Negatif anahtar sözcük grubu arşivi

Negatif anahtar sözcük grubu arşivi, sık kullanılan negatif anahtar sözcük gruplarını özel setler halinde gruplamayı sağlayan bir katalogdur. Bu tür setlerden 30 adede kadar oluşturabilir ve bunları dilediğiniz metin-grafik reklam gruplarında kullanabilirsiniz. Bir gruba en fazla üç adet negatif anahtar sözcük grubu bağlanabilir. Arşivden alınan setler, grupta belirtilen negatif anahtar sözcük gruplarına eklenir ve bunlar birlikte reklam gösterimlerine etki eder.

Negatif anahtar sözcük grupları oluşturup bunları yönetmek yalnızca Direct'in yeni arayüzü ile mümkündür.

Negatif anahtar sözcük grubu seti nasıl oluşturulur?

Soldaki menüde Arşiv → Negatif anahtar sözcük grupları'nı seçin. Açılan sayfada sağ üst köşedeki Set Eklebutonuna tıklayın. Setin adını girin ve negatif anahtar sözcük gruplarını virgül veya -işaretiyle ekleyin. İzin verilen maksimum karakter sayısı: 4096 (boşluksuz).

Ayrıca daha önce eklenmiş olanlardan hızlıca yeni bir set de oluşturabilirsiniz. Kullanmayı istediğiniz setin ayarlarındaŞunun bazında oluştur seçeneğine tıklayın. Yeni sete kaynaktaki tüm negatif anahtar sözcük grupları kopyalanır.

Arşivdeki negatif anahtar sözcük grubu seti düzenlenirken, değişiklikler bu setin bağlı olduğu tüm setlere uygulanır. Gruplarda sütununda düzenleme yapmadan önce söz konusu setin hangi gruplarda kullanıldığını kontrol edin.

Reklam grubunda kullanım

Seti gruba bağla
Negatif anahtar sözcük gruplarını bir veya birkaç gruba bağlayabilirsiniz. Grup düzenlenmesi sayfasında Grup için negatif anahtar sözcük grupları → Arşiv setleri bloğunda birkaç negatif anahtar sözcük grubu seti seçin ve Bitti butonuna tıklayın. Setler, reklam grubuna bağlanır.

Arşivden setleri aynı anda birkaç gruba bağlamak için Gruplar sekmesinde istenilen grupları seçin ve İşlemler → Negatif anahtar sözcük gruplarını ayarla butonlarına tıklayın. Açılan pencerede arşivden bir set seçin ve Bağla butonuna tıklayın.

Bağlı setlerin listesini görüntüleme
Gruba bağlı olan setlerin listesini hem eski hem de yeni arayüzde görebilirsiniz; bu liste grup düzenleme sayfasında görüntülenir.
Setin hangi gruplarda kullanıldığını göster
Soldaki menüde Arşiv → Negatif anahtar sözcük grupları'nı seçin. Açılan sayfada, Gruplarda sütununda setlerde kullanılan grup listesine gidin.
Setleri grupla bağlantısını kesme
Gruplar sekmesinde istenilen grupları seçin ve İşlemler → Negatif anahtar sözcük gruplarını ayarla butonlarına tıklayın. Açılan pencerede arşivden bir set seçin ve Bağlantıyı Kes butonuna tıklayın.

Arşivden set silme

Arşivden sadece gruplarda kullanılmayan setler silinebilir. Arşiv sayfasında Gruplarda sütununda setin gruplara bağlı olup olmadığını kontrol edin.

Set, gruplarda kullanılmıyorsa, setin ayarlarından Sil öğesini seçin. Set kullanılıyorsa, bağlı olduğu grup listesine gidin ve seti gruplardan silin. Bundan sonra negatif anahtar sözcük grubu setleri arşivden silinebilir.