Protect: Şifre kodlaması

İnternet dolandırıcıları, kullanıcıların kişisel verilerine veya e-cüzdanlarına erişim sağlamak amacıyla şifreleri çalmaya çalışır. Şifreler kodlanmış biçimde saklanıyorsa, bir bilgisayar korsanı şifre veritabanını çalsa bile şifreleri kullanamaz. Şifre kodlaması ne kadar iyi olursa internetteki ziyaretleriniz de o kadar güvenli olur.

 1. Tarayıcıda şifre kodlaması
 2. Ana şifre
 3. Yedek şifreleme anahtarı

Tarayıcıda şifre kodlaması

Şifre deposu, anahtar kullanılan AES-256-GCM algoritması ile kodlanır. AES-256 algoritması güvenilir kabul edilir ve ABD Ulusal Güvenlik Teşkilatı, "Çok Gizli" düzeydeki devlet sırlarını oluşturan bilgilerin korunması için bu algoritmayı önermektedir.

Ancak bilgisayar korsanı şifreleme anahtarını öğrenecek olursa, en karmaşık kodlama algoritması bile şifrelerinizi koruyamaz. Ana şifre, şifreleme anahtarı için en güçlü korumayı sağlamanıza imkan tanır.

Anahtar ana şifre kullanılarak kodlanır. Ana şifreyi unutmanız halinde yedek şifreleme anahtarını kullanarak sıfırlayabilirsiniz.

Ana şifre yalnızca sizin hafızanızda saklanır ve çalınamaz. Ana şifreniz varsa aşağıdakilerden korkmanız gerekmez:
 • tabletten şifre deposunun çalınması;
 • Tabletin çalınması veya kaybolması nedeniyle şifrelerin kaybedilmesi;
 • Eşitlenen şifre deposunun Yandex sunucusunda saklanması (şifreleme sistemi Yandex'in bile şifrenizi çözemeyeceği şekilde düzenlenmiştir).

Şifrelerin kodlanması hakkında daha ayrıntılı bilgi için şu bölüme bakın: Yandex Browser'da şifre kodlaması.

Ana şifre

Ana şifre, şifreleriniz için ek güvenlik sağlar. Ana şifreyi oluşturduktan sonra tarayıcı, sitede şifre kaydetmek, şifre alanı doldurmak veya şifre belleğini açmak için bu şifreyi isteyecektir.

Çok sayıda site şifresi yerine yalnızca bir ana şifre ezberlemeniz yeterli olacaktır. Aynı zamanda site şifreleri de daha iyi şekilde korunmuş olur. Bu belleğe erişim yalnızca ezberlediğiniz bir şifreyle sağlandığından, çalınamayan bu ana şifre ile korunur.

 1. Ana şifre oluşturma
 2. Ana şifreyi silme
 3. Bellek kilitleme süresi
 4. Ana şifreyi unuttuysanız

Ana şifre oluşturma

Uyarı. Ana şifrenizi ezberleyerek hiçbir yere yazmayın ve kimseye göstermeyin. Ana şifrenizi unuttuğunuzda sıfırlayabilirsiniz. Fakat bunu yapabilmek için önce yedek şifreleme anahtarı oluşturmuş olmanız gerekir.

Ana şifre oluşturmak için:

 1.  → Ayarlar'a tıklayın.
 2. Şifreler bölümüne geçin.
 3. Oluştur bağlantısına tıklayın.
 4. Ana şifrenizi girin. Karmaşık, ancak hatırlaması kolay şifreler kullanılmasını öneririz.
 5. Devam butonuna tıklayın.
 6. Ana şifreyi onaylamak için bir kez daha girin.
 7. Ana şifre oluştur butonuna tıklayın.

Ana şifreyi silme

 1.  → Ayarlar'a tıklayın.
 2. Şifreler bölümüne geçin.
 3. Ana şifreyi sil bağlantısına tıklayın.
 4. Ana şifrenizi girip Devam bağlantısına tıklayın.

Ardından, ana şifreniz tabletinizden kaldırılır. İlk eşitlemede, eşitlenmiş diğer cihazlarınızdan da kaldırılır.

Bellek kilitleme süresi

Tarayıcınızın şifre belleğini kilitleme ve ana şifre sorgulama zamanını ayarlayabilirsiniz:

 1.  → Ayarlar'a tıklayın.
 2. Şifreler bölümüne geçin.
 3. Kayıtlı şifrelere uygulanması için erişim onayı bağlantısına tıklayın.
 4. Ana şifrenizi girin.
 5. Erişim onayı bölümünde; tarayıcıyı yeniden başlattıktan sonra, ekran kilitlendikten sonra veya hiçbir zaman olmak üzere tercihinizi yapın.

Ana şifreyi unuttuysanız

Daha önce yedek şifreleme anahtarını oluşturmuş olmanız halinde:

 1. Ana şifre giriş formunda Şifremi unuttum bağlantısına tıklayın.
 2. Ana şifre sıfırla bağlantısına tıklayın.
 3. Yandex kullanıcı hesabınızın şifresini girin.
 4. Yeni bir ana şifre oluşturun.

Daha önce oluşturulmuş yedek şifreleme anahtarınız yoksa şifrelerinize erişimi yinelemeniz mümkün olmaz.

Yedek şifreleme anahtarı

Ana şifreyi unuttuysanız, şifreleri kurtarmanın tek yolu elinizde yedek şifreleme anahtarının olmasıdır. Bu anahtarın oluşturulması için eşitleme gereklidir.

Ana şifreyi sıfırlamak için, yedek anahtarın yanı sıra özel bir dosyaya ihtiyacınız olacaktır. Bu dosya, ana şifre ilk kez girildiğinde otomatik oluşturulur ve yerel olarak saklanır. Bu nedenle Yandex bile şifrelerinizi çözemez.

Erişimin yeniden sağlanması işlemi sırasında Yandex hesabınızın şifresini girmeniz gerekecektir. İnternet dolandırıcılarının hem sunucudaki anahtarı, hem cihazdaki dosyayı, hem de Yandex hesabı şifresini aynı anda çalabilme olasılığı çok düşüktür.

Yedek şifreleme anahtarı oluşturmak için, ana şifreyi oluşturduktan hemen sonra açılan diyalog kutusunda Çalıştır butonuna tıklayın. Cihazınız eşitlenmiş değilse Yandex kullanıcı hesabınızın şifresini girip eşitlemeyi çalıştırın.

Aradığınız bilgileri Yardım bölümünde bulamadıysanız veya Yandex Browser hatalı çalışıyorsa lütfen karşılaştığınız sorunu adım adım açıklayın. Mümkünse ekran görüntüsü alın. Böylelikle kullanıcı destek uzmanlarımıza sorununuzu çözüp gidermelerinde yardımcı olursunuz.