AJAX-sitelerin indekslenmesi

Yandex robotu; AJAX-sitesini, sitenin yapısı belirli kurallara uygun olduğunda indeksleyebilir.

Her indekslenen AJAX-sayfası HTML versiyonuna sahip olmalıdır.Yandex robotuna sayfanın HTML versiyonunun varlığını göstermek için sayfanın URL'sine ünlem işaretini ekleyin.

http://www.example.com/#blog   >   http://www.example.com/#!blog

Sayfanın bağlantısında “#!” kombinasyonunu görünce robot HTML versiyonu sorgusunu yapar.

 1. Her AJAX-sayfasının HTML versiyonu, “#!” kombinasyonu “?_escaped_fragment_=” parametresi ile değiştirilmiş adresten ulaşılabilir olmalı. Verilmiş örnek için sayfanın HTML versiyonuna http://www.example.com/?_escaped_fragment_=blog adresinden ulaşılabilir.

  Tüm bulduğu bağlantılarda robot, “#!” kombinasyonunu “?_escaped_fragment_=” parametresi ile değiştirir ve değiştirilmiş adrese gider (“#!” içeren bağlantılar ayrıca site haritasında kullanılabilirler).

 2. Ana sayfanın HTML-versiyonu adresine “?_escaped_fragment_=” parametresi eklendiğinde ulaşılabilir olmalıdır. Örneğin: http://www.example.com/?_escaped_fragment_=. Parametre değerinin boş olması gerektiğini unutmayın.

  Ana sayfanın HTML versiyonu hakında robota bilgi vermek için sayfanın koduna <meta name="fragment" content="!"> adlı meta-tag eklenmeli.

  Bu meta-tag herhangi bir AJAX-sayfasında kullanılabilir. Örneğin, eğer sayfa http://www.example.com/blog adresinden ulaşılabiliyorsa ve <meta name="fragment" content="!"> meta-tag'ı içeriyorsa robot, sayfanın HTML versiyonunu http://www.example.com/blog?_escaped_fragment_= adresinde indeksler.

  Not.

  Belgenin HTML versiyonunda meta-tag yerleştirilmemelidir. Aksi takdirde sayfa indekslenmeyecektir.

Arama sonuçlarındaki bağlantı, kullanıcıyı sayfanın AJAX versiyonuna yönlendirir.