Sıkça sorulan sorular

  İşaretlenmiş veriler nasıl işlenir? Verilerimin arama sonuçları arasında ne zaman çıkmasını bekleyebilirim?

  İşaretlemenin sağladığı veriler, sitenizin Yandex arama motoru tarafından indekslenmesi işlemi sırasında çıkarılır. Farklı sitelerin indekslenme hızı, belirli bir sitenin güncellenme sıklığına bağlı olarak farklı olur. İndekslemenin yapılış şekline dair ayrıntılı bilgiyi Yardım'ın Sitenizi daha hızlı indekslenmesi için robota nasıl yardım edebilirsiniz bölümünde bulabilirsiniz.

  Ayrıca, hCard'ın kullanıldığı durumlarda sayfaların önemli olduğunu vurgulamak için işaretlenmiş veriler içeren sayfa adreslerini Sitemap dosyasına eklemenizi öneririz.

  İşaretleme verileri arama sonuçlarına eklenmeden önce süresi ilgili veri tiplerine göre farklı olduğu moderasyon veya otomatik kontrol işlemlerinden geçirilir.

  Mikroformatın kullanımı ne kadar güvenli sayılır?

  Açık kullanımlı bir format türü olan Mikroformatları kullandığınızda işaretlemesini yaptığınız verilerin tam olarak ne tür servisler tarafından çıkarıldığını ve/veya ne için kullanıldığını kontrol etmeniz mümkün olmaz. Ayrıca açık erişimli olarak sağladığınız her türlü verilerin kötü amaçlı olarak kullanılması olanağı olduğunu göz önünde bulundurmakta yarar olduğu kanaatindeyiz. Çok sınırlı ölçüde web sayfası verileri çıkarma işlemini kolaylaştıran semantik işaretlemenin hiç kullanılmaması, veri güvenliği için ek bir garanti sağlayamaz.

  Her halükarda mikroformatları kullanıp kullanmama ve onların aracılığıyla ne tür verileri işaretleme konularında karar tamamen size aittir.