3.14.3. Toplu taşıma rota seçenekleri oluşturma ve özellikleri ekleme kuralları

Uyarı.

Toplu taşıma hatlarının oluşturulması ve ilişkilendirilmesi Map Editor'ün tüm kullanıcılarına açık değildir.

Her toplu taşıma rotası taşıtların buralarda durakladığı bir dizi istasyonlar bütünüdür.

Rotaya konu eklenebilir, aracın rotada hareket ettiği yolların bölümleri hakkında bilgi içeren rotanın ayrıntılı görünümleri, aracın durağa gelmesi arasındaki zaman aralıkları, park etme süresi ve duraklar arasındaki seyahat süresi.

En basit durumda, rota ileri ve geri hareketlere karşılık gelen iki hat içerir, bu nedenle iki yönlü bir rota için en az iki hat oluşturulur: her bir hareket yönü için (A’dan B’ye ve B’den A’ya) ayrı bir hat oluşturulmalıdır.

Rota seçenekleri, daha önce oluşturulmuş rotalar ve toplu taşıma duraklarının, seçeneklere sırayla eklenmesiyle oluşturulur.

3.14.3.1. Rota seçeneği ekleme

Toplu Taşıma rota seçeneğini oluşturmak için Toplu Taşıma rota düzenleme panelini açarak Rota Seçenekleri alanında Ekle bağlantısına tıklayın:

Raysız ulaşım aracı rota seçeneği menüsü açılacaktır.

Raysız ulaşım aracı rota seçeneği panelinin alanlarında rota seçeneğinin özelliklerini (parametrelerini) belirtin:

Ardından girdiğiniz verileri kaydedin.

3.14.3.2. Rota durakları ve rota seçeneği bölümleri

 1. Duraklar sekmesinde rota seçenekleri duraklarının listesini oluşturun.

  “Duraklar” rota üzerinde bulundukları

  sıra ile haritadaki Durak simgesi tıklanarak listeye girilir. Harita üzerinde, rota seçeneğine dahil olan duraklar simgesi ile işaretlenir:

  Bir durak eklemek için butonuna, bir durak silmek için butonuna tıklayın.

 2. Durak için Binilmez veya İnilmez belirtileri girmek için istenen durağı işaretleyerek butonuna (Gelişmiş çalışma modu) tıklayın.

  Açılan alanlarda:

  • Binilmez: Seçili durakta yolcu bindirme işlemi yapılamıyorsa kutuyu işaretleyin.

  • İnilmez: Seçili durakta yolcu indirme işlemi yapılamıyorsa kutuyu işaretleyin.

  Bir hattaki ilk durak için iniş yoktur ve hattaki son durak için biniş yoktur.

 3. Rota seçeneği, rota hattı boyunca hareket ederken aracın hareket ettiği yolların bölümleri hakkında bilgi ile tamamlanmaktadır. Raysız taşıma için, bu işlem otomatik modda yapılabilir, tramvay için ise manuel olarak.

  Bir iş parçacığı üzerinde otomatik olarak bir rota belirlemek için (yol bölümleri kümesi), bir durağı seçin ve ardından başka bir (gerekli) durağın yanındaki ( seçilen durağa/rotayı Oluştur) düğmesine basın:

  Önceden belirlenmiş duraklar arasındaki sürüş rotası oluşturulacak ve harita üzerinde görüntülenecektir. Bir hattın ilk durağını seçtikten sonra hattın son durağının yanındaki düğmeye basarsanız, tam bir rota oluşturulur.

  Otomatik olarak oluşturulan bir rotayı düzenlemek veya bir rotayı manuel olarak girmek için yol bölümlerini rotaya eklemek veya rotadan çıkartmak için Bölümler sekmesine geçin.

  Yol bölümünü rota seçeneklerine eklemek için üzerine tıklayın. İkinci kere tıklanması, o bölümün rota seçeneklerine dahil edilmemesini sağlar.

  Bölümler sekmesinde, bölümlere ait bir sayaç gösterilir:

3.14.3.3. Veri kaydetme

Rota seçeneğinin oluşturulmasını tamamlamak için Kaydet butonuna tıklayın.

Oluşturulan hat, ilk ve son durakların adlarına göre otomatik olarak adlandırılacaktır. Rota seçenekleri alanında (Rota menüsünde) isim, bağlantı olarak görüntülenir; bu bağlantıya tıklamak rota seçenekleri menüsünü açar.