3.13. Ulaşım: Hızlı ulaşım

“Hızlı ulaşım”, Yandex Map Editor'de hatlar ve metro istasyonları ve hafif metrolar, hızlı tramvaylar, hızlı otobüsler, teleferik ya da monoray sistemleri, fünikülerler ve diğer kent sokaklarında gitmeyen ve yolcu taşıyan ulaşım araçlarıyla yapılır.

Bu kategori ayrıca, aşağıda sıralanan gereksinimler tümüyle karşılıyorsa şunları da içerebilir: ulaşım sistemleri, şehir içi ve banliyo demiryolları ulaşımı rotaları, bağımsız kara toplu taşıma rotaları:

 1. Tek bir yerleşim birimi ya da belediye sınırları içerisinde ya da bunların civarında bulunuyorlarsa (bir yerleşim birimi ya da belediyenin sınırlarından itibaren 50 km'den fazla olmamak kaydıyla);

 2. Düzenli olarak çalışıyor ve gün içinde herhangi bir mola vermiyorlarsa;

 3. Vagonlar, bir rotada sabit süre aralıklarıyla sefer yapıyorsa ve bu aralıklar 20 dakikayı aşmıyorsa;

 4. Duraklama noktaları bir kilometreden daha sık değilse;

 5. ayrı hızlı ulaşım yollarıysa;

 6. bu rotalardaki ulaşım, diğer rotalardakine oranla daha yüksek bir hızla gerçekleşiyorsa;

 7. hattın ya da rotanın kendi ismi olması durumunda (örneğin: hat 8, L1);

 8. Ulaşım seçeneklerinin şehir ulaşım sistemlerine entegre edilmesi durumunda (özel olarak; geçişi tek bir şehir ulaşım biletiyle ödeme imkanı varsa)

Hızlı ulaşım hattı objeleri arasında hafif raylı ulaşım hatları bulunur; bunlar birbirine yapı olarak benzer olan hızlı tramvaylar ve “hafif metro” türündeki ulaşım sistemleridir. Hafif raylı ulaşım hatları, metnin geri kalanında Hafif Raylı Sistem'in kısaltması olan HRS şeklinde kullanılacaktır. HRS için özel çizim kuralları ve yine HRS'ye özgü bir takım özellik eklemede farklılıklar bulunur (aşağıya bkz.)

Hızlı ulaşım objelerine şunlar dahildir:
 • Hızlı ulaşım hattı bölümlerinin bağlanmasıyla oluşan hızlı ulaşım hatları;
 • Hızlı ulaşım istasyonları;
 • hızlı ulaşım istasyonları çıkışları.

Hızlı ulaşım objelerine hızlı tramvay, metro vb. platformları dahildir, (bkz. bölüm3.12.1.3. Demiryolu platformları çizim kuralları).

Ayrıntılar için şu bölümlere başvurun: