Protect: Şifre eşitleme

Bilgisayarlarınızda, akıllı telefonlarınızda ve tabletlerinizde Yandex Browser'a kaydettiğiniz şifreleri eşitleyebilirsiniz. Eşitleme işlemi sırasında, şifre deposunun bir kopyası şifrelenmiş biçimde Yandex sunucularına gönderilir ve sonra da eşitlenmiş diğer cihazlara iletilir. Aynı anda, diğer cihazlardaki şifreler de an itibarıyla kullanımda olan tabletteki depoya eklenir.

 1. Şifre eşitlemenin yararları
 2. Eşitlemenin etkinleştirilmesi ve devre dışı bırakılması
 3. Şifre eşitleme hatası

Şifre eşitlemenin yararları

 • Kayıtlı şifreler tüm cihazlarınızdaki formlara otomatik olarak girilir,
 • dolayısıyla tabletinizin arızalanması durumunda bunları sunucudan tekrar indirerek kurtarabilirsiniz.
İpucu. Şifrelerinizi Yandex dahil hiç kimsenin çözememesi için ana şifre oluşturun.

Eşitlemenin etkinleştirilmesi ve devre dışı bırakılması

Eşitleme açıldığında şifre eşitleme özelliği varsayılan olarak otomatik açılır.

Eşitlemenin kapatılması durumunda şifre eşitlemesi de kapatılacaktır. Sadece şifre eşitlemeyi kapatmak için:

 1.  → Ayarlar öğesine tıklayın.
 2. Eşitleme satırına tıklayın.
 3. Şifreler özelliğini kapatın.

Şifre eşitleme hatası

Akıllı telefon, tablet veya bilgisayarlarınızda farklı ana şifreler oluşturulduysa eşitleme sırasında bir çakışma meydana gelebilir. Örneğin, bilgisayarda bir ana şifre, tablette ise başka bir şifre girgirdiğinizi ve ardından tableti bilgisayarla eşitlediğinizi düşünelim. Bu tür durumlarda tarayıcı, birleşik belleği şifrelemek için hangi ana şifreyi kullanacağını anlayamaz.

Çakışmayı çözmek için:

 1.  → Ayarlar öğesine tıklayın.
 2. Şifreler bölümüne geçin.
 3. Eşitleme hatası bağlantısına tıklayın.
 4. Bu tablette oluşturulmuş ana şifrenizi girin.
 5. Bellekleri diğer ana şifrelerle şifrelenmiş cihazlar listesi açılacaktır. Bundan sonraki işlemleri sürdürmeniz, diğer cihazlarda oluşturulan ana şifreleri hatırlayıp hatırlamamanıza bağlıdır.
  Uyarı. Cihaz adının sağındaki simgesine tıklayarak üzerindeki şifreleri silmiş olursunuz.
 6. Ana şifreyi hatırlamadığınız cihazlardaki şifreler, birleşik belleğe eklenemez. Bu tür cihazlar için aşağıdaki seçenekler mevcuttur:
  • Cihazda yedek şifreleme anahtarı oluşturduysanız bu cihazdaki ana şifreyi mevcut tabletin ana şifresiyle değiştirerek sıfırlayın. Cihaz verilerinin eşitlenmesi için bir süre bekleyin.
  • Cihazda yedek şifreleme anahtarı oluşturmadıysanız bu cihazdaki şifreleri kaldırmanız gerekir. Bunun için cihaz adının sağındaki simgesine tıklayın.
  • Ayrıca eşitleme hatasını çözümlemeniz şart değildir. Bu durumda cihazlar arasında şifre eşitlemesi yapılmaz (tarama geçmişi, Favoriler ve diğer veriler eşitlenmeye devam eder).
 7. Bu cihazdaki şifre belleğiyle birleştir butonuna tıklayın.
 8. Sırasıyla çakışan her bir cihaz için ana şifreyi girin.

Listede kalan tüm cihazlardaki şifreler birleştirilecektir. Belleğin şifrelenmesi için mevcut tablette oluşturulan ana şifre kullanılacaktır.

Not. Ana şifreyi tablet bilgisayarda oluşturup eşitledikten sonra bu tablet bilgisayarda tarayıcıyı yeniden kurup yeni bir ana şifre oluşturmanız da aynı eşitleme hatasına neden olur. Sorunu çöznek için yeni şifre deposunu benzer şekilde eski şifre deposuyla birleştirmeniz gerekir. Bu durumda, kullandığınız tabletteki tarayıcınız eski şifre deposunu ayrı bir cihazdaymış gibi gösterir.