Kullanıcı hesabı oluşturma

Yandex.Passport'ta, resmi uygulamalar ve diğer Yandex servislerindeki gibi yeni bir kullanıcı hesabı oluşturabilirsiniz. Tüm Yandex servislerini kullanmak için tek bir kullanıcı hesabı yeter.

  1. Ad ve soyad
  2. Kullanıcı adı
  3. Hesap şifresi
  4. Cep telefonu
  5. Yedek e-posta adresi
  6. Güvenlik sorusu

Ad ve soyad

Kayıt sırasında gerçek adınızı ve soyadınızı belirtmenizi öneririz. Erişimle ilgili bir sorun yaşanması halinde, diğer sorun çözme yöntemleri işe yaramadığında Yandex Destek Ekibi bu verileri kimlik bilgilerinizle karşılaştırabilir.

Kullanıcı adı

Kullanıcı adı, Yandex hesabınız için kullanılan benzersiz bir addır ve her giriş yaptığınızda girmeniz gerekir. Ayrıca kullanıcı adınız Yandex.Mail adresinizi de belirler: örneğin hakan2009 kullanıcı adını seçerseniz adresiniz hakan2009@yandex.com olur.

Kullanıcı adı seçimi ve tanımı işlemlerinde Yandex nokta ile tire arasında ayrım yapmadığı için örneğin hakan.2009 şeklindeki bir kullanıcı adı hakan-2009 şeklindeki kullanıcı adıyla aynı sayılır.

Kayıt işleminden sonra kullanıcı adı bir daha değiştirilemez.

Hesap şifresi

Şifre, hesabınızın korunmasını sağlayan en önemli araçtır. Şifrenin üç temel gereği karşılaması gerekir:

  • Şifreyi yalnızca siz bilmelisiniz.
  • Kolayca hatırlayabilmelisiniz.
  • Tahmin edilmesi zor olmalı.
Uyarı. Kullanıcı hesabınıza giriş yapmak için kullandığınız şifreyi hiç kimseye söylemeyin. Şifrenizi bilen kişilerin sayısı ne kadar fazlaysa bir dolandırıcının öğrenme olasılığı da o kadar fazladır.

Basit şifreler kullanmayın: 12345, qwerty, password vb. Ayrıca, şifre olarak adınızı, soyadınızı, doğum tarihinizi veya kimlik numaranızı da kullanmayın; tüm bu bilgilere başkaları tarafından ulaşılabilir.

Şifrenizi ve kullanıcı hesabınızı koruma yöntemleri hakkında ayrıntılı bilgiler için Kullanıcı hesabınızı koruma bölümünü okuyun.

Cep telefonu

Kullanıcı kaydı işlemi sırasında cep telefonu numaranızı hesabınızda kaydedin.

Kullanıcı şifrenizi unutursanız bu numaraya kısa mesaj (SMS) olarak gönderilen doğrulama kodunu girip şifrenizi kurtarabilirsiniz. Bu doğrulama kodunu Telefon numaraları sayfasında özel bir forma yazmanız gerekir.

Telefon numaralarının kullanıcı hesabına bağlanması hakkında ayrıntılı bilgi için Yardım bölümündeki Telefon numaralarının bağlanması maddesine geçin.

Yedek e-posta adresi

Kullanıcı hesabınıza erişim yetkinizi yedek e-posta adresiniz aracılığıyla da yenileyebilirsiniz. Şifrenizi unuttuğunuzda Yandex'ten kullanıcı hesabınıza bağlı olan e-posta adresinize gerekli talimatları içerecek otomatik bir ileti alırsınız.

Yeni adresin kullanıcı hesabına bağlanması hakkında ayrıntılı bilgi için Yardım bölümündeki Yedek e-posta adresleri maddesine geçin.

Güvenlik sorusu

Hesabınızla bağladığınız bir telefon numarası veya e-posta adresi yoksa güvenli soruya yanıt vererek şifreyi sıfırlayabilirsiniz. Soruyu ve yanıtını kaydolurken kendiniz belirtiyorsunuz.

Güvenlik sorusu; şifrenizi değiştirmenizi sağladığı için, soruyu ve yanıtını oluştururken şifre yazarkenki kadar dikkatli olmanız gerekir. Sizden başka biri tarafından bilinen yanıtı vermeyin. Ayrıca, kolayca unutabileceğinizden, çok zor ya da doğru olmayan bir yanıt belirtilmesi de uygun olmaz.

Not. Şifreyi cep telefonunuzu veya yedek e-posta adresinizi kullanarak sıfırlamak daha kolay ve daha güvenlidir. Hesabınızla telefon numaranızı veya e-postanızı ilişkilendirdiyseniz, erişimi geri kazanma sırasında güvenlik sorusu kullanılamayacaktır.

Güvenlik sorusunu ve yanıtını Yandex.Pasaport'ta değiştirebilirsiniz. Bunu yapmak için, daha önce belirttiğiniz sorunun yanıtını girmeniz gerekir. Yanıtı doğru klavye düzeninde, doğru bir şekilde girdiğinizden emin olun.

Doğru yanıtı hatırlamıyorsanız Yandex Destek Ekibi'ne başvurmanız için size özel bir form sunulacaktır.

Bize ulaşın