3.13.3. Hızlı ulaşım rotaları

Uyarı.

Hızlı ulaşım rota türlerinin oluşturulması ve bunlara özellik eklenmesi Yandex Map Editor'ün tüm kullanıcılarına açık değildir.

Yüksek hızlı ulaşım hatları, rota, transfer (yüksek hızlı ulaşım istasyonları arasında) ve yüksek hızlı ulaşım istasyonlarındaki istasyonlardan ve girişlerden çıkışlara geçiş türleri ile tamamlanmaktadır:

3.13.3.1. Hızlı ulaşım için rota seçenekleri oluşturma

Not.

Hızlı ulaşım rotalarına benzeyen çizgi türü birleşik objeler (örneğin, nehir veya yollar) için düzenleme ve oluşturma yöntemleri 2.6.2. Çizgi türü birleşik objeler bölümünde açıklanır.

Her rota, aracın durduğu durakların bir koleksiyonudur ve aracın durduğu varış süreleri, Park süreleri ve duraklar arasındaki Seyahat süreleri arasındaki zaman aralıklarını gösterir.

Kural olarak, yüksek hızlı ulaşım rotası aynı yüksek hızlı ulaşım hattında gerçekleşir, ancak diğer hatlara ait alanları da içerebilir. Örneğin, Nijniy Novgorod'da “Park Kultury” (Парк культуры) istasyonundan geçen metro treni, sırayla, farklı metro hatlarında bulunan “Burevestnik” (Буревестник) ve “Gorkovskaya” (Горьковская) metro istasyonlarına gider.

Her rota, rota seçeneği dahil çeşitli hareket seçenekleri ile temsil edilir. En basit durumda, rota ileri ve geri hareketlere karşılık gelen iki hat içerir, bu nedenle her iki yönlü yüksek hızlı ulaşım hattı için en az hat rota ipliği oluşturulur.

Uyarı.

Rota boyunca vagon hareketinin aralığı, istasyonlar arasındaki sürüş süresi ve istasyonlardaki park etme süresi saniyeler içinde belirlenir ve 12:00 yerel saat (ulaşım sisteminin bulunduğu yerde geçerli) olarak belirtilir.

Hareket aralıklarını, istasyonlar arası seyirleri ve istanyonlardaki beklemeleri göstermeksizin rota seçenekleri oluşturmaya izin verilmez!

Rota seçenekleri, daha önce oluşturulmuş olan hızlı ulaşım hatları bölümleri ve hızlı ulaşım istasyonlarının seçeneklere sırayla eklenmesiyle oluşturulur.

Hızlı ulaşım rota seçeneği oluşturmak için:

 1. Hızlı ulaşım hatlarının düzenleme menüsünü açın ve Rota seçenekleri alanındaki Ekle bağlantısına tıklayın:

  Hızl ulaşım rota seçenekleri menüsü açılacaktır.

 2. Açılan paneldekiRota seçenekleri:
  1. Rota türü alanında rotanın türünü seçin: Çizgi türü veya ring hattı.
   Not.

   Zincire sadece ilk ve son durakların çakıştığı hatlar dahildir. İlk ve son durağı farklı olan rotaların hatları doğrusal olarak sınıflandırılmalıdır (zincir gibi görünseler bile).

  2. Zaman aralığı menüsünde, taşıtın art arda durduğu her durak arasındaki zaman aralığını saniye cinsinden gösterin:
 3. Durak sekmesinde rota seçeneklerindeki durakların bir listesini oluşturun (duraklar listeye, rotada devam ettikleri sırayla girer):

  Bir durak eklemek için butonuna, bir durak silmek için butonuna tıklayın.

 4. İstasyonu seçin ve (Gelişmiş mod) düğmesine basın, alanlar açılır:
  • Yolculuk süresi: Seçili istasyon ile bir sonraki istasyon arasında yolculuk süresini saniye cinsinden girin.

  • Bekleme süresi: Söz konusu durakta bekleme süresini saniye cinsinden girin.

  • Binilmez: Seçili istasyonda yolcu bindirme işlemi yapılamıyorsa kutuyu işaretleyin.

  • İnilmez: Seçili istasyonda yolcu indirme işlemi yapılamıyorsa kutuyu işaretleyin.

 5. Bölümler sekmesine gidin ve rota seçeneklerinde yer alan hızlı ulaşım hattı bölümlerinin listesini girin.

  Hızlı ulaşım hattı bölümünü rota seçeneklerine eklemek için üzerine tıklayın. İkinci kere tıklanması, o bölümün rota seçeneklerine dahil edilmemesini sağlar.

  Bölümler sekmesinde, rota seçeneklerinin içeriğinde yer alan bölümlere ait bir sayaç gösterilir:

 6. Rota seçeneğinin oluşturulmasını tamamlamak için Kaydet butonuna tıklayın.

  Oluşturulan hat, ilk ve son durakların adlarına göre otomatik olarak adlandırılacaktır. Hızlı ulaşım hattı menüsünde Rota seçenekleri alanında isim, bağlantı olarak görüntülenecektir; bu bağlantıya tıklamak rota seçenekleri menüsünü açacaktır.

3.13.3.2. Aktarma noktası oluşturma

Aktarma objesi sadece kendi aralarında ayrı bir geçişe sahip olan istasyonlar arasında oluşturulur: yüksek hızlı ulaşım sisteminin çevresinden (turnike hatlarının ötesinde) ve diğer yüksek hızlı ulaşım istasyonlarını kullanmadan istasyonlar arası geçiş.

Uyarı.

İstasyonlar arasında geçiş süresini belirtmeden transferlerin oluşturulmasına izin verilmez.

Geçiş noktaları, hızlı ulaşımda önceden oluşturulmuş istasyonlar baz alınarak oluşturulur.

Hızlı ulaşım istasyonları arasında geçiş noktaları oluşturmak için:

 1. Hızlı ulaşım hatlarının düzenleme menüsünü açın (İstasyon A geçiş noktası) ve Geçiş Noktaları alanında Ekle bağlantısına tıklayın.

  Aktarma menüsü açılacaktır (seçilmiş istasyon aktarmanın başlangıç istasyonu olarak girilir: İstasyon A):

 2. (Harita üzerinde ikinci aktarma istasyonunu seçinİstasyon B); İstasyon B alanı menüsünde bunun adı görüntülenecektir:

  İki istasyon arasında aynı yönde birden fazla aktarma seçeneği varsa, istasyonlar arasında (mümkün olan) en düşük geçiş süresini belirleyen bir Aktarma türü obje oluşturulur.

 3. Süre alanında aktarma için harcanan süreyi saniye cinsinden belirtin.
 4. Aktarma yalnızca tek yönlü (A → B) olarak yapılabiliyorsa Tek yön (A'dan B'ye) alanındaki kutuyu işaretleyin.
 5. Aktarmanın oluşturulmasını tamamlamak için Kaydet butonuna tıklayın.

  Oluşturulan nakil otomatik olarak A ve B istasyonlarının isimlerine göre adlandırılacaktır. Adı, hızlı ulaşım istasyonu panelinin nakil alanında, nakil düzenleme panelini açacak bir bağlantı olarak görüntülenir:

3.13.3.3. Çıkış yolları oluşturma

Çıkış yolu objesi sadece metro, monoray, hızlı otobüs ve hafif raylı istasyonlarında oluşturulur. Teleferikler ve füniküler için çıkışlara geçitler oluşturulmaz.

Çıkışa geçitler, önceden oluşturulmuş yüksek hızlı ulaşım istasyonları ve onlardan çıkan çıkışlar temelinde oluşturulur.

Uyarı.

Çıkış yollarının kopyası oluşturulmamalıdır. Her bir “istasyon-çıkış” ikilisi, yalnızca bir Çıkış yolu ile ilişkilendirilmedir.

Hızlı ulaşım çıkış istasyonu çıkış yolu oluşturmak için:

 1. İstenilen hızlı ulaşım istasyonunun düzenleme menüsünü açın ve Çıkış yolu alanında Ekle bağlantısına tıklayın.

  Çıkış yolu menüsü açılacaktır (seçili istasyon, İstasyon şeklinde görünecektir):

 2. Haritada istasyon çıkışını seçin;Çıkış alanında bunun adı görüntülenecektir:

 3. Çıkış yolu menüsünde:
  1. Süre alanında, istasyonun ortasından yüzeydeki gerçek çıkışa kadar harcanan yürüme süresini saniye cinsinden gösterin.
  2. Hareket yönü alanında hareketin yönüne uygun olan butona basın (yalnızca istasyona giriş, istasyondan çıkış, her iki yön)
 4. Aktarmanın oluşturulmasını tamamlamak için Kaydet butonuna tıklayın.

  Çıkışa oluşturulan geçiş, İstasyon ve çıkış adlarına göre otomatik olarak adlandırılacaktır. Çıkış yolları alanında (Hızlı ulaşım istasyonu menüsünde) oluşturulan çıkış yolunun adı bağlantı olarak görüntülenir; bu bağlantıya tıklamak çıkış yolları düzenleme menüsünü açar.