Protect: Şifre kodlaması

İnternet dolandırıcıları, kullanıcıların kişisel verilerine veya e-cüzdanlarına erişim sağlamak amacıyla şifreleri çalmaya çalışır. Şifreleri saklamak için en iyi yöntem onları kodlamaktır çünkü dolandırıcılar bu şifreleri çalsa bile kullanamazlar.

 1. Tarayıcıda şifre kodlaması
 2. Ana şifre
 3. Yedek şifreleme anahtarı

Tarayıcıda şifre kodlaması

Şifre deposu kullanılarak algoritma ile şifrelenir. AES-256 algoritması güvenilir kabul edilir ve ABD Ulusal Güvenlik Teşkilatı, "Çok Gizli" düzeydeki devlet sırlarını oluşturan bilgilerin korunması için bu algoritmayı önermektedir.

Ancak bilgisayar korsanı şifreleme anahtarını öğrenecek olursa, en karmaşık kodlama algoritması bile şifrelerinizi koruyamaz. Ana şifre, şifreleme anahtarı için en güçlü korumayı sağlamanıza imkan tanır.

Anahtar ana şifre kullanılarak kodlanır. Ana şifreyi unutmanız halinde yedek şifreleme anahtarını kullanarak sıfırlayabilirsiniz.

Ana şifre cihazlarda kaydedilmediğinden bu şifre çalınamaz. Ana şifreniz varsa aşağıdakilerden endişelenmeniz gerekmez:

 • Bilgisayardan şifre deposunun çalınması
 • Bilgisayarın gasp edilmesi veya kaybolması nedeniyle şifrelerin kaybedilmesi
 • Senkronize edilmiş verilerin Yandex sunucusunda depolanması (şifreleme, Yandex’in bile şifrelerinizi deşifre edemeyeceği şekilde düzenlenmiştir).

Şifrelerin kodlanması hakkında daha ayrıntılı bilgi için bkz .

Ana şifre

Ana şifre, şifreleriniz için ek güvenlik sağlar. Ana şifre oluşturduktan sonra tarayıcı, şifre deposunu açmaya veya sitenin daha önce kaydedilmiş şifresini giriş formuna eklemeye çalıştığınızda bu şifreyi ister.

Çok sayıda site şifresi yerine yalnızca bir ana şifre ezberlemeniz yeterli olacaktır. Aynı zamanda site şifreleri de daha iyi şekilde korunmuş olur. Depoya erişim, cihazlarda saklanmadığı için çalınması imkansız olan ana şifreyle engellenir.

 1. Ana şifre oluşturma
 2. Ana şifreyi değiştirme
 3. Ana şifreyi silme
 4. Ana şifre isteme sıklığı
 5. Ana şifreyi unuttuysanız

Ana şifre oluşturma

 1.  → Şifreler ve kartlar bağlantısına tıklayın.
 2. Ayarlar'a tıklayın.
 3. Şifreler ve kartlar şifrelenmedi'ye ve Ana şifre oluştur'a tıklayın.
 4. Bilgisayarda hesabınız için bir şifre kullanıyorsanız kullandığınız şifreyi sistem şifresi alanına girin.
 5. En az 6 karakter uzunluğunda bir ana şifre girin. Hatırlaması kolay şifreler kullanılmasını öneririz.
 6. Ana şifreyi onaylamak için bir kez daha girin.
 7. Ana şifreyi unuttuğunuzda depoya erişimi yinelemek için yedek şifreleme anahtarını oluşturun.

Artık, bir siteye ait şifreyi tarayıcıya kaydetme ve şifre yöneticisini açma işlemleri ancak ana şifre girildikten sonra yapılabilecektir. Oluşturulan ana şifre bilgisayara ya da sunucuya kaydedilmez. Sadece onu kullanarak kodlanan anahtar saklanır.

Ana şifreyi değiştirme

 1.  → Şifreler ve kartlar bağlantısına tıklayın.
 2. Geçerli ana şifreyi girin.
 3. Ayarlar'a tıklayın.
 4. Şifreler ve kartlar şifrelendi bölümünde Ana şifreyi değiştir'e tıklayın.
 5. Açılan pencerede mevcut ana şifreyi girin.
 6. En az 6 karakter uzunluğunda yeni bir ana şifre girin. Hatırlaması kolay şifreler kullanılmasını öneririz.
 7. Onaylamak için ana şifreyi bir kez daha girin.

Bu işlem yapıldıktan sonra, ana şifreyle kodlanan anahtar kelime yeniden şifrelenir ve bundan sonra yapılan ilk eşitleme sırasında diğer cihazlara aktarılır. Ana şifre, bilgisayarda veya sunucuda saklanmaz.

Ana şifreyi silme

 1.  → Şifreler ve kartlar bağlantısına tıklayın.
 2. Geçerli ana şifreyi girin.
 3. Ayarlar'a tıklayın.
 4. Şifreler ve kartlar şifrelendi bölümünde Ana şifreyi sil'e tıklayın.
 5. Açılan pencerede, işlemi onaylamak için ana şifreyi girin.

Bundan sonra tarayıcı, şifrelere erişmek için ana şifre istemeyecektir. Bir sonraki eşitlemede ana şifre diğer cihazlarda silinecektir.

Ana şifre isteme sıklığı

Yeni şifreler kaydedilirken, şifreler kullanıcı giriş formlarına otomatik olarak eklenirken ve şifre deposunu açmaya çalışılırken tarayıcı ana şifre girilmesini ister. Tarayıcı tarafından ana şifre isteme sıklığını isteğinize göre ayarlayabilirsiniz:

 1.  → Şifreler ve kartlar bağlantısına tıklayın.
 2. Geçerli ana şifreyi girin.
 3. Ayarlar'a tıklayın.
 4. Şifrelere ve kartlara erişmek için ana şifre iste alanında istediğiniz isteme sıklığını seçin. Mevcut seçenekler: tarayıcı yeniden başlatıldıktan sonra, bilgisayar engellendikten sonra, saatte bir veya 5 dakikada bir. Ana şifre isteği ne kadar sık yapılırsa şifre deposunun korunması da o kadar iyi olur.
 5. Açılan pencerede, işlemi onaylamak için ana şifreyi girin.

İsteğinize göre ana şifre istemeyi tamamen devre dışı bırakabilirsiniz. Bunu yapmak için Şifrelere ve kartlara erişmek için ana şifre iste seçeneğini devre dışı bırakın. Böylelikle tarayıcı, şifre deposuna erişim için ana şifre girmenizi istemeyecektir. Bu durumda:

 • Ana şifre silinmez, veritabanına şifreli olarak kaydedilir. Şifreleme anahtarı bilgisayara kaydedilir ve işletim sisteminin güvenlik araçlarıyla korunur.
 • Daha önce kaydedilmiş şifreler ana şifreyle şifreli kalır. Yeni şifre kaydedilirken veya eski şifre çözülürken tarayıcınız kayıtlı eski ana şifreyi kullanıcıdan istemeden otomatik kullanır.
 • Eşitleme sırasında tüm şifreler diğer cihazlara şifreli olarak gönderilir. Diğer cihazlarda bu şifreler kullanıcı giriş formlarına otomatik eklenecek, fakat bunları deşifre etmek için ana şifreyi girmeniz istenecektir.
 • Cihazlarınızın her birinde ana şifre isteğini manuel olarak devre dışı bırakmanız gerekecektir. Bu çözüm güvenlik amaçlı olup, örneğin bir başkasının erişimine açık olan cihazda kayıtlı şifrelerin bilginiz olmadan istenmeyen kişiler tarafından kullanılmasını önler.

Ana şifreyi unuttuysanız

Ana şifreyi unuttuysanız ve elinizde yedek şifreleme anahtarı varsa:

 1. Ana şifre giriş formunda Şifremi unuttum'a tıklayın.
 2. Açılan pencerede, ilgili butonu Ana şifreyi sıfırla konumuna getirin. Devam et butonuna tıklayın.
 3. En az 6 karakter uzunluğunda yeni bir ana şifre girin. Hatırlaması kolay şifreler kullanılmasını öneririz.
 4. Onaylamak için yeni ana şifreyi bir kez daha girin. Devam et butonuna tıklayın.
 5. Yandex ID sayfasında Yandex kullanıcı hesabınızın şifresini girin.
 6. Bunun ardından ana şifre yenilenerek depodaki tüm şifreler yeniden şifrelenecektir.

Ana şifreyi unuttuysanız ve yedek şifreleme anahtarınız yoksa tarayıcınız şifrelerinizi kurtaramaz. Tarayıcı, şifreleri yetkilendirme formlarına girmeyi bırakır ve yönetici içinde şifreleri görüntüleyemezsiniz. Yapmanız gereken tek şey, şifreleme anahtarı ile birlikte tüm şifreleri silmektir. Bununla birlikte, bilgisayarınızda kullanıcı hesabınız için şifre kullanıyorsanız şifreleri silme işlemini onaylamak için onu girmeniz gerekecektir.

Yedek şifreleme anahtarı

Ana şifreyi unuttuysanız, şifreleri kurtarmanın tek yolu elinizde yedek şifreleme anahtarının olmasıdır. Bu anahtarın oluşturulması için eşitleme gereklidir.

Ana şifreyi sıfırlamak için, yedek anahtarın yanı sıra özel bir dosyaya ihtiyacınız olacaktır. Bu dosya, ana şifre ilk kez girildiğinde otomatik oluşturulur ve yerel olarak saklanır. Bu nedenle, Yandex bile şifrelerinizi çözemez.

Erişimi kurtarma işlemi sırasında şifreyi girmeniz gerekir. İnternet dolandırıcılarının hem sunucudaki anahtarı hem cihazdaki dosyayı hem de Yandex ID şifresini aynı anda ele geçirme olasılığı çok düşüktür.

Yedek şifreleme anahtarı oluşturmak için:

 1.  → Şifreler ve kartlar bağlantısına tıklayın.
 2. Geçerli ana şifreyi girin.
 3. Ayarlar'ı açın.
 4. Şifreler ve kartlar şifrelendi bölümünde Ana şifre sıfırlama özelliğini etkinleştir'e tıklayın.
 5. Geçerli ana şifrenizi girin ve Devam Et butonuna tıklayın.
 6. Açılan pencerede Etkinleştir'e tıklayın.
  Примечание. Tarayıcıda eşitleme özelliği devre dışı bırakılmışsa, bu özelliğin etkinleştirilmesi için ekranda bir pencere görüntülenir. Yandex ID kullanıcı adını ve şifresini girin ve Eşitlemeyi etkinleştir'e tıklayın.

Tarayıcı, yedek şifreleme anahtarının oluşturulduğunu bildirir.

Yedek şifreleme anahtarını silmek için Şifre Yöneticisi ayarlarında Ana şifre sıfırlama özelliğini devre dışı bırak'a tıklayın.