2.1. Yandex Map Editor arayüzü

Yandex Map Editor'ün kullanıcı arayüzü haritadan ve harita düzenleme araçlarından oluşur. Haritaya yeni obje eklemeye veya haritadaki bir objeyi düzenlemeye başlamak için Oluştur butonuna tıklayın:

Yandex Map Editor'de yapabilecekleriniz:

 1. Basit çokgen veya nokta türü objeleri kopyalamak.

 2. Objede yapılan değişiklikleri geri almak veya objeyi moderasyona şikayet ederek haritadan sildirmek.

 3. Objeyle ilgili yorumları okumak ve yorum eklemek.

 4. Objenin düzenleme geçmişine erişmek.

 5. Haritada yaptığınız işlemlerin geçmişini görüntülemek. Bildirimler listesini görüntülemek için (Bildirimler) butonuna tıklayın.

 6. Yandex Map Editor Yardım bölümünde istediğiniz konularda bilgi aramak.

  Bunun için obje özellikleri menüsündeki butonuna tıklayın (Not: Bu durumda Yardım bölümünün düzenlemekte olduğunuz obje türüyle ilgili alt bölümü otomatik açılır).

  Ayrıca, butonuna tıkladığınızda açılan sayfadan aşağıdaki bölümlere doğrudan geçiş yapabilirsiniz:

 7. Geçerli konumunuzu belirlemek. Bunun için (Konumum) butonuna tıklayın; haritanız, konumunuz haritanın ortasına gelecek şekilde otomatik hizalanır.

 8. Haritanın sağ alt kısmında mavi okla gösterildiği gibi, haritanın orta noktasının koordinatlarını veya görselde yeşil okla gösterildiği gibi, istediğiniz başka bir noktanın coğrafi koordinatlarını öğrenmek (bir noktaya sağ tıkladığınızda görülen Panoya kopyala butonunu da içeren bilgi penceresi açılır):

  Koordinat değerleri, ondalık kısmı noktadan sonra belirtilmek üzere, derece cinsinden ve “enlem-boylam” formatında gösterilir. Kuzey enlemi ile doğu boylamı değerleri pozitif, güney enlemi ile batı boylamı değerleri ise önüne “eksi” işareti getirilerek negatif sayılar olarak gösterilir.

  Koordinatlar, haritada obje aramak veya objenin konum bilgilerini aktarmak için kullanılır.

 9. Yandex Map Editor'de görüntülediğiniz bölgeyi Yandex.Haritalar'da görüntülemek. (Yandex.Haritalar'a git) butonuna tıklayın.

 10. Sokak panoramalarını görüntülemek. (Yandex.Panoramalar'a git) butonuna tıklayın. Üzerinde çalıştığınız bölge için henüz panoramalar yok ise ilgili buton kullanılamaz.

 11. Araç kameralarının veya Yandex Map Editor mobil uygulamasının görüntülerine erişmek. (Araç kamerası görüntüleri ) butonuna tıklayın.

 12. Haritaya girdiğinizde henüz Yandex'e giriş yapmamışsanız arayüz dili seçmeniz önerilecektir:

  Oturum açtıktan sonra kullanıcı adına tıkladığınızda görünen menü çubuğunda arayüz dilini değiştirebilirsiniz: