2.1. Yandex Map Editor arayüzü

Yandex Map Editor'ün kullanıcı arayüzü haritadan ve harita düzenleme araçlarından oluşur. Haritaya yeni obje eklemeye veya haritadaki bir objeyi düzenlemeye başlamak için Oluştur butonuna tıklayın:

Yandex Map Editor'de yapabilecekleriniz:

 1. Basit çokgen veya nokta türü objeleri kopyalamak.
 2. Objede yapılan değişiklikleri geri almak veya objeyi moderasyona şikayet ederek haritadan sildirmek.
 3. Objeyle ilgili yorumları okumak ve yorum eklemek.
 4. Objenin düzenleme geçmişine erişmek.
 5. Haritada yaptığınız işlemlerin geçmişini görüntülemek. Bildirimler listesini görüntülemek için (Bildirimler) butonuna tıklayın.
 6. Kendi yerinizi, kullanıcılar günlük değerlendirmesinde (yapılmış düzeltmelerin sayısına göre) görmek, örneğin, dördüncü:

  (simge, ölçek açma-kapama tuşunun yerine geçer).

  Simgeye tıkladığınızda haritayı düzenleyenler için yapılan değerlendirmelerin listesi açılır (bkz. Bölüm 1.1.1. Kullanıcı profili ).

 7. Yararlı bağlantılar butonuna tıklayın ve servis pencereleri ve açılan menüde geçiş için bağlantı seçin (bağlantı seti dile, bölgeye ve Yandex Map Editor'deki statünüze göre (kullanıcı, uzman ve Yandex Map Editor moderatörü) değişebilir. Örneğin:
  • Haritada obje oluşturma hakkında kısa yönergeler.
  • Yandex Map Editor sohbeti. Sohbet ve mesajlaşmanın işleyişi hakkında ayrıntılı bilgi için bkz. Yandex.Yardım: Bilgisayarda Sohbetler.
  • Yandex Map Editor'de an itibarıyla yapılmakta olan düzenlemelerin gösterildiği "Canlı Yayın" bölümüne.
  • Yandex Map Editor Yardım bkz. 1. Yandex Map Editor nedir?
   Not.

   Aynı zamanda, Map Editor ile ilgili kısa talimatları ve ayrıntılı kılavuzu okuyabilirsiniz.

   Bunun için paneldeki objeye özellik ekleme tuşuna tıklayın — kısa yönerge açılacaktır; sonraki tıklamalar sırasındaysa — ayrıntılı rehber (sadece o objeyle yapılan çalışmanın kurallar sayfasında).

  • Bize ulaşın: Yandex Map Editor Destek Ekibi'ne soru sormak için formu doldurun.
 8. Geçerli konumunuzu belirlemek. Bunun için (Konumum) butonuna tıklayın; haritanız, konumunuz haritanın ortasına gelecek şekilde otomatik hizalanır.
 9. Haritanın sağ alt kısmında mavi okla gösterildiği gibi, haritanın orta noktasının koordinatlarını veya görselde yeşil okla gösterildiği gibi, istediğiniz başka bir noktanın coğrafi koordinatlarını öğrenmek (bir noktaya sağ tıkladığınızda görülen Panoya kopyala butonunu da içeren bilgi penceresi açılır):

  Koordinat değerleri, ondalık kısmı noktadan sonra belirtilmek üzere, derece cinsinden ve “enlem-boylam” formatında gösterilir. Kuzey enlemi ile doğu boylamı değerleri pozitif, güney enlemi ile batı boylamı değerleri ise önüne “eksi” işareti getirilerek negatif sayılar olarak gösterilir.

  Koordinatlar, haritada obje aramak veya objenin konum bilgilerini aktarmak için kullanılır.

 10. Görüntülenmekte olma haritanın ölçeğini, haritanın sağ alt köşesindeki ilgili bölümün uzunluğunun gösterildiği ölçek cetveline göre değerlendirebilirsiniz):

  Harita ölçeği hakkında daha fazla bilgi için bkz. Bölüm 2.2.3. Haritayı yakınlaştırma ve uzaklaştırma.

 11. Yandex Map Editor'de görüntülediğiniz bölgeyi Yandex.Haritalar'da görüntülemek. (Yandex.Haritalar'a git) butonuna tıklayın.
 12. Sokak panoramaları görüntüleme. (Yandex.Panoramalar) butonuna tıklayın. Ekranınızda cadde ve sokaklar boyunca mavi çizgilerin görüntülendiği bir harita görüntülenerek panoramik görüntüleri olan cadde ve sokaklar mavi çizgilerle işaretlenir. Mavi çizginin üzerinde istediğiniz yere tıkladığınızda seçilen yerin panoraması açılır. Üzerinde çalıştığınız bölge için henüz panoramalar yok ise ilgili buton kullanılamaz. Daha fazla bilgi için bkz.: Panoramalar.
 13. Araç kameralarının veya Yandex Map Editor mobil uygulamasının görüntülerine erişmek. (Araç kamerası görüntüleri ) butonuna tıklayın. Daha fazla bilgi için bkz. Bölüm 2.2.7. Kullanıcı düzenlemelerini görüntüleme.
 14. Yakınlarınızda haritayı düzenleyen kullanıcıları veya haritadaki son değişiklikleri görüntüleme.

  butonuna tıklayın (Kullanıcı düzenlemeleri).

 15. Haritaya girdiğinizde henüz Yandex'e giriş yapmamışsanız arayüz dili seçmeniz önerilecektir:

  Oturum açtıktan sonra kullanıcı adına tıkladığınızda görünen menü çubuğunda arayüz dilini değiştirebilirsiniz:

 16. Yandex Map Editor sohbetine katılın. (Messenger) butonuna tıklayın.

  Sohbet ve mesajlaşmanın işleyişi hakkında ayrıntılı bilgi için bkz. Yandex.Yardım: Bilgisayarda Sohbetler.