Site yapısı

Bir sayfadan diğer bir sayfaya, bir siteden diğer bir siteye gidebilmeyi sağlayan bağlantılar Internet'in temelini oluştur. Yandex arama robotunun çalışması, bağlantılardan geçiş yapılmasına ve bu bağlantıların analizine dayanır. Yandex'in bildiği belgelerinin neredeyse tümü robotun bağlantıları izlemesi sayesinde arama veritabanına girmiştir; Yeni site bildirimi formu ile web uzmanları tarafından veritabanına elle eklenen belgeler çok azdır. Sitenizde diğer sayfalardan bağlantı verilmeyen belgeler varsa, Yandex bu belgelerin varlığını hiçbir zaman öğrenemez ve arama yapılırken bu belgeler dikkate alınmaz. Bu nedenle, sitenizin sayfalarının birbiriyle nasıl ilişki olduğuna dikkat edilmesi gerekir. Aşağıda sayfa yapısının düzenlenmesine ilişkin bazı öneriler verilmektedir:

  1. Sitedeki bağlantı yapısının düzenli olmasını sağlayın. Her belge kendi bölümüne ait olmalıdır. Her belgeye, sayfanın HTML kodunda <A>: <a href=...>...</a> etiketiyle tanımlanan normal bir bağlantıdan erişilebildiğinden emin olun. Genel olarak, sitenin herhangi bir iç sayfasını dizinlemesi için Yandex robotuna gereken zaman, diğer unsurların yanı sıra bu sayfanın iç içe geçme derinliğine bağlıdır. Dolayısıyla sayfanın derinliği arttıkça, dizine girmesi için geçen süre de uzayabilir.

    Sitenin belgeleri arasındaki bağlantılar oluşturulurken, bir nokta daha göz önünde bulundurulmalıdır. Çoğu zaman sitenize giriş noktası aslında ana sayfadır. Kullanıcıların sitenin adını (etki alanı adı) akılda tutmaları çok daha kolay olurken, URL'si oldukça karmaşık olabilen belirli bir iç sayfayı hatırlamaları kolay değildir. Gerekli bilgiye ulaşamayarak hayal kırıklığına uğrayan ziyaretçinin siteden ayrılması gibi durumların yaşanmaması için, sitedeki gezinti düzeni kullanıcının site yapısına çabuk alışmasını ve gerekli belgeleri kolay bulmasını sağlamalıdır.

  2. Site haritası kullanın. Çok sayıda sayfa içeren büyük site projelerinde, Yandex.Webmaster servisinin ilgili bölümünden yüklenebilen sitemap (site haritası) kullanılması veya dosya bağlantısının robots.txt dosyasında belirtilmesi önerilir. Bu uygulama, arama robotunun sitenizin belgelerini dizinlemesine ve analiz etmesi yardımcı olacaktır.

  3. Hizmet bilgilerinin dizinlenmesini kısıtlayın. Yinelenen sayfaların çok sayıda olması, site araması sonuçları, ziyaret istatistikleri ve diğer benzer sayfalar robotun kaynaklarını boşa harcayabilir ve sitenin asıl içeriğinin dizinlenmesini engelleyebilir. Sunum sırasında kullanıcılara eşsiz bir bilgi sağlamadıklarından, bu tür sayfaların arama sistemi için bir değeri yoktur. robots.txt dosyasında bu tür sayfaların dizinlenmesini yasaklamanızı öneririz. Dizinleme işleminin dışında bırakılmazlarsa, düzenli olarak eklenen veya yenilenen teknik sayfalar uygun şekilde dizinlenirken, sitenin asıl sayfalarında bulunan önemli bilgilerin güncellenmesi esası robotun dikkatinden kaçabilir.

  4. Her sayfanın benzersiz bir adresi (URL) olmalıdır. URL'nin görünümünün, ilgili sayfada bulunan içerik hakkında bir fikir vermesi istenir. Sayfa adreslerinde harf çevirisi (transliterasyon) kullanılması da robotun sayfanın ne hakkında olabileceğini anlamasını sağlar. Örneğin, tek başına http://download.yandex.ru/company/experience/Bulent_Yazim%20denetimi.pdf URL'si arama robotuna belge hakkında pek çok bilgi verir: Dosya indirilebilir; biçimi büyük olasılıkla PDF'tir; belge muhtemelen “yazım denetimi” ile alakalıdır vs.

  5. Sitenin diğer bölümlerine yönlendiren bağlantıları metin bağlantısı yaparak, bu bölümlerde yer alan materyaller hakkında robota daha fazla bilgi sağlayın.

  6. 'Symlink'lerin doğruluğunu kontrol edin. Böylece, sitede gezinti sırasında sayfaların sonsuza kadar uzayan URL'leri olması önlenmiş olur. Sayfa yolunda aynı belirtecin birçok tekrarını içeren sayfalar (örneğin, site.ru/vasya/vasya/vasya/vasya/) dizinlenmeyebilir.

Not.

robots.txt dosyasında, kullanıcıya yönelik olmayan sayfaların dizinlenmesini yasaklayın.

Sonraki bölüm