3.14.3. Toplu taşıma yollarının hatlarını oluşturma ve ilişkilendirme kuralları

Uyarı.

Toplu taşıma yollarının hatlarının oluşturulması ve ilişkilendirilmesi, Halk haritasının tüm kullanıcıları için geçerli değildir.

Her toplu taşıma rotası taşıtların buralarda durakladığı bir dizi istasyonlar bütünüdür.

Rotaya konu eklenebilir, aracın rotada hareket ettiği yolların bölümleri hakkında bilgi içeren rotanın ayrıntılı görünümleri, aracın durağa gelmesi arasındaki zaman aralıkları, park etme süresi ve duraklar arasındaki seyahat süresi.

En basit durumda, rota ileri ve geri hareketlere karşılık gelen iki hat içerir, bu nedenle iki yönlü bir rota için en az iki hat oluşturulur: her bir hareket yönü için (A’dan B’ye ve B’den A’ya) ayrı bir hat oluşturulmalıdır.

Uyarı.

Rotanın çalışma saatleri yerel saate (ulaşım sisteminin bulunduğu yerde geçerli olan saate) göre gösterilir.

Hareket aralıkları ve saatleri belirtilmeden rota seçeneklerinin oluşturulmasına izin verilmez!

Rota hatları, önceden oluşturulmuş rotalara ve toplu taşıma duraklarına dayanarak, bunları sıralı olarak hat ekleyerek oluşturulur.

3.14.3.1. Rota seçeneğini ekleme

Toplu Taşıma rota seçeneğini oluşturmak için Toplu Taşıma rota düzenleme panelini açarak Rota Seçenekleri alanında Ekle bağlantısına tıklayın:

Raysız ulaşım aracı rota seçeneği menüsü açılacaktır.

Raysız ulaşım aracı rota seçeneği panelinin alanlarında rota seçeneğinin niteliklerini (parametrelerini) belirtin:

Ardından girdiğiniz verileri kaydedin.

3.14.3.2. Rota üzerinde hareket saatleri

Araç hareket saatleri parametreleri, Rota seçeneği panelinde Hareket saatleri alan grubunda belirtilir:

 1. Varsayılan olarak rota üzerinde hareket saatleri ayarlanmamıştır. Hareket saatlerinin parametreleri eklemek için Zaman Aralığı Ekle öğesini tıklayın:

  Rota özellik belirtme alan grubu açılır:

 2. Aracın farklı hareket saatlerini (hareket sıklığı rejimlerini) belirtmek için:
  1. Toplu taşıma araçları farklı zaman aralıklarında (örneğin, hafta içi ve hafta sonu veya yılın farklı mevsimlerinde) farklı saatlere göre hareket ediyorsa Zaman aralığı ekle öğesine tıklayarak açılan alanlara zaman aralığının GG.AA şeklinde başlangıç ve bitiş tarihi olmak üzere araç hareket aralıklarının ilgili değerlerini girin. Örneğin, 01.01 ─ 30.04:

   Rotanın yıl boyunca çalışması durumunda çalışma zaman aralığı (01.01 ─ 31.12) belirtilmeyebilir.

   Hafta içi. haftanın günleri ve hafta sonu: Kutucuklar işaretlenerek ilgili tarih aralığı seçilir.

   Varsayılan olarak tüm kutucuklar işaretli gelir; rota seçeneklerindeki sefer haftanın her günü yapılmıyorsa, bu durumda seferin olmadığı günler için kutucuklardan işaretlemeler kaldırılır. Örneğin, rota seçenekli yalnızca hafta içi geçerliyse, “Hafta sonu” kutucuğundaki işareti kaldırmak gerekir:

  2. Rota için hareket zaman aralığı varsa Sıklık değeri ekle öğesini tıklayarak açılan alanlarda günün zaman aralıklarını ve araç hareket aralıklarının değerlerini belirtin (aracın çalışma süresi, hareket başlangıç ​​saati ve bitiş saati ile SS:DD şeklinde ayarlanır, örneğin: 05:00 ─ 23:59):

   Bir aracın günün farklı saatlerinde farklı hareket aralıkları varsa birkaç aralık ayarlanır.
   • Farklı zaman aralıkları için farklı sıklık değerleri girilmesi önerilir: Sabah işe gidiş saatlerinde (sabah 6'dan 10'a kadar), öğleye doğru ve ikindi (10'dan 17'ye kadar), akşam iş çıkışı saatlerinde (17'den 20'ye kadar) ve gece geç saatlere kadar (20'den seferlerin bitişine kadar).
   • Aracın hareket aralıkları çakışmamalıdır: her zaman noktasında sadece bir aralık hareket etmelidir.
   • Toplu taşıma araçlarının sefer sıklığı güzergahın çalıştığı tüm süre boyunca değişmiyorsa açılan panelde tüm alanları bir kere doldurmak yeterlidir.
   • Araç hareket aralıkları hafta içi ve hafta sonu farklıysa, ilgili gün grupları için ayrı Zaman aralığı değerleri oluşturmanız gerekir.
  3. Toplu taşıma aracı sabit bir saatte hareket ediyorsa Kalkış saatini ekle öğesine tıklayarak açılan Kalkış saati alanına gerekli saati yazın. Gerekirse işlemi tekrarlayarak hareket saatlerini programa ekleyin:

   Not.

   Bir rota için (aynı zamanda hem kesin kalkış saati hem de zaman aralıklarından oluşan) karışık hareket programın belirtilmesi durumunda zaman aralığının sınırları aynı rotanın kesin kalkış saatleri ile çakışmamalıdır. Örneğin:

   • 07:00 ile 19:00 arası aralık 15 dakika, 19:00, 20:00, 21:00 yanlış;
   • 07:00 ile 19:00 arası aralık 15 dakika, 20:00, 21:00 doğrudur.
Uyarı.
 • 1) Rota için hareket saatlerini eklerken, kullanıcı yorum olarak veri kaynağının kısa bir açıklamasını yapmalıdır: “fotoğraf”, “web sitesi” (fotoğraf veya siteye bağlantı ile), “kişisel gözlemler”.
 • 2) Sık (30 dakikadan daha az aralıklı) çalışan rotalar için kesin hareket saatlerinin girilmesi gerekli değil ve sadece hareket saatlerine uyulması (sapması sefer arası aralığın yüzde 15-20’sinden fazla olmaması) durumunda ve kullanıcı bu verileri güncel tutmaya devam etmeye hazır olduğunda yapılabilir. Bilgiler güncelliğini kaybederek bunu giren kullanıcı tarafından zamanında güncellenmezse servis çalışanları ve diğer kullanıcılar, önceden haber vermeksizin, ayrıntılı tüm detayların kaybolması ile kesin hareket saatlerini aralıklı şekli ile değiştirme hakkına sahiptir.

3.14.3.3. Rota türü

Rota türü alanında rotanın türünü seçin: Çizgi türü veya ring hattı.

Ring hatları, sadece ilk ve son durağı aynı olan ve bu hat üzerinden transit geçiş, son duraklarda zorunlu iniş yapılmadan mümkün olan hatlardır.

İlk ve son durağı farklı olan rotaların hatları doğrusal olarak sınıflandırılmalıdır (zincir gibi görünseler bile).

Rota türünü belirleme kuralları

Rota seçeneği, son duraklarının (A ve B noktalarının) konumuna ve inmeden geçiş yapma olasılığına bağlı olarak belirlenir:

 1. Rota A'dan B'ye gidiyor ve son duraklarda yolcuların mutlaka inmesi şartıyla tekrar geri dönüyorsa (B'den A'ya), (dolayısıyla yolcular son durakta taşıttan inmeden devam edemiyorsa), bu durumda söz konusu rota için iki çizgi türü rota çizilir (A→B ve B→A doğrultularında).

  Bu gibi durumlarda, son durak olan A ve B noktalarında yolcuların iniş ve biniş noktaları çoğunlukla birbirinden ayrılmıştır. Örneğin, yolun farklı taraflarındadır.

 2. Rota A’dan B’ye ve geri (B’den A’ya) ve B’nin son durağında, yolcu zorunlu iniş olmadan ve ek ücret ödemeden (B noktasında, rota “sözde halka yapısına” sahiptir) ve A’nın son durağında yolcuların zorunlu inişi yapılır, rota üzerinde bir doğrusal hat (A→A) oluşturulur.

  Bu tür hatlar “doğrusal” olarak sınıflandırılır, çünkü A’nın son durağından geçiş yapmak imkansızdır.

 3. Seçenek 2’de son durak ve iniş ve biniş noktaları çakışırsa ve geçiş mümkün değilse (inişten önce tüm yolcuların zorunlu olarak inmesi ve vagonun kullanılamaz olması mümkündür), rotada bir doğrusal hat oluşturulur (A→A).
 4. Güzergahın son duraklarında zorunlu bir iniş yoksa ve yolcu hem A’dan hem de B’den (bir daire içinde) geçiş yapabilirse, rotada bir tane (araç aynı yönde bir rota boyunca hareket ederse) veya iki tane (araç iki zıt yönde bir rota boyunca hareket ederse) zincir hatları oluşturulur.

  Bu durumda rota seçeneğini herhangi bir son duraktan başlatmak mümkündür fakat en doğrusu kendisinden en fazla seferin yapıldığı duraktan başlatmaktır.

3.14.3.4. Rota durakları ve bölümleri

 1. Duraklar sekmesinde rota seçenekleri duraklarının listesini oluşturun.

  “Duraklar” rota üzerinde bulundukları

  sıra ile haritadaki Durak simgesi tıklanarak listeye girilir. Harita üzerinde, rota seçeneğine dahil olan duraklar bir simge ile işaretlenir :

  Bir durak eklemek için butonuna, bir durak silmek için butonuna tıklayın.

 2. Durak için Binilmez veya İnilmez belirtileri girmek için istenen durağı işaretleyerek butonuna (Gelişmiş çalışma modu) tıklayın. Bu alan grubu açılır:

  Bu alanlarda:

  • Binilmez: Seçili durakta yolcu bindirme işlemi yapılamıyorsa kutuyu işaretleyin.

  • İnilmez: Seçili durakta yolcu indirme işlemi yapılamıyorsa kutuyu işaretleyin.

  Bir hattaki ilk durak için iniş yoktur ve hattaki son durak için biniş yoktur.

  Not.

  Geliyor ve Park süresi alanları için 3.14.3.5. Rota üzerinde hareket süresi hesaplama

 3. Rota seçeneği, rota hattı boyunca hareket ederken aracın hareket ettiği yolların bölümleri hakkında bilgi ile tamamlanmaktadır. Raysız taşıma için, bu işlem otomatik modda yapılabilir, tramvay için ise manuel olarak.

  Rotaya göre rotayı otomatik olarak belirlemek için (yol bölümlerinin toplamını) durağı seçin ve ardından butona tıklayın (Seçilen duraktan/durağa rota oluşturma) diğer (gerekli) durağın yanında:

  Önceden belirlenmiş duraklar arasındaki sürüş rotası oluşturulacak ve harita üzerinde görüntülenecektir. Bir hattın ilk durağını seçtikten sonra hattın son durağının yanındaki butonuna basarsanız, tam bir rota oluşturulur.

  Otomatik olarak oluşturulan bir rotayı düzenlemek veya bir rotayı manuel olarak girmek için yol bölümlerini rotaya eklemek veya rotadan çıkartmak için Bölümler sekmesine geçin.

  Yol bölümünü rota seçeneklerine eklemek için üzerine tıklayın. İkinci kere tıklanması, o bölümün rota seçeneklerine dahil edilmemesini sağlar.

  Bölümler sekmesinde, bölümlere ait bir sayaç gösterilir:

3.14.3.5. Rota üzerinde hareket süresi hesaplama

Aracın hat üzerinde hareket süresini otomatik olarak hesaplamak için Duraklar sekmesinde rota seçeneğinde bir durağı işaretleyerek (Seçilen duraktan/durağa yolculuk süresini hesapla) butonuna tıklayın, başka bir durağın karşısında ise:

Taşıtın izlediği tüm yolun süresini hesaplamak için, ilk durağı seçin ve ardından son durağın yakınlarında o rota seçeneği için Seçilen duraktan/durağa yolculuk süresini hesapla butonuna tıklayın.

Yolculuklar ve parklar için süre değerleri, tüm iş parçacığı için otomatik olarak toplanır (saat ve dakika cinsinden yeniden hesaplanır) ve toplam süre alanında görüntülenir:

Not. Otomatik olarak hesaplanan süre, rota için yoldaki gerçek süreden farklı olabilir. Tüm rota boyunca süre ayarlanması gerektiğinde Toplam süre alanında Ayarla öğesine tıklayın:

Açılan panelde, ondalık sayı biçiminde (örneğin, 0,9 veya 0,75) düzeltme faktörünü girerek Uygula butonuna tıklayın:

Hesaplanan zaman değerleri girilen zaman katsayısı değeri ile çarpılacaktır.

Hareket saatlerine göre duraklar arasındaki kesin zaman aralığını belirtmek gerektiğinde:

 1. İstenen durağı işaretleyin ve (Gelişmiş çalışma modu) butonuna tıklayın. Bu alanlar açılacaktır:
  • Yolculuk süresi: Seçili durak ile bir sonraki durak arasında yolculuk süresini saniye cinsinden girin.

  • Bekleme süresi: Söz konusu durakta bekleme süresini saniye cinsinden girin.

  Not.

  Binilmez ve İnilmez alanları için bkz. 3.14.3.4. Rota durakları ve bölümleri.

  Yolculuklar ve park yerleri için belirlenen süre değerleri, tüm rota seçeneği için otomatik olarak toplanır (saat ve dakika cinsinden yeniden hesaplanır) ve toplam süre alanında görüntülenir:

  Uyarı.

  Süre otomatik olarak hesaplandığında, manuel olarak girilmiş olan tüm yolculuk süreleri, otomatik olarak hesaplanmış olan değerlerle değiştirilir.

3.14.3.6. Veri kaydetme

Rota seçeneğinin oluşturulmasını tamamlamak için Kaydet butonuna tıklayın.

Oluşturulan hat, ilk ve son durakların adlarına göre otomatik olarak adlandırılacaktır. Rota seçenekleri alanında (Rota menüsünde) isim, bağlantı olarak görüntülenir; bu bağlantıya tıklamak rota seçenekleri menüsünü açar.