hCard

hCard: iletişim bilgilerinin yapılandırılmış şekilde yayınlanması için geliştirilen, popüler ve dünya çapında kullanılmakta olan açık işaretleme formatı.

hCard formatı, (X)HTML programlama dilinin standart öğeleri üzerinde geliştirilmiştir. hCard'ın arkasındaki genel fikir çok basit: web sitenizde yayınladığınız verilerin, sadece insanlar tarafından değil, robotlar tarafından da anlaşılacak şekilde özel bir formatta işaretlenmesi.

Bir örnek olarak şöyle bir metni ele alalım:

Papatya Cafe 
Güneşli Sok. No. 21, Güneşlişehir
Tel.: +90 (890) 123-45-67
Her gün saat 11:00 ile 24:00 arası açığız

Onu hCard formatındaki bir bilgi kartı na çevirmek çok kolaydır. Onun HTML kodu şöyle olabilir:

<div class="vcard">
 <div>
   <span class="fn org">Papatya</span>
   <span class="category">Cafe</span>
 </div>
 <div class="adr">
   <span class="street-address"> Güneşli Sok. No. 21 </span>,
  <span class="locality">Güneşlişehir</span> 
</div>
 <div>Tel.: <span class="tel">+90 (890) 123-45-67</span></div>
 <div><span class="workhours">Her gün saat 11:00 ile 24:00 arası </span> açığız
   <span class="url">
     <span class="value-title" title="http://www.papatyacafe.com"> </span>
   </span>
 </div>
</div>

hCard formatının resmi kullanım şartnamesi için http://microformats.org/wiki/hcard sitesini ziyaret ediniz.

Yandex'in hCard ile çalışma şekli

Kuruluşunuzun iletişim bilgilerini Yandex'e bildirmeniz için sitenizde o bilgiyi içeren ve hCard formatında hazırlanan bir bilgi kartı yerleştirmeniz yeterlidir.

Not.

hCard formatına göre işaretlenmiş metinleri yayınlarken bunların hem Yandex uygulamaları hem de web'de bilgi toplayan başka uygulamalar için açık olacağını göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz.

hCard işaretlemesi, sitenizin Yandex robotu tarafından indekslenmesiyle birlikte işlenir. Bu işlem sırasında elde edilen veriler Kurum ve kuruluşlar rehberine eklenerek çeşitli Yandex servislerince kullanılır.

Veriler doğruluk kontrolü işleminden geçirilir. Yani verileri aktarılan bir kuruluşun mevcut olmadığı veya adres verilerinin doğru olmadığı durumlarda sözkonusu veriler rehbere eklenmez. Rehbere eklenen kuruluş otomatik olarak faaliyet alanına göre bir veya birden fazla kategoriye dahil edilir.

Kuruluşla ilgili iletişim bilgileri mutlaka onun resmi web sitesi verilerine bağlanarak ilgili web bağlantısından ayrı olarak görüntülenmez.

Not.

Doğal olarak, hCard formatında işaretlenmiş bilgilerin web sitenizde yayınlamanız bu bilgilerin otomatik olarak rehbere dahil edilmesi veya Yandex'in diğer servislerinde yer alması anlamına gelmez. Yandex, hCard formatında işaretlenmiş verilerin tamamını veya bir kısmını ister ayrı olarak isterse başka kaynaklardan elde ettiği verilerle birlikte kendi web servislerinin herhangi birinde kullanıp kullanmamakta takdir yetkisine sahiptir. Sözkonusu bilgi kartları, Rusya, Ukrayna, Beyaz Rusya (Belarus) ve Kazakistan olmak üzere sadece dört ülke için işlenebilmektedir.

hCard formatının Yandex tarafından işlenmekte olan öğeleri hakkında bilgi için buraya tıklayınız.