Ürün reklam kampanyaları

Ürün reklam kampanyaları aracılığıyla internet mağazasının satışında olan ister tüm ürünlerin ister sadece istediğiniz belirli ürünlerin reklamlarını Yandex'teki tüm reklam alanları için uygun olacak formatlarda yayınlayabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, siteye yönlendirecek bağlantıyı belirtmek veya ürün bilgilerini içeren besleme dosyasını eklemektir; böylece, Yandex Direct sitenin veya besleme dosyasının içeriğini analiz edip hem mağaza için hem de ürün tekliflerinin her biri için reklamları otomatik olarak oluşturur.

Böylece kullanıcılar Arama'da (ürün dalerisi de dahil olmak üzere), Yandex Reklam Ağı sitelerinde ve Yandex servislerinde yayınlanan reklamlarınızı görürler.

Kampanya sonuçları İstatistikler bloğunda görüntülenir.

Uyarı. Bir ürün reklam kampanyası oluşturmadan önce sitenize Yandex Metrica sayacını kurun, hedeflerinizi ayarlayın ve Yandex Direct hesabınızın bu sayaca erişim izni olduğundan emin olun.

Kampanya oluşturma

 1. Ekle → Kampanya'ya tıklayın. Kampanya Sihirbazı sekmesinde Ürün kampanyası seçeneğini kullanın.

 2. Reklamını yapmak istediğiniz sayfaya yönlendirecek tam bağlantıyı girin; böylece Direct bu sayfa için bilgileri seçer.

Kampanya için Ürünler için reklamlar seçeneğinin etkin olduğundan emin olun.

Ürünler için reklamlar seçeneğini etkinleştiremiyorsanız lütfen aşağıdakileri kontrol edin:

 • Sitenizde hedefleri ayarlanmış Yandex Metrica sayacının kurulu olup olmadığını,
 • Direct hesabınızın sitedeki sayaca erişim izni olup olmadığını,
 • sitede,
 • Ortak hesabın bağlı olup olmadığını.
1. Adım: Ürün reklamlarının ayarlarını yapın

Kampanyaya ürün ekleme yöntemini seçin.

İpucu. Hazır bir ürün besleme dosyanız varsa onu kullanın. Besleme dosyanız olmadan sitenizde ürünler sunuluyorsa siteden otomatik ekleme özelliğini kullanın.
 • Sitede bulunan ürünler. Yandex, web sitenizdeki ürünleri otomatik olarak bularak her biri için uygun reklam oluşturur. Sitenizde hiçbir ürün bulunamıyorsa lütfen sitenizin aranan koşullara uygunluğunu kontrol edin.
 • Besleme dosyası. Güncel fiyatları ve ürün listesini içeren hazır bir besleme dosyanız varsa onu kullanın. Bu, daha önce yüklediğiniz bir ürün beslemesi olabileceği gibi, bağlantı veya cihaz üzerinden yüklediğiniz yeni bir besleme dosyası da olabilir.
  1. Faaliyet alanınızı belirtin.

   Besleme dosyasını yüklemek için reklamı yaptığınız işletme türünü (işletmenin faaliyet alanını) seçmeniz gerekir.

  2. Besleme dosyasına yönlendirecek bir bağlantı ekleyin.

   Dosya formatı seçtiğiniz faaliyet alanına göre değişir. Ayrıca, bağlantı üzerinden geçiş yapmak için kullanıcı adınız ve şifreniz gerekli ise onları girin.

  3. Besleme dosyasını yükle'ye tıklayın.
2. Adım: Mağazanızın reklamı için gerekli ayarları yapın
 1. Web sitenizin özelliklerine bağlı olarak size en fazla 5 başlık seçeneği, en fazla 5 görsel seçeneği ve en fazla 3 metin seçeneği önerilir. Reklamlarınız gösterilirken bu öğeler birbirleriyle otomatik birleşir; dolayısıyla bunların birbiriyle uyumlu olup olmadığını önceden kontrol edin.

  Teklifinizin tüm özellik ve avantajlarını müşterilere en etkili şekilde anlatabilmeniz için ayarların her birini istediğiniz gibi düzenleyebilir, gerekirse kendi seçeneğinizi ekleyebilirsiniz.

  Reklam metninde şablonlar kullanılabilir. Önüne ve arkasına # simgesini koyarak varsayılan anahtar sözcük grubunu belirtin. Ardından 2. adımda hedef kitle için Manuel ayar'ı seçin ve tematik kelimelerde şablona eklenecek gerekli anahtar sözcükleri belirtin.

 2. Reklamınıza en fazla 2 video ekleyin. Boyutu: maks. 100 MB; süresi: 5 ila 60 saniye.
  Video için teknik şartlar:
  Format MP4, WebM, MOV, QT, FLV, AVI
  Boyut maksimum 100 MB
  Süre 5 ilâ 60 sn. arasında
  Görüntü oranı 3 : 1; 2 : 1; 1,9 : 1; 16 : 9; 4 : 3; 1.91 : 1; 1 : 1; 3 : 4; 4 : 5; 9 : 16; 1 : 2; 1 : 3
  Minimum çözünürlük 360p
  Önerilen çözünürlük 1080p
  Kare sıklığı 20 kare/sn'den itibaren
  Video kodekleri H.264, VP6F, VP8, Theora
  Video kanalı sayısı 1
  Minimum kalite 44 kHz, 16 Kbit/sn, stereo
  Ses çözücüler AAC, MP3, Vorbis
  Ses kanalı sayısı maksimum 1
  Dosya codec'i avc1, F4V, isom, M4A, M4V, mmp4, mp41, mp42, qt
  Kapak Yok

  Video doğru seçildiğinde reklamlar daha geniş bir hedef kitlenin dikkatini çeker ve reklamın dönüşüm oranı daha fazla olur.

 3. Hızlı bağlantılar bloğuna belirttiğiniz sitenin en önemli sayfalarına yönlendiren bağlantılar eklenir: Örneğin, indirim koşullarının veya istediğiniz ürünlerin açıklamalarının bulunduğu sayfalar gibi. Bunları düzenlemek, değiştirmek veya silmek için şu butona tıklayın:
3. Adım: Hedef kitlenizi belirleyin

Reklamın gösterim bölgelerini netleştirin: Bunları açılan listeden seçebilir veya haritada belirtebilirsiniz. Arama sonuçları sayfalarında ve ağlarda reklamın gösterimleri otomatik hedefleme ile yapılır.

4. Adım: Kampanya bütçesini ve hedeflerini belirleyin
 1. Yandex Metrica sayaçları reklam kampanyanıza otomatik olarak eklenir. Yine de bu işlem gerçekleşmezse sayaçları Sayaç numarasını belirtin alanına manuel olarak ekleyin.

 2. Hedef eylemler menüsünde kampanya hedeflerini seçin. Hedef eylemlerden her birinin gerçekleşmesi için ne kadar ödeme yapmaya hazır olduğunuzu belirtin.

  Site veya uygulama üzerinden sipariş

  Sitedeki bir işlemle (örneğin: alışveriş sepeti üzerinden sipariş verme, tek tıklamayla satın alma, telefonla geri arama vb.) başlayan her bir satış hunisi için birer hedef seçin.

  E-ticaret ayarlandığında “E-ticaret: Satın alma” hedefi için veya dönüşüm merkezi veya Yandex Metrica aracılığıyla iletilen CRM siparişleriyle ilgili hedefler için reklam harcama payını belirtebilirsiniz: Bunu yapmak için hedefin karşısında açılan menüden Gelir payı'nı seçip değer girin.

  Telefon araması

  İşletmenizin satışlarının kısmen veya tamamen telefon araması ile gerçekleşmesi halinde ilgili hedefleri optimizasyonda kullanın. Arama takibi hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.

  Çevrimdışı işlemler

  Çevrimiçi reklamların çevrimdışı satışlar üzerindeki etkisini değerlendirebilen Yandex Direct edinilen bilgileri optimizasyonda kullanabilir. Dönüşüm bilgileri aktarımı hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayın.

  Diğer işlemler

  Örneğin, uygulamada gerçekleşen yararlı işlemler gibi, işletmeniz için dönüşüm sayılan diğer işlemleri belirtin.

 3. Haftalık bütçeyi belirleyin. Haftalık bütçe tutarı en pahalı hedefe göre en az 10 dönüşümün maliyeti için yeterli olmalıdır.

  Yandex Direct, harcamaları belirtilen miktarı aşmamak kaydıyla yapar. Hesapta para olduğu sürece kampanya devam eder.

  Yandex Direct, bütçe tutarınız çerçevesinde gerçekleşecek tıklama veya dönüşüm sayısını tahmin eder. Bu hesaplama yüzde yüz doğru değildir.

  Gösterim yerleri, belirli bütçe tutarı ile kampanya hedeflerinize en uygun şekilde ulaşacak şekilde otomatik seçilir. Kampanya Sihirbazı aracılığıyla gösterim yerleri seçemez ve gösterimlere kapalı siteleri ekleyemezsiniz.

 4. Tıklamalar için veya Hedef eylemler için olmak üzere, istediğiniz ödeme modelini seçin.

  Strateji, ayarlarınıza bağlı olarak otomatik olarak seçilir:

  • Bir hedef belirtip bu hedef için fiyatı belirler ve hedef eylem başına ödemeyi seçerseniz kampanya seçtiğiniz hedefe göre size maksimum dönüşüm sayısını sağlar.
  • Birden fazla hedef belirtip fiyatlarını da belirler ve hedef eylem başına ödemeyi seçerseniz kampanya, belirlediğiniz tüm hedeflere göre size yine maksimum dönüşüm sayısını sağlar. Birden fazla hedefe ulaşıldığında, her biri için ücret hesabınızdan çekilir.
  • Değerlerini belirtmeden birden fazla hedef seçer ve tıklama başına ödemeyi seçerseniz, belirtilen haftalık bütçe karşılığında maksimum dönüşüm sayısını elde edersiniz. Ödemeler siteye yapılan giriş başına gerçekleşir ve Yandex Direct, istenen hedef eylemleri gerçekleştirme olasılığı en yüksek olan kullanıcı kitlesini seçer.
  • Hedefler belirtilmemişse Yandex Direct'in belirtilen bütçe tutarı dikkate alarak siteye maksimum sayıda o konuyla ilgilenen kullanıcıları çekmeyi amaçlayacağı bir strateji seçilir.

Reklam moderasyonu ve ödeme

Oluşturulan kampanyanız mevcut reklam koşullarına uygunluğu açısından kontrol edilir.

Kampanyanın moderasyonu tamamlandıktan sonra Yandex Direct'te kayıt işleminiz sırasında belirttiğiniz e-posta adresine bildirim gönderilir ve kampanyanın kampanya listesindeki durumu “moderatör tarafından onaylandı” olarak değiştirilir.

Kampanyanın kullanılan görseller gibi kimi öğeleri özel olarak ayrı denetlenir. Bir veya birden fazla öğesi moderasyondan geçemediğinde kampanya bu öğeler olmadan başlatılır. Moderasyon durumu ve ilgili yorumlar kampanya sayfasında görüntülenir. Moderasyondan geçemeyen öğeleri silebilir veya düzenleyebilirsiniz. Öğelerin düzenlenmiş halleri tekrar moderasyona gönderilir ve başarıyla denetlenmesi halinde kampanyaya dahil edilir.

Reklam gösterimleriniz, reklam ücretinin ödemesi yapıldıktan sonra başlar.

Kampanya başlatıldıktan sonra kampanya sayfasında ayarlarıyla ilgili temel bilgiler görüntülenir. Başlatılan kampanyayı istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz; bunu yapmak için istediğiniz parametreye tıklayın. Örneğin, Web sitesi gibi bazı parametreler düzenlenemez. Düzenlenen parametreler yeniden moderasyondan geçirilir.

Kampanya istatistiği

İstatistikler kampanya sayfasında görüntülenir. Ayarlar bilgileri bloğunun altında kampanyanın genel istatistikleri ve daha aşağıda belirli parametrelere göre daha ayrıntılı istatistikler verilir.

Kampanyanızın genel istatistiklerinde gösterim istatistiği, tıklamalar istatistiği, dönüşüm istatistiği, dönüşüm maliyeti istatistiği ve harcama istatistiği görüntülenir. Ayrıca mağazanızla ilgili reklamın öğeleri itibarıyla performans verilerini de inceleyebilirsiniz.

Grafikler, gösterim bölgelerine göre istatistikleri gösterir.

Not.

Parametre değerinin sıfır olduğu bir durum da söz konusu olabilir. Örneğin, bir gösterim bölgesinin payının %0 olmasına karşın, bu bölgenin gösterim istatistiklerine sahip olduğu durumlar olabilir. Bu durum, reklamın belirli bir gösterim bölgesinde gösterilmesine karşın siteye yeni gelişlerle veya sitedeki aranan yararlı eylemin gerçekleşmesiyle sonuçlanmadığı anlamına gelir.

Reklam öğeleri bloğunda, seçilen reklam kampanyasında her bir reklam öğesi için performans istatistiği gösterilir. Performans metriği, reklam öğesinin kullanıcıya yönelik hem genel çekiciliğini hem de beklenen dönüşüm oranını dikkate alır. Başlıklar başlıklarla, metinler metinlerle, vb. karşılaştırılır. Hızlı bağlantılar tüm reklam kombinasyonlarına eklenerek, bunların performansı tek tek hesaplanmaz.

Performans göstergesinin hesaplanabilmesi için sistemin önce istenilen öğeye yönelik gerekli birincil verileri toplaması gerekir. Seçilen zaman aralığı içinde bir reklam öğesi eklenip kaldırılmışsa mevcut istatistiklerin ilgili zaman aralığının yalnızca bir kısmına ait olduğuna dair özel bir uyarı görürsünüz.

Tam ve doğru istatistiklere erişmek için zaman aralığını söz konusu öğenin eklenip kaldırıldığı tarihlere göre düzenlemeniz önerilir. Örneğin, reklam başlığı için ilk seçeneğin 20.09 tarihinde, ikinci seçeneğinin 21.09 tarihinde eklendiğini düşünelim. Bu iki seçeneği birbiriyle karşılaştırmak için zaman aralığının başlangıç tarihini en erken 21.09 olarak belirtmek gerekir.

Başka sorunuz var mı?

Uyarı. Müşteri Hizmetleri'nden uzmanlar, siz hangi kullanıcı adından kendileriyle iletişime geçtiyseniz, yalnızca o kullanıcı adından başlatılmış olan reklam kampanyalarıyla ilgili danışmanlık verebilirler. Kullanıcı adınızı ekranın sağ üst köşesinde görebilirsiniz. Uzman, sadece başvurunun işlenmesi sırasında verilerinize erişim kazanacaktır.