Hızlı bağlantılar

  Hızlı bağlantılar da ne demek?

  “Hızlı bağlantılar” — sitenizde yer alan önemli bilgilere giden kısa yoldur.

  Hızlı bağlantılar Yandex arama sonuçları sayfasında site başlıkları ve parçacıkları arasında yer alır. Bu tip bağlantılar, kullanıcılar tarafından daha çok istenen ve yararlı bilgiler bulunan sayfalara gider. Örneğin: Alışveriş sitelerinde en çok site haritası ve fiyat listesi ziyaret edilir (daha çok aranır); şirket misyonu, geçmişi ve satın alma rehberi kullanıcıların daha az ilgisini çeker. Yandex arama sonuçlarından sitenin popüler sayfalarına açılan doğrudan bağlantılara hızlı bağlantılar adını vermekteyiz.

  Hızlı bağlantılar kullanıcılara ne sunuyor?

  Hızlı bağlantılar doğrudan sitenin gereken sayfasına girme imkanı verir. Kullanıcının zamandan ve yükleme trafiğinden tasarruf etmesini sağlar. Sıklıkla kullanıcılar, ilgilerini çeken bir sitede sitenin tasarımı ve karmaşık yapısı nedeniyle, aradıkları bilgiyi barındıran sayfayı hızlıca bulamaz. Hızlı bağlantılar bu durumda çok etkilidir.

  Ayrıca hızlı bağlantılar parçacık ve başlığa ek olarak site hakkında; içeriğine, temel bölümlerine ve sunduklarına dair ilave bilgi sunar.

  Yandex'in hızlı bağlantıları doğru şekilde atamasına nasıl yardımcı olabilirim?

  Sitenizi analiz eden robotun daha önemli bölümleri ve anahtar sayfaları doğru belirleyebilmesi için:

  • Temel bölümler ve sayfalar sitenin ana sayfasından erişilebilir olmalıdır;

  • site için gezinme işlevi iyi düşünülmeli ve mantıklı olmalıdır;

  • sayfa adı kısa, anlaşılır ve içeriğini doğru ifade edecek biçimde olmalıdır;

  • resim şeklindeki bağlantılar onların adını gösteren tam alt özelliğine sahip olmalıdır;

  • Anahtar sayfalar için <title> etiketi içinde yer alan metin sayfa adı ile (seçilen sayfanın başlığına uygun. Örneğin: <h1> etiketi) ve o sayfayı gösteren metin bağlantısıyla örtüşmelidir.

   Örneğin: Eğer firmanızın iletişim bilgilerini içeren bir sayfa varsa robotun bu bilgileri doğru işlemesi için aşağıdaki koşullar sağlanmalıdır:

   • Bu sayfanın <title> etiketinde şunlar belirtilmelidir: “"Ay ve Yıldız" firması iletişim bilgileri” ya da doğrudan “İletişim Bilgileri”;

   • sayfanın içinde — “İletişim Bilgileri” başlığı olmalıdır;

   • ana sayfadan ve sitenin içindeki sayfalardan o sayfaya giden bağlantı metni “İletişim Bilgileri” şeklinde olmalıdır;

  Bu sayede, güzel düşünülmüş bir gezinme planına sahip, iyi yapılandırılmış sitelerde özel bir çalışma yapılmasına gerek kalmamaktadır.

  Bazı bağlantıları iptal etmek mümkün mü?

  Evet. Bu işlem Yandex.Webmaster hizmetinden gerçekleştirilebilir. İlgili site için "Arama sonuçlarında site" bölümünden "Hızlı bağlantılar" alt bölümüne gidin.

  Hızlı bağlantıların her birinin gösterimini genişletebilir ya da yasaklayabilirsiniz; ayrıca açılan menüden bağlantı metni seçeneği seçilebilir. Ayrıca, hızlı bağlantı düzenleme türünü belirtebilirsiniz: Değere ya da URL'ye göre. Değere göre düzenleme: Bu düzenleme türü talep edilen bağlantının değerini (kullanıcılar tarafından hangi sıklıkta tıklanıyor) dikkate alır. URL'ye göre düzenleme: Bu düzenleme türü, sitenizin hiyerarşik yapısını esas alır.

  Neden hızlı bağlantılar tüm sorgularda görüntülenmiyor?

  Hızlı bağlantılar arama sonuçlarının ilk sayfasında gösterilir.

  Eğer kullanıcı belirli bir site arıyorsa (sorguda açıkça belirtildiyse) hızlı bağlantılar iki sütuna yayılır (en fazla 6 tane). Diğer tüm durumlarda, bağlantılar satırda gösterilir. Hızlı bağlantılarla beraber satırın toplam uzunluğu 50 karakteri geçemez; aksi halde geri kalan kısım gösterilmez. Eğer bağlantı açılmıyorsa (404 hatası) sonuçlarda gösterilmez.

  Hızlı bağlantılar arama sonuçlarında yalnızca 2 veya daha fazla sefer belirlendilerse gösterilir.