Kısmi içerik engelleme

Genel olarak güvenli olan sayfalar bazen virüslü kaynaklardan kaynaklanan öğeleri (banner'ları, komut dosyalarını vb.) veya kripto para madenciliği için kullanılan komut dosyalarını içerebilir. Kapsamlı koruma sistemi çerçevesinde mobil Yandex Browser bu tür öğeleri engeller. Zararlı olabilecek siteler hakkında bilgiler Yandex'in ve iş ortaklarının birlikte destekledikleri özel bir veritabanından temin edilir.

Madencilik (mining) komut dosyalarının engellenmesi

Bitcoin gibi farklı kripto para türleri madencilik denilen özel bir işlemle çıkarılabilir. Bu işlem çerçevesinde bilgisayar, sahibinin kripto para ile ödüllendirildiği özel hesaplamalar yapar.

Gizli madencilikte bu özel hesaplamalar için başkalarına ait bilgisayarlar ve mobil cihazlar kullanılır Madencilik amaçlı JavaScript kodu web sayfalarına yüklenerek başkalarına ait bilgisayar veya mobil cihazlara izinsiz ve gizlice yaptırılabilir. Böyle bir kod klasik anlamda kötü amaçlı sayılamasa da tabletin belleğini çok aktif bir şekilde kullanır, şarjını harcar ve parçalarını aşırı derecede ısıtır.

Madencilerin tabletinizin kaynaklarını kullanarak para kazanmalarını önlemek için Yandex Browser madencilik amaçlı komut dosyalarının sitelerden indirilmesini engeller. Sadece Browser'ın zaten bildiği komut dosyaları engellenmez. Tarayıcı, sitelerin oluşturduğu işlemcinin yükünü analiz eder ve daha önce bilinmeyen madencilik amaçlı komut dosyalarını engellemek amacıyla bu bilgileri kullanır.

Not. Ayrıca Browser, örneğin eklentiler kullanılması gibi, diğer gizli madencilik yöntemlerini de engelleyebilir.

Fakat gerektiğinde tarayıcınızın ayarlarında reklam filtrelerini devre dışı bırakarak bu engeli kaldırabilirsiniz.

Yardım'da bilgi bulamadıysanız veya mobil Yandex Browser'da bir sorun yaşıyorsanız lütfen tüm eylemlerinizi adım adım açıklayın. Mümkünse ekran görüntüsü alın. Böylelikle, destek uzmanlarımızın sorunu gidermelerine yardımcı olabilirsiniz.

Not. Yandex servislerinin çalışmasıyla ilgili sorunlar için bu servislerin Destek Ekibi'ne başvurun:
Masaüstü Yandex Browser
Masaüstü Yandex Browser sorunları ile ilgili doğrudan Browser'dan yazın:  → Gelişmiş → Sorun bildir veya form yoluyla.
Mobil uygulama Alisa'lı Yandex
Yandex ana sayfası
Sorunuz Yandex ana sayfası ile ilgili ise (tasarım temasını değiştirme, ana sayfa bloklarını veya servis simgelerini yapılandırma, Yandex Money bulma vb.) formu kullanarak yazın. Yandex ana sayfa hakkında soru seçeneğini seçin.
Yandex Mail
Yandex Mail işleyişi hakkında (reklamları devre dışı bırakma, diğer kutulardan e-posta toplamayı yapılandırma, silinen e-postaları kurtarma, spam'e düşen e-postaları bulma vb.) formu kullanarak yazın.
Arama ve sonuçlar
Arama ve sonuçlar hakkında (arama sonuçlarında sitenin sıralaması, yanlış arama sonuçları vb.) formu kullanarak yazın.