Protect: Şifre kodlaması

İnternet dolandırıcıları, kullanıcıların kişisel verilerine veya e-cüzdanlarına erişim sağlamak amacıyla şifreleri çalmaya çalışır. Şifreleri saklamak için en iyi yöntem onları kodlamaktır çünkü dolandırıcılar bu şifreleri çalsa bile kullanamazlar.

 1. Tarayıcıda şifre kodlaması
 2. Ana şifre
 3. Hareket, PIN kodu, parmak izi
 4. Yedek şifreleme anahtarı

Tarayıcıda şifre kodlaması

Şifre deposu, anahtar kullanılan AES-256-GCM algoritması ile kodlanır. AES-256 algoritması güvenilir kabul edilir ve ABD Ulusal Güvenlik Teşkilatı, "Çok Gizli" düzeydeki devlet sırlarını oluşturan bilgilerin korunması için bu algoritmayı önermektedir.

Ancak bilgisayar korsanı şifreleme anahtarını öğrenecek olursa, en karmaşık kodlama algoritması bile şifrelerinizi koruyamaz. Ana şifre, şifreleme anahtarı için en güçlü korumayı sağlamanıza imkan tanır.

Anahtar ana şifre kullanılarak kodlanır. Ana şifreyi unutmanız halinde yedek şifreleme anahtarını kullanarak sıfırlayabilirsiniz.

Ana şifre cihazlarda kaydedilmediğinden bu şifre çalınamaz. Ana şifreniz varsa aşağıdakilerden endişelenmeniz gerekmez:

 • tabletten şifre deposunun çalınması;
 • Tabletin çalınması veya kaybolması nedeniyle şifrelerin kaybedilmesi;
 • Senkronize edilmiş verilerin Yandex sunucusunda depolanması (şifreleme, Yandex’in bile şifrelerinizi deşifre edemeyeceği şekilde düzenlenmiştir).

Şifrelerin kodlanması hakkında daha ayrıntılı bilgi için şu bölüme bakın: Yandex Browser'da şifre kodlaması.

Ana şifre

Ana şifre, şifreleriniz için ek güvenlik sağlar. Ana şifre oluşturduktan sonra tarayıcı, şifre deposunu açmaya veya sitenin daha önce kaydedilmiş şifresini giriş formuna eklemeye çalıştığınızda bu şifreyi ister.

Çok sayıda site şifresi yerine yalnızca bir ana şifre ezberlemeniz yeterli olacaktır. Aynı zamanda site şifreleri de daha iyi şekilde korunmuş olur. Depoya erişim, cihazlarda saklanmadığı için çalınması imkansız olan ana şifreyle engellenir.

 1. Ana şifre oluşturma
 2. Ana şifreyi silme
 3. Bellek kilitleme süresi
 4. Ana şifreyi unuttuysanız

Ana şifre oluşturma

Uyarı. Ana şifrenizi ezberleyerek hiçbir yere yazmayın ve kimseye göstermeyin. Ana şifrenizi unuttuğunuzda sıfırlayabilirsiniz. Fakat bunu yapabilmek için önce yedek şifreleme anahtarı oluşturmuş olmanız gerekir.

Ana şifre oluşturmak için:

 1.  → Ayarlar yolunu takip edin.
 2. Şifreler bloğuna geçin.
 3. Ana şifre oluştur bağlantısına tıklayın.
 4. Ana şifrenizi girin. Karmaşık, ancak hatırlaması kolay şifreler kullanılmasını öneririz.
 5. Devam et butonuna tıklayın.
 6. Ana şifreyi onaylamak için bir kez daha girin.
 7. Ana şifre oluştur bağlantısına tıklayın.

Artık, bir siteye ait şifreyi tarayıcıya kaydetme ve şifre yöneticisini açma işlemleri ancak ana şifre girildikten sonra yapılabilecektir. Oluşturulan ana şifre tablete ya da sunucuya kaydedilmez. Sadece onu kullanarak kodlanan anahtar saklanır.

Ana şifreyi silme

 1.  → Ayarlar yolunu takip edin.
 2. Şifreler bloğuna geçin.
 3. Ana şifreyi sil bağlantısına tıklayın.
 4. Ana şifrenizi girip Doğrula bağlantısına tıklayın.

Bundan sonra tarayıcı, şifrelere erişmek için ana şifre istemeyecektir. Bir sonraki eşitlemede ana şifre diğer cihazlarda silinecektir.

Bellek kilitleme süresi

Tarayıcınızın şifre belleğini kilitleme ve ana şifre sorgulama zamanını ayarlayabilirsiniz:

 1.  → Ayarlar yolunu takip edin.
 2. Şifreler bloğuna geçin.
 3. Kayıtlı şifrelere erişim bağlantısına tıklayın.
 4. Ana şifrenizi girin.
 5. Erişim engelleme bloğunda anahtarı doğru konuma ayarlayın: tarayıcıyı yeniden başlattıktan sonra, ekran kilitlendikten sonra veya hiçbir zaman.

Ana şifreyi unuttuysanız

Daha önce yedek şifreleme anahtarını oluşturmuş olmanız halinde:

 1. Ana şifre giriş formunda Şifremi unuttum bağlantısına tıklayın.
 2. Ana şifre sıfırla bağlantısına tıklayın.
 3. Yandex kullanıcı hesabınızın şifresini girin.
 4. Yeni bir ana şifre oluşturun.

Daha önce oluşturulmuş yedek şifreleme anahtarınız yoksa şifrelerinize erişimi yinelemeniz mümkün olmaz.

Hareket, PIN kodu, parmak izi

Her seferinde ana şifre girmemek için bunun yerine tablet kilitleme (PIN kodu, el hareketi ya da parmak izi) yöntemlerini tercih edin. Şifre deposundaki şifreler, ana şifreyle kodlanmaya devam eder. Tarayıcının kilidi açıldıktan sonra her seferinde, tarayıcı önce ana şifreyi geri yükler, sonra şifre saklama alanındaki şifreleri aktifleştirir.

Ana şifreyi silmeniz durumunda tarayıcı, PIN Kodu, desen veya parmak izi istemez.

Not. Kilitleme yöntemi cihaza bağlıdır. Bu nedenle, örneğin, bir tabletin PIN kodunu kullanarak başkasının şifrelerine erişemezsiniz.

Şifrelerin kilit açma şeklini değiştirmek için:

 1.  → Ayarlar yolunu takip edin.
 2. Şifreler bloğuna geçin.
 3. Kayıtlı şifrelere erişim bağlantısına tıklayın.
 4. Ana şifrenizi girin.
 5. Kilit açma yöntemi bloğunda istediğiniz seçeneği girin: ana şifre, parmak izi, hareket veya PİN kodu. Söz konusu yöntemlerin listesi tablete göre değişiklik gösterir.

Yedek şifreleme anahtarı

Ana şifreyi unuttuysanız, şifreleri kurtarmanın tek yolu elinizde yedek şifreleme anahtarının olmasıdır. Bu anahtarın oluşturulması için eşitleme gereklidir.

Ana şifreyi sıfırlamak için, yedek anahtarın yanı sıra özel bir dosyaya ihtiyacınız olacaktır. Bu dosya, ana şifre ilk kez girildiğinde otomatik oluşturulur ve yerel olarak saklanır. Bu nedenle Yandex bile şifrelerinizi çözemez.

Erişimin yeniden sağlanması işlemi sırasında Yandex hesabınızın şifresini girmeniz gerekecektir. İnternet dolandırıcılarının hem sunucudaki anahtarı hem cihazdaki dosyayı hem de Yandex hesabı şifresini aynı anda ele geçirme olasılığı çok düşüktür.

Yedek şifre kodlama anahtarı oluşturmak için, ana şifreyi oluşturduktan hemen sonra açılan diyalog kutusunda Çalıştır butonuna tıklayın. Cihazınız eşitlenmiş değilse Yandex kullanıcı hesabınızın şifresini girip eşitlemeyi çalıştırın.

Aradığınız bilgileri Yardım bölümünde bulamadıysanız veya Yandex Browser hatalı çalışıyorsa lütfen karşılaştığınız sorunu adım adım açıklayın. Mümkünse ekran görüntüsü alın. Böylelikle, destek uzmanlarımızın sorunu gidermelerine yardımcı olabilirsiniz.