İzleme sistemlerinin kullanımıyla mobil uygulamaların reklamının analizi

Mobil uygulamaların etkililiğini ve strateji ayarlarını değerlendirmek için (Uygulama kurulumunun ortalama ücreti ve Uygulamanın maksimum kurulum sayısı) reklama yapılan hangi tıklamaların, uygulama kurulumuna götürdüğünü anlamak önemlidir. Uygulama mağazası yeni kurulumlar hakkında Yandex.Direct'e bilgi sağlamaz. Bu bilgileri izleme sistemleri yardımıyla alabilirsiniz.

Bunun ardından izleme sisteminin oluşturduğu izleme bağlantısı, reklam veren tarafından reklam oluşturma veya düzenleme sırasında İzleme bağlantısı alanına eklenir. Reklamın üzerine tıklayan kullanıcı, uygulama mağazasına gönderilirken bu geçiş, izleme sisteminde otomatik olarak kaydedilir.

Uygulama kurulup ilk kez çalıştırıldığında bu işlemlere dair bilgiler de izleme sistemine iletilerek kaydedilir. Bunun ardından izleme sistemi, bahsedilen uygulama kurulum bilgilerini mevcut geçiş bilgileriyle karşılaştırır ve elde edilen verileri, Yandex.Direct'e dönüşüm hesaplamaları için iletir.

Uyarı.

Dönüşüm hesaplamaları için sadece uygulamanın kurulumunu takip eden 24 saatte gerçekleşen uygulama çalıştırma bilgileri hesaba katılır. Bu da uygulamanın sadece kurulmuş olması, dönüşüm istatistiklerine dahil edilmesi için yeterli değil demektir.

Direct'in desteklediği izleme sistemleri şunlardır: AppMetrica, MobileAppTracking, AppsFlyer, Adjust, Kochava, Flurry.

İzleme bağlantısı nasıl ayarlanır?

Bir izleme bağlantısının doğru çalışması için aşağıdaki koşullara uyulması gerekir:

  1. İzleme bağlantısı Yandex.Direct'in desteklediği sistemlerden birinde oluşturulmalıdır.

  2. İzleme bağlantısı, uygulamanın uygulama mağazasındaki sayfasına yönlendirmelidir. İzleme bağlantısı oluşturulurken Uygulama mağazasındaki bağlantı alanında kullanılan bağlantı izleme sisteminde de kullanılmadır (ülke ve diğer bilgileri içeren bağlantı parametreleri dahil).

  3. İzleme sisteminin SDK'sı mobil uygulamanın kodunda belirtilmelidir. Uygulama kurulum ve çalıştırma bilgilerini izleme sistemine aktaran program modülüne SDK denir.

  4. İzleme sisteminde iş ortağı Yandex.Direct olarak seçilmelidir. Adjust izleme sisteminde iş ortağı seçmenize gerek yoktur.

İzleme bağlantısı nasıl oluşturulur?

Direct tarafından desteklenen izleme sistemlerinde izleme bağlantılarının oluşturma yolları aşağıdaki sekmelerde açıklanmıştır.

AppMetrica'da izleme bağlantısı kurmak için:

  1. Takipçiler sekmesine geçin.

  2. Açılan Uygulamalar listesinde uygulama seçin. SDK, uygulamanın kodunda zaten belirtilmiş olmalıdır. SDK'yı ekleme yöntemi hakkında ayrıntılı bilgiler için bağlantıya tıklayın.

  3. Açılan İş ortağı listesinde Yandex.Direct'i seçin.

  4. ifadesinin üzerine tıklayın.

  5. Aldığınız izleme bağlantısını reklama ekleyin.

Şuna benzer bir bağlantı elde etmiş olacaksınız:

https://redirect.appmetrica.yandex.com/serve/7438548069196542965/?click_id={LOGID}

Bağlantı, click_id={LOGID} parametresini mutlaka içermelidir.

Bağlantıda çeşitli parametreleri ve etiketleri yerleştirebilirsiniz; buna UTM etiketleri de dahildir. Bunlar yardımıyla trafik kaynakları gibi çeşitli istatistik göstergelerini takip edebilirsiniz:

https://redirect.appmetrica.yandex.com/serve/7438548069196542965/?click_id={LOGID}&source={source}

Parametreler ve etiketlerin kullanımı hakkında ayrıntılı bilgi.