3.4.2. Bina özellikleri belirleme kuralları

Uyarı.

Bina objesi, Giriş kapısı türlü objelerle tamamlanır. Daha fazla bilgi için 3.4.3. Giriş: çizim ve özellik ekleme kuralları

Obje özellikleri menüsü şöyle görünür:

Bir “Yere” özellik ekleme yöntemi, Yandex Map Editor'deki tüm objelere özellik ekleme yöntemiyle benzerdir.

Bina özellikleri menüsü, binanın aşağıdaki ek özelliklerini eklemek ve düzenlemek için tasarlanan eklenti içerir:

Not.

Eklenti aşağıdaki durumlarda açılır;

 1. Yeni bir obje oluştururken Kaydet butonuna tıkladıktan sonra.

 2. Obje düzenlenirken Düzenle butonuna tıkladıktan sonra.

Eklenti:

Resimde görülebilen tüm binalar ve sabit yapılara (daimi olmayan, bina arsasında yapılan yapılar, satış tezgahları, verandalar ve benzerleri dahil) ilgili tür özellikleri eklenmelidir.

Binalara özellik eklerken aşağıdaki kurallara uyulmalıdır;

3.4.2.1. Tür

Bina türü listeden seçilir;

 • Konut, yurt, bahçe ve yazlık evleri (genellikle bir arsada tek bir bina) de dahil olmak üzere oturmak için kullanılan binalar.

  Konut olarak tasarlanmış fakat şu an çoğunlukla işletmeler tarafından kullanılan binalar da konut kategorisine aittir. İşletmelerin tüm binayı işgal etmesi durumunda ise binaya bu işletmelerin profiline uyan (örneğin, ticari) bir tür atanır.

 • Sanayi, aşağıdakiler hariç sanayi bölgelerinde bulunan tüm binalardır;

  • sanayi işletmelerinin idari binaları (Ofis Binaları türüne ait),

  • daimi olmayan binalar ve garajlar (Diğer Yapılar türüne ait).

 • Eğitim, kreş ve anaokullar, okullar (spor, sanat, müzik okulları da dahil), teknik liseler, meslek liseleri vb., üniversiteler, bilim enstitüleri ve laboratuvarları, sürücü okulları, kütüphaneler.

 • Ticaret, alışveriş, alışveriş ve eğlence merkezleri ve kompleksleri, süpermarketler, mağazalar, eczaneler, hizmet değil mal satışını yapan stantlar ve kiosklar.

 • Tıp, hastaneler, poliklinikler, diş merkezleri ve bölümleri, tıbbi amaçlı kullanılan tıbbi kurumların bulunduğu alanlardaki binalar (hastane binaları, morglar, vs.), tıbbi asistan noktaları, tıbbi araştırma enstitüleri.

 • Kültür ve rekreasyon, müzeler, galeriler ve sergi salonları, tiyatrolar, sinemalar, konser salonları, sirkler, hayvanat bahçeleri (hayvanların tutulduğu binalar), Kremlin/şato/kule duvarları, kafeler, restoranlar, oteller vb.

 • Din, dini ibadetlerin yerine getirilmesinde kullanılan binalar (kilise, şapel, cami, sinagog vb.), kilise ve manastırlar topraklarında bulunan dini amaçlı binalar.

 • Spor, stadyumlar, spor sarayları, spor kompleksleri, spor sahaları, spor havuzları, tribünler, spor yapmak için kullanılan diğer spor tesisleri.

 • Ofis Binaları, ofis binaları ve iş merkezleri, sanayi işletmelerin idari binaları.

 • Devlet, devlet organlarının ve çeşitli kurumlarının bulunduğu binalar: farklı düzey idareler, hükümetler ve parlamentolar, bakanlıklar ve daireler (vergi ve sosyal güvenlik dahil), uluslararası kuruluşlar vb.

 • Ulaşım, limanlar, havaalanı terminalleri, tren garları, nehir istasyonları, otogarlar, ikmal depoları, şehir ulaşım tesisleri, metro giriş binaları, füniküler istasyonları.

 • İş ve hizmetler, ana işletmenin seçilmesi zor olan çeşitli işletmelerin işgal ettiği binalar, içindeki işletmelerin faaliyet konusu hizmet sağlanması olan binalar, benzin istasyonlarındaki binalar.

 • Diğer Yapılar, garajlar, çok katlı otoparklar ve halk garajları, müstakil ev bölgelerinde ve bahçelerde yardımcı yapılar, barakalar, geçiş ve kontrol noktaları, sokak tuvaletleri, konut ve kamu hizmet tesisleri, fenerler, metro ve tünellerin havalandırma şaftları, şaft ve tünel ağızları, kafes yapıları, kreş verandaları, güvercin evleri vb.

  Garajlar ve yarı kalıcı yapıların haricindeki anılan binalar ve yapılas sanayi bölgelerinde bulunuyorlarsa Sanayi kategorisine dahil edilir.

Bina türü, üzerinde bulunduğu alana göre değil, bu binanın amacına göre belirlenir.

Örneğin hastaneye ait alanda hastane binaları Tıp türü, teknik odalar ve depolar Diğer Yapılar türü, yemekhane Kültür ve eğlence türü, hastane alanında bulunan mağaza Ticaret türü olarak sınıflandırılır.

Eğer bina farklı amaçlar için kullanılıyor ve bu farklı türler olarak tanımlanabilir ise o zaman ana kullanım şekli (binadaki “ana” kuruma göre) belirlenmeli ve binaya ilgili tür tanımlanmalıdır; binada farklı profilli birkaç eşdeğer işletme bulunması durumunda bina, iş ve hizmetler türü olarak sınıflandırılır.

Konut dışı / idari mekanlar bulunan konut binaları, Konut türü olarak sınıflandırılır.

Çok katlı konut binalarıyla birleştirilen ek yapıların türü kullanım amaçlarına göre belirlenir; bu tür ek yapılar Konut türü olarak sınıflandırılmaz.

3.4.2.2. Durum

Binanın durumu listeden seçilerek belirlenir;

 • Kullanımda, işletmeye alınmış ve amacı doğrultusunda kullanılan objeler; varsayılan olarak belirlenir.

 • Yapım aşamasında, inşaat aşamasında olan binalar, temelin atılmasından itibaren bina olarak çizilir; proje aşamasında olan (yapım aşamasından önce) objeler çizilmez.

  Görüntülerin güncelliğini yitirebileceğinden, güvenilir bilgiler olmaksızın yalnızca uydu görüntülerine göre binaya bu durum tanımlanmamalıdır.

 • Terk edilmiş, uzun süredir hiçbir şekilde kullanılmayan binalardır. Bu tür, inşaatı uzun süre önce askıya alınmış objelerin yanı sıra, yarı yıkılmış objeleri de kapsar.
 • Yıkılmış, arazide görünür izleri kalmamışsa bile tamamen yıkılmış veya tahrip olmuş objelerdir. Bu tür objeler, uydu görüntüsünde göründükleri sürece harita üzerinde de çizilir.

  Uydu fotoğrafları yenilendiğinde bu objeler silinmelidir.

  Yıkılmış objeler haritadan sadece yıkılmış veya tahrip olan binanın bulunduğu alanda inşaata başlaması (şantiye kurulması) veya başka bir objenin inşaat edilmesi (ve haritada bu yeni inşa edilmiş objenin çizilmesi) durumunda silinmelidir.

3.4.2.3. Yükseklik

Bina yüksekliği, haritada tüm binalar ve yapılar için gösterilir; ek sembol, yorum ve not olmaksızın metreleri gösteren tam sayı ile tanımlanır. Alanda karakter sayısı en fazla üçtür.

Binanın net yüksekliğinin bilinmemesi durumunda binanın bir katının yüksekliğini üç metre olarak sayarak yaklaşık bir değer girilmesine izin verilir.

Binanın yüksekliğini belirtirken:

 1. Binaların yeraltı kısımları dikkate alınmaz.
 2. Binanın bir yamaçta bulunması ve farklı taraflardan farklı yüksekliklere sahip olması durumunda yüksekliği, ana cephe tarafından belirtilir. Ana cephe belirlenemez ise yükseklik olarak bina yüksekliklerinin en küçüğü gösterilir.
 3. Yapım aşamasında olan bir bina için tercihen periyodik güncelleme gerektiren gerçek yüksekliği yerine biliniyorsa proje yüksekliği gösterilmelidir.

 4. Bu durumda, bina yüksekliği bulunan стилобате, belirtilen toplamı olarak kendi yükseklik ve yükseklik стилобата.

  Bina üzerinde fotoğraf (bkz. aşağıda) yükseklik стилобата (etkin kısmı) eşittir 9 km, binanın bir bölümünü, bulunan, üzerinde, 16 kat (yükseklik ve 16×3=48 m, bir iddiaya göre 3.4.2.3 Kuralları almak yüksekliği her kat için üç metre).

  Bu durumda sütun sekisi üzerinde bulunan bina kısmının yüksekliği, binanın kendi yüksekliği ile sütun sekisi yüksekliğinin toplamı olarak belirtilir:

Not.

Harita üzerindeki bina yüksekliğinin görüntülenmesi, girilen yükseklik değerine bağlı olup doğrusal değildir.

3.4.2.4. Ana kurum

Ana kurum alanında, arazideki ana objenin ismi girilir. Bu değer, bina için bu tür obje belirlenmişse tanımlanır.

Örneğin, “Ticaret” türlü binada ufak bir çiçek ve kuyumcu mağazalarının yanı sıra binanın büyük kısmını işgal eden bir gıda süpermarketinin bulunması durumunda bu bina için ana obje olarak süpermarket seçilebilir.

Bu durumda Ana kurum alanında binada bulunan işletmelerden oluşan seçenekler listesinden bu süpermarket seçilir:

Böylece bina, seçilmiş obje ile ilişkilendirilmiş olur. Objenin ismi panelde resimde yeşil okla işaretlenmiş objeye gidebileceğiniz bağlantı olarak gösterilir:

Buraya giriş yapmak zorunlu değildir.

Not.

Binanın kendi ismi varsa bina sınırları içerisinde Kültür ve eğlence kategorisi ve “turistik mekan” türüne ait “Konum” “objesi” oluşturulur ve bu objeye bina ismi verilir.

3.4.2.5. Ek özellikler: adres, giriş kapıları, objeler listesi

Binaya ek özellikleri eklemek için bina özellikleri menüsünün ayrıntılar bölümünü açın. Eklenti aşağıdaki durumlarda açılır;

 • yeni bir obje oluştururken Kaydet butonuna tıkladıktan sonra;
 • Obje düzenlenirken Düzenle butonuna tıkladıktan sonra.

Eklenti, binaya adres, giriş kapıları ve binada bulunan işletmeler gibi ek özellikleri eklemek ve düzenlemek için tasarlanmıştır:

3.4.2.6. Ek özellikler: adres, giriş kapıları, objeler listesi

Bir veya birden fazla bina adresini eklemek için:

 1. Bina özellikleri menüsünün ayrıntılar bölümünü açın. (3.4.2.5. md.’ye bakınız)

 2. Adres satırında Ekle öğesine tıklayın.

 3. Açılan Adres panelinde bina adresini girin.

  Adres tanımlama kuralları için 3.5.2 bölümüne bakınız. Adreslerin İşaretleme Kuralları bölümüne bakınız.

3.4.2.7. Ek özellikler: Giriş

Bina resmine giriş kapılarını eklemek için:

 1. Bina özellikleri menüsünün ayrıntılar bölümünü açın. (3.4.2.5. md.’ye bakınız)

 2. Giriş kapıları satırında Ekle öğesine tıklayın.

 3. Giriş kapısı özellikler menüsü açılır.

  Giriş kapıları çizim ve özellik ekleme kuralları için 3.4.3 bölümüne bakınız. Giriş kapıları: çizim ve özellik ekleme kuralları

3.4.2.8. Ek özellikler: bu binada bulunan objeler listesi

Bina resmine içinde bulunan objeleri eklemek için:

 1. Bina özellikleri menüsünün ayrıntılar bölümünü açın. (3.4.2.5. md.’ye bakınız)

 2. Bu binadaki kurumlar satırında Ekle butonuna tıklayın.

 3. Açılan eklenebilir objelerin menüsünden gerekli obje türünü seçin.

 4. Seçtiğiniz türe ait bir objeyi çizerek ve buna özellikler ekleyerek oluşturun. (Ayrıntılı bilgi için 3.6 bölümüne bakınız) Yerler bölümünde bulabilirsiniz.