3.12.3. Demiryolu özellikleri belirleme kuralları

Yandex Map Editor'deki demiryolları çizgi türü birleşik objelerdir ve standart haritalar gibi çizilmezler. Bu demiryolları, demiryolu bölümlerinden oluşur ve bu bölümlerden her biri ayrı ayrı çizilir (ayrıntılar için bkz. 3.12.2. Demiryolu objelerine özellik ekleme kuralları).

Bir demiryolu tekil bir obje olarak, demiryolu bölümünün özellikler menüsünde Ait olduğu obje alanına giriş yapılarak (ayrıntılar için bkz. 3.12.2.1.1) ya da demiryolu istasyonunun özellikler menüsünden oluşturulur (ayrıntılar için bkz. 3.12.2.2.1). Demiryolu oluşturulduktan sonra, demiryolunun ismi demiryolu bölümünün ya da demiryolu istasyonunun obje özellikleri menüsünde bağlantı olarak gösterilir.

Bağlantıya tıklandığında demiryolu bölümünün özellikler menüsü açılır.

(Düzenle) butonuna tıklanarak düzenleme moduna geçilir:

Bu menüde demiryolu bolümüne istenilen özellikleri eklenir.

Demiryolu bölümlerine özellikler belirleme yöntemi, Yandex Map Editor'deki tüm objelere özellikler belirleme yöntemiyle benzerdir.

Aşağıda objelere özellik ekleme kuralları yer almaktadır:

3.12.3.1. Tür

Listeden demiryolu hat türünü seçin (bkz.3.12.1.1.5):

  • Demiryolu,
  • Bağlantı yolları,
  • Çocuk treni hattı,
  • Dar hatlı demiryolu,
  • feribot.

3.12.3.2. Demiryolu ismi

Ayrı bir obje olarak bir demiryolu oluşturmak için bir demiryolu bölümünün obje özellikleri menüsünde Ait olduğu obje alanına (ayrıntılar için bölüm 3.12.2.1.1'i okuyun) veya demiryolu istasyonunun özellikler menüsünde Ulaşım hattı alanına (ayrıntılar için bölüm 3.12.2.2.1'i okuyun) ilgili bilgiler girilir. Demiryolu oluşturulduktan sonra, demiryolunun ismi demiryolu bölümünün ya da demiryolu istasyonunun obje özellikleri menüsünde bağlantı olarak gösterilir.

Eğer haritada demiryolu henüz yoksa, bu durumda da bu alan doldurulur: demiryolunun ismi girilir ve böylece demiryolu haritada oluşturulmuş olur.

Demiryolları isimlendirilirken şunlara dikkat edilmelidir 3.12.2.1.1.1 - 3.12.2.1.1.4 Kurallar.

Demiryolu isimlendirme yöntemleri, Yandex Map Editor'deki tüm objeleri isimlendirme yöntemleri ile aynıdır.