Protect: güvenlik simgeleri

Yandex Browser internette gerçekleştirdiğiniz her türlü işlem için kapsamlı koruma sağlayan Protect sistemini kullanır. Akıllı Satır'daki simgeler, Protect'teki bilgilere ve ayarlara hızlı bir şekilde erişmenize yardımcı olur.

 1. Protect simgeleri
 2. Bağlantı durumu
 3. Bağlantı durumu hakkında ayrıntılı bilgi
 4. Genel güvenlik ayarları

Protect simgeleri

Güvenlik simgeeleri, Akıllı satır'daki sayfa adresinin sağında ve solunda görüntülenir. Protect panelini açmak için simgesine tıklayın. Panelde güvenlik ile ilgili ayrıntıları göreceksiniz; isterseniz bu ayarları değiştirebilirsiniz.

Şu simgeleri görebilirsiniz:

Bağlantı durumu

Simge Açıklama
Güvenli olmayan HTTP protokolü kullanılır. Bu tür sitelerde kişisel bilgiler (ve özellikle ödeme bilgileri) girilmemelidir; çünkü bu bilgiler dolandırıcılar tarafından kolayca çalınabilir.
Şifreleme yoluyla güvenli veri aktarımı sağlayan bir protokol kullanılır ve sitenin geçerli bir protokolü vardır. Akıllı Satır'da böyle bir simge yoksa, bu siteye banka kartı numarası gibi gizli kalması gereken bilgilerinizi girmeyin.
HTTPS protokolünün kullanıldığını fakat sitenin güvenlik sertifikasının EV'den daha az güvenli olduğunu gösterir.
HTTPS protokolünün kullanıldığını ve sitenin geçerli bir EV sertifikası olduğunu fakat sayfaya güvenli olmayan öğelerin yüklendiğini gösterir.

Bu simge şu durumlarda görüntülenebilir:

 • Sayfadaki form, şifrelenmemiş bir protok olan HTTP protokolüne göre veri gönderiyordur;
 • Yandex, yerel olarak kurulu olan güvenlik sertifikanın yayıncısını tanınmıyordur;
 • HTTPS protokolü kullanılıyor ancak görseller güvenli olmayan protokole göre yükleniyordur.

Veri aktarım işleminin güvenliği kuşkuludur.

Sayfada tehlikeli olabilecek öğeler, HTTPS sayfasında güvenli olmayan öğeler veya Antişok tarafından engellenen reklamlar vardır.
Böyle bir sayfa verileriniz güvenliği için tehlikeli olabilir. Örneğin, sitenin güvenlik sertifikası iptal edilmiş veya eski olabilir.
Tarayıcıda, bu siteyle kurulan bağlantının güvenli olduğuna dair bir veri yoktur.
Tarayıcının dahili sayfası. Verileriniz korunmaktadır.

Bağlantı durumu hakkında ayrıntılı bilgi

Sitenin güvenlik sertifikası, kullandığı şifreleme protokolü veya tehlikeli olabilecek ve engellenmiş içerik gibi güvenlik durumuyla ilgili ayrıntılı bilgi almak için:

 1. Site sayfasını açın.
 2. Akıllı Satır'da bağlantı durumu simgesine tıklayın.
 3. Protect paneli açılır. Bağlantı durumunun açıklandığı bölümde Daha fazla bilgi'ye tıklayın.

Genel güvenlik ayarları

Protect panelindeki seçeneklerin çoğu o an açık sayfa için geçerlidir. Fakat Genel güvenlik ayarları bölümünde, kolaylık sağlaması amacıyla tüm siteler için geçerli olan birkaç ayar bulunur. Bu ayarları düzenlemek için:

 1. Akıllı Satır'da bağlantı durumu simgesine tıklayın.
 2. Protect panelinde, Genel güvenlik ayarları bölümündeki seçenekleri etkinleştirin:

  • Banka kartı korumasını etkinleştirmek için Banka kartı numaralarının tehlikeli olabilecek sitelerde girilmesine karşı uyar seçeneğini etkinleştirin.
  • İstenmeyen reklamları görmemek için Rahatsız edici veya nahoş görseller içeren reklamları engelle seçeneğini etkinleştirin.
Примечание. Protect panelindeki Daha fazla bilgi bağlantısı, geçerli site için İzinler'deki öğelerin (örneğin, mikrofona erişimine izin verme) değiştirilmesini sağlar. Tüm siteler için tüm izinleri tek seferde değiştirmeniz gerekiyorsa, bunu ayarlar bölümünde yapabilirsiniz.