Negatif anahtar sözcükler ve negatif anahtar sözcük grupları

Direct'te reklamlar, anahtar sözcük grubunuzu tamamıyla içeren sorgulara göre gösterilir.

Örneğin Ay'a seyahat paketi sattığınızı varsayalım. Ay'a seyahat anahtar sözcük grubuna sahip reklam, Ay'a seyahat satın al sorgusunun dışında konuya çok uygun olmayan Ay'a seyahat ile ilgili kitaplar ve Ay'a ilk seyahat gibi sorgularına göre de gösterilir.

Konuya çok uygun olmayan sorgulara göre gösterimleri önlemek için negatif anahtar sözcükleri ve negatif anahtar sözcük gruplarını ekleyin.

Çalışma esasları

Negatif anahtar sözcükler ve negatif anahtar sözcük grupları, içerdikleri sorgulara göre gösterimleri yapılmayan sözcükler ve sözcük gruplarıdır.

Negatif anahtar sözcükler sadece anahtar sözcük grubuna eklenebilir. Örneğin Ay'a seyahat sözcük grubuna kitap negatif anahtar sözcüğü eklenirse reklam, Ay'a seyahat ile ilgili kitap sorgusuna göre gösterilmez.

Sözcük grubunun tamamına göre gösterimleri önlemek için kampanya veya reklam grubu için negatif anahtar sözcük gruplarını ekleyin. Negatif anahtar sözcük grubunun tüm sözcüklerini içeren sorgulara göre reklam gösterilmez. Fakat negatif anahtar sözcük grubunun sadece bazı sözcükler sorguda kullanılırsa reklam gösterilir.

Örneğin seyahat anahtar sözcük grubu belirtildiğinde reklam grubuna kova takımyıldızı negatif anahtar sözcük grubunu eklediyseniz reklamlar boğa takımyıldızına seyahat sorgusuna göre gösterilir.

Negatif anahtar sözcük veya negatif anahtar sözcük grubu anahtar sözcük grubuyla tamamen kesiştiğinde negatif anahtar sözcük ya da negatif anahtar sözcük grubu dikkate alınmaz. Belirli bir sözcük formunu devre dışı bırakmak için önünde ! operatörünü kullanın.

Negatif anahtar sözcüğü ve negatif anahtar sözcük grubu nasıl eklenir

Negatif anahtar sözcükler anahtar sözcük grubuna, negatif anahtar sözcük grupları ise reklam gruplarına veya kampanyalara eklenebilir.

Anahtar sözcük grubu için negatif anahtar sözcükler

Anahtar sözcük grubundan sonra - operatörü ile birlikte negatif anahtar sözcüğü belirtin. Kendi negatif anahtar sözcük listesine sahip yeni anahtar sözcük grubunu virgülle ayırarak ekleyebilirsiniz.

Reklam grubu için negatif anahtar sözcük grubu

Reklam grubu düzenleme sayfasında Grup için negatif anahtar sözcük grupları bloğunda negatif anahtar sözcük gruplarını virgül veya - ile ayırarak yazın. Tek bir negatif anahtar sözcük grubu için sözcük sayısı en fazla yedidir. İzin verilen maksimum karakter sayısı: 4096 (boşluksuz).

Kampanya için negatif anahtar sözcük grubu

Kampanya parametreleri sayfasında Özel ayarlar bloğunda negatif anahtar sözcük gruplarını virgülle ayırarak belirtin. Tek bir negatif anahtar sözcük grubu için sözcük sayısı en fazla yedidir. İzin verilen maksimum karakter sayısı: 20.000 (boşluksuz).Negatif anahtar sözcükler ve negatif anahtar sözcük grupları Yandex.Direct'te birbirini tamamlar fakat birbirinin yerine geçmez. Anahtar sözcük grubu için negatif anahtar sözcükler, kampanyalar ve reklam grupları için ise negatif anahtar sözcük grupları belirtildiyse bu negatif anahtar sözcükler ve sözcük grupları anahtar sözcük grubuna birlikte uygulanır, böylece tüm negatif anahtar sözcüklere ve sözcük gruplarına göre gösterimler yapılmaz.

Negatif anahtar sözcüğü veya negatif anahtar sözcük grubunu birkaç reklama eklemek XLS/XLSX dosyaları aracılığıyla çoklu düzenlemede toplu işlemler, Direct.Commander veya Yandex.Direct API sayesinde mümkündür.

Ağlardaki gösterimlerde negatif anahtar sözcükleri ve negatif anahtar sözcük grupları

Anahtar sözcük grubu, reklamın ağlarda gösterilebileceği sitelerin konusunu ve kullanıcının ilgi alanlarını belirler. Negatif anahtar sözcükleri ve negatif anahtar sözcük grupları yardımıyla (anahtar sözcük grubu ve negatif anahtar sözcüğü yan yana kullanılan) uygun olmayan alanlarda gösterimleri önleyebilirsiniz.

Yeni dizüstü bilgisayarları sattığınızı ve Yandex.Direct'te reklam yayınladığınızı varsayalım. Dizüstü bilgisayarlar anahtar sözcük grubunuza tamir negatif anahtar sözcüğü eklerseniz reklamınız, kullanıcıların dizüstü bilgisayarların tamiri konusunda konuşulan forumun sayfalarında (bu sayfalarda dizüstü bilgisayarlar sözcük grubu tamir sözcüğüyle yan yana kullanıldığı için) gösterilmez. Fakat aynı reklam aynı forumda, klavye tamiri veya yeni dizüstü bilgisayar seçimi konusunda konuşulan diğer sayfalarda gösterilebilir.

Bunun yanı sıra reklamınızın konuyla ilgilenmeyen kullanıcılara gösterilmemesi için negatif anahtar sözcükler ve negatif anahtar sözcük grupları sayesinde reklamınızın konusunu netleştirebilirsiniz. Bu özelliği sadece hedef kitlenizi kesmediğinize emin olduğunuzda kullanın.

Örneğin dizüstü bilgisayarı satın almadan önce insanlar sıklıkla başka kullanıcıların yorumlarını merak eder ve ilgili içeriğe sahip siteleri inceler. Bu insanlara reklamınızı göstermek isterseniz forum, özet ve yorumlar negatif anahtar sözcüklerini eklemeyin.

Ağlarda etkili reklam vermek için ayrı reklam kampanya oluşturmanızı öneririz.

Operatörlerle ortak çalışma

Negatif anahtar sözcük gruplarında desteklenen operatörler: " ", [], ! ve +.

Anahtar sözcük grubu

Grup için negatif anahtar sözcük grupları

Gösterimler yapılacak mı

masa örtüsü
-pembe dantelli

pembe masa örtüsü

masa örtüsü için dantel

pembe dantelli masa örtüsü satın al

pembe dantelli masa örtüsü satın al

masa örtüsü
-[pembe dantelli]

pembe masa örtüsü için dantel örnekleri video

pembe dantelli masa örtüsü

pembe dantelli masa örtüsü satın alacağım

pembe dantelli masa örtüsü fotoğraf

masa örtüsü
-"pembe dantelli masa örtüsü" 

pembe masa örtüsü için dantel örnekleri video

pembe masa örtüsü

dantelli pembe masa örtüsü

pembe dantelli masa örtüsü

pembe dantelli
-"pembe dantelli" 

dantelli pembe

pembe dantelli