Sorular ve cevaplar

  Zararlı nitelikteki kodlar siteye nasıl girer?

  Zararlı nitelikteki kodlar genellikle herhangi bir yolla site sunucularına veya yönetim sistemine erişim sağlayan kötü niyetli kişiler tarafından yerleştirilir.

  Ayrıca kodun kaynağı, sayfalarınıza yerleştirdiğiniz ana başlık sistemi, sayaç ve diğer üçüncü kişilere ait kodlar olabilir. Ana başlık sistemlerinin de diğer herhangi bir site gibi kırılabileceğini unutmayın. Yöneticiler, koyulan kodun karakterini önceden anlayamayabilir.

  Siteniz ziyaretçilere mesaj yazma veya dosya yükleme imkanı tanıyorsa zararlı nitelikteki kodu herhangi bir kullanıcı bilerek veya bilmeden yüklemiş de olabilir.

  Tam olarak sitenin hangi sayfalarına kod bulaşmış?

  Sitenin hangi sayfalarında zararlı nitelikte kodlara rastlandığını Yandex.Webmaster sayfasının Güvenlik bölümünden öğrenebilirsiniz.

  Sayfalar rastgele kontrol edildiğinden liste tam dolu olmayabilir. Ayrıca kod, sitenin tüm sayfalarında; örneğin bir başlıkta veya sitenin temel yapısında olabilir.

  Kontroller ne sıklıkta gerçekleşiyor?

  Kontrol periyodu değişken olduğundan herhangi bir sitenin ne zaman kontrol edileceğini söyleyemeyiz. Bu nedenle sitede zararlı nitelikte kod bulunmasına ilişkin bilgiler biraz geç güncellenebilir.

  Yandex'in zararlı nitelikte içerik bulduğu site kesinlikte tekrar kontrol edilecektir. Ancak bir sonraki kontrol esnasında sitenin yine zararlı kod içerdiği tespit edilirse kontroller arası zaman aralığı artacaktır. Site ne kadar erken zararlı nitelikteki kodlardan temizlenirse Yandex bunu o kadar çabuk anlar ve kullanıcılar için koyduğu tehlike etiketini kaldırır.

  Sitemde zararlı nitelikteki istemci kodunu nasıl bulurum?

  Bu konu hakkında ayrıntılı bilgiye Virüslü site nasıl temizlenir bölümünden ulaşabilirsiniz.

  Her şeyi düzelttim, site güvenliği etiketini nasıl kaldırabilirim?

  Arama sonuçlarındaki etiket, Yandex robotunun düzenli kontrolünden sonra koda rastlanmazsa kaldırılır. Tekrar kontrolü hızlandırmak için Yandex.Webmaster'ın Güvenlik bölümünden sorgu yollayın.

  Neden Yandex.Webmaster'e kaydolmak gerek?

  Yandex.Webmaster, Yandex'in zararlı nitelikte koda rastladığı sayfaları listeler, her sayfa için antivirüs önerisi yapar ve virüs bulaşma oranını gösterir. Ayrıca servis, arama sonuçlarındaki güvenlik etiketini en kısa sürede kaldırabilmeniz için sitenin tekrar kontrol edilmesi için sorgu gönderebilmenizi sağlar.

  Sitenizdeki verilerin üçüncü kişiler tarafından erişilebilir olmasını istemiyoruz. Bu nedenle servisin sundukları kaydolup site yönetimi haklarınızı doğruladıktan sonra kullanılabilir olur.

  Yandex.Webmaster'a kaydolmak zorunlu değildir. Zararlı nitelikteki kodu kendi imkanlarınızla bulup temizleyebilirsiniz. Yandex, her şekilde sitenizi tekrar kontrol eder ve sayfalarda zararlı içerik tespit etmezse etiketi kaldırır.

  Webmaster listesinde virüslü sayfalara ilişkin bilgi bulunmamasına rağmen, neden sitem virüslü olarak etiketlenmiş?

  Farklı alan adlarının sayfaları birbirleriyle alakasız olarak zararlı nitelikteki kodlara karşı denetlenir. Bir sitenin farklı alan adları Yandex'e ayna olarak tanıtılmadıysa Yandex.Webmaster tüm resmi gösteremeyebilir. Yandex.Webmaster'a kaydedilen alan adı, o anda kayıtlı olmayan bir alan adındaki sayfalar virüslü olarak işaretli olmasına rağmen virüslü değil diye işaretlenmiş olabilir.

  Bu sorunu çözmek için ikinci alan adınızı da Yandex.Webmaster'a kaydedin. Daha sonra her iki alan adı için de virüs bulaşma bilgisini görebilecek ve her biri için tekrar kontrol isteyebileceksiniz.

  Neden sitenin virüs bulaşma durumuyla alakalı çelişkili mesajlar geliyor?

  Genellikle bu tip mesajlar zararlı nitelikteki kodları tarama sistemlerinden saklama girişimleri neticesinde gelir: Kod belirli bir zaman aralığında veya belirli koşulların oluşması (Örneğin, yalnızca siteye arama motorlarından veya belirli tarayıcılardan girildiğinde) halinde çalışıyor olabilir.

  Çelişkili mesajların gelmesi halinde sitenin güvenliğinin tekrar değerlendirilmesini gerektirir: Dikkatlice siteye virüs bulaşıp bulaşmadığını kontrol edin.