Sitemap dosyaları

  Sitemap dosyası da nedir?

  Sitemap dosyası, dizinlenebilir site sayfaları hakkında ek bilgi içeren site üzerine yerleşik bir dosyadır. Sitemap dosyası yardımıyla Yandex'e sitenizden hangi sayfaların dizinlenmesi gerektiğini, sayfalardaki bilgilerin hangi sıklıkta güncellendiğini, ayrıca hangi sayfaların dizinlenmesinin daha önemli olduğunu bildirebilirsiniz.

  Sitemap dosyaları site ziyareti esnasında dikkate alınır, ancak Sitemap dosyanızda bulunan tüm URL'lerin Yandex arama dizinine ekleneceğini garanti etmiyoruz.

  Sitemap dosyası oluşturmam gerekiyor mu?

  Genellikle Yandex robotu site sayfaları hakkında, linkler aracılığıyla sayfadan sayfaya giderek bilgi edinir. Tam bir site dizinlenmesi için çoklukla bu işlem yeterlidir. Ne var ki, eğer siteniz, girebilmek için birçok bağlantı arasında gezilmesi gereken, çok fazla dinamik içerikli sayfa ya da sayfalar içeriyorsa Yandex robotu sitenin bazı sayfalarını bulamayabilir veya onların önem derecesini yanlış belirleyebilir. Sitemap dosyası bu sorunları çözmeye yardımcı olur.

  Sitemap dosyası nasıl oluşturulur?

  Dosya, aşağıda belirtilen biçime göre oluşturulmalıdır. Dosyayı sitenin web sunucusuna yerleştirmelisiniz. Örneğin bu şekilde: http://<site adresi>/sitemap.xml İnternet üzerinde otomatik olarak sitemap dosyası oluşturan çok sayıda kaynak bulunmaktadır.

  Sitemap dosyası oluşturmaya yönelik birçok sorunun yanıtı resmi sitesinde bulunabilir.

  Hangi Sitemap dosya biçimleri Yandex'i destekliyor?

  Yandex şu Sitemap dosya biçimlerini desteklemektedir:
  • XML;

  • metin dosyası.

  Biçimlerin açıklaması http://sitemaps.org adresinde verilmektedir. Metin biçimine ilişkin açıklama “Metin dosyası” maddesi altındaki “Diğer Sitemap dosyası biçimleri” bölümünde bulunabilir.
  XML biçimi, site sayfaları hakkında ek bilgiler sunabildiğinden dolayı isteğe bağlıdır. Her URL için şunlar belirtilebilir:
  • Sayfanın son güncellenme tarihi (lastmod);

  • sayfanın düzenlenme sıklığı (changefreq);

  • sayfanın diğer sayfalara göre önemi (priority).

  Sitemap dosyaları site ziyareti esnasında dikkate alınır, ancak Sitemap dosyanızda bulunan tüm URL'lerin Yandex arama dizinine ekleneceğini garanti etmiyoruz.

  Sitemap dosyası nasıl silinir?

  Yandex'in siteniz dizinlenirken Sitemap dosyasını dikkate almamasını istiyorsanız, ilgili sitenin bulunduğu Yandex.Webmaster hizmetinin “Sitemap dosyaları” bölümüne uğrayarak listeden Sitemap dosyasının URL'sini silin.

  Dikkat! Dosyayı tam olarak kaldırabilmek için sitenizin robots.txt dosyasından Sitemap direktifini de silmeniz gerekebilir.

  Eğer sayfa adresleri özel Türkçe karakterler içeriyorsa ne olur?

  Standart gereği, Sitemap dosyası özel Türkçe karakterler içeremez. Bu nedenle tüm URL kodu çözülmüş biçimde belirtilmelidir.

  Örneğin: http://site.com.tr/Yiğit yerine http://site.com.tr/İlgilikarakterkodları belirtmek gerekir.