Linkler

Bağlantılar, Internet'in en önemli bileşenleridir. Dünya çapındaki ağın sayfalarını birbirine bağlarlar ve kullanıcıların üzerinde dolaştığı yolları oluştururlar. Bu nedenle, sayfanızı dış dünyaya bağlayan bu bağlantılara dikkat etmek çok önemlidir.

 1. Ortak bağlantıları. Başka sitelerde sizin sitenizin bağlantıları bulunuyorsa, bağlantı metinlerinin yalnızca URL bilgisini değil, siteniz hakkında yeterli açıklama içerip içermediğini de takip edin. Ortaklarınızdan bu bağlantıları, “buraya”, “burada”, “orada”, “bu site” gibi sözcüklerden daha fazla anlam taşıyan sözcükler içerecek şekilde değiştirmelerini isteyin.

 2. Internet medyasının kullandığı bağlantılar. Çevrimiçi medya, sitenizden alınan bilgileri kullanıyorsa, metin içinde uygun anahtar tümceyi içeren bir bağlantı bulundurulması yararlı olacaktır.

 3. Bağlantı katalogları. Internet'te, sitenizin bağlantısını yayınlamaya değecek sınırlı sayıda katalog vardır. Örneğin, Yandex.Katalog veya dmoz, bölgesel portallardaki kaliteli kuruluş kataloglarıdır. Ayrıca, çok fazla sayıda denetlenmeyen, spam tipi katalog vardır ve bağlantıların bu kataloglarda yayınlanmasının sitenizin sıralamasını olumlu etkileyip etkilemeyeceği şüphelidir. İyi bir kataloğun bazı göstergeleri şunlardır:

  • Katalog denetleniyor olmalıdır.

  • Katalog, kullanıcı açısından gezinti kolaylığına sahip olmalıdır.

  • Kataloğun tema bölümlerinde, ilgili alanda yetkin olan sitelerin veya kendi sektöründe lider olan şirketlerin bağlantıları bulunmalıdır.

  • Site adları ve açıklamaları gramer hataları içermemeli ve kullanıcılar açısından algılanmaları ve kullanılmaları rahat olmalıdır.

  • Katalog sayfalarında temel içeriğin algılanmasını engelleyen reklamlar bulunmamalıdır.

 4. Kullanıcıların sitenize koyabileceği bağlantılara dikkat edin. Kullanıcıların mesajlarını (örneğin, girişlere yapılan yorumlar, forum, materyaller hakkında tartışma) bırakabileceği bölümleriniz varsa, giden bağlantıları dikkatle izleyin. Mümkün olduğunca, tüm bağlantılar sitenin sahibi tarafından düzenlenmelidir. Sitenize spam girişler bırakılma olasılığı ne yazık ki oldukça fazladır. Yandex arama sistemi spam türündeki site bağlantılarını dikkate almaz, ancak sayfalarında yayınlanan girişler denetlenmediği takdirde, sitenizin saygınlığı zarar görebilir. Kullanıcıların sitenize bıraktığı bağlantıların niteliğinden emin değilseniz, sitenize rel="nofollow" özniteliğini eklemenizi öneririz. Forumunuzda spam türünde çok fazla mesaj varsa, Yandex'te dizinlenmesi tamamen yasaklanabilir. CAPTCHA sisteminin yardımıyla sitenizin spam robotlarına karşı korunması da önerilir.

 5. Ücretli bağlantılar, bağlantı değişimleri. Yandex, sitenin ziyaretçilerine yardımcı olmak amacıyla eklenen bağlantılara değer verir. Sitelerde belirli bir ücret karşılığında gösterilen bağlantılar ise (özellikle de bağlantı değişiminin kullanımıyla sitede yer bulup, sitenin ziyaretçileri için değil de arama sistemleri için amaçlanmış olduklarında), Yandex'in sitelerin güvenlik derecesini ve kullanıcı sorgularıyla alaka düzeyini belirlemesine engel olur.

Not.

Sonraki bölüm