Site yapısı

  Site yapısında ne gösterilir?

  Sitenin yapısında dizin ve komut satırlarına göre robot tarafından yüklenen sitenizin sayfalarının dağılımı görülmektedir. Sadece 10 sayfadan fazlasını içeren ve toplam yüklenen belgelerin %1'inden fazlasını oluşturan alt bölümleri gösterir.

  Robotun, sitenin kullanıcılar için ilgi çekici olduğunu düşündüğünüz bölümlerini yüklediğinden emin olun. robots.txt dosyası yardımıyla sitenin belirlenen bölümlerinden sayfa yüklenmesini yasaklayabilirsiniz.

  Sitemin tüm bölümleri neden gösterilmedi?

  "Sitenin yapısı" kısmında, robot tarafından 10'dan fazla sayfası bilinen ve sitenin robot tarafından bilinen tüm sayfalarının en az %1'ini oluşturan bölümler gösterilir. Eğer herhangi bir bölüm gösterilmiyorsa bunun nedeni gerekli koşulları karşılamaması ile bağlantılıdır. Bölüme ait tüm sayfalar henüz robot tarafından bilinmiyor olabilir. Bu durumda robot sayfaları ziyaret ettikçe, söz konusu bölüm "Sitenin yapısı" kısmında yer alacaktır.

  "Robot tarafından yüklendi" ne demek?

  Yandex robotunun şu ana kadar sitenizde uğramış olduğu sayfaların sayısıdır. Bu sayfaların arasında dizinlenmiş olan sayfalar olabileceği gibi, robotun ziyaret sırasında hata aldığı sayfalar da olabilir.

  "Aramadaki sayfalar" ne demek?

  Robot tarafından yüklendikten sonra tüm denetimleri geçen ve www.yandex.ru adresinde yapılan aramalarda yer alan sayfalardır. Bu sayfaların listesine url (url="www.url.ru/*") operatörü ile sorgu girerek ulaşmak mümkündür. Robot tarafından bilinen bir belge, eğer daha önce bulunmuş olan sayfa veya sayfaların kopyası, farklı bir URL'ye yönlendirme yapıyor ya da hata veriyor, arama spamı içeriyor veya benzeri farklı sorunlar barındırıyor ise arama sonuçlarında gösterilmez. Yeni dizinlenmiş sayfalar sayfa yapısında gösterilmeyebilir, ancak dizinde yer alacaktır.

  Neden bölümdeki tüm sayfalar indekslenmedi?

  Bunun nedeni genellikle robotun siteyi tanımasının üzerinden fazla zaman geçmemiş olmasıdır.

  Eğer bölümde bir hata yoksa telaşlanmanıza gerek yok; diğer sayfalar da kademe kademe dizinlenecektir.

  Robotun sayfaları bölümden indirdiğini biliyorum, ancak bölüm listede yok. Neden?

  Sitelere ait bilgiler birkaç gün içinde güncellenir. Arayüzde yalnızca 10 sayfa ve üzerini içerip sitenin %1'inden fazlasını teşkil eden bölümler gösterilir.

  Yandex'in robotunun sitemin belli bir bölümü ziyaret etmesini istemiyorsam ne yapmalıyım?

  Sitenin belli bir bölümünün dizinlenmesini durdurmak için, robots.txt dosyası ile o bölümü yasaklayın. Bunun için şunları belirtin:

  User-agent: Yandex Disallow: /bölümadı/

  Robot yapacağı bir sonraki site ziyaretinde belirtimi “okur” ve en kısa zamanda belirtilen bölümü siler.

  Robots.txt dosyası ile hariç tutma standardına ilişkin açıklamalar Yardım bölümünde bulunabilir.