Site güvenliği

Çok yararlı bilgi kaynağı olan internetin aynı zamanda her türlü bilgisayar virüslerinin dolaşıp yayıldığı bir ortam olduğu bilinmektedir. Virüsler; saldırgan kişiler tarafından sadece bilgi çalmak amacıyla değil, virüsü kapmış bilgisayarı veya web sunucusunu izinsiz olarak kontrol etmek amacıyla da kullanılırlar.

Virüsler, yeterince korumalı olmayan bilgisayara genellikle kullanıcı zararlı yazılım barındıran bir web sayfası yükleyip görüntülemeye çalışırken yüklenir. Bundan sonraki aşamalarda virüs bunu kapmış olan bilgisayardan spam mesajları gönderilmek veya izinsiz girişin yapıldığı sitelere kötü amaçlı kod yerleştirilmek suretiyle kendini dağıtmaya başlayabilir.

Ayrıntılı bilgi için Günümüzün internet saldırıları ve Web sitesi güvenliğinin sağlanması yazılarını okuyunuz.

Web sitenizin güvende olması için aşağıdaki önerilere uymanız yararlı olur:

  • FTP sunucunuzun, web sitenizin, e-posta hesabınızın ve kullandığınız her türlü (özellikle web ödemeleriyle ilgili) web servislerinin şifrelerini bilgisayarınızda veya FTP istemcilerinde kaydetmeyin. Bu şifreleri gerektiğinde elle girmeniz çok daha güvenlidir.

  • Sitenizi Yandex.Webmaster'da kaydedin. Böylelikle site sayfalarınızda aşağıdaki istenmeyen gelişmelerin yer alıp almadığı düzenli ve otomatik olarak kontrol edilecektir:

    • Site sayfalarınızda zararlı yazılım olup olmadığı. Site sayfalarınızın kötü amaçlı yazılım barındırıp barındırmaması konusunda otomatik bildirimlere abone olun ve böyle bir bildirim alır almaz hemen gerekli önlemleri alın.
    • Site sayfalarınız üzerinden XSS, forumlara spam gönderme ve sayfalara gizlenmiş spam bağlantıları yerleştirme gibi kuşkulu eylemler yapılıp yapılmadığı.

    Ayrıca çoğu kullanıcıların "zararlı olabilecek" olarak işaretlenmiş siteleri ziyaret etmekten çekineceğini unutmayın.