Yandex Navigasyon Bir İlki Gerçekleştirerek Boş Park Yerlerini Göstermeye Başladı

7 Haziran 2017, 12:48


Yandex Navigasyon uygulamamızla trafikte yaşanan problemleri uçtan uca ele alma hedefimizi birkaç ay önce kullanıcılarımızla paylaşmıştık. Akıllı navigasyon çözümleri elde etmek amacıyla kullanıcılarımızın trafik deneyiminin sadece sürüşten ibaret olmadığını bilerek, sürüş bittikten sonra da kullanıcılarımızın hayatını kolaylaştırmak amacıyla devrim niteliğinde bir dizi yeniliği devreye aldık. Bu yeniliklerden “boş park yerlerini gösterme” özelliğimizi de İstanbul’da kullanıma sunuyoruz.

Kullanıcılarımıza araçlarını park etme konusunda da yardımcı olmak için park yerlerini gösterme ve akıllı park rotası çizen “Park Yeri Asistanı” özelliğinin ardından boşalan park yerleri bilgisini de kullanıcılarla gerçek zamanlı olarak paylaşıyoruz. Dünyada bir “ilk” olan bu yeniliği, kullanıcılarının hizmetine büyük veri işleme teknolojisiyle geliştirerek sunuyoruz. Artık park yeri arayan bir kullanıcı başka bir Yandex Navigasyon kullanıcısının boşalttığı yeri anlık olarak haritada görebilecek. Kullanıcılar park yerinin kaç dakika önce boşaldığını öğrenebilecekleri gibi isterlerse bu noktaya rota oluşturup araçlarını park edebilecek. Kullanıcılar yine P butonuna tıklayarak park yerlerini görüntülerken aynı zamanda yol üstü park yerlerinin de fiyat bilgilerini de görebilecek. Böylece kullanıcılar, hedefe yaklaşırken "yakında park yerleri var, rota oluşturulsun mu?" önerisi sonrasında önerilen rota izlenirken de fiyat karşılaştırması yapabilecek.

24 saat içinde sadece yüzde 1 pil harcaması yapacak

Akıllı mobil cihazlarda hem Android hem iOS platformlarında geçerli olacak olan bu özelliğimizle, boşalan park yerlerini analiz ederken pil dostu olmaya da dikkat ettik. Bu özellikten yararlanan kullanıcılarımızın akıllı telefonlarında 24 saat içinde sadece yüzde 1 pil harcaması gerçekleşecek.

Geldiğimiz aşamada boşalan park yerlerini gerçek zamanlı göstererek navigasyon sektöründe çıtayı yükseltiyoruz. Bu yeni özellik Yandex Navigasyon’un “sosyal navigasyon” kurgusuna da katkı yapacak; bu sayede navigasyon kullanıcıları birbirlerine fayda sağlayacak. Arabasını çalıştırarak park yerinden ayrılan bir Yandex Navigasyon kullanıcısı hiç farkına varmadan bir diğer kullanıcının park yeri arama derdine son vermiş olacak. Bu, büyük verinin yine kullanıcı yararına kullanılması açısından çok değerli ve teknoloji açısından da çığır açıcı bir gelişme.

Yandex Navigasyon kullanarak evinize, işinize, okulunuza, kısacası gideceğiniz her yere en hızlı rotayı oluşturmaya devam edin.