Protect: Ücretli abonelik uyarıları

Bugünlerde mobil telefon üzerinden ücretli bir servise abone olmak için ilgili sitedeki tek bir butona tıklamanız yeterli. Protect koruma sistemi sayesinde Mobil Yandex Browser, sizi ücretli aboneliklere karşı korumak için otomatik uyarılar gösterir.

  1. Ücretli Abonelikler Nedir?
  2. Ücretli abonelik uyarıları

Ücretli Abonelikler Nedir?

Ücretli abonelikler, internet hizmetlerinin ücretlerini ödemek için bir yoldur. Ücretli abonelik aracılığıyla mobil telefon numaranız için telesekreter servisi çalıştırabilir veya hava durumu tahmini bilgilerinin size her gün SMS ile gönderilmesini sağlayabilirsiniz. Aboneliğinizi başlatmak için genellikle mobil şebeke operatörünüzün web sitesine geçiş yaparak onayınızı bir butona tıklayarak doğrulamanız yeterli olur. Fakat bazı web siteleri mobil servislere abone olmanın kolaylığını kötüye kullanarak müşterileri gereksiz ücretli servislere bağlayabilirler.

Ücretli abonelik sayfaları mobil şebeke operatörlerinin web sitelerine yerleşik olmasına karşın bunların içeriği üçüncü taraf şirketlerince sağlanır. Bazı şirketler, servisin ücretli olmasını gizlemek için aboneliği doğrulama butonuna Oynat veya Giriş yap gibi aldatıcı yazılar yerleştirmek veya servisin ücretli olduğunu açıklayan bilgileri küçük karakterlerle yazmak veya ekran kapsamının dışına yerleştirmek gibi yollara başvurur. Böyle durumlarda servis kullanım koşullarını okumadan abonelik doğrulama butonuna tıklamanız sonucunda mobil hesabınıza otomatik olarak her gün bir ücret yansıtılabilir.

Ücretli abonelik uyarıları

Mobil operatörün ücretli abonelik gerektiren bir sayfasına geçtiğinizde Yandex Browser sizi bu konuda uyarır. Tarayıcı penceresinde bir mesaj ve Akıllı Satır’da simgesi görünür. Abonelik ücreti ödemek istemediğiniz sürece Ödeme işlemine geç butonuna kesinlikle tıklamamanızı öneririz.

Aradığınız bilgileri Yardım bölümünde bulamadıysanız veya Yandex Browser hatalı çalışıyorsa lütfen karşılaştığınız sorunu adım adım açıklayın. Mümkünse ekran görüntüsü alın. Böylelikle, destek uzmanlarımızın sorunu gidermelerine yardımcı olabilirsiniz.