Çıkartılan sayfalar

  Hangi sayfalar robot ile indekslenmiyor?

  “Hariç tutulan sayfalar” bölümünde, site sayfalarının hangi nedenlerle Yandex robotunun incelemesinden çıkarılmış olduğu ve arama dizinine alınmadığına ilişkin bilgiler gösterilmektedir. Hariç tutulma sebebi yükleme veya sayfanın yüklenmesi veya işlenmesi sırasında meydana gelen bir hata olabilir. Bunun dışında robots.txt dosyasında yasaklanmış, diğer sayfalara yönlendirme yapan ve benzeri sorunlar barındıran sayfalar arama dizinine alınmaz.

  Sayfanın robot tarafından yüklenmemesinin nedenleri, yalnızca gerçek site hataları ile bağlantılı olmayabilir. Örneğin: Sayfalarda robots.txt dosyasında robot tarafından yüklenmiş olan sayfalara açılan bağlantılar bulunabilir. Bu durumda robot, robots.txt dosyasındaki belirtimlere uyar ve sayfayı yüklemez. Ne var ki, bağlantı yanlışlıkla verilmiş ya da bölüm yanlışlıkla robots.txt dosyasında belirtilmiş olabileceğinden ötürü, "Hariç tutulan sayfalar" bölümünde “robots.txt dosyasında yasaklı belge” şeklinde bir kayıt bulunur.

  Genel olarak, hariç tutulan sayfaların web tasarımcısının arzularıyla örtüşüp örtüşmediğini kesin olarak belirlemek mümkün değildir. Hariç tutulma nedenlerinin ciddiyet derecesini “Ayarlar” öğesinden farklı biçimlerde belirtebilirsiniz.

  "Çıkartılan sayfalar" bölümünde sitede olmayan sayfalar gösteriliyor. Onları nasıl silebilirim?

  “Hariç tutulan sayfalar” bölümünde, robotun uğradığı ancak herhangi bir nedenden ötürü dizinlemediği sayfalar gösterilir. Dolayısıyla eğer bu sayfalar daha önce robot tarafından tanındıysa hâlihazırda sitede bulunmayan sayfalar da bu grubun içinde yer alabilir. Robot bu sayfaları kontrol etmeyi sürdürürken, dizinden hariç tutulma nedenleri bilgisi bir süreliğine saklanır. Bu işlemin ardından eğer sayfalar daha önce dizinlenmediyse ve onlara diğer sayfalardan bağlantı açılmıyorsa haklarındaki bilgiler otomatik olarak “Hariç tutulan sayfalar” bölümünden silinir.

  Hariç tutulan sayfaya sahip olması ve bu tür sayfaların sayısı sitenin sorguya göre yapılan aramalardaki sıralamasını etkilemez.

  Çıkartılmış olarak işaretlenen sayfalar tarayıcıda normal olarak açılıyor. Bu ne anlama geliyor?

  Sayfanın dizinden hariç tutulmasına ilişkin bilgi, sayfanın Yandex robotu tarafından en son dizinlenme zamanı ile örtüşür. Robotun "hariç tutulan" sayfayı tekrar dizinlemesini beklemeniz gerekmektedir. Robotun sunucuya sorduğu başlıkların tarayıcının sorduğu başlıklardan farklı olduğunu ve bir sayfayı tarayıcınızla sorunsuz olarak görüntülemeniz, o sayfa sunucusunun Yandex robotuna hata vermediği anlamına gelmez.