Gelen linkler

  "Gelen linkler" nedir?

  Farklı sitelerden sayfalar dizinlediği sırada, robot bu sitelerde sitenizin sayfa veya sayfalarına açılan bağlantılar bulabilir. Eğer bağlantı söz konusu sitede yer alıyorsa bu siteye “dahili”, diğer siteye ise “harici” adı verilir. Tüm bağlantılar, Yandex açısından değerine bakılmaksızın belirlendikleri düzen nasıl ise öyle sunulur.

  Sitenin belli bir bölümü ile ilgili nasıl bilgi edinebilirim?

  Sitenin belli bir bölümünde yer alan bağlantılara bakmak için sayfanın üst kısmında yer alan forma o bölüme ait adresi girip “Göster” düğmesine tıklayın. Örneğin: Eğer “/forum/” değeri girilirse bu bölüme giden tüm bağlantılar gösterilecektir. Ayrıca o bölümün tüm sayfalarına giden bütün bağlantıları görmek için “/forum/*” değeri girilebilir.

  Dış linkleri arşiv olarak alabilir miyim?

  Harici bağlantıları arşiv görünümünde yüklemek için Ayarlar sayfasına gidip “Harici bağlantıları arşiv görünümünde yüklemek istiyorum” maddesine işaret koyun. Arşiv bir hafta içinde yeniden düzenlenir ve ardından haftalık olarak güncellenir.

  Neden "dış linkleri" bölümünde tüm linkler gösterilmiyor?

  Hizmette robot tarafından bulunmuş, sitenize açılan tüm bağlantılar gösterilir. Bazı bağlantıların gösterilmemesinin nedeni şunlardır:

  • Sayfa dizinlenmemiştir. Yandex arama sonuçlarında yer almamaktadır;

  • Bağlantı rel="nofollow" özelliğini içermektedir;

  • Bağlantı görsel içeren bir bağlantıdır;

  • Bağlantı metin satırı şeklinde biçimlendirildiğinden (örneğin: www.yandex.ru) dolayı fare ile tıklayarak gitmek mümkün değildir;

  • Bağlantı doğrudan sitenize açılmayıp, yönlendirici ile birkaç ara sayfaya uğradıktan sonra sitenize gitmektedir;

  • Bağlantı sayfaya yeni eklenmiştir ve henüz o sayfa robot tarafından dizinlenmemiştir.

  Geri kalan bağlantılar görünür olmalıdır. Yukarıda listelenen problemlerden herhangi birini içermiyorsa yeni bir bağlantı eklendikten bir süre sonra "Harici bağlantılar" bölümünde gösterilmeye başlamalıdır.