Önbellek

Önbellek Nedir?

Tarayıcı önbelleği, ziyaret ettiğiniz sayfaların bazı verilerinin kopyalarını içeren bir klasördür. Önbellekte genellikle iki sayfa istemi arasında değişmesi pek olası olmayan sayfa öğeleri saklanır: Müzik, video, görseller, stiller, komut dosyaları. Sayfa yeniden görüntülendiğinde Yandex Browser artık bu verileri internetten istemez. Bunun yerine verileri önbellekten getirir. Önbellek kullanımı ağ yükünü azaltarak sayfa yükleme hızını arttırır.

Önbellek kullanım örneği

Çevrimiçi video izlemeye başladığınızda hem görüntülenen hem de yüklenen videoların göstergeleri görüntülenir. Video dosyası tam indirildikten sonra internet bağlantısını kapatabilir ve videoyu veya filmi sonuna kadar izleyebilirsiniz. İndirilen video bilgisayarınızın önbelleğine kaydedilir ve daha sonra yerel sabit diskten okunur.

Gizlilik ve önbellek

Verilerin önbelleğe kaydedilmesi gizlilik açısından şu riskleri taşır:

  • Bilgisayar birden fazla kullanıcının erişimine açıksa kullanıcılardan herhangi biri önbellek klasörüne girerek daha önce görüntülediğiniz görselleri görebilir. Bu tür bilgisayarlarda gizli modu kullanmanızı öneririz.
  • Bilgisayarda bulunabilen kötü amaçlı yazılım tarayıcı önbelleğinize erişebilir.

Önbelleği Silme

Uyarı. Bilgiler ziyaret sırasında internet dolandırıcılarının eline geçebileceğinden, siteyi ziyaret ettikten sonra tarayıcıdaki verileri silmek etkili bir yöntem değildir. Kişisel bilgilerin gizli kalmasını sağlamak için, şüpheli siteleri açarken Gizli modu kullanın.

Önbelleği silmek için:

  1.  → Diğer → Geçmişi temizle yolunu takip edin.
  2. Şu kayıtları sil listesinde, önbelleğin silinmesi gereken dönemi seçin.
  3. Önbelleğe kaydedilmiş dosyalar seçeneğini etkinleştirin.
  4. Sadece tarayıcı önbelleğini silmek istiyorsanız tüm diğer seçenekleri kapatın.
  5. Temizle butonuna tıklayın.
İpucu. Tarama verilerini temizle penceresini Ctrl + Shift + Del (Windows) veya Shift + + Backspace (Mac OS) tuşlarıyla açabilirsiniz.

Önbelleğin Bulunduğu Yer

Yandex Browser önbelleğini görüntelemeniz veya kopyalamanız gerekiyorsa (örneğin teknik desteğe göndermek için) tarayıcı önbelleğini aşağıdaki klasörlerde bulabilirsiniz:

İşletim sistemi Önbellek adresi
Windows 7, Windows 8, Windows 10 C:\Kullanıcılar\Kullanıcı hesabınızın adı\AppData\Local\Yandex\YandexBrowser\User Data\Default\Cache
Not. AppData dosyası gizlidir. Onu görüntülemek için gizli klasörlerin görüntülenmesini etkinleştirin.
MacOS ~/Library/Application Support/Yandex/YandexBrowser/Default/GPUCache
Not. Microsoft Windows XP ve Vista işletim sistemi desteği Nisan 2017 itibarıyla sona ermiştir.

Önbellek sadece bir cihazda saklanır; cihazlar eşitlendiğinde aktarılmaz.