “Metin-grafik reklamlar” türünde kampanyalarda anahtar sözcük grupları aynı ise, her iki reklam aynı arama sorgusu için gösterilir.

Gösterimler hakkında diğer sorular

Gösterimlerle ilgili başka sorularınız varsa, yanıtlar için aşağıya göz atın.

Soru konusunu seçin:

Soru seçin:

Şablon seçimine gösterim formatını etkiler.

Şablonlar hakkında daha fazla bilgi.

Kullanıcı, sorguyu arama satırına girdiğinde sorgusuna ilişkin ipuçlarının listesini görür. Bu listede Direct reklamı da görüntülenebilir.

Bu durumda reklam minimalist bir şekilde gösterilir. Reklam, arama ipuçlarından, tercih edilmesi en olası olanına göre seçilir ve sadece reklamın, kullanıcının sorgusuna uygun olması koşuluyla gösterilir.

Arama ipuçlarındaki gösterimler için ek bir ayar yapmanıza gerek yoktur; arama ipuçlarındaki gösterimler tümüyle otomatik olarak çalışır.

Reklam, premium gösterimlerden ipuçlarına düşer ve reklamın Premium gösterimler bloğunda ilk sırayı aldığı yerde mevcut trafik hacmine ek hacim sağlar.

Reklam Premium gösterimler bloğunda ilk sıraya düşerse, Yandex olarak arama ipuçlarında gösterimleri garanti edemeyiz. İpuçlarındaki gösterimleri etlileyen ek faktörler: Seçilen reklamın yüksek tıklanabilirlik tahmini (CTR) seçilen reklam, yeterli teklif fiyatı ve diğerleri.

Teklifi belirli sorgulara göre yükseltmeniz ve reklamların tıklanabilirliği (CTR) bunlara göre arttırmanız gerekir.

O blokta ilk sırada yer alan reklam arama ipucuna düştüğü için gösterimler, Premium gösterimler bloğundaki reklamlar olarak görüntülenir.

Hayır, reklamın yayınlanması tamamen otomatik gerçekleşir ve devre dışı bırakılamaz.

Bununla birlikte, reklamın etkililiğini düşürmemeleri için gösterimlerin kalitesini (arama sorgusuyla ilgililiğini, reklama tıklandıktan sonra sitede harcanan zamanı, reklamın tıklanabilirliğini) yakından takip ederiz.

Halen arama ipuçlarında reklam tıklanabilirliği yaklaşık %16'dır.

Reklam, kullanıcının girdiği sorguya göre değil, en olası arama ipuçlarına göre seçilir.

Örneğin kullanıcı henüz kredi kartı mast şeklindeki sorgusunu girerken kendisine gösterilen ipucu (ve ilgili reklam) kredi kartı mastercard'a göre olacaktır. Ancak, kredi kartı mast sorgusuna göre olan arama sonuçlarına geçildiğinde, reklam gösterilmez.

Dinamik reklamlar, Aramada, ürün bilgi kartları ile genişletilmiş şablonda gösterilebilir. Gösterim koşulları:

 • Reklamların premium gösterim bloğunda açık artırmada birinciliği almış olması,
 • Arama sorgusuna uygun olan 4 veya daha fazla sayıda ürün olması.

images.yandex com.tr sitesi hem içerik hem de arama sonuçları sağlar.

Arama reklamları, imleci görselin üzerine getirdiğinizde veya görselin üzerine tıkladığınızda yaptığınız arama sorgusuna göre gösterilir.

Tematik reklamlar, görseller arasında ayrı bloklarda gösterilir ve kullanıcıların ilgi alanlarına göre seçilir.

Reklamınız yürüttüğümüz deney çerçevesinde gösterilmiş olabilir.

Farklı tasarım yöntemleri kullanarak ve reklam öğeleri deneyerek, yeni reklam varyasyonlarını düzenli olarak test ediyoruz; bu, kullanıcıların ilgisini çeken reklamlar yaratmamıza ve bunun sonucu olarak da reklam verenlerin ve web sitelerinin bundan yararlanmasına neden oluyor.

Direct'te deneyler düzenli olarak, ancak yalnızca sorgular için (reklam kampanyaları için yürütülmez) yürütülür; bu nedenle deneyler reklam gösteriminizin etkililiğini olumsuz yönde etkilemez. Deneyleri reddetmek mümkün değildir; bkz. madde 5.7 Gösterim kuralları.

Her bir reklam bloğu için ayrı bir açık artırma yapılır; sitelerde ise bu tür birden fazla blok yerleştirilebilir.

Böylece aynı reklam aynı anda birkaç açık artırmayı kazanabilir ve aynı sayfada farklı bloklara düşebilir.

Bu durumda gösterimlerin düzenlenmesi mümkün değildir; bunlar, sitenin ayarlarına bağlıdıe ve sistemin teknik özellikleri olarak görülür.

Bu durum, ağlardaki fiyatlandırmayı ve kampanyanın çalışmasını etkilemez.

Coğrafi hedefleme ayarlarında belirtilen şehir, kullanıcının şehriyle uyuşuyorsa, ağlarda gösterimlerde bu şehrin adı reklamda gösterilebilir.

Ağlarda gösterimlerde reklamda şehir gösterimini devre dışı bırakamazsınız.

Reklamlarınızda belirtilen hedef kitle seçim koşullarının yerine getirilmesi veya Aramada anahtar sözcük grubuna uygun bir sorgu yazılması ve daha sonra YRA ya da harici ağların sitelerine girilmesi durumunda reklam gösterilmeyebilir.

Sistem, kullanıcının daha çok ilgilendiği başka konular (diğer reklamlar) olduğu çıkarımında bulunabilir. Rakiplerin reklamlarını görüyorsanız bu durum, bu sitede ağlarda bu reklamlar için tıklama olasılığının sizin reklamlarınızdan daha yüksek olduğu anlamına gelir.

Ağlarda belirli bir kullanıcıya yapılacak gösterim için reklam seçimi algoritması, sistem tarafından yönetilir. Her gösterim için birçok faktör dikkate alınır: Rekabet durumu, konuya uygun olan sitelerin ve konuyla ilgilenen kullanıcıların sayısı, tıklama başına teklif ve diğerleri. Reklam seçildikten sonra sistem gerçek zamanlı olarak tıklama olasılığı tahmini oluşturur ve bu tahmine göre gösterim ile ilgili kararını verir.

İlginizi çeken soruyu seçin:

Ek başlığın görüntülenmesi, başlıkların karakter sayısına değil, piksel olarak boyutuna bağlıdır. Aramadaki reklam maksimum 517 piksel olabilir. Bazı karakterler diğerlerinden daha geniş olduğundan ve Aramada, sözcüklerin genişliklerini arttıran vurgulama uygulandığından, her iki başlıkta karakter sayısı 56'dan fazla olmasa da ek başlık görüntülenmeyebilir.

Ek başlığın gösterilip gösterilmeyeceğini, Direct arayüzünde reklam önizleme penceresinde kontrol edebilirsiniz. Reklam önizleme sırasında ek başlığın eklenmediğini görüyorsanız, Arama sonuçlarında da gösterimlerde ek başlık gösterilmez. Başlıklardan birini kısaltmanızı öneririz.

Olası nedenler:
Reklamda şablon kullanılıyor

Önizleme penceresine şablonun kullanılması durumunda reklam başlığında belirli bir anahtar sözcük grubu görüntülenir. Ek başlığın gösterimi de elde edilen başlığın piksel cinsinden toplam genişliğine bağlı olacaktır ve her anahtar sözcük grubu için başlığın genişliği kendine özgü olabilir.

Bu durumda, belirli bir anahtar sözcük grubuna göre ek başlık gösteriminin olup olmayacağını, sadece arama sonuçları sayfasında kontrol edebilirsiniz.

Önizleme penceresinde reklam vurgulama olmadan gösterilir

Arama sonuçlarında başlığın genişliğini artıran karakterlerin vurgulanması (kalın yazı tipi ile işaretlenmesi) nedeniyle önizleme modunda ve arama sonuçlarında farklılık olabilir. Bu durumda ekleme yapılmaz.

Ek başlığın gösterimi bazı reklam bloğu formatlarında mümkündür.

Karşılaştığınız sorunu seçin:

Yasaklı listesine eklenen sitede gösterimler devam ediyor
Olası nedenler:
Site, Yandex veya Turbo sayfa sitesidir

Yandex Reklam Ağı site engelleme kurallarını güncelledik. Yandex’in kendine ait alanlardaki ağlarda ve Turbo teknolojisinde çalışan sitelerdeki gösterimler, adresleri yasaklanan alanlar listesine eklenmiş olsa bile otomatik olarak devam eder.

Etkinleştirme tamamlanamadı

Site yasaklı siteler listesine eklendikten sonra henüz etkinleştirme tamamlanamadıysa ve bu sitede gösterimler devam ediyorsa.

Değişikliklerin uygulanması için sistemin biraz zamana ihtiyacı vardır. Bununla birlikte madde 4.1 Gösterim kuralları uyarınca, etkinleştirme işlemi en fazla 180 dakika sürer; bu nedenle, yasaklı sitedeki gösterimler üç saat boyunca devam edebilir.

Reklam yayınının oluşturulması ve gösterim farklı zamanlarda gerçekleşiyor
Yasak sitede gösterimler şu durumlarda mümkün olabilir:
 1. kullanıcı, YRA sitesinin sayfasını tarayıcı sekmesinde, site yasaklı siteler listesine henüz eklenmeden önce açmıştır;
 2. reklam yayını oluşturulmuş ve gösterim için reklamınız seçilmiştir;
 3. kullanıcı sekmeyi bir süredir kapatmamış ve yeniden yüklememiştir;
 4. birkaç saat veya gün sonra kullanıcı bu sekmeyi tekrar açmış ve sayfayı reklam bloğuna kadar kaydırarak Direct reklamına geçiş yapmıştır.

Gösterim ve tıklama, fiili olarak gerçekleştikleri anda hesaplanır.

Yasaklı listeye sadece sitenin mobil veya tam sürümü eklenmiştir
Örneğin, yasaklılar listesine avito.ru (tam sürüm) sitesi eklenirse, gösterimler sitenin mobil sürümü olan m.avito.ru'da devam eder (ya da tam tersi).
Yasaklılar listesinde yer alsa da, Görsel, Koleksiyon vb. sitelerinde gösterimler devam eder

Yasaklı siteler listesine Yandex servislerinin sitelerini .ru alan adıyla (images.yandex ru, collections.yandex.ru ve uslugi.yandex.ru) eklediyseniz bile, diğer alan adlarında (.com, .com.tr, .il vb.) gösterimler devam edebilir.

Diğer tüm alan adlarını da yasaklılar listesine ekleyin.

Not. Şu anda bu Yandex siteleri istatistiklerini birleştirmektedir (örneğin: images.yandex.ru).
Karşılaştığınız sorunu seçin:
Kampanya durduruldu fakat reklamlar gösterilmeye devam ediyor
Olası nedenler:
Etkinleştirme tamamlanamadı

Değişikliklerin uygulanması için, kampanyanın durdurulması da dahil olmak üzere, sistemin biraz zamana ihtiyacı vardır. Kampanya durdurulduktan sonra bunun devreye girmesi madde 4.1 Gösterim kuralları uyarınca 60 dk.'ya kadar sürebilir; bu nedenle, gösterimler durdurulduktan sonraki bir saat içinde reklam gösterimleri devam edebilir.

Ayrıca, gösterimin durdurulması günün sonunda meydana geldiyse, etkinleştirme süresini de hesaba katmanız gerekir. Örneğin, gösterim 23:30'da durdurulduysa, bu durumda bir sonraki günün istatistiklerindeki gösterimler hakkındaki bilgi doğru addedilebilir (etkinleştirme saat 00:30'a kadar sürebilir).
Reklam yayınının oluşturulması ve gösterim farklı zamanlarda gerçekleşiyor
Durdurulduktan sonra gösterimler ancak şu durumlarda mümkündür:
 1. kullanıcı tarayıcı sekmesinde, kampanyanın henüz etkin olduğu bir zamanda Yandex arama sayfasını (veya Yandex Reklam Ağı sitesini) açmıştır;
 2. reklam gösterimi oluşturulmuş ve gösterim için reklamınız seçilmiştir;
 3. kullanıcı sekmeyi bir süredir kapatmamış ve yeniden yüklememiştir;
 4. birkaç saat veya gün sonra kullanıcı bu sekmeyi tekrar açmış ve sayfayı reklam bloğuna kadar kaydırarak Direct reklamına geçiş yapmıştır.

Gösterim ve tıklama, fiili olarak gerçekleştikleri anda hesaplanır.

Reklam durdurulmuştur fakat gösterilmeye devam ediyordur
Olası nedenler:
Etkinleştirme tamamlanamadı

Değişikliklerin uygulanması için, kampanyanın durdurulması da dahil olmak üzere, sistemin biraz zamana ihtiyacı vardır. Kampanya durdurulduktan sonra bunun devreye girmesi madde 4.1 Gösterim kuralları uyarınca 60 dk.'ya kadar sürebilir; bu nedenle, gösterimler durdurulduktan sonraki bir saat içinde reklam gösterimleri devam edebilir.

Ayrıca, gösterimin durdurulması günün sonunda meydana geldiyse, etkinleştirme süresini de hesaba katmanız gerekir. Örneğin, gösterim 23:30'da durdurulduysa, bu durumda bir sonraki günün istatistiklerindeki gösterimler hakkındaki bilgi doğru addedilebilir (etkinleştirme saat 00:30'a kadar sürebilir).

Reklam yayınının oluşturulması ve gösterim farklı zamanlarda gerçekleşiyor
Durdurulduktan sonra gösterimler ancak şu durumlarda mümkündür:
 1. kullanıcı tarayıcı sekmesinde, kampanyanın henüz etkin olduğu bir zamanda Yandex arama sayfasını (veya Yandex Reklam Ağı sitesini) açmıştır;
 2. reklam gösterimi oluşturulmuş ve gösterim için reklamınız seçilmiştir;
 3. kullanıcı sekmeyi bir süredir kapatmamış ve yeniden yüklememiştir;
 4. birkaç saat veya gün sonra kullanıcı bu sekmeyi tekrar açmış ve sayfayı reklam bloğuna kadar kaydırarak Direct reklamına geçiş yapmıştır.

Gösterim ve tıklama, fiili olarak gerçekleştikleri anda hesaplanır.

Kampanyadaki gösterimler zaman hedeflemenin dışında devam ediyor
Olası nedenler:
Etkinleştirme tamamlanamadı

Zaman hedefleme ayarlarında gösterim zamanını değiştirdiğinizde, yeni zaman gösterimlerinin hemen başlamayabileceğini göz önünde bulundurmanız gerekir.

Değişikliklerin uygulanması için sistemin biraz zamana ihtiyacı vardır. Kampanya durdurulduktan sonra bunun devreye girmesi madde 4.1 Gösterim kuralları uyarınca 180 dk.'ya kadar sürebilir; bu nedenle, gösterimler durdurulduktan sonraki üç saat içinde reklam gösterimleri eskisi gibi devam edebilir.

Örneğin, kampanya için zaman hedeflemesinin 8:00-22:00 olarak belirlendiğini düşünelim. 18:00'de gösterim süresi 8:00-20:00 olarak değiştirilmiş olsun. Yaptığınız değişikliklerin etkinleştirilmesi 3 saata kadar sürebilir; bu şekilde gösterimler 21:00'e kadar devam edebilir.

Reklam yayınının oluşturulması ve gösterim farklı zamanlarda gerçekleşiyor
Durdurulduktan sonra gösterimler ancak şu durumlarda mümkündür:
 1. kullanıcı tarayıcı sekmesinde, kampanyanın henüz etkin olduğu bir zamanda Yandex arama sayfasını (veya Yandex Reklam Ağı sitesini) açmıştır;
 2. reklam gösterimi oluşturulmuş ve gösterim için reklamınız seçilmiştir;
 3. kullanıcı sekmeyi bir süredir kapatmamış ve yeniden yüklememiştir;
 4. birkaç saat veya gün sonra kullanıcı bu sekmeyi tekrar açmış ve sayfayı reklam bloğuna kadar kaydırarak Direct reklamına geçiş yapmıştır.

Gösterim ve tıklama, fiili olarak gerçekleştikleri anda hesaplanır.

Saat dilimleri arasındaki fark

Direct'teki istatistiklerde veriler, Moskova saat dilimine göre gösterilir. Zaman hedefleme ayarlarında seçilen saat dilimi Moskova saatinden farklıysa, gerçekte meydana gelmemiş olan gösterimler istatistiklerde varmış gibi görüntülenebilir.

Örneğin, kampanyada zaman hedeflemesi yapıldığını düşünelim: Gösterimler sadece iş günlerinde yapılıyor olsun ve 0:00-24:00 arasında Yekaterinburg saat diliminde olaun (Moskova saatinden 2 saat ileri). İstatistiklerde pazar günü de gösterimlerin olduğu görüntülenecektir.

Bu gösterimler, aslında Yekaterinburg'da yeni bir gün (pazartesi) başladığında, Moskova'da henüz pazar gününün yaşanmasıyla ilgilidir. Diğer bir deyişle, gösterimler Moskova saatine göre 22:00-24:00 arasında gerçekleşmiştir.

Bununla birlikte, bu 2 saat içinde sistemin tüm günlük bütçeyi harcaması ve Moskova'da yeni gün başlarken yeniden bütçeyi harcamaya başlaması durumuyla karşılaşılabilir. Günlük bütçe Moskova saat dilimine göre de harcanır.

Yandex Metrica raporlarında, durdurulan reklamlar veya kampanyalar için olan ziyaretler gösteriliyor

Bu, raporda En son geçiş dışında herhangi bir ilişkilendirme seçildiğinde meydana gelebilir.

Örneğin Yandex Direct'ten yapılan son ziyaret ilişkilendirmesi seçildiyse, raporda diğer kaynaklardan gelen tüm kullanıcıların ziyaretleri de (bu ziyaretlerden önce, bir Direct reklamına tıklayarak gene ziyaret gerçekleştirmişlerse) yer alır.

En son geçiş ilişkilendirmesi kullanılıyorsa, kampanya durdurulduktan sonra ziyaretlerin olup olmadığını kontrol edin.

Olası nedenler:
Etkinleştirme tamamlanamadı

Değişikliklerin uygulanması için sistemin biraz zamana ihtiyacı vardır. Negatif anahtar sözcükler veya negatif anahtar sözcük grupları değiştirildikten sonra bunun devreye girmesi madde 4.1 Gösterim kuralları uyarınca 180 dk.'ya kadar sürebilir; bu nedenle, gösterimler durdurulduktan sonraki üç saat içinde negatif anahtar sözcükler veya negatif anahtar sözcük grupları sorgularına göre gösterimler devam edebilir.

Benzer bir sözcük, anahtar sözcük gruplarında var

Negatif anahtar sözcük, anahtar sözcük grubunda yer alıyorsa, negatif anahtar sözcük veya negatif anahtar sözcük grubu göz ardı edildiğinden gösterim doğru sayılır.

Örneğin kampanya veya grup seviyesinde, fotoğraf negatif anahtar sözcüğünün eklendiğini, anahtar sözcük grubuna ise ucuza baskılı gardrop eklendiğini düşünelim. Bu durumda, ucuza baskılı gardrop satın al gibi bir sözcük grubu için reklam gösterilebilir.

Ayrıca negatif anahtar sözcük, anahtar sözcük grubunda bulunuyorsa ve ! operatörü kullanıyorsa, bu durumda bu negatif anahtar sözcüğü içeren sorgulara göre gösterimler yapılabilir.

Örneğin, kampanya veya grup seviyesinde !ay negatif anahtar sözcüğünün ve seyahat anahtar sözcük grubunun eklendiğini düşünelim. Negatif anahtar sözcüğünde ! operatörü kullanılarak sözcük sabitlendiği için, aya seyahat gibi sorgular için gösterim ve tıklamalar doğru sayılır.

Negatifleştirme doğru bir şekilde yapılmıyor
Hatalı negatifleştirme biçimleri:
Arama sorgusundaki sözcük ve negatif anahtar sözcük farklı sözcük biçimlerine işaret eder.

Örneğin temiz ve temizlik sözcükleri farklı sözcük biçimleridir. Bu nedenle temiz sözcüğü negatif anahtar sözcükler listesinde ekliyse, temizlik sözcüğü içeren sorgular için reklam gösterilebilir.

Negatif anahtar sözcük grubunda tırnak işareti operatörü kullanılır.

" " operatörü sözcük grubundaki sözcük sayısını sabitler. Bu durumda, yalnızca bu negatif anahtar sözcük grubundan oluşan sorguya göre olan gösterimler yapılmaz.

Örneğin, arama sorgusu: ucuz telefon satın al, negatif anahtar sözcük: "ucuz", anahtar sözcük grubu ise: telefon satın al. Buna göre, sadece ucuz sorgusu için gösterimler yapılmaz. ucuz telefon satın al sorgusuna göre gösterim mümkün olacaktır.

Negatif anahtar sözcük gruplarının operatörler ile farklı kombinasyon seçenekleri hakkında ayrıntılı bilgi için bkz. Operatörler ile ortak çalışma.

Reklamın, sizin belirlediğiniz ve negatif anahtar sözcük grupları listesinde bulunan bir sorguya göre gösterildiğini ve yukarıda açıklanan nedenlerin sizin durumunuza uygun olmadığını görüyorsanız geri bildirim formunu kullanarak bize başvurun.

Kampanya parametrelerinde gelişmiş coğrafi hedefleme etkin durumdaysa ve anahtar sözcük grubunda kampanya veya reklam grubunun ayarlarında belirtilen bölge ile aynı olmayan bölge adı kullanılıyorsa gösterimler yapılmaz.
Örnek

Kampanyada coğrafi hedefleme ayarlarında Bursa şehri belirtilmektedir, gelişmiş coğrafi hedefleme etkindir ve İstanbul Eğlence Parkı anahtar sözcük grubu kullanılmaktadır.

Bu durumda bu sözcük grubuna göre gösterim yapılmaz. Anahtar sözcük grubundaki metinde bölge, seçtiğiniz gösterim bölgesiyle aynı değildir. Bu nedenle gelişmiş coğrafi hedef belirleme özelliği etkin durumdayken bu sözcük grubuna göre Aramada gösterimler yapılmaz. Gösterimleri başlatmak için bu kampanyanın ayarlarında gelişmiş coğrafi hedef belirleme özelliğini kapatın.

Gösterim bölgeleri makalesinde, coğrafi ayarların ve anahtar sözcük gruplarının kombinasyonlarının gösterimleri nasıl etkilediği hakkında ayrıntılı bilgi verilmektedir.

Kampanya parametrelerinde gelişmiş coğrafi hedefleme etkin olmasına rağmen gösterimler sadece kampanya veya reklam grubu ayarlarında belirtilen bölgede yapılıyor
Bazı konularda reklamlar için gelişmiş coğrafi hedefleme özelliği devre dışı bırakılır.
 • Turizm ve seyahat (oteller, otobüs turları, seyahatler, ulaşım araçları için biletler, çocuk kampları ve gezileri, tatil turları ve tatil hakkında yorumlar)
 • Reklamlarının yayınlanması için gerekli belgelerin sağlanması gereken konular (uyuşturucu, tıbbi ürünler ve hizmetler, eczaneler, besin takviyeleri, dedektiflik, piroteknik, finans, sigorta, silahlarla yapısal olarak benzer ürünler).

Reklamın konusu varış sayfasına ve içeriğine, başlıklarına, metnine, hızlı bağlantı açıklamalarına göre otomatik olarak belirlenir.

Bu konulara uyan reklamınız varsa, bu reklam sadece reklam grubu veya kampanya ayarlarında belirtilen bölgelerde gösterilir.

Ayrıca bkz. Reklam koşulları.

Olası nedenler:
Anahtar sözcük grubunun bir kopyasını veya daha geniş bir sözcük grubunu (ekli sorguya göre) içeren başka bir reklam (başlık, metin, bağlantı, resme sahip olan) gördünüz

Hesabınızda, benzer anahtar sözcük grubu veya daha geniş anlamlı sözcük grubunun kullanıldığı bir kampanya veya reklam grubu olabilir.

Örneğin gösterim, İstanbul'da ucuza akıllı telefon satın al sözcük grubuna göre gerçekleşiyorsa, başka bir kampanyada veya reklam grubunda daha geniş anlamlı bir sözcük grubu olan akıllı telefon satın al bulunabilir. İstanbul'da ucuza akıllı telefon satın al arama sorgusunun içerisinde akıllı telefon satın al sözcük grubu gömülü olduğu için, bu tür bir gösterim doğru sayılır.

Ayrıca gösterim için; en iyi göstergelere sahip, teklife, kalite katsayısına ve CTR tahminine göre hesaplanan reklamların seçildiğini bilmek gerekir.

Reklamın önceki sürümü gösterilir

Reklamı değiştirdiyseniz ve reklam kontrole gönderildiyse fakat henüz tümüyle moderasyondan geçmediyse, siz arayüzde reklamın yeni sürümünü görseniz bile reklamın eski sürümünün gösterimine devam edilecektir.

Reklamın yeni sürümü moderasyonda geçene ve etkinleştirme tamamlanana kadar (madde 4.1 Gösterim kuralları uyarınca en fazla 180 dakika sürer), bir önceki sürüm gösterilir, Direct arayüzünde reklamın veya reklam grubunun altında ise “Reklamın bir önceki sürümünün gösterimleri devam etmekte” uyarısı gösterilir.

Etkinleştirme tamamlanamadı

Reklamda herhangi bir değişiklik yaptıysanız, reklamın değişiklik yaptığınız sürümü arama sonuçlarında ancak moderasyondan başarıyla geçtikten sonra ve etkinleştirmesi tamamlandıktan sonra gösterilir (madde 4.1 Gösterim kuralları uyarınca en fazla 180 dakika sürer).

İçerik denetlendikten ve onaylandıktan sonra etkinleştirme işlemi başlar.

Durdurulan reklamlar veya durdurulan kampanyadaki reklamlar ancak tekrar devreye alındıktan sonra etkinleştirme sürecinden tekrar geçebilir. Örneğin kampanya saat 12:00'da moderasyondan geçtiyse fakat reklamlar saat 13:00'da devreye alındıysa, reklamların etkinleştirme zamanını, devreye alınma zamanından çıkarmak gerekir.

Reklamı değil, arama sonuçlarını gördünüz

İnternet aramasındaki Direct reklamlarında özel bir Reklam etiketi vardır. Reklam gösterilirken bu etiketin olup olmadığını kontrol edin. Reklam etiketi yoksa, muhtemelen organik arama sonuçlarında sitenin gösterimini görüyorsunuzdur.

Reklam minimalist tasarımda (bazı öğeler olmadan) gösterilir

Reklamlar, önceden ayarlanmış olsalar bile, bu ek öğeleri olmadan (hızlı bağlantılar, alan adının görüntülendiği kartvizitler olmadan) gösterilebilir.

Aramada farklı reklam kombinasyonları gösterilir, örneğin:
 • bir adet geniş ve 1-3 adet sade tasarıma sahip reklam;
 • bir adet standart ve birkaç adet sade tasarıma sahip reklam.

Geniş formattaki reklam 2, 4, 6 veya 8 hızlı bağlantı ile gösterilebilir; bu, reklama eklenen hızlı bağlantıların sayısından çok seçilen şablona bağlıdır.

Öğelerin tümünün gösterimi garanti edilmez. Reklamlarınız, hem tüm öğeleriyle hem de görseller, hızlı bağlantılar, kartvizitler ve diğer bazı öğeler olmadan sade tasarımla görüntülenebilir. Bu tür bir gösterimi reddetmek mümkün değildir; bkz. madde 5.13 Gösterim kuralları.

Farklı arama senaryolarını göz önünde bulundurarak birçok farklı arama sonucunu sürekli olarak test ediyoruz; bu nedenle reklam gösterimleri, farklı şablon seçeneklerine uygun düşmelerine göre gerçekleşebilir.

Reklamınız yürüttüğümüz deney çerçevesinde gösterildi.

Farklı tasarım yöntemleri kullanarak ve reklam öğeleri deneyerek, yeni reklam varyasyonlarını düzenli olarak test ediyoruz; bu, kullanıcıların ilgisini çeken reklamlar yaratmamıza ve bunun sonucu olarak da reklam verenlerin ve web sitelerinin bundan yararlanmasına neden oluyor.

Direct'te deneyler düzenli olarak, ancak yalnızca sorgular için (reklam kampanyaları için yürütülmez) yürütülür; bu nedenle deneyler reklam gösteriminizin etkililiğini olumsuz yönde etkilemez. Deneyleri reddetmek mümkün değildir; bkz. madde 5.7 Gösterim kuralları.

Diğer sorunlar:

Böyle bir gösterim, ortaya çıkan arama sonucu farklılıkları nedeniyle, yani şablon seçimindeki farklılıklar nedeniyle olur.

Farklı arama senaryolarını göz önünde bulundurarak birçok farklı arama sonucunu sürekli olarak test ediyoruz; bu nedenle reklam gösterimleri, farklı şablon seçeneklerine uygun düşmelerine göre gerçekleşebilir.

Bu şablonda, premium bloğun ilk pozisyonundaki reklam geniş formatta gösteriliyor.

Reklama 8 hızlı bağlantı eklendiyse, bu durumda geniş formattaki reklam herhangi bir sayıdaki hızlı bağlantı ile gösterilebilir; Bu, reklamdaki hızlı bağlantıların sayısına değil, seçilen şablona bağlıdır.

Reklam geniş formatta gösterilmediyse, bu, sistemin farklı bir şablon seçtiği anlamına gelir (CTR tahmini, kalite, maliyet ve kullanıcı metriklerine göre en iyi kombinasyon seçilir).

100'ün üzerinde trafik için yapılan öneriye göre teklif verdiğinizde, reklamlarınız şablonlara ve açık artırmalara dahil edilir; bunlar, yalnızca sistem onları gösterim için seçtiğinde ilgili trafik hacmini sağlarlar.

Kurum kartını bağladığınızda sistemde iki işlem yapılır; bunlar, sanal kartvizitin devre dışı bırakılması ve kurumun etkinleştirilmesi

Bu değişikliklerin etkinleştirilmesi farklı zamanlarda gerçekleşebilir (sanal kartvizitin devre dışı bırakma işlemi daha hızlı sonuçlanabilir); bunun bir sonucu olarak reklamınız kısa bir süre boyunca iletişim bilgileri olmadan gösterilebilir.

Etkinleştirmenin tamamlanmasını beklemenizi ve reklamı tekrar kontrol etmenizi öneririz.

Bu durum şunlardan kaynaklanıyor olabilir:
 • Metrica'da hedef arama'yı etkinleştirmiş olabilirsiniz;
 • kampanyada analiz verilerinin toplandığı numara kullanıyorsanız.
Bu tür servisleri kullanmıyorsanız

Reklam başlığındaki bağlantıyı kopyalayın ve geri bildirim formunu kullanarak bu bağlantıyı Müşteri Hizmeti'ne gönderin.

Şu şekilde görünmelidir:
 • http://yabs.yandex.ru/count/… (aramadan);
 • https://an.yandex.ru/count/… (ağlardan).
Her şeyi doğru yaptıysanız fakat bağlantı farklı bir formatta kopyalanıyorsa, tarayıcınızda reklam engelleyici kurulu olabilir. Reklam engelleyiciyi devre dışı bırakın ve bağlantıyı tekrar kopyalamayı deneyin.

İstatistiklerde, reklam gösterimlerinin görsel içerip içermediğini kontrol edin. Bunun için Rapor Sihirbazı'nda Formatlar kesitini seçin ve reklam numarasına ve gösterim alanı türüne (ağlar) göre filtre uygulayın.

Görsel olmadan reklam gösterimleri normal bir durumdur. Reklamın görsel olmadan görüntülenmesinin nedenleri:

 • Gösterim alanı, görsel içeren reklamları desteklemiyor.

  Kurallara göre, reklam hem görselli hem de görselsiz gösterilebilir.

 • Gösterim alanı geniş formatlı görselleri desteklemiyor.

  Aynı grupta farklı görüntü formatlarına sahip reklamlar oluşturun.

 • Sistem, bazen görsel içermeyen reklamı kontrol etmek için gösterir; bunun nedeni, görsel içermeyen sürümün kullanıcı için daha ilgi çekici olup olmadığını kontrol etmektir.

Direct, her gösterimde görselin eklenmesini garanti etmez. Bazen sistem reklamı görsel olmadan gösterebilir.

Görsel içeren reklamlarınızın tüm alanlarda gösterilmesini istiyorsanız her reklam için iki formatta görsel oluşturmanızı öneririz. Biri standart, diğeri ise geniş formatlı görsel içermelidir. Reklamdaki görseller hakkında daha fazla bilgi.

Ayrıca grafik reklamlar oluşturmanızı öneririz; grafik reklamlar, farklı gösterim yerlerine uygun adaptif bir biçimde oluşturulabilir; bu, ağlarda geniş kapsam elde edilme şansını arttırır.

İstatistiklerde görsel içeren gösterimler yoksa geri bildirim formunu kullanarak Müşteri Hizmetleri'ne talep gönderin.

Metin-grafik reklamlarda sistem, belirli bir sitenin gereksinimlerine göre görsel boyutlarını otomatik olarak ayarlayabilir.

Görsel orantılı olarak küçültülebilir veya kırpılabilir (görselin merkezine göre en fazla %25 oranında). Bu, reklamın gösterildiği reklam alanının parametrelerine bağlıdır. Gösterimde her bir tarafın boyutu 37,5 ile 480 piksel arasında olabilir.

Sistem, sitede hangi formatın gösterileceğini otomatik olarak belirler. Görsel formatlarından herhangi birini devre dışı bırakamazsınız. Reklam görselle veya görsel olmadan gösterilebilir.

Kampanyada başka bir formatta görsel içeren bir reklam olsa bile (ve bu görsel o reklam bloğunda gösterim sırasında kırpılmayacak olsa bile), reklam bloğunun bulunduğu gösterim alanına göre görsel küçültülebilir ve görselin kenarları kırpılabilir. Akıllı merkezler ayarını kullanarak doğru kırpmayı sağlayabilirsiniz.

Arama sonuçlarında sitenizin alan adı reklamda hatalı görüntüleniyorsa Müşteri Hizmetleri'ne başvurun geri bildirim formunu kullanarak talep gönderin.

Yukarıda açıklanan nedenler sizin durumunuzu yansıtmıyorsa geri bildirim formunu kullanarak Müşteri Hizmetleri'ne talep gönderin.

Mesajda reklam bloğunda gördüğünüz reklam başlığındaki bağlantıyı belirtin. Sistemde reklamı bulup kontrol edeceğiz. Bağlantıyı kopyalamak için reklam başlığına sağ tıklayıp Bağlantı adresini kopyala öğesini seçin. Şu şekilde görünmelidir:
 • http://yabs.yandex.ru/count/… (aramada);
 • https://an.yandex.ru/count/… (ağlarda).
Her şeyi doğru yaptıysanız fakat bağlantı farklı bir formatta kopyalanıyorsa, tarayıcınızda reklam engelleyici kurulu olabilir. Reklam engelleyiciyi devre dışı bırakın ve bağlantıyı tekrar kopyalamayı deneyin.

Soru seçin:

Yandex Direct'teki teklifler pozisyondaki gösterimler için değil, trafik hacmi için hesaplanır.

Reklamın belirli bir pozisyonda gösterilmesini garanti etmeyiz. Teklifler, arama sonuçlarındaki pozisyon yerine trafik hacmi elde etmenizi sağlar. Aramada aynı pozisyon farklı trafik hacimleri elde etmenizi sağlayabilir. Hacimleri ve pozisyonları tam olarak karşılaştıramazsınız.

Reklamın görünümü, reklam bloğundaki diğer reklamların sayısı ve tasarımı da trafik hacmini etkiler.

Kullanıcı davranışı reklam pozisyonlarını etkiler. Bunlar, her bir gösterim için farklı parametreler demektir. Örneğin reklamınızın pozisyonunu kontrol etmek için arama sonuçlarını sık sık görüntülediğinizi düşünelim. Algoritma, bu konuyla ilgili reklamlara tıklama olasılığının düşük olduğunu öngörmeye başlar ve size bu reklamı premium gösterim bloğunda göstermez.

İstenilen trafik hacmine ulaşmak için teklifleri arttırın ve kampanya ayarlarıyla oynayın.

Sistem, siz trafik hacmini %100 ve daha yukarısında karşılayacak bir teklif vermiş olsanız bile tam istediğiniz pozisyonda gösterimleri garanti etmez.

Pozisyona bağlanmadan hedef trafik hacmi için açık artırma yapılır. Şunlara sahip olan reklamlar arama sonuçlarında en iyi yerlerde bulunur:

Stratejinizi kontrol edin. Otomatik strateji anahtar sözcük gruplarına göre teklifleri kendisi belirler. Yüksek tıklanabilirlik tahminine sahip sözcük gruplarına çok fazla trafik sağlar ve en uygun sonuç için teklifleri sık sık düzeltir.

İsterseniz manuel teklif yönetimini de kullanabilirsiniz. Bu stratejide öncelik yerine tıklama başına teklif girmek için alan görüntülenir. Premium gösterim bloğunun ilk yeri için yaklaşık teklifler %100 civarı, bloğa girmek için ise %75 civarıdır. Arama sonuçlarının ilk sayfasında gösterim için, anahtar sözcük gruplarının premium gösterim bloklarında açık artırmayı kazanabileceği şekilde teklifleri belirleyin. Tahmini teklifler ve Gerçekleşen fiyat sütunlarına odaklanın.

Trafik hacmi ve teklifler ile ilgili daha fazla bilgi.

Direct'te açık arttırma ile ilgili daha fazla bilgi.

Aramada tekliflerin hesaplanması ile ilgili daha fazla bilgi.

Tekliflerinizi düşürmek için Tahmini teklif değeri çok yüksek bölümündeki önerilerimizi okuyun.

Daha düşük tahmini fiyat tekliflerine ulaşmak için reklam kampanyası ayarlarıyla oynayın. Anahtar sözcük grubunun tıklanabilirliği ne kadar yüksek olursa, premium gösterim bloğunun pozisyonlarına giriş eşiği de o kadar azalır.

Teklifleri belirlerken, yapmak istediğiniz tıklama başına ödemenin değerlerine odaklanın. Açık artırmanın sürekli değişmesi nedeniyle, daha düşük bir gerçekleşen fiyat elde etmek için yüksek teklifler vermenin bir anlamı olmadığını bilin.

Yandex arama sonuçları sayfalarında reklamlar, belirttiğiniz anahtar sözcük gruplarını tam olarak içeren tüm sorgularda gösterilir.

Örneğin reklam grubu için mars turları, sözcük gruplarını belirtirseniz, reklamınız mars turları, mars tatil turları mars turları ucuz, mars turu satın alvb. şeklindeki sorgularda gösterilebilir, ancak ay turları veya mars’ta hayat var mı şeklinde yapılan sorgularda gösterilmez.

Ağlarda gösterimlerde sistem, anahtar sözcük grupları sitenin konusuna ve kullanıcının ilgi alanlarına uygun olan reklamları otomatik olarak seçer. Örneğin, Mars'a tur satışıyla ilgili reklamınız seyahat konulu sayfada yayınlanabilir veya Mars turlarıyla ilgilenen kullanıcıya gösterilebilir.

Soru seçin:

Kullanıcı sorguları hakkında bilgiyi Arama sorguları özel raporunda alabilirsiniz. Bu raporda şunlar bulunur:
 • Arama sorgusu: Kullanıcı tarafından girilen sorgu;
 • gösterim koşulu: Reklamın gösterildiği kriter (anahtar sözcük grubu, otomatik hedefleme, dinamik reklamlar için hedefleme koşulu);
 • uyum türü: Ana anahtar sözcük grubu ile reklamın gösterimini tetikleyen sözcük grubu arasındaki bağlantı;
 • Eşleştirilen sözcük grupları: otomatik hedefleme veya dinamik reklamlar için hedefleme koşulları yardımıyla sistem tarafından seçilen sözcük grupları.

Reklam ekli sorgulara göre gösterilebilir. Sorgu, sizin tarafınızdan belirtilen anahtar sözcük grubunu içeriyorsa, bu sorgu arama sonuçlarında görüntülenir.

Örneğin reklam grubu için mars turları, sözcük grubunu belirtmişseniz, reklamınız, mars turları, mars tatil turları mars turları ucuz, mars turu satın al vb. şeklindeki sorgularda gösterilebilir çünkü bu sorguların içeriğinde kaynak anahtar sözcük grupları bulunur.

Olası nedenler:
Başka bir kampanya veya reklam grubundan bir reklam gördünüz

Başka bir kampanyada veya reklam grubunda benzer bir reklam yayınlanıyor olabilir fakat o reklam için farklı bir anahtar sözcük grubu belirtilmiş olabilir.

Gösterim koşulu olarak otomatik hedefleme kullanılıyordur

Sistem, reklamın kullanıcının sorgusuna uygun olduğunu tespit ettiyse, sorgu belirtilen anahtar sözcük gruplarını içermese bile reklam gösterilebilir.

Otomatik hedefleme, anahtar sözcüklere dayalı olmayan bir reklam gösterim teknolojisidir. Bu teknoloji, reklamdaki ve geçiş sayfasındaki bilgileri analiz eder ve reklamın arama sorgusuna, kullanıcının ilgi alanlarına veya sitenin konusuna uygun olup olmadığını belirler.

Arama sorguları raporunda, Gösterim koşulu türü grafiğinde reklamın hangi koşula göre gösterildiğini (anahtar sözcük grubuna göre veya otomatik hedeflemeye göre) görebilirsiniz.

Sistem eşanlamlı seçti

Reklamlar, hem anahtar sözcük gruplarına göre hem de bu anahtar sözcük gruplarının otomatik olarak belirlenmiş olan eşanlamlı sözcük gruplarına göre gösterilebilir: bkz. Gösterim kuralları.

Eşanlamlı sözcüklere göre gösterimler Arama sorguları raporu ile değerlendirilebilir: Uyum türü grafiğinde ana anahtar sözcük grubu ile reklamın gösterimini tetikleyen sözcük grubu arasındaki bağlantı gösterilir.

Arama sorgusunda sözcüğün farklı bir hâli (kelimenin hâlleri) kullanılır

Örneğin evlerin sözcüğü, ev sözcüğünün farklı bir hâlidir (çoğul -in hâli). Bu nedenle evlerin detaylı temizliği anahtar sözcük grubuna sahip reklam, iki kişilik ekiple ev temizliği sorgusu yapıldığında gösterilebilir.

İsterseniz, operatörler kullanarak bir sözcüğün belirli bir hâlini sabitlemek mümkündür.

Silinmiş sözcük grubuna göre gösterimler

Reklamda herhangi bir değişiklik yaptıysanız, reklamın değişiklik yaptığınız sürümü arama sonuçlarında ancak moderasyondan başarıyla geçtikten sonra ve etkinleştirmesi tamamlandıktan sonra gösterilir (madde 4.1 Gösterim kuralları uyarınca en fazla 180 dakika sürer).

İçerik denetlendikten ve onaylandıktan sonra etkinleştirme işlemi başlar.

Durdurulan reklamlar veya durdurulan kampanyadaki reklamlar ancak tekrar devreye alındıktan sonra etkinleştirme sürecinden tekrar geçebilir. Örneğin kampanya saat 12:00'da moderasyondan geçtiyse fakat reklamlar saat 13:00'da devreye alındıysa, reklamların etkinleştirme zamanını, devreye alınma zamanından çıkarmak gerekir.

Reklamların neden gösterilmediği konusu açıklığa kavuştu mu?