Yemek sitesi sahiplerinin dikkatine

  Arama sonuçları, tarifin hangi öğelerini içerebilir?

  Yemek pişirme tariflerini içeren bir web sitesi için hazırlanacak snippet, kullanıcıların buldukları bir yemek pişirme tarifinin tüm özelliklerini anlamalarını ve çok sayıda benzer başlıklar arasında ilgilendikleri bir bağlantıyı bulmalarını kolaylaştıracak şekilde yapılandırılmış bilgiler içerebilir.

  Snippetlerini iyileştirebilen web siteleri için uygulanan koşullar nelerdir?

  Web sitesinin yemek pişirme konulu olması şarttır. İster binlerce yemek tarifinin içerildiği bir çevrimiçi yemek pişirme ansiklopedisi, isterse kurucusunun bizzat geliştirdiği yemeklerin pişirme tariflerini içeren şahsi bir blog olmak üzere her türlü internet kaynağı, tam veya kısmi olarak yemek pişirme tariflerinin yayınlanması için kullanıldığında yemek pişirme konulu bir web sitesi olarak kabul edilir.

  Üzerinde sadece bir adet yemek tarifinin yerleştirilerek sayfanın ana içeriğini teşkil ettiği sayfalar için özel snippetler hazırlanır.

  Snippetin doğru hazırlanması için doldurulması zorunlu olan tüm alanların değerlerinin aktarılması gerekir. Aktarılan yapılandırılmış verilerin, sözkonusu sayfanın görüntülenen metnine tam uyması şarttır. Başka bir deyişle, mikroformatla işaretlenmiş verilerin kullanıcı tarafından tam olarak görünecek şekilde sağlanması gerekir.

  Yapılandırılmış yemek tarifi verilerinin aktarılması için seçtiğiniz biçim ne olursa olsun; sitenizden aktarılan veriler, kontrol işleminden geçirilerek sitenizin yemek konulu olmadığı tespit edildiğinde reddedilebilir. Aktarılan verilerin doğruluğu düzenli ve otomatik olarak kontrol edilir.Yandex; adresine gönderilen tariflerin mutlaka arama sonuçları arasında yer almasını garanti etmez.

  Not.

  Yandex, hRecipe ve Schema.org formatlarında işaretlenmiş bilgileri tam veya kısmi olarak, başka kaynaklardan aldığı bilgilerle birlikte veya bağımsız olarak kullanıp kullanmamakta serbesttir.

  Ayrıca Yandex'in, yemek tarifi snippetlerinde gösterilen bilgilerin doğruluğu için sorumlu tutulamadığını ve Kullanıcı Sözleşmesi'nde açıklanan güvence muafiyet koşullarının anılan yemek tarifi snippetlerindeki her türlü bilgiler için aynen geçerli olduğunu vurgulamak isteriz.

  Ben bir yemek pişirme sitesi sahibiyim. Sayfalarımın snippetlerini daha bilgilendirici yapmak için ne yapabilirim?

  Yapılandırılmış bir snippetin hazırlanabilmesi için sayfanın öğelerinden hangisinin malzemeler listesi veya pişirme şeklinin adım adım açıklanması vb. gibi anlam birimlerinden hangisine birer karşılık teşkil ettiğini Yandex'e bildirmeniz gerekir.Yemek pişirme tariflerinizle ilgili yapılandırılmış verileri Yandex'e 3 ayrı yöntemle aktarabilirsiniz:

  1. hRecipe mikroformatındaki semantik işaretlemeyi yemek tariflerini içeren sayfaların HTML kodlarına ekleyiniz. Mikroformat işlemi yapılan veriler, sitenizin Yandex'in arama robotu tarafından indekslenmesiyle birlikte işlendikten sonra webde veri toplayan diğer uygulamaların erişimi için de açık olacaktır. Mikroformatların kullanımıyla ilgili daha ayrıntılı bilgiler için buraya tıklayınız.

  2. Schema.org standardındaki Recipe semantik işaretlemesini, yemek tarifelerini içeren sayfaların HTML kodlarına ekleyiniz.

  Bilgi aktarmak için birden fazla yöntem kullandığınızda Yandex, Schema.org şemasına öncelik vererek o yöntemlerden birini seçer.