Ekran görüntüsü nasıl yapılır

Ekran görüntüsü (İngilizce: screenshot), standart araçlar veya özel bir program yardımıyla elde edilebilen, bilgisayarınızın veya mobil cihazınızın ekran görüntüsüdür:

Yandex.Disk yardımıyla ekran görüntüsü al (Windows, Mac OS)

Windows işletim sistemi için genel öneriler

Windows 7 sürümünde "Ekran Alıntısı Aracı" programı

Mac OS

iOS

Android

Symbian

Bada

Windows işletim sistemi için genel öneriler

 1. Klavyede Print Screen tuşuna tıklayın (bazen PrtScn, PrtScr veya PrtSc olarak adlandırılır); ara belleğe tüm ekranın görüntüsü kopyalanacaktır.

  Sadece aktif olan pencerenin ekran görüntüsünü almak için Alt + PrtScn tuş birleşimine tıklayın.

  Not. Windows 8 sürümünde, tüm ekranın görüntüsünü hızlıca alıp onu otomatik olarak Resimler klasörüne kaydetmek için Win + PrtScn tuş birleşimine basabilirsiniz.
 2. Bilgisayarınızda kurulu herhangi bir grafik editörü açın, örneğin “Paint”: Başlat → Tüm programlar → Donatılar → Paint.

 3. Menüde Düzenle → Yapıştır öğelerini seçin (Windows XP, Windows Vista) veya programın üst menüsünde Yapıştır butonuna tıklayın (Windows 7 sürümü ve üstü).

  Not. Ayrıca, Ctrl + V evrensel tuş birleşimini kullanabilirsiniz.

  Görüntü, ara belleğinden grafik editörüne yapıştırılacaktır.

 4. İhtiyaç duyduğunuzda, metin ekleyebilir veya görselin bazı öğelerini seçebilirsiniz.
 5. Ekran görüntüsü bilgisayarınızda kaydedin: Dosya → Farklı kaydet; veya  butonuna tıklayın.

  Not. Görsel dosyalarının JPG veya PNG formatında kaydedilmesi önerilir; bu durumda dosyanın büyüklüğü e-posta ile gönderilmesi için uygun olacaktır. “Paint” programında dosyayı kaydederken dosya türünü Kayıt türü alanında seçebilirsiniz (Farklı kaydet penceresinin alt kısmında).

Windows 7 sürümünde "Ekran Alıntısı Aracı" programı

“Ekran Alıntısı Aracı” araçı, masaüstünde herhangi bir öğenin veya tüm ekranın ekran görüntüsünün alınmasına olanak sağlar.

Ayrıntılar
 1. Program, Başlat → Tüm programlar → Donatılar menüsünden başlatılır.

  Programı, Başlat menüsündeki simgeye tıklamak yerine arama satırına Ekran Alıntısı Aracı yazarak da başlatabilirsiniz.

 2. Programın penceresinde Yeni butonuna tıklayın ve dikdörtgen veya oval şeklinde gerekli alanı seçin; programın ayrı bir penceresinin veya tüm ekranın ekran görüntüsünü alın.

 3. Alınan görüntünün düzenleme penceresinde Kalem aracını kullanarak imzayı ekleyebilir veya Vurgulayıcı yardımıyla metin belirginleştirebilirsiniz.

 4. Görüntü kaydedin;  Farklı kaydet butonuna tıklayıp dosyanın depolanacağı yer seçin.

Mac OS

Maс OS işletim sisteminde ekran görüntüsü almak için, ⌘ Cmd + Shift + 3 tuş birleşimine basın. Masaüstünde tüm ekranın görüntüsünü içeren dosya oluşacaktır.

Ekranın belirli bir kısmının ekran görüntüsünü almak istiyorsanız, ⌘ Cmd + Shift + 4 tuş birleşimine basın ve imleç ile ekranın gerekli alanını seçin.

Sadece aktif olan pencerenin ekran görüntüsünü almak için ⌘ Cmd + Shift + 4 + Boşlık tuş birleşimine tıklayın.

Ekran görüntüsü ara belleğe kaydetmek için, onu oluştururken ek olarak Ctrl tuşuna basılı tutun.

iOS

iOS platformunda, ekran görüntüsü 2.x ve üst sürümlerde standart araçlarla alınabilir. Ekran görünütüsü almak için iki sanye Uyku modu/Uyandırma ve Home butonlarına basılı tutun. Alınan görüntüler standart Foto uygulamasında saklanır.

Android

Android tabanlı mobil cihazlarda ekran görüntüsü, cihazın üreticisine ve platform sürümüne bağlı olarak farklı yöntemlerle alınabilir. Alınan görüntüler, standart Galeri uygulamasında saklanır.

Ses azaltma ve Güç tuşlarına birlikte basıp iki saniye basılı tutunuz.

Symbian

Symbian platformu, ekran görüntüsünün standart araçlarla alınmasını desteklemiyor. Üçüncü taraf uygulamaları kullanmanız gerekir. Örneğin, Best Screen Snap.

Bada

Ekran görüntüsü almak için Menü ve Kilit tuşlarına birlikte basıp onlara iki saniye basılı tutun. Ekran görüntüsü, dahili bellekte Dosyalarım → Resimler klasöründe kaydedilecektir.