Yandex.Türkiye Resmi Blogu

Park yerleri güncellenen haritalarda yerini aldı!
10 Şubat, 11:56

Park yerleri güncellenen haritalarda yerini aldı!

En sevilen mobil uygulamalarımızdan biri olan Yandex Navigasyon’a güncel trafik bilgileri ve alternatif rotaların yanında trafikte hayatınızı daha da kolaylaştıracak yeni bir özellik ekledik. Trafikteki en büyük problemlerden biri olan park yeri bulma sorunu artık geçmişte kalıyor.

En yakın park yerlerini kolayca bul!

Trafikte daha az zaman geçirmenizi sağlayan Yandex Navigasyon uygulamamızı açtığınızda varış noktanıza en yakın park yerlerini, güncellenen haritalarımız üzerinden görebileceksiniz.

Park yeri uygulaması nasıl çalışıyor?

Varış noktasına yaklaşırken arayüz üzerindeki “P” butonuna tıkladığınızda harita üzerindeki açık ya da kapalı otopark seçeneklerini görebileceksiniz. Ayrıca otoparkın ücretli ya da ücretsiz olduğunu da haber veren uygulamamız ilk aşamada İstanbul sürücülerinin kullanımına sunuluyor. Önümüzdeki dönemde Ankara başta olmak üzere Türkiye’nin diğer illerinde de kullanıma açılacak uygulamamız tüm sürücüleri park yeri arama sorunundan kurtarmayı hedefliyor.

Park yerleri özelliği için neler yaptık?

Şimdiden İstanbul’da 6855 park noktasını haritalarımıza ekledik. P butonuna tıkladığınızda harita üzerinden görebileceğiniz 711 kapalı, 6144 açık otopark var. Sokak üzerine park edilebilecek park alanı sayısı ise 1566. Toplam 5496 ücretli, 1359 ücretsiz otopark ile park yeri bulmak Yandex Navigasyon ile artık çok kolay.

1 yorum
yandex,navigasyon,navi,harita,park
Yandex Navigasyon&Haritalar’da İstanbul Haritası güncellendi!
8 Şubat, 16:48

Sürekli gelişen ve değişen İstanbul yollarında, her yere daha hızlı ve en kısa yoldan ulaşmanızı sağlamak için haritalarımızı güncelledik. Yenilenen haritalarımızla artık sorunsuz bir şekilde gitmek istediğiniz yere en kolay yoldan ulaşabileceksiniz. Güncelleme öncesi haritalarımızda yaşadığınız sorunlarla bir daha karşılaşmamanız için en doğru yol bilgilerini sizlere ulaştırmaya devam edeceğiz.

İstanbul Haritasında neleri yeniledik?

İstanbul Haritası üzerinde tam 14 binden fazla noktayı güncelledik. Güncelleme kapsamında haritaya 2862 yeni yol eklenirken 2100 sokağın ismi değiştirildi. Ayrıca 1139 yol kapatıldı, 300 yolun hız limitleri güncellendi ve 228 yolun sürüş yönü değiştirildi.

2 yorum
yandex,navigasyon,harita,güncelleme
Teknoloji Çalışanları Yandex'le Dijital Analitik Semineri’nde Buluştu
17 Ocak, 17:57

Dünyanın önde gelen arama motorlarından biri olan Yandex, dijital çağda veriyi doğru okumanın önemini vurgulamak ve dijital analitik konusunda sunduğu ürün ve hizmetlerin fark yaratan özelliklerini paylaşmak için bir seminer düzenledi. Kolektif House Levent’te yapılan Yandex'le Dijital Analitik Semineri’nde, sektörde önde gelen şirketlerde ve ajanslarda görev yapan 50’den fazla teknoloji çalışanı bir araya geldi.

Dijital analitikten reklam ve pazarlamaya, kullanıcı deneyimini geliştirmenin püf noktalarından başarı hikâyelerine kadar farklı konu başlıkları ile düzenlenen etkinlikte Yandex’in Moskova merkezinden gelen konuşmacılar da yer aldı.

Yandex Metrica Ürün Sorumlusu Barış Mert Gezer, Yandex olarak kullanıcıların internet deneyiminin gelişmesine yardımcı olan servisler sunduklarını, bunların başında da web analiz aracı olan Metrica’nın geldiğini belirterek şunları söyledi: “Günümüzde kullanıcıları doğru anlamak ve buna göre aksiyona geçmek kritik başarı faktörü olarak öne çıkıyor. Yandex olarak web analiz aracımız Metrica ile en iyi analizleri yaparak, dijital platformların iş geliştirmelerine katkı sağlıyoruz.”

Metrica ısı haritası

Metrica ile kullanıcıların site üzerinde tıkladığı tüm alanları bir ısı haritası olarak gözler önüne serdiklerini belirten Gezer şunları söyledi: “Isı haritası web sitelerinin gelişmesi gereken yerleri ile ilgili ipuçlarını veriyor. Isı haritasının yanı sıra her bir oturumu video  gibi izlemeyi sağlayan Webvisor servimiz de yoğun olarak kullanılıyor. Özellikle e-ticaret siteleri müşterilerinin online alışveriş deneyimini geliştirmek için Webvisor servisimizden yararlanıyor."

Yandex’in Moskova’daki merkezinde “Head of Yandex Metrica” pozisyonunda görev yapan Viktor Tarnavsky, seminerin konuşmacıları arasında yer aldı. Metrica’yı müşteriyi merkeze alan stratejilere yol göstermek için geliştirdikleri belirten Viktor Tarnavski şunları söyledi: “Metrica’da sahip olduğumuz modellerle, kullanıcıları anlamanın en iyi yollarını sunuyoruz. Metrica’da kullanıcılarınızı ‘sadık olanlar’, ‘sıklıkla gelenler’ veya ‘az ziyaret edenler’ olarak segment edebiliyorsunuz. Ayrıca verileri çok hızlı bir şekilde; demografik istatistikler, kronolojik istatistikler, cinsiyet istatistikleri, dönemsel ve saatlik analizler, kullanıcının geldiği kaynak istatistikleri gibi başlıklara ayırarak detaylı bir şeklinde gösterebiliyoruz. Büyük verinin doğru şekilde analizi için Metrica’yı öneriyoruz. Müşterilerimizin de ürünümüzden memnun olduğunu görmek bizi sevindiriyor.”

Başarı hikayesi: Metrica’nın ntvspor.net’in dijital dönüşümündeki rolü

Seminere katılarak bir konuşma yapan Doğuş Yayın Grubu Dijital Ürün Müdürü Nasibe Sağır, Metrica’nın ntvspor.net sitesinin dijital dönüşüm ve yenilenme sürecindeki rolünü anlattı. Ntvspor.net’te kullanıcı deneyimini artırmak istediklerini ve bu nedenle geçtiğimiz aylarda bir dönüşüm yaşadıklarını belirten Nasibe Sağır şunları söyledi: “Ntvspor.net olarak yeni web ve mobil trendlerine uygun bir yapıya kavuşmak, kullanıcılarla olan etkileşimimizi geliştirmek istedik. Kullanıcıların ntvspor.net üzerindeki tüm adımlarını net bir şekilde görmemizi sağlayan Metrica, bu yolculukta en büyük yardımcımız oldu. Öncelikle sitenin beta versiyonunu devreye aldık. Kullanıcılarımızın tıklama haritasına göre aksiyonlarımızı geliştirdik. Örneğin ‘foto galeri’ kategorisi ile genel ‘haberler’ kategorilerindeki yolculukları okuyucularımızın tercihlerini Metrica üzerinden gözlemleyerek, beklentilere göre değiştirdik. Yaptığımız her geliştirme ve yeniliğin aldığı tepkiyi Metrica üzerinden takip ederek en doğru sonuçlara ulaştık.”

1 yorum
metrica
Metrica ile AMP Entegrasyonu
18 Kasım 2016, 13:52

Web sayfalarının mobil cihazlarda daha hızlı yüklenmesini sağlayan bir HTML uyarlaması olan AMP (Accelerated Mobile Pages – Hızlandırılmış Mobil Sayfalar) teknolojisi ile Metrica entegre edilebiliyor. Artık Metrica, AMP yöntemiyle hazırlanmış sayfalara da kurulabiliyor. 

Bu formatta amaç mobil cihazlarda maksimum yükleme hızına erişmek olduğundan JavaScript, farklı bir alan adından içerik yükleme gibi işlemlere izin verilmiyor.  Bu yüzden sayaç kodunu eklemek için özel bir işaretleme kullanılması gerekiyor. Entegrasyonla beraber içeriğin etkinliğini değerlendirmenize yardımcı olacak aşağıdaki özellikleri de ekledik:

scroll – Sayfanın ne kadar kaydırıldığını takip eder.

visible - Sayfanın hangi kısımlarının ekranda görülebilir olduğunu tespit eder.

timer – Metrica’da bulunan gerçekçi hemen çıkma oranı (accurate bounce rate) özelliğini etkinleştirir. Normalde sitenizdeki tek bir sayfa görüntülenip kapatıldığında hemen çıkma (bounce) olarak sayılırken bu özellik etkinleştirildiğinde belli bir süre sayfada kalan ziyaretçinin hemen çıkmadığı varsayılır. Bu süre varsayılan olarak 15 saniyedir ve isteğinize göre ayarlanabilir.

Ayrıca AMP sayfanızda Metrica için hedef tanımı yapabilir ve oturum parametreleri gönderebilirsiniz. Fakat bu formatın getirdiği teknik kısıtlara bağlı olarak Webvisor, e-ticaret gibi bazı özellikler çalışmamaktadır.

Konu hakkında daha ayrıntılı bilgileri yardım sayfasında bulabilirsiniz.

3 yorum
metrica,yandex.metrica
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'na Özel Kutlama
29 Ekim 2016, 00:49

Atatürk’ün en büyük mirası olan Türkiye Cumhuriyet’i 93 yaşında. 29 Ekim 1923’ten beri cumhuriyetin kazandırdıklarıyla ilerlemeye devam ediyoruz. Yandex olarak Türkiye Cumhuriyet’inin bu büyük bayramını çok özel bir proje ile ana sayfamızda kutluyoruz.     

Cumhuriyet Bayramı projemizde neler yaptık?

29 Ekim’de ana sayfamızı ziyaret edenler hem mobilde hem de masaüstünde cumhuriyetin reformlarına ve başkent Ankara’nın cumhuriyetle birlikte nasıl geliştiğine görsel olarak tanık olacaklar. Yandex ana sayfayı ziyaret edelen kullanıcılar, cumhuriyetin Türk milletine kazandırdığı reformlarla karşılaşıyorlar. Reformlara tıkladığınızda her bir reformla ilgili detaylı bilgiye arama sonuçlarından ulaşabilirsiniz. Arka planda yer alan illüstrasyonlarda ise Ankara’nın 1920’lerden günümüze nasıl bir gelişim gösterdiğini görsel olarak izleyebilirsiniz. İsteyenler 29 Ekim’e özel hazırladığımız illüstrasyonları duvar kağıdı olarak da indirebilirler. 

Cumhuriyet neler kazandırdı?

Cumhuriyet tarihimizdeki reformlar Türk milletinin aydınlık bir geleceğe sahip olmasında önemli rol oynadı. Reformlarla birlikte arka planda yer alan illüstrasyonlarla başkent Ankara’nın değişimini izleyebilir, zamanda keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz. TBMM’nin ilk binasından, Ankara’nın simgelerinden biri olan Ulus Atatürk Anıtı’na, Ankara’nın ilk hava gazı ile çalışan Tarihi Elektrik ve Havagazı Fabrikası’ndan Ankara Garı’na, Milli Kütüphane’den Esenboğa Havalimanı’na, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden Kocatepe Camii ve Ankara’nın başkent oluşunun 66. yıldönümünde açılan Atakule’ye kadar ana sayfamızda yer alan reformlara ve Ankara’nın görsel gelişiminde rol oynayan eserlere birlikte tanık olalım.

Gelin, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’mızı birlikte kutlayalım.

1920 yılında açılan ilk TBMM binası, günümüzde Kurtuluş Savaşı Müzesi olarak hizmet verir.


Ankara’nın simgelerinden biri olan Ulus Atatürk Anıtı’nın yapımı 1927 yılında tamamlanarak açıldı. 
Ankara’nın ilk hava gazı ve ilk kok kömürü ile çalışan elektrik üretim tesisi olan Tarihi Elektrik ve Havagazı Fabrikası 1928 yılında inşa edildi.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nın Ankara Merkez Tren İstasyonu olan Ankara Garı’nın yapımı 1937 yılında tamamlandı.

1946 yılında Milli Eğitim Bakanlığı önderliğinde Milli Kütüphane kuruluş çalışmalarına başlandı. Basılı arşivin büyümesiyle yeni binalar hizmete girdi.

Ankara Esenboğa Havalimanı 1955 yılında hizmete açıldı. 
1956 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi eğitime başladı. 
Kocatepe Camii’nin inşaatına 1967 yılında başlandı, 1987 yılında ibadete açıldı. 
Ankara’nın ilk alışveriş merkezi Atakule, 1989 yılında Ankara’nın başkent oluşunun 66. yıldönümünde açıldı.

Cumhuriyetin kazandırdıklarıyla ilerlemeye devam ediyoruz.  
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun.

2 yorum
29 ekim,cumhuriyet bayramı,yandex,ana sayfa
Büyük Taarruz'un Hikayesini Yandex'le Keşfedin
30 Ağustos 2016, 10:11

Türk milletinin en önemli zaferlerinden biri olan 30 Ağustos, Büyük Taarruz’da Türk ordusunun tek bir amaç için savaştığı ve Türk milletinin ulusal benliğini kurtararak bağımsızlığını kazandığı zaferdir. Yandex olarak bu büyük günü özel bir proje ile kutluyoruz.

30 Ağustos’a özel neler yaptık?

30 Ağustos’ta Yandex ana sayfaya tıklayanlar Büyük Taarruz Panoraması ile karşılaşıyorlar. Anıtkabir Müzesi’nde bulunan ve birçok ressamın emeği bulunan bu özel panoramada Büyük Taarruz’un zafere dönüşmesinde rol oynayan, gizli kalmış hikayeleri bulacaksınız. Ana sayfanın tamamını kaplayan Büyük Taarruz Panoramasını 360 derece, hareketli görüntülerle gezebilirsiniz.

Hikayeler neler anlatıyor?

İlkokuldan başlayarak Büyük Taarruz ve 30 Ağustos Zaferi hakkında birçok bilgi edindik.  Panoramada yer alan hikayeler bize zaferin arkasında gizli kalmış kahramanlık öykülerini yeni bir bakış açısıyla anlatıyor. Panoramada yer alan eser üzerinden Büyük Taarruz’un en önemli olaylarını detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz. Atatürk’ün o meşhur Kocatepe Mevzisi’nde durduğu an, Türk kadınının cesurca savaşması ve vatan topraklarını düşman askerlerinden kurtaran kahraman Türk askerlerinin gösterdiği azim. Gelin, 30 Ağustos’u Türk milletine bağımsızlığını kazandıran bu hikayelerle birlikte kutlayalım.

Atatürk Kocatepe’de düşmanı nasıl bozguna uğrattı?

İstiklal Savaşı’nın kaderini belirleyen çarpışmada Atatürk, her bakımdan düşmanı yenmek için tüm şartları hazırlamıştı. Arazi ve mevzilenme konusunda büyük dikkatle çalışmış ve düşman hattından görülen tek yerin üzerinde durduğu bu tepecik olduğunu tespit etmişti. Uzun ve gizli bir şekilde yürütülen mevzilenme ve birliklerin hazırlanmasının son safhasında, Atatürk’ün talimatıyla bu tepeciğin üzerinde 5 asker dönüşümlü olarak daireler çizerek sabahladı. Yunanlılar sadece tepeyi görebildiklerinden Atatürk’ün binlerce askeri bir gecede Kocatepe’ye yığdığını düşündü. Sabah top atışlarının başlamasıyla psikolojik olarak dirençleri kırılan düşman askerleri İzmir’e kadar kaçmaktan başka bir şey yapamadı.

Kahraman Türk kadınına Gazilik ünvanını kim kazandırdı?

Birçok Türk kadını Kurtuluş Savaşı’nda vatanı düşmanlardan kurtarmak için kahramanca savaştı. Büyük Taarruz’a katılıp azimle savaşan kadınlarımızdan biri de Kara Fatma. Daha çok erkeklerle özdeşleşmiş gibi görünen Gazilik ünvanı bu cesur Türk kadınına da verildi. Düşman askeri, Milli Mücadele sırasında esir düşen Kara Fatma’nın ağzından tek bir kelime alamadı ve sonunda onu  başkumandanları Tirikopis’in yanına götürdüler. Kara Fatma’ya son derece hayretle bakan kumandan “Sen Kara Fatma!” diye üç defa hayretle ismini tekrarladı. Nedeni ise Kara Fatma’yı devasa birşey olarak hayal etmeleriydi. Kara Fatma’nın onlara cevabı ise “Anadolu’daki Kara Fatmalar’ın en kuvvetlisi benim” oldu.

Atatürk’ü derinden etkileyen Şehit Sancaktar Mehmetçik Anıtı’nın hikayesi nedir?

30 Ağustos Zaferi’nin ertesi günü Atatürk savaş alanını gezerken bir kolu kaskatı havada kalmış, elindeki Türk Bayrağını bırakmayan bir Türk şehidi ile karşılaştı. Atatürk, Türk şehidine yaşlı gözlerle baktı ve kimliğinin araştırılmasını istedi. Ancak askerin üzerinde künyesi bulunamadığı için kimliği öğrenilemedi. Bu olaydan çok etkilenen Mustafa Kemal, Dumlupınar’da bu olayı simgeleyen bir anıtın yapılmasını istedi. 30 Ağustos 1924 tarihinde bizzat kendisi tarafından temeli atılan bu anıta “Şehit Sancaktar Mehmetçik Anıtı” ismi verildi.  

5 yorum
Metrica için Kullanıcı Parametreleri
1 Ağustos 2016, 18:26

Yandex.Metrica, sitenizin ziyaretçilerine özel nitelikler atamanızı sağlayan “kullanıcı parametreleri” özelliğini kullanıma sundu.  Bu atamayı hem oturum sırasında hem de çevrimdışı veri yükleyerek yapmanız mümkün.

Metrica’da benzer bir özellik “ziyaret parametreleri” olarak bulunuyordu. Bu özellik sayesinde kişilere değil, oturumlara özel parametreler atanabiliyor.

Yeni özellik sayesinde ise sadece iş sahibinin sahip olduğu veriler site ziyaretçileriyle eşleştirilebiliyor. Örneğin kullanıcının siteye kaydolurken verdiği bilgiler veya kendi CRM sisteminizdeki müşteri bilgileri...  Kendi kaynaklarınızdan gelen bu bilgiler, standart oturum bilgilerine ek olarak işiniz için değerli bulduğunuz ve gerçek kişilere ait verilerden oluşmaktadır. Şimdi bu veriyi Metrica’ya aktarıp ziyaretçi kitlenizi derinlemesine analiz etmek için kullanabilirsiniz.

Örneğin mağazanız için indirim kartına sahip kişilerin bilgilerini Metrica’ya aktarıp  yeni segmentasyon özelliklerini kullanarak bunların davranışlarını diğer ziyaretçilerin davranışlarıyla karşılaştırabilirsiniz.

Böyle bir segment oluşturduktan sonra Yandex.Direct’te bu segmente özel bir kampanya oluşturabilirsiniz.Kullanıcı başına 1000 parametre atama imkanıyla raporlama ve reklam kampanyalarınız için yepyeni olasılıklara sahip olacaksınız.

Daha fazla bilgi için yardım sayfalarına göz atın.

Yorum yok
metrica,yandex.metrica,yandex
Yandex’ten tarayıcı güncelleme sihirbazı
2 Haziran 2016, 17:24

Yeni aracımız Tarayıcı Güncelleme Sihirbazı ile site sahiplerinin işini kolaylaştırıyoruz. İdeal dünyada bir web sitesinin her tarayıcının her versiyonunda çalışmak üzere geliştirilmesi gerekir. Fakat günümüzdeki gelişmiş arayüz özelliklerini kullanmak için bazı tarayıcı versiyonları eski sayılıp, geliştirme aşamasında dikkate alınmıyor ve siteyi ziyaret edenler düzgün çalışmayan bir site ile karşı karşıya kalabiliyorlar. Yandex Tarayıcı Güncelleme Sihirbazı tam bu noktada devreye giriyor, tarayıcının güncellenmesi gerektiğini site ziyaretçilerine hemen gösteriyor. Nasıl mı?

1. Yandex Tarayıcı Güncelleme Sihirbazı ile hangi tarayıcının, hangi sürümünün web sitenize uyumsuz olduğu tanımlanıyor.​

2. Tarayıcı Güncelleme Sihirbazı yapılan tanımlamaya göre bir Javascript kodu üretiyor ve bu kod sitedeki sayfalara yerleştiriliyor. Bu sayede, tanımlamalara göre eski bir tarayıcı ile siteye giren ziyaretçilere sayfanın üstünde tarayıcılarını güncellemeleri yönünde bir uyarı çıkıyor.

3. Çıkan uyarıdaki güncelle düğmesine tıklayan kullanıcılar, sahip oldukları tarayıcının güncel sürümünü ya da denemek istedikleri diğer tarayıcıları kolaylıkla indirebiliyorlar.

4. Site sahipleri dilerlerse sitelerinin sadece belli bir tarayıcıyla düzgün çalıştığını da belirtebiliyorlar.Yeni aracımız ile webmaster’ların işini bir “tık” daha kolaylaştırdığımızı umuyoruz. Yandex Tarayıcı Güncelleme Sihirbazı’na https://tech.yandex.com.tr/browser/constructor/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Yorum yok
Gelecek gençlerin elinde!
19 Mayıs 2016, 10:22

Milli mücadelenin başladığı güne Atatürk’ün doğum günüm demesi 19 Mayıs’ın ne kadar önemli bir gün olduğunu bize tekrar hatırlatıyor. O gün, Mustafa Kemal Atatürk Samsun’a ayak basarak Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini de atmış oldu. Bu büyük günü gençlere adayarak onlara verdiği değeri ve geleceğin ümidi olduklarını tüm dünyaya gösterdi.

19 Mayıs kutlamaları Yandex’te!

Türk tarihinin tüm zaferlerini ve ulusal bayramlarını unutmadığımız gibi bu büyük günü de Yandex olarak büyük bir gururla kutluyoruz. Geçen ay özel bir projeyle 23 Nisan’ı kutlamıştık ve çocukların neşesini herkesle paylaşmıştık.

Bugün ise 19 Mayıs ruhuna uygun olarak logomuzu tekrar tasarladık ve ana sayfamızda kullandık. Logomuza tıkladığınızda 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı hakkındaki detaylı içerik ve bilgilere arama sonuçlarından kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Biz her şeyi gençliğe bırakacağız... Geleceğin ümidi, ışıklı çiçekleri onlardır. Bütün ümidim gençliktedir.” sözü Mustafa Kemal Atatürk’ün gençlere olan inancını çok net anlatıyor. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nız kutlu olsun.

Yorum yok
İstanbul trafiğini kilitleyen noktalar
5 Mayıs 2016, 14:54

İstanbul’da yaşamanın can sıkıcı noktalarından biri de şüphesiz trafikte kaybedilen saatlerdir. Yandex.Haritalar ve Yandex.Navigasyon uygulamalarımız hayatınızı bir tık daha kolaylaştırmak için hangi yolların açık hangilerinin kapalı olduğunu öğrenmenizi sağlar. Bu yüzden de İstanbulluların favori mobil uygulamaları arasındaki yerini koruyor. 

Yapılan araştırmalarda 3,6 milyonun üzerinde motorlu taşıtın bulunduğu İstanbul’un yoğun trafiğinde uzun süre yolda kalmamıza neden olan noktaları belirledik. İşe gidiş ve dönüş saatlerinde trafik akışını durma noktasına getiren ve uzun kuyruklar oluşmasına neden olan darboğaz noktaları trafikte geçirilen süre, sıkışıklık uzunluğu ve ortalama hız açısından Boğaziçi Köprüsü, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, Altunizade, Kennedy Caddesi, Eminönü, Zeytinburnu, Kavacık, Şirinevler, Zincirlikuyu, Şile Otoyolu olarak tespit edildi.

Sabahları köprü trafiği 1 numara!

Yapılan araştırmada İstanbul’da sabah saatlerinde sürücülerin trafikte en uzun süre beklemesine neden olan yer Boğaziçi Köprüsü yönünde Altunizade Kavşağı’nın hemen sonrası olarak belirlendi. Sürücüler bu noktaya ulaşana kadar 2.1 km uzunluğundaki trafikte ortalama 39,9 dakika geçiriyorlar. İkinci sırada ise Zincirlikuyu ile Boğaziçi Köprüsü arasında yer alan Ortaköy Viyadüğü bulunuyor. Burada Boğaziçi Köprüsü yönünde gidenler her sabah yaklaşık 3.7 km’lik kuyrukta ortalama 30,2 dakikalarını harcıyor. Üçüncü sırada ise sürücülerin her gün ortalama 27,1 dakika kaybettiği Harem Feribot İskelesi’nin önü yer alıyor.

Akşam trafiğine damgasını Zeytinburnu Sahil Yolu vuruyor!

Ortaya çıkan sonuçlarda İstanbul’da akşam saatlerinde sürücülerin trafikte en uzun süre kalmasına neden olan nokta Kennedy Caddesi’nin Zeytinburnu sahil bölümünde yer alan kısmı olarak belirlendi. Bu yol üzerinde batı yönünde gitmek isteyen sürücüler her gün yaklaşık 3.9 km uzunluğundaki trafikte ortalama 36 dakika kaybediyorlar. İkinci ve üçüncü sıraları Boğaziçi Köprüsü’nün her iki yönündeki noktalar paylaşıyor.

Sabah ve akşam saatlerinde İstanbul’da trafiğin sıkışmasına yol açan tüm noktaları aşağıdaki çizelgeden öğrenebilirsiniz.

Sabah saatleri

Akşam saatleri

1 yorum
Kazadan sonra Çernobil’in son durumu Yandex.Panorama’da
26 Nisan 2016, 16:38

Çernobil Reaktör Kazası’nın üzerinden 30 yıl geçmesine rağmen radyasyon seviyesi insan hayatı için risk taşımaya devam ediyor. 26 Nisan 1986’da meydana gelen patlama sonrası Pripyat kenti yüksek radyasyon nedeniyle yaşanamayacak hale gelmiş ve terk edilmişti.

Bu sınıfta zaman 26 Nisan 1986’da donmuş.

Çernobil’in 30. yıl dönümünde Yandex.Panorama ile bölgenin son durumunu, santral çevresindeki yolları ve hayalet kente dönen Pripyat sokaklarını 360 derecelik görüntülerle adım adım gezebilirsiniz. Tarihin en ciddi nükleer kazasının meydana geldiği yerleri görmek için Yandex.Panorama'yı ziyaret edebilirsiniz.

Bomboş sokakların ortasında eğlendirmeyi bekleyen bir dönme dolap.

Yorum yok
Bu 23 Nisan, biz sözü küçüklere bıraktık!
23 Nisan 2016, 09:08

Dünyanın ilk ve tek çocuk bayramına sahip olmanın verdiği gururla Yandex olarak bu 23 Nisan’ı özel bir proje ile kutlamak istedik ve geleceğin gerçek sahipleri olan çocuklarımıza kulak verdik.

Bugüne özel arama sonuçlarımızdaki cevapları çocuklar veriyor. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedirden nasıl kutlandığına, en sevilen oyunlardan gelecek hayallerine kadar 23 Nisan’ın tüm neşesini Yandex’in arama sonuç sayfalarında bulabilirsiniz.

Çocuklarla geleceğimiz umut dolu!

Ana sayfamızı geleceğe şekil verecek çocuklarımızla yeniden tasarladık. Çocukların cevaplarının tamamını, bugün için özel hazırladığımız arama sonuçları sayfamızdan izleyebilirsiniz. Tabii ki hazır küçük kahramanlarla bir araya gelmişken her konuda onlara sorular sorduk ve birbirinden keyifli cevaplar aldık. 23 Nisan’ın gerçek kahramanlarının verdiği cevaplar geleceğimizin umutla aydınlandığını bize göstermiş oldu.

Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği bu özel günü gelin, onlarla birlikte kutlayalım.

Yorum yok
Yenilenen Yandex.Haritalar hayatın her anında yanınızda!
19 Nisan 2016, 21:01

Kullananlar bilir, en beğenilen mobil uygulamalarımızdan biri olan Yandex.Haritalar aradığınız yeri rahat ve hızlı bir şekilde bulmanızı sağlar. Güncellediğimiz haritalar uygulamımız, bundan böyle hayatınızı ekstra kolaylaştırmaya devam edecek. Nasıl mı?

Az yer çok kapasite!

Telefonunuza indirebildiğiniz haritalar artık çok az yer kaplayacak. Örneğin 1,9 GB boyutunda olan İstanbul haritasını güncelleme ile birlikte 182 MB’a indirdik. Böylece hem mobil cihazlarınızdaki internet kotanızdan tasarruf edecek hem de cihazınızın kullanılabilir kapasitesi size kalacak.

Bir kere indir, dilediğin an kullan!

Artık adres ve yer arayabilmeniz için internet bağlantısına gerek yok. Örneğin, uçaktasınız ve tatil için gittiğiniz otelin adresini öğrenmek istiyorsunuz. Uçak modunda da çalışabilen Yandex.Haritalar uygulamamız hayatınızı bir tık daha kolaylaştıracak. Uçaktan, metrodan ya da internetin çekmediği herhangi bir yerden önceden mobil cihazınıza indirdiğiniz haritalar uygulamamızla tüm mekanları kolayca bulup, adres, telefon ve çalışma saatlerini istediğiniz an görebilirsiniz. Dilerseniz önceden aradığınız yerleri “Yerlerim” listesine de ekleyebilirsiniz.

6 yorum
Yandex.Haritalar’da yenilenen BiTaksi deneyimi
30 Mart 2016, 19:36

Yandex.Haritalar mobil uygulamamıza kattığımız yenilikler bitmiyor! Bildiğiniz gibi geçtiğimiz Aralık ayında hayata geçirdiğimiz BiTaksi özelliğimizle bulunduğunuz yere taksi çağırabiliyordunuz. Hepimizin hayatına kolaylık katan Yandex.Haritalar uygulamasını sizin için daha da geliştirdik ve BiTaksi özelliğine iki yenilik ekledik.

Sistem aslında aynı ama sağladığı avantajlar daha fazla. Eskiden olduğu gibi Yandex.Haritalar üzerinden BiTaksi çağırmak için gideceğiniz yerin rotasını oluşturuyorsunuz ve BiTaksi çağır butonuna tıklıyorsunuz. İşte bu noktadan sonra iki yeni özelliğimizle hayatınız daha da kolaylaşıyor. Artık Yandex.Haritalar uygulaması üzerinden taksi çağırdığınızda hem taksinin kaç dakika içinde size ulaşacağını öğreniyor hem de gitmek istediğiniz yere taksi ücretinin yaklaşık ne kadar tutacağını görüyorsunuz. Böylece taksiye binmeden hesabınızı bilmiş oluyorsunuz. Denemek için Yandex.Haritalar üzerinden BiTaksi çağırın.

1 yorum
Oscar Töreni'ne saatler kala...
26 Şubat 2016, 17:00

Oscar Ödül Töreni deyince törenin yayınlandığı gün kadar o tarihe doğru çıkılan yolculuk da önem taşıyor. Hatta bu dönemin törenin kendisini izlemekten çok daha eğlenceli olduğunu bile söyleyebiliriz. Adayları tek tek incelemek, filmleri dikkatlice izlemek, kimin kazanacağına kendimizden emin bir şekilde karar vermek ve tören gecesi kaçınılmaz olarak yanılmayı beklemek, arkadaşlarla iddialara girmek ve onlardan kazandığımız yemekleri afiyetle mideye indirmek… Ödül sezonunun biz Hollywood dışındaki sıradan insanlara verdiği en büyük keyif bunlar değil mi?

Biz de Yandex olarak bu keyfe dahil olmak istedik ve Akademi Üyeleri sizler olsaydınız ödül kime giderdi, Türk halkı kimleri Oscar’lık addediyor araştırdık. Bakalım tercihlerimiz gerçek Akademi’yle ne kadar örtüşecek, bakalım onlar sinemadan bizim kadar anlıyor olacak mı? Bunun cevabını da Pazar gecesi öğreneceğiz.

En İyi Film – The Revenant (Diriliş)

İyi bir intikam öyküsüne biz de karşı koyamıyoruz elbette ki. “The Revenant - Diriliş” bu yılın galibi.

Diğer adaylar: The Martian - Marslı , Mad Max: Fury Road-Mad Max: Öfkeli Yollar, Brooklyn , Bridge of Spies - Casuslar Köprüsü , Spotlight , The Big Short - Büyük Açık, Room - Gizli Dünya

En İyi Yönetmen – George Miller

“Nerd”lerin intikamı böyle olsun! Vizyona girdiği ilk andan itibaren “kült” statüsü kazanan, kulaktan kulağa yayıldıkça gişe rakamlarını da yükselten “Mad Max: Öfkeli Yollar” filminin yönetmeni George Miller heykeli kucaklamaya hak kazanıyor.

Diğer adaylar: Alejandro G. Inarritu, Tom McCarthy, Adam McKay, Lenny Abrahamson

En İyi Erkek Oyuncu – Leonardo Di Caprio

Millet olarak ezilenin yanındayızdır her zaman. Leo’nun yıllardır süren “Oscar’a kavuşamama durumu” Romeo & Juliet filminde canlandırdığı karakterin çektiği acıları solda sıfır bırakmak üzere. Bu sene bu durum son bulacak ve iki aşık Leo ve Oscar birbirine kavuşacak diye umuyoruz.

Diğer adaylar: Matt Damon, Bryan Cranston, Michael Fassbender, Eddie Redmayne

En İyi Kadın Oyuncu – Cate Blanchett

Yandex Türkçe – Elfçe arası çeviri yapmaya başladı başlayalı Galadriel ile sohbetteyiz, muhabbetteyiz. Cate Blanchett’i milletçe sever, sayarız. Oscar heykelinin sahibi Elf Kraliçesi Blanchett.

Diğer adaylar: Saoirse Ronan, Brie Larson, Jennifer Lawrence, Charlotte Rampling

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu – Sylvester Stallone

Bizde Rocky dedin mi akan sular durur. Nostalji duygusuyla milletçe kuvvetli bir bağımız vardır. Sly ödülü alsın mutlaka.

Diğer adaylar: Tom Hardy, Christian Bale, Mark Ruffalo, Mark Rylance

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu – Kate Winslet

Koskoca gemi okyanus ortasında batarken hayatta kalmayı başarmış bir kadın, bir Oscar yarışından mağlup çıkacak değildi herhalde. Kate Winslet'ı şimdiden tebrik ediyoruz.

Diğer adaylar: Rachel McAdams, Alicia Vikander, Rooney Mara, Jennifer Jason Leigh

1 yorum
Tolkien'in anısına..!
4 Ocak 2016, 12:33

 

2016'ya özellikle bir çoğumuzun Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi’nin yazarı olarak tanıdığı J.R.R. Tolkien'in hayranlarının ilgisini çekecek bir duyuruyla başlıyoruz. Yandex.Çeviri servisinde yer alan dillerin arasına, Tolkien’in geliştirdiği Elfçe de katıldı. Yani artık Yandex.Çeviri’de yer alan 64 dilden Sindarin Elfçesine (veya tam tersi yönde de) çeviri yapabileceksiniz.

Bilmeyenler için: J.R.R. Tolkien’in, kitaplarında yer alan Elf ırkı için tamamen kendisinin geliştirdiği bir dil olan Elfçe, dilbilgisi kuralları ve yaklaşık 25 bine ulaşan kelime sayısıyla en gelişmiş kurgu dillerden biri olarak gösteriliyor. Sindarin de Tolkien’in kitaplarında Elflerin büyük çoğunluğunun kullandığı dil olarak geçiyor.

J.R.R. Tolkien’in doğum günü olan 3 Ocak tarihinde beta sürümüyle kullanıcılarla buluşan Elfçe çeviri özelliği ilk aşamada sadece Yandex.Çeviri’nin masaüstü versiyonunda yer alıyor.

2 yorum
Uygulama,çeviri
Lefter'in 90. doğum günü anısına...
22 Aralık 2015, 12:06

Türk Milli Takımı ve Fenerbahçe forması altında oynadığı yıllarda attığı 400'ün üzerinde golle Türk futbolunun efsaneleşen oyuncularından biri haline gelen, Ordinaryüs lakaplı Lefter Küçükandonyadis’i 90. doğum yıldönümünde Yandex ve Fenerbahçe-Yandex ana sayfalarına özel tasarımlar ve çok özel arşiv fotoğraflarıyla, saygıyla anıyoruz.

Yandex.com.tr ana sayfasında:

Mobil anasayfamızda ise Lefter'in ayakkabılarından esinlenilen bir tasarıma yer verildi:

Fenerbahçe taraftarına özel yandex.com.tr/fb anasayfasında Fenerbahçe Spor Kulübü desteğiyle bazı çok özel arşiv fotoğrafları bugün değişmeli olarak fonda yer alıyor:

 İlgili arama sonuç sayfamızda ise Lefter ile ilgili özel bir belgesele, Lefter ile ilgili bilgilere ve ve Türk futboluna imzasını atmış diğer isimlere ulaşmak mümkün:

arama sonuçları

 

4 yorum
Özel Günler
Yeni gösterim pozisyonları ve reklamlarda görseller
19 Kasım 2015, 15:34

Yandex.Direct'e yeni reklam gösterim pozisyonları eklendi!
Artık sadece Arama'da değil, Yandex'in Mail, Haritalar ve Hava Durumu servislerinde de reklam gösterilecek. Bu sayede daha çok hedef kitleyi kapsayabilir ve diğer ilgili kullanıcıları da sitenize getirebilirsiniz.

Yeni alanlarda reklamlar, ziyaretçi kitlesinin ilgi alanlarına göre gösterilecek. Örneğin evcil hayvanlar için mama reklamını Direct'te yapıyorsanız yakın zamanda benzer şeyleri Yandex'te aratan veya evcil hayvanlar hakkında siteleri ziyaret eden kullanıcılar tarafından da  reklamınız görüntülenebilir.

Haritalar'da, Mail'de ve Hava Durumu'nda reklamlarınızı görsellerle birlikte yayınlayabilirsiniz.

Reklamlarınız şu şekilde görünecektir:

Görselleri hemen ekleyebilirsiniz: Doğrudan Yandex.Direct'in arayüzünden veya bir xls dosyası ya da API aracılığıyla görselleri yükleyebilirsiniz. Direct'in Profesyonel arayüzünü kullanan müşteriler reklamlara görsel ekleme özelliğini kullanabilir.

Diğer reklam materyalleri gibi görsellerin de moderasyondan geçmesi gerekmektedir. Temel koşul: Görsellerin reklam metnine ve geçiş sayfasına uygun olmasıyla birlikte iyi kalitede ve net olmaları. Görsel içeren reklamlarınızın moderasyonu başarıyla geçmeleri için koşullar listesini incelemenizi öneririz.

- Yandex.Türkiye Satış Ekibi

1 yorum
Direct
Windows 10'da aradıklarınızı Yandex ile bulun
18 Kasım 2015, 15:42

Microsoft’un Windows 10 işletim sistemli cihazlarda Yandex arama motorunu varsayılan olarak tercih ederek kullanıcılarına yerel bir arama deneyimi sunacağını geçtiğimiz ay içerisinde bir basın bülteni ile duyurmuştuk. İşbirliğimizin müjdesi niteliğindeki duyurumuzun ardından, bu hafta yayınlanan güncellemeyle birlikte Windows 10 kullanıcılarının Microsoft Edge ve Internet Explorer tarayıcılarında açılış sayfaları ve varsayılan arama motorları Yandex olacak. 

Söz konusu güncellemeyi aşağıdaki adresteki özel sayfadan indirerek, Windows 10'un son sürümünü ücretsiz olarak kullanabilirsiniz:
https://yandex.com.tr/soft/windows

2 yorum
Tarayıcı,Arama
Fotoğraf ve videolarınız şimdi televizyonunuzda; Smart TV için Yandex.Disk
10 Kasım 2015, 15:51

Günümüzde kullandığımız birçok akıllı iletişim aracının sağladığı web tabanlı uygulama mağazaları sayesinde sevdiğimiz uygulamalara dilediğimiz her platformdan ulaşarak dijital dünyadaki hayatımıza kesintisiz devam edebiliyoruz.

Yandex’in servisleri arasında en sevilenlerinden biri olan Yandex.Disk de sahip olduğu bu çoklu platform özelliği ile; bilgisayar, tablet ve akıllı telefon yazılımları ardından Smart TV platformlarına da dağıtılmaya başlandı.

Smart TV için Yandex.Disk, webOS ve NetCast gibi yazılımları desteklemesinin yanı sıra WebKit ve Presto tabanlı tarayıcı kullanan Smart TV üreticileri için geliştirilen standart web tabanlı  API’si ile uygulamayı kullanıcılarına kolaylıkla sunabilmelerini sağlamaktadır.

Türkiye’de Smart TV için Yandex.Disk’in ilk uygulaması LG Smart TV için geliştirildi.  webOS Smart TV yazılımının kullanıcılarına sunduğu kolaylık ve rahatlık, Yandex.Disk fonksiyonlarını da televizyonunuzdan rahatça kullanabilmenizi sağlıyor.

LG Türkiye Smart TV bölümü ve pazarlama ekibinin katkılarıyla TV sahiplerinin Yandex.Disk uygulaması ile tanışabilmesi için platform ve sosyal medya üzerinden tanıtım çalışmaları başlatıldı.

Diğer yandan, farklı Smart TV üreticileri ile iletişimimizi sürdürerek fotoğraf ve videoları televizyondan izlemenin en keyifli yolu olan Yandex.Disk ile daha da çok kullanıcının tanışması için çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Önceliği kullanıcılarını mutlu etmek olan uygulamamız TV’de nasıl görünüyor birlikte bakalım;


Kullanıcı Adı, QR Kod ya da Dijital Kod ile oturum açın:

Fotoğraf ve videolarınıza ulaşın:

Tam ekranda fotoğraflarınızı görüntüleyin, videolarınızı keyifle izleyin:Geliştiriciler için Yandex.Disk web tabanlı API: https://tech.yandex.com/disk/


İş birlikleri için: bizdev-tr@yandex-team.com.tr

Nejla Bilge Atila, Yeni Medya Projeleri - İş Geliştime Müdürü, Yandex.Türkiye

Yorum yok
disk,Uygulama