Negatif anahtar sözcükler ve negatif anahtar sözcük grupları

Direct'te reklamlar, anahtar sözcük grubunuzu tamamıyla içeren sorgulara göre gösterilir.

Örneğin Ay'a seyahat paketi sattığınızı varsayalım. Ay'a seyahat anahtar sözcük grubuna sahip reklam, Ay'a seyahat satın al sorgusunun dışında konuya çok uygun olmayan Ay'a seyahat ile ilgili kitaplar ve Ay'a ilk seyahat gibi sorgularına göre de gösterilir.

Konuya çok uygun olmayan sorgulara göre gösterimleri önlemek için negatif anahtar sözcükleri ve negatif anahtar sözcük gruplarını ekleyin.

Çalışma esasları

Negatif anahtar sözcükler ve negatif anahtar sözcük grupları, içerdikleri sorgulara göre gösterimleri yapılmayan sözcükler ve sözcük gruplarıdır.

Negatif anahtar sözcükler sadece anahtar sözcük grubuna eklenebilir. Örneğin Ay'a seyahat sözcük grubuna kitap negatif anahtar sözcüğü eklenirse reklam, Ay'a seyahat ile ilgili kitap sorgusuna göre gösterilmez.

Sözcük grubunun tamamına göre gösterimleri önlemek için kampanya veya reklam grubu için negatif anahtar sözcük gruplarını ekleyin. Negatif anahtar sözcük grubunun tüm sözcüklerini içeren sorgulara göre reklam gösterilmez. Fakat negatif anahtar sözcük grubunun sadece bazı sözcükler sorguda kullanılırsa reklam gösterilir.

Örneğin seyahat anahtar sözcük grubu belirtildiğinde reklam grubuna kova takımyıldızı negatif anahtar sözcük grubunu eklediyseniz reklamlar boğa takımyıldızına seyahat sorgusuna göre gösterilir.

Negatif anahtar sözcük grubundaki tüm sözcükler veya tüm negatif anahtar sözcükler, anahtar sözcük grubunda mevcutsa veya bununla tamamen örtüşüyorsa, negatif anahtar sözcük ya da negatif anahtar sözcük grubu dikkate alınmaz.

Örneğin; satılık binek araç anahtar sözcük grubundaki sözcükler satılık araç negatif anahtar sözcük grubundaki sözcükleri içerdiğinden, bu sözcük grupları birbiriyle örtüşmektedir. Böylece negatif anahtar sözcük grubu yok sayılarak satılık binek araç sorgusuna göre gösterimlere izin verilecektir.

Satılık binek araç anahtar sözcük grubu ile ucuz satılık negatif anahtar sözcük grubu kısmen (yalnızca satılık sözcüğünü içerdiği için) örtüşüyor. Dolayısıyla Satılık ucuz binek araç sorgusuna göre gösterim yapılmaz.

Belirli bir sözcük formunu devre dışı bırakmak için önünde ! operatörünü kullanın.

Negatif anahtar sözcük ve negatif anahtar sözcük grubu nasıl eklenir?

Negatif anahtar sözcükler anahtar sözcük grubuna, negatif anahtar sözcük grupları ise reklam gruplarına veya kampanyalara eklenebilir.

Anahtar sözcük grubu için negatif anahtar sözcükler

Sözcük grupları sekmesinde - operatörünü kullanarak anahtar sözcük grubundan sonra negatif anahtar sözcüğü belirtin.

Ayrıca negatif anahtar sözcükleri Tematik sözcükler menüsünde Anahtar sözcük grupları alanında da belirtebilirsiniz.

Reklam grubu için negatif anahtar sözcük grubu

Reklam grubu düzenleme sayfasında Tematik sözcükler menüsündeki Negatif anahtar sözcük grupları alanında aralarına virgül veya - (kısa çizgi) koyarak negatif anahtar sözcük grupları belirtin. Tek bir negatif anahtar sözcük grubu için sözcük sayısı en fazla yedidir. İzin verilen maksimum karakter sayısı: 4096 (boşluksuz).

Kampanya için negatif anahtar sözcük grubu

Kampanya parametreleri sayfasında Negatif anahtar sözcük grupları bloğunda negatif anahtar sözcük gruplarını virgülle ayırarak belirtin. Tek bir negatif anahtar sözcük grubu için sözcük sayısı en fazla yedidir. İzin verilen maksimum karakter sayısı: 20.000 (boşluksuz).

Negatif anahtar sözcükler ve negatif anahtar sözcük grupları Yandex.Direct'te birbirini tamamlar fakat birbirinin yerine geçmez. Anahtar sözcük grubu için negatif anahtar sözcükler, kampanyalar ve reklam grupları için ise negatif anahtar sözcük grupları belirtildiyse bu negatif anahtar sözcükler ve sözcük grupları anahtar sözcük grubuna birlikte uygulanır, böylece tüm negatif anahtar sözcüklere ve sözcük gruplarına göre gösterimler yapılmaz.

XLS/XLSX dosyaları, reklam gruplarıyla çoklu işlemler, Direct Commander veya Yandex Direct API'si aracılığıyla negatif anahtar sözcüğü veya sözcük grubunu birkaç farklı reklama birden ekleyebilirsiniz.

Ağlardaki gösterimlerde negatif anahtar sözcükleri ve negatif anahtar sözcük grupları

Anahtar sözcük grubu, reklamın ağlarda gösterilebileceği sitelerin konusunu ve kullanıcının ilgi alanlarını belirler. Uygun olmayan (anahtar sözcük grubunun ve negatif anahtar sözcüğün yan yana belirtildiği) sitelerde gösterimleri önlemek için ek negatif anahtar sözcük/sözcük grupları kullanın. Bu özellik akıllı banner'lar için geçersizdir.

Yeni dizüstü bilgisayarları sattığınızı ve Yandex Direct'te reklam yayınladığınızı varsayalım. Dizüstü bilgisayarlar anahtar sözcük grubunuza tamir negatif anahtar sözcüğü eklerseniz reklamınız, kullanıcıların dizüstü bilgisayarların tamiri konusunda konuşulan forumun sayfalarında (bu sayfalarda dizüstü bilgisayarlar sözcük grubu tamir sözcüğüyle yan yana kullanıldığı için) gösterilmez. Fakat aynı reklam aynı forumda, klavye tamiri veya yeni dizüstü bilgisayar seçimi konusunda konuşulan diğer sayfalarda gösterilebilir.

Bunun yanı sıra reklamınızın konuyla ilgilenmeyen kullanıcılara gösterilmemesi için negatif anahtar sözcükler ve negatif anahtar sözcük grupları sayesinde reklamınızın konusunu netleştirebilirsiniz. Bu özelliği sadece hedef kitlenizi kesmediğinize emin olduğunuzda kullanın.

Örneğin dizüstü bilgisayarı satın almadan önce insanlar sıklıkla başka kullanıcıların yorumlarını merak eder ve ilgili içeriğe sahip siteleri inceler. Bu insanlara reklamınızı göstermek isterseniz forum, özet ve yorumlar negatif anahtar sözcüklerini eklemeyin.

Ağlarda etkili reklam vermek için ayrı reklam kampanya oluşturmanızı öneririz.

Operatörlerle ortak çalışma

Negatif anahtar sözcük gruplarında desteklenen operatörler: " ", [], ! ve +.

Anahtar sözcük grubu

Grup için negatif anahtar sözcük grupları

Gösterimler yapılacak mı

masa örtüsü
-pembe dantelli

pembe masa örtüsü

masa örtüsü için dantel

pembe dantelli masa örtüsü satın al

dantelli pembe masa örtüsü satın al

yatak
-çocuk için sayvanlı

çocuk yatağı

sayvanlı yatak

yatak için sayvanlı

çocuklar için sayvanlı yatak

sayvanlı çocuk yatağı

beyaz sayvanlı ahşap çocuk yatağı

bilgisayar faresi
-lazer oyun

lazer bilgisayar faresi

bilgisayar oyun faresi

oyun için lazer bilgisayar faresi

oyun için lazer sensörlü bilgisayar faresi

uzaktan kumandalı oyuncak araba
-oyuncak araba
uzaktan kumandalı oyuncak araba
uzaktan kumandalı araba
-oyuncak araba
uzaktan kumandalı oyuncak araba
yatak
-çocuksayvanlı

sayvansız çocuk yatağı

çocuk yatağı için sayvan

sayvanlı yatak

çocuklar için sayvanlı yatak

sayvanlı çocuk yatağı

beyaz sayvanlı ahşap çocuk yatağı

bilgisayar faresi
-lazer sensörlü

optik sensörlü bilgisayar faresi

lazerli bilgisayar faresi

lazer sensörlü bilgisayar faresi

oyun için lazer sensörlü bilgisayar faresi

uzaktan kumandalı oyuncak araba
-oyuncakaraba

uzaktan kumandalı oyuncak araba satın al

uzaktan kumandalı oyuncak araba

masa örtüsü
-[pembe dantelli]

pembe masa örtüsü için dantel örnekleri video

pembe dantelli masa örtüsü

pembe dantelli masa örtüsü satın alacağım

pembe dantelli masa örtüsü fotoğraf

dolap
-[katlanabilir yatak]

bazalı yatak

portatif yataklı dolap

bilgisayar faresi
-[tekerlekli fare]

tekerlek yerine sensörlü bilgisayar faresi

bilgisayar faresi için tekerlek

yandan tekerlekli bilgisayar faresi

masa örtüsü
-"pembe dantelli masa örtüsü" 

pembe masa örtüsü için dantel örnekleri video

pembe masa örtüsü

dantelli pembe masa örtüsü

pembe dantelli masa örtüsü

pembe dantelli
-"pembe dantelli" 

dantelli pembe

pembe dantelli

yatak
-"sayvanlı çocuk yatağı" 

çocuk için yatak

çocuk yatağı

sayvanlı çocuk yatağı

bilgisayar faresi
-"tekerlekli bilgisayar faresi" 

tekerlek yerine sensörlü bilgisayar faresi

bilgisayar faresi

bilgisayar faresi için tekerlek

yandan tekerlekli bilgisayar faresi

Başka sorunuz var mı?

Uyarı. Müşteri Hizmetleri'nden uzmanlar, siz hangi kullanıcı adından kendileriyle iletişime geçtiyseniz, yalnızca o kullanıcı adından başlatılmış olan reklam kampanyalarıyla ilgili danışmanlık verebilirler. Kullanıcı adınızı ekranın sağ üst köşesinde görebilirsiniz. Uzman, sadece başvurunun işlenmesi sırasında verilerinize erişim kazanacaktır.