Browser
Tarayıcıdaki öneriler

Protect: Zararlı içeriğin HTTPS protokolünü kullanan sayfalarda engellenmesi

Şifreli veri aktarımını destekleyen HTTPS protokolü kişisel verilerin aktarılması için yeterince güvenli sayılsa da HTTPS bağlantısının yeterince güvenli sayılabilmesi için sayfadaki tüm öğelerin şifreli olması gerekir. Fakat HTTPS protokolüne göre yüklenen bazı sayfalar eklentiler, JavaScript komut dosyaları veya CSS tarzları gibi şifresiz öğeler içerebilir. Bu öğeler web saldırganları tarafından ele geçirilerek siteye izinsiz giriş için kullanılabilir. Yandex.Browser'a şifresiz öğelere karşı korumanın eklenmesinin nedeni budur.

Şifresiz öğelerin engellenmesi

HTTPS protokolünün kullanıldığı bir web sayfasında şifreli olmayan öğeler varsa bunların hepsi otomatik olarak engellenecek ve Akıllı Satır'da simgesi görüntülenecek:

Engellenmiş içeriği ille de yüklemek istiyorsanız simgesine ve ardından Güvenli olmayan öğeleri yükle bağlantısına tıklayın.

Dikkat! Ancak bir sitede kişisel verilerinizi girmek veya internet üzerinden banka işlemleri yapmak üzereyseniz bu sitedeki şifreli olmayan öğeleri yüklemenizi kesinlikle önermeyiz.

Engellemenin devre dışı bırakılması

Dikkat! Şifresiz öğeleri engelleme özelliğini devre dışı bırakmak için tarayıcınzdaki site ve yazılım güvenlik kontrolünü tamamıyla kapatmanız gerekir. Bunu kesinlikle yapmamanızı öneririz.

Kötü amaçlı yazılım kontrolünü devre dışı bırakmak için:

  1. Şu yolu takip edin: Ayarlar.
  2. Ayarlar sayfasının alt kısmında Gelişmiş ayarları göster butonuna tıklayın.
  3. Gizlilik bloğunda Kötü amaçlı sitelere ve yazılımlara karşı korumayı etkinleştir seçeneğini devre dışı bırakın.
  4. Yapılan değişikliklerin geçerlilik kazanması için tarayıcıyı yeniden başlatın.
korumasız öğelerin engellenmesi
öğe engelleme
HTTPS kullanıldığında engellemeler