Sitelerin aynaları

  Hangi siteleri Yandex'in robotu ayna olarak kabul ediyor?

  Tümüyle veya kısmen birbirinin kopyası olan siteler ayna siteler olarak kabul edilir. Kopyalar, aynı adreslere (site1.ru/page.html ve site2.ru/page.html) sahip sayfalarda bulunan içeriğin birbirini tutmasına göre belirlenir. Örneğin, çoğu durumda, aynı adreslerden erişilebilen sayfaların içeriği farklılık göstermediğinden, site.ru ve www.site.ru ayna sitelerdir.

  Ayrıca, bir sitenin sayfalarından başka bir sitenin karşılık gelen sayfalarına sunucu yeniden yönlendirmesi ayarlanırsa (site1.ru yeniden yönlendirmeyi site2.ru hedefine yapıyor, site1.ru/page.html yeniden yönlendirmeyi site2.ru/page.html hedefine yapıyor vs.), bunlar da ayna siteler kabul edilir.

  Aynalar indekslenir mi?

  Robot, aynaları birbirine yapıştırarak, bu sitelerden yalnızca birini (birincil ayna) dizinler ve aramaya dahil eder.

  Hangi site ana ayna olarak seçilir?

  Genel olarak, robotumuz birincil aynayı kendi algoritmasına uygun olarak seçer. Yine de, birincil sayılması gereken site Host yönergesi kullanılarak robota belirtilebilir. Host yönergesi siteleri birbirine yapıştırmaz, ancak birincil aynanın seçilmesinde güçlü bir argüman oluşturur.

  Yandex.Webmaster servisinde ayrıca, Ana ayna sayfasında, webmaster tarafından yapılmış seçimlere öncelik tanınır. Bu seçimler, Host direktiflerinden daha öncelikli statüdedir.

  Yeniden yönlendirme durumunda, robot yeniden yönlendirme hedefini birincil ayna olarak seçer.

  Sitenin ayna olup olmadığını nasıl kontrol edebilirim?

  "Yeni site bildirimi" formuna ikincil ayna eklenirken şu mesaj getirilir: "Belirttiğiniz site, ... sitesinin ikincil aynasıdır".

  Öncelikli olmayan aynaların özellikleri ana aynada yansıtılıyor mu?

  Evet, örneğin sitenin yeni bir etki alanına taşındığı durumlarda bu yarar sağlar. Eski etki alanı yenisinin ikincil aynası olacaksa, sitenin arama sonuçlarındaki pozisyonunu korumasına yardımcı olur.

  Ana ayna nasıl değiştirilir?

  Birincil aynanın değiştirilmesi için kullanılan iki bağımsız yöntem vardır:

  • Host yönergesi yardımıyla.

  • Eski etki alanının sayfalarından yeni etki alanının karşılık gelen sayfalarına sunucu yönlendirmesi yapılması yoluyla. Yeni etki alanının ikincil ayna olmadığı durumlarda bu yöntemin kullanılması önerilir.

  • www ile ve www olmadan versiyonları arasında seçim yapılması gerektiğinde, Yandex.Webmaster servisinde Ana ayna aracı kullanılabilir.

  Birincil aynanın değişimi hemen değil, biraz zaman geçtikten sonra gerçekleşir ve bu sürenin ardından site, yeni birincil aynanın adı altında arama sonuçlarına katılmaya başlar.

  Bir sitenin tüm sayfaları diğer sitenin ana sayfasına yapılırsa, siteler bir birine yapışır mı?

  Evet, robot bu tür siteleri birbirine yapıştırır, ancak bu yöntemin kullanılması önerilmez. Bunun yerine, birbirine karşılık gelen sayfalar için yeniden yönlendirme ayarlanması daha uygundur.

  Sunucuyu yeni domaine yönlendirdim ve site arama sonuçlarından kayboldu. Neden?

  Bunun nedeni büyük olasılıkla yeni etki alanının artık ikincil ayna olmasıdır. Eski site robota yanıt olarak yeniden yönlendirme kodunu verdiğinden arama sonuçlarından kaybolur ve yeni sitenin de birincil ayna olup aramada görünmesi için henüz yeterli zaman bulunamamıştır.

  Yapışmış aynaları nasıl ayırabilirim?

  Ayna site olmalarının sona ermesi ve farklı içerik sağlamaları durumunda, siteler 1-2 hafta içinde otomatik olarak birbirinden ayrılacaktır.